Gmina Police

Skwer Ryszarda Kaczorowskiego

Opublikowane

w dniu

[lead]Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie będzie miał swój skwer w Policach. Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy skwerowi w Policach imieniem Ryszarda Kaczorowskiego trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Miasta.[/lead]

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku, tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej, sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi śmierci spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. Karę odbywał nad Kołymą w kopalni złota Duskanja nazywanej Doliną Śmierci. Wypuszczony z obozu, w marcu 1942 roku zasilił szeregi Armii Polskiej tworzonej przez gen. Władysława Andersa.

Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino. W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta w grudniu 1990 roku, Ryszard Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej. Otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień,między innymi został mianowany przez królową Elżbietę II brytyjskim Orderem św. Michała i św. Jerzego za wybitne zasługi dla Polonii Brytyjskiej oraz został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Piusa IX przez Jana Pawła II. Panu Ryszardowi Kaczorowskiemu przyznano w 1999 roku tytuł „Honorowego obywatela Gminy Police”. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Reklama

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej

Gmina Police

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia sensoplastyki

Sensoplastyka to zajęcia plastyczne, podczas których wykorzystuje się produkty spożywcze wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji, a nawet smaków i zapachów. Poprzez swobodną i nieco brudną zabawę zajęcia z zakresu sensoplastyki wspierają kreatywność, samodzielność, decyzyjność oraz ogólny rozwój małych uczestników.

Opublikowane

w dniu

Na najbliższe zajęcia – prowadzone przez Justynę Gajdziel – MOK zaprasza już 16 maja oraz 6 czerwca o 10:00. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 7 miesięcy do 4 lat oraz ich opiekunów. Zabawa może być brudna, więc koniecznie trzeba przygotować ubranie na zmianę zarówno dla dzieci, jak i dla opiekunów.

Cena: 20 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Więcej informacji na stronie internetowej www.mokpolice.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie