Gmina Kołbaskowo

Siadło Górne. kolejne poszukiwania zaginionych nagrobków

W sobotę  Siadle Górnym ekipa pod kierownictwem dr. Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego przeszukiwała dawny cmentarz w Siadle Górnym w gminie Kołbaskowo. – Dzisiaj udało się nam ustawić, na swoich podstawach, kilka przewróconych nagrobków w istniejącym tam lapidarium – mówi Marek Łuczak.

Opublikowane

w dniu

Z rozbitych fragmentów poskładaliśmy płyty: Alwine Dittmer z d. Bagemiel (1856-1913), Carla Wilhelma Dittmera (1857-1921) oraz Mety Huldy Luise Milenz z d. Jahn. Meta urodziła się 4 czerwca 1882 roku w Kamieńcu, była córką właściciela gospodarstwa Carla Friedricha Jahna i Luise z d. Pasewald z Siadła Dolnego. Meta zmarła 4 sierpnia 1912 roku w Siadle Dolnym. Odnaleźliśmy również fragmenty, z których poskładaliśmy płyty nagrobne jej rodziców Luise Jahn (1851-1919) oraz Carla Friedricha Jahna (1844-1917). Kolejne płyty to Christine Pieper z d. Wolf (1819-1888) oraz Wilhelmine Dittmer z d. Rückert (1847-1920).
Odnaleźliśmy kompletną głowicę Wilhelmine Heim z d. Mai oraz Hermanna Heima – dodaje Łuczak. Wilhelmine urodziła się 26 marca 1856 roku w Liniach (Leine Kreis Pyritz), była córką robotnika Johanna Mai i Louise z d. Brehmer. 18 lipca 1878 roku wyszła za mąż za stolarza Hermanna Heima. Herman urodził się 15 kwietnia 1854 roku w Siadle Górnym, zmarł 11 lipca 1935 roku w Szczecinie przy ul. Krasińskiego (Warsower Straße 95). Mieli 12 dzieci.
Znaleźliono również fragmenty, z których poskładano niekompletny nagrobek, małżeństwa Reminius – właścicieli gospody w Siadle Dolnym. August Resimius urodził się 26 września 1862 roku w Meichow Kreis Angermünde. Był synem rolnika Abrahama Resimius i Christine Resimius Heise z Meichow. Ożenił się z Emilie Louise Marie Sy (1856-1935), mieli dzieci: Grethe Else Elisabeth (ur. 6 maja 1880 roku w Siadle Dolnym, 20 października 1919 roku wyszła za mąż za Wilhelma Ernsta Walter Kundel (1887-1940)), Gertrud Luise (ur. 26 września 1892 roku w Siadle Dolnym) oraz Curta Carla Ferdinanda (ur. 3 kwietnia 1896 roku, zm. 26 maja 1896 roku). August prowadził restaurację w Siadle Dolnym. Zmarł 29 lipca 1926 roku, pochowany na cmentarzu w Siadle Górnym.
Najwięcej wysiłku zabrało poskładanie płyty z fragmentów, które wrosły w drzewo. Płyta należała do Luise Regine Christine Rückert z d. Schultz. Regine urodziła się 6 maja 1825 roku w Siadle Górnym, była córką rolnika Friedricha Schultza i Luise z d. Jützen z Siadła Górnego. Ochrzczono ją w kościele w Siadle Górnym 29 maja 1825 roku. 3 lutego 1853 roku wyszła za mą za rolnika z Siadła Dolnego- Friedricha Wilhelma Rückerta (ur. ok. 1826 roku). Regina zmarła 24 stycznia 1912 roku w Siadle Górnym.
Prace na cmentarzu w Siadle Górnym będziemy kontynuować w przyszłym tygodniu,

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie