[lead]21 listopada w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach –Dziale Regionalnym, w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją ….”, odbyła się prelekcja historyczna, nt. „Losów żydowskich mieszkańców Polic w czasach nazizmu”, którą zaprezentowali Dominik Wołyński i Bartosz Sitarz. Autorzy prelekcji to dwaj policcy badacze historii lokalnej i regionalnej z okresu drugiej wojny światowej i nie tylko, autorzy wielu publikacji w regionalnych czasopismach. [/lead]
W
spotkaniu uczestniczyło wielu gości i
przedstawicieli naszego regionu w osobach: Burmistrz Polic Władysław
Diakun, Zastępca Burmistrza Polic Jakub Pisański, Przewodniczący
Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Przewodnicząca Komisji
Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Policach Ewa Ignaczak,
Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury w Powiecie Polickim Danuta
Chylewska-Kęsy, Radny Rady Miejskiej w Policach Wiesław Gaweł,
Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Witold Stefański,
Dyrektor Biblioteki Wioletta Kołodziejczyk, przedstawiciele
Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach, media
polickie, czytelnicy i zainteresowani historią regionu.
Prelegenci
zachęcili do poznania wyników badań
dotyczących „Losów żydowskich mieszkańców Polic w czasach
nazizmu”, prezentując dość obszerną autorskią prezentację
multimedialną i artefaktu, który stał się powodem badań. Wręcz
z dziennikarskim zmysłem i sprawnością przedstawili prawie
śledztwo, a powodem stała się broszura z tych czasów, której
oryginał posiadał pan Dominik. Badania obu panów nad tematem
obecności Żydów na Pomorzu, w szczególności z terenu Polic i
Szczecina (z okresu od średniowiecza po czasy wojen) trwały prawie
6. miesięcy. Wymagało to rzetelnego przygotowania z wielu źródeł,
z archiwów w Polsce, Holandii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych,
które na zakończenie zostały przedstawione w bibliografii. A oto
skróty z dwugodzinnej prelekcji, podczas której uczestnicy
zobaczyli oryginały dokumentów i potwierdzonych nieznanych
dotychczas faktów:
[subtitle]Cytat:[/subtitle]
„Historia społeczności żydowskiej w Policach (Pölitz) rozpoczęła się w 1812 r. Wtedy to tzw. edykt emancypacyjny przyznał Żydom w ówczesnych Prusach prawa obywatelskie oraz swobodę praktyk religijnych pod warunkiem przyjęcia niemieckich imion i nazwisk. Sporządzona wówczas przez władze miasta zbiorcza lista wykazywała trzy rodziny żydowskie mieszkające w Policach. W 1824 r. magistrat przekazał społeczności żydowskiej fragment gruntu za roczną opłatę w wysokości 5 talarów, na którym powstał kirkut, czyli cmentarz żydowski. W 1827 r. społeczność otrzymała zgodę z Rejencji Szczecińskiej na utworzenie Domu Modlitewnego. Jego lokalizacja nie jest niestety znana. W 1852 r. Police zamieszkiwało już 60 Żydów. W 1857 roku powstała w Policach Gmina Żydowska (Synagogengemeinde), która objęła dwadzieścia jeden miejscowości, w tym również po wschodniej stronie Odry. Posiadała również własnego nauczyciela religii. Po tym okresie można zauważyć znaczący odpływ ludności żydowskiej z miasta. Ten stan rzeczy spowodowany był wyjazdami Żydów na zachód, do większych i bogatszych miast, oraz emigracją zagraniczną, głównie do Ameryki. W 1887 r. Gmina Żydowska liczyła 59 członków. W 1932 roku w Policach mieszkało już tylko 8 Żydów.
W 1933 r. władzę w Niemczech objęła partia nazistowska NSDAP. Od początku dążyła ona do eliminacji Żydów z życia politycznego, gospodarczego i społecznego, rozbudzenia nastrojów antysemickich oraz eskaluje akty agresji. Pierwsze poważniejsze incydenty antysemickie w rejonie Polic miały miejsce w 1935 r. 30 sierpnia w centrum Polic doszło do dużej demonstracji antyżydowskiej, w której wzięło udział niemal 1000 osób. Z mieszkań na ulicę siłą wywleczono Żydów, którzy ostatecznie trafili do więzienia ochronnego w Ratuszu. Uchwalone w połowie września tego roku ustawy norymberskie pozbawiły niemieckich Żydów praw obywatelskich, a następnie zdefiniowały kto jest Żydem, a kto „czystej krwi” Niemcem. W październiku 1935 roku kierownictwo okręgowe NSDAP w Szczecinie wydało broszurę, w której znalazła się lista 1381 nazwisk żydowskich mieszkańców Pomorza (właścicieli zakładów, sklepów i fabryk oraz przedstawicieli różnorakich zawodów). Pośród nich wymieniono również Żydów polickich. W 1939 r. w Policach na podstawie rozporządzenia w sprawie żydowskiej własności z 3 grudnia 1938 roku przeprowadzono wywłaszczenia gruntów rolnych oraz gospodarstw należących do Żydów, które przekazano m.in. fabryce benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz. Nocą z 12 na 13 lutego 1940 r. władze niemieckie przeprowadziły masową (ponad 1000 osób) deportację pomorskich Żydów na tereny okupowanej Lubelszczyzny. Pośród nich znalazły się także dwie osoby z Polic. Łącznie, w wyniku bezwzględnej polityki nazistowskich Niemiec, spośród polickich Żydów cztery osoby trafiły do dzielnicy żydowskiej w Lublinie oraz getta w Terezinie (obecnie Czechy), gdzie zmarły. Dwóm osobom udało się uciec z Polic i emigrować do Chin oraz Holandii (gdzie zmarły jeszcze w latach wojny). Losy kolejnych dwóch pozostają nieznane. Tylko jedna osoba przeżyła wojnę. Nieznany dotychczas był również fakt zatrudniania w latach 1939 – 1940 przez fabrykę benzyny syntetycznej w Policach szczecińskich Żydów, którzy następnie znaleźli się na liście deportacyjnej z 13 lutego 1940 roku.”
Świetnie
przygotowana prezentacja historyczna, poparta dokumentacją z wielu
wiarygodnych źródeł, przeplatana treściami dokumentów, m. in.
wspomnień pochodzących z publikacji J. B. Kozińskiego, dopełniały
spotkanie. Odsłoniła kilka nieznanych dotąd faktów z historii
poszczególnych osób z okresu drugiej wojny światowej.
Na
zakończenie nie zabrakło pytań i rozmów, które długo toczyły
się wśród miłośników i znawców tematu. Badania historii
lokalnej, regionalnej Dominika Wołyńskiego i Bartosza Sitarza, a w
szczególności zbiory dokumentów, które zaprezentowali w trakcie
prelekcji w polickiej bibliotece, wzbogacają informację, a także
wiedzę historyczną dawnych Polic, cieszą się szczególnym
zainteresowaniem i zasługują na wielką uwagę oraz podziękowania.
[signature]Tekst: Elżbieta Kacprzak, Dominik Wołyński, Bartosz Sitarz Fot. Elżbieta Kacprzak
Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.
Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.
Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!
Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.
Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00
Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4
Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)
W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.
Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.
Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:
BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).
WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda
się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.
DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jestjednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.
DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.
NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.
POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.
W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.
Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.
15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.
Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.
Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.
Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.
Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.
Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.