Kultura

Sportowcy czytają dzieciom – spotkanie z Pauliną Woźniak

Opublikowane

w dniu

[lead]W Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach – Dziale Regionalnym odbyło się spotkanie z Pauliną Woźniak, polską niepełnosprawną pływaczką. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, pod hasłem: „SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM. WYCHOWANIE PRZEZ SPORT I CZYTANIE”, corocznie organizowanym przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”. Patronem honorowym są Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.[/lead]

Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 „Calineczka” w Policach. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Kacprzak, Lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Na początek spotkania uczestników przywitała piosenka kampanii, której słowa napisał Jacek Cygan, muzykę skomponował Romuald Lipko, a wykonawcami byli: Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Ewelina Flinta, Piotr Fronczewski, Zbigniew Zamachowski, Mateusz Damięcki.

Paulina Woźniak rozpoczęła spotkanie od przeczytania dzieciom: „Lokomotywy” – Juliana Tuwima. Potem pani Paulina opowiedziała wszystkim czym się zajmuje, jak zrodziła się w niej pasja do pływania oraz jak trudną drogę trzeba pokonać, by odnosić sukcesy w sporcie.

Sportsmenka urodziła się w Szczecinie, a dorastała i mieszkała w Policach. W okresie nauki, była, m. in. czytelniczką polickiej biblioteki, obecnie mieszka poza granicami Polski. Jest reprezentantką Polski, zawodniczką Klubu Sportowego Inwalidów „Strat” w Szczecinie, a jej trenerem jest Grzegorz Musztafaga. W sporcie osiąga duże sukcesy, jest m.in.: srebrną medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie (2008 r.), brązową medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012 r.) oraz brązową medalistką Mistrzostw Świata w Rio (2009 r.). To nie wszystkie osiągnięcia pływaczki, ale z pewnością jedne z ważniejszych w jej karierze sportowej.

Pani Paulina, przez otwartość i bardzo przyjazny stosunek do otoczenia szybko zyskała sympatię odbiorców, którzy zasypali ją mnóstwem pytań. Pytania dotyczyły jej kariery sportowej, jak również życia z niepełnosprawnością. Zanim jednak odpowiedziała na nie wszystkie, pokazała i omówiła style pływackie i zaprezentowała swoje medale! Każdy mógł wziąć do ręki medal o dokładnie go obejrzeć.

Wiodącym elementem spotkania było czytanie, dlatego nie zabrakło również rozmów o książkach. Pani Paulina opowiedziała o tym, jak książki wpłynęły na jej wychowanie i kształtowanie zainteresowań, opowiedziała o swoich ulubionych bajkach Hansa Christiana Andersena, na których się wychowała. Oprócz tego, dzieci dowiedziały się, że skończyła studia, gdzie sztuka i architektura jest jej drugą zdolnością – jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku architektura wnętrz.

Spośród książek, które sportsmenka przywiozła na spotkanie, dzieci wybrały bajkę braci Grimm, pt.: „Czerwony Kapturek”, którą przeczytała, otrzymując za to duże brawa. Całe spotkanie odbyło się w atmosferze przyjaźni i otwartości, dzieci dowiedziały się wiele na temat wartości czytania, ale także jak wygląda codzienne życie osoby niepełnosprawnej. Była to wspaniała lekcja tolerancji!

Na zakończenie dzieci wręczyły pani Paulinie własnoręcznie wykonaną „Calineczkę” – symbol ich przedszkola.

[signature]Tekst: Elżbieta Kacprzak i Marta Juchnowicz
Fot: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie