Kultura

Sportowcy czytają dzieciom – spotkanie z Pauliną Woźniak

Opublikowane

w dniu

[lead]W Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach – Dziale Regionalnym odbyło się spotkanie z Pauliną Woźniak, polską niepełnosprawną pływaczką. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, pod hasłem: „SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM. WYCHOWANIE PRZEZ SPORT I CZYTANIE”, corocznie organizowanym przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”. Patronem honorowym są Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.[/lead]

Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 „Calineczka” w Policach. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Kacprzak, Lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Na początek spotkania uczestników przywitała piosenka kampanii, której słowa napisał Jacek Cygan, muzykę skomponował Romuald Lipko, a wykonawcami byli: Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Ewelina Flinta, Piotr Fronczewski, Zbigniew Zamachowski, Mateusz Damięcki.

Paulina Woźniak rozpoczęła spotkanie od przeczytania dzieciom: „Lokomotywy” – Juliana Tuwima. Potem pani Paulina opowiedziała wszystkim czym się zajmuje, jak zrodziła się w niej pasja do pływania oraz jak trudną drogę trzeba pokonać, by odnosić sukcesy w sporcie.

Sportsmenka urodziła się w Szczecinie, a dorastała i mieszkała w Policach. W okresie nauki, była, m. in. czytelniczką polickiej biblioteki, obecnie mieszka poza granicami Polski. Jest reprezentantką Polski, zawodniczką Klubu Sportowego Inwalidów „Strat” w Szczecinie, a jej trenerem jest Grzegorz Musztafaga. W sporcie osiąga duże sukcesy, jest m.in.: srebrną medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie (2008 r.), brązową medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012 r.) oraz brązową medalistką Mistrzostw Świata w Rio (2009 r.). To nie wszystkie osiągnięcia pływaczki, ale z pewnością jedne z ważniejszych w jej karierze sportowej.

Pani Paulina, przez otwartość i bardzo przyjazny stosunek do otoczenia szybko zyskała sympatię odbiorców, którzy zasypali ją mnóstwem pytań. Pytania dotyczyły jej kariery sportowej, jak również życia z niepełnosprawnością. Zanim jednak odpowiedziała na nie wszystkie, pokazała i omówiła style pływackie i zaprezentowała swoje medale! Każdy mógł wziąć do ręki medal o dokładnie go obejrzeć.

Wiodącym elementem spotkania było czytanie, dlatego nie zabrakło również rozmów o książkach. Pani Paulina opowiedziała o tym, jak książki wpłynęły na jej wychowanie i kształtowanie zainteresowań, opowiedziała o swoich ulubionych bajkach Hansa Christiana Andersena, na których się wychowała. Oprócz tego, dzieci dowiedziały się, że skończyła studia, gdzie sztuka i architektura jest jej drugą zdolnością – jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku architektura wnętrz.

Spośród książek, które sportsmenka przywiozła na spotkanie, dzieci wybrały bajkę braci Grimm, pt.: „Czerwony Kapturek”, którą przeczytała, otrzymując za to duże brawa. Całe spotkanie odbyło się w atmosferze przyjaźni i otwartości, dzieci dowiedziały się wiele na temat wartości czytania, ale także jak wygląda codzienne życie osoby niepełnosprawnej. Była to wspaniała lekcja tolerancji!

Na zakończenie dzieci wręczyły pani Paulinie własnoręcznie wykonaną „Calineczkę” – symbol ich przedszkola.

[signature]Tekst: Elżbieta Kacprzak i Marta Juchnowicz
Fot: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej

Gmina Police

Letnie kino plenerowe już 20 lipca na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Zapraszamy, by rozsiąść się wygodnie na leżakach i zrelaksować podczas seansu, który z pewnością zapewni dużą dawkę dobrego humoru i pozytywnych emocji! Polska komedia „Miłość jak miód” to opowieść o dojrzałej przyjaźni i miłości, która przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na metrykę.

Opublikowane

w dniu

Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?*

*Opis dystrybutora

Kiedy? 20 lipca (sobota), godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie