Gmina Kołbaskowo

Siadło Górne. kolejne poszukiwania zaginionych nagrobków

W sobotę  Siadle Górnym ekipa pod kierownictwem dr. Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego przeszukiwała dawny cmentarz w Siadle Górnym w gminie Kołbaskowo. – Dzisiaj udało się nam ustawić, na swoich podstawach, kilka przewróconych nagrobków w istniejącym tam lapidarium – mówi Marek Łuczak.

Opublikowane

w dniu

Z rozbitych fragmentów poskładaliśmy płyty: Alwine Dittmer z d. Bagemiel (1856-1913), Carla Wilhelma Dittmera (1857-1921) oraz Mety Huldy Luise Milenz z d. Jahn. Meta urodziła się 4 czerwca 1882 roku w Kamieńcu, była córką właściciela gospodarstwa Carla Friedricha Jahna i Luise z d. Pasewald z Siadła Dolnego. Meta zmarła 4 sierpnia 1912 roku w Siadle Dolnym. Odnaleźliśmy również fragmenty, z których poskładaliśmy płyty nagrobne jej rodziców Luise Jahn (1851-1919) oraz Carla Friedricha Jahna (1844-1917). Kolejne płyty to Christine Pieper z d. Wolf (1819-1888) oraz Wilhelmine Dittmer z d. Rückert (1847-1920).
Odnaleźliśmy kompletną głowicę Wilhelmine Heim z d. Mai oraz Hermanna Heima – dodaje Łuczak. Wilhelmine urodziła się 26 marca 1856 roku w Liniach (Leine Kreis Pyritz), była córką robotnika Johanna Mai i Louise z d. Brehmer. 18 lipca 1878 roku wyszła za mąż za stolarza Hermanna Heima. Herman urodził się 15 kwietnia 1854 roku w Siadle Górnym, zmarł 11 lipca 1935 roku w Szczecinie przy ul. Krasińskiego (Warsower Straße 95). Mieli 12 dzieci.
Znaleźliono również fragmenty, z których poskładano niekompletny nagrobek, małżeństwa Reminius – właścicieli gospody w Siadle Dolnym. August Resimius urodził się 26 września 1862 roku w Meichow Kreis Angermünde. Był synem rolnika Abrahama Resimius i Christine Resimius Heise z Meichow. Ożenił się z Emilie Louise Marie Sy (1856-1935), mieli dzieci: Grethe Else Elisabeth (ur. 6 maja 1880 roku w Siadle Dolnym, 20 października 1919 roku wyszła za mąż za Wilhelma Ernsta Walter Kundel (1887-1940)), Gertrud Luise (ur. 26 września 1892 roku w Siadle Dolnym) oraz Curta Carla Ferdinanda (ur. 3 kwietnia 1896 roku, zm. 26 maja 1896 roku). August prowadził restaurację w Siadle Dolnym. Zmarł 29 lipca 1926 roku, pochowany na cmentarzu w Siadle Górnym.
Najwięcej wysiłku zabrało poskładanie płyty z fragmentów, które wrosły w drzewo. Płyta należała do Luise Regine Christine Rückert z d. Schultz. Regine urodziła się 6 maja 1825 roku w Siadle Górnym, była córką rolnika Friedricha Schultza i Luise z d. Jützen z Siadła Górnego. Ochrzczono ją w kościele w Siadle Górnym 29 maja 1825 roku. 3 lutego 1853 roku wyszła za mą za rolnika z Siadła Dolnego- Friedricha Wilhelma Rückerta (ur. ok. 1826 roku). Regina zmarła 24 stycznia 1912 roku w Siadle Górnym.
Prace na cmentarzu w Siadle Górnym będziemy kontynuować w przyszłym tygodniu,

Gmina Kołbaskowo

Trwa modernizacja drogi w powiecie polickim: inwestycja na odcinku Kurów – Siadło Dolne

Gmina Kołbaskowo prowadzi intensywne prace związane z rozbudową drogi gminnej na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Początek prac datowany jest na czerwiec roku bieżącego i rozpoczął się od procesu wycinki drzew oraz krzewów. Aktualny etap prac skupia się na przekładaniu i realizacji instalacji podziemnych, które są prowadzone głównie od strony Siadła Dolnego oraz na środkowym odcinku trasy.

Opublikowane

w dniu

Przebudowa dotyczy 600-metrowego fragmentu drogi i obejmować będzie nie tylko samą nawierzchnię, ale również infrastrukturę towarzyszącą. Zostaną wybudowane chodniki, zjazdy do posesji oraz mury oporowe. Prace mają na celu także rozbudowę istniejącej kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, a ponadto przewidziana jest budowa kanału technologicznego. Modernizacji ulegną również sieci wodociągowa, gazowa, oświetleniowa oraz elektroenergetyczna.

Oddanie zmodernizowanej drogi do użytku planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku. Jako wykonawca zadania wybrano spółkę Musing Bud z siedzibą w Szczecinie, która przyjęła budżet inwestycji na poziomie 8 milionów złotych. Dodatkowo, Gmina Kołbaskowo uzyskała znaczące wsparcie finansowe w formie dofinansowania w kwocie 3,2 miliona złotych pochodzące z Funduszu Rozwoju Dróg.

Jest to ostatni etap większego projektu, który wcześniej objął budowę i modernizację 740 metrów drogi w Siadle Dolnym oraz nowej trasy w Kurowie, aż do skrzyżowania z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Finalizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy stanu całej prawie trzykilometrowej gminnej drogi biegnącej wzdłuż Odry z Siadła Dolnego do Kurowa i znacząco wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana – wszystko, co musisz wiedzieć przed festiwalem

W najbliższą sobotę rozpocznie się festiwal „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”, który co roku przyciąga miłośników muzyki i poezji do malowniczego Moczył. Organizatorzy podają kilka kluczowych informacji dla odwiedzających.

Opublikowane

w dniu

Koncerty rozpoczną się o godzinie 17:00. Uwaga dla spóźnialskich: wszystkie bilety na aktualną edycję festiwalu zostały wyprzedane, co potwierdza niezmiennie rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem.

Podczas wejścia do strefy koncertowej uczestnicy będą musieli okazać ważny bilet oraz, w przypadku posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca, również karty KKM i dokument tożsamości. Kontrola biletów będzie wiązała się z otrzymaniem opaski umożliwiającej swobodne poruszanie się pomiędzy różnymi strefami festiwalu.

Oferta gastronomiczna zostanie zapewniona przez Sołectwo Moczyły i Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości, co obiecuje autentyczne doznania kulinarne.

Osoby przybywające samochodem mogą skorzystać z dwóch bezpłatnych parkingów polowych, gdzie porządku będą pilnować druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorzy apelują o przestrzeganie ich poleceń i nieparkowanie w miejscach zabronionych.

Rowerzyści z biletami dostaną wyznaczone miejsce do bezpiecznego zostawienia swoich jednośladów w strefie koncertowej.

Pogoda zapowiada się dobrze, lecz organizatorzy radzą zabranie ze sobą odzieży przeciwdeszczowej. Można również przynieść własne krzesełko turystyczne czy kocyk na relaks na trawie.

Aby zapewnić komfort odwiedzającym, przeprowadzone zostanie odkomarzanie terenu. Uczestnicy mogą dodatkowo zaopatrzyć się w środki odstraszające insekty.

Zaleca się pozostawienie w domu zwierząt, alkoholu oraz sprzętu foto/wideo do komercyjnych celów – ostatnie z nich jest zarezerwowane wyłącznie dla akredytowanych mediów.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wielkie wiosłowanie przez Międzyodrze – startuje letnia przygoda kajakowa!

Miłośnicy kajakarstwa oraz przygód na świeżym powietrzu mogą zacierać ręce! Już 24 sierpnia rusza letnia edycja spływów kajakowych poprzez malownicze Międzyodrze. Organizatorzy przygotowali serię czterech spływów, które będą odbywać się w różne pory roku, dając uczestnikom szansę na zdobycie wyjątkowych medali za każdy z nich.

Opublikowane

w dniu

To wyjątkowa okazja nie tylko do aktywnego wypoczynku, ale także do nauki i poznania cennych informacji o tym unikatowym ekosystemie. Przewodnikiem będzie ekspert, który bez wątpienia jest prawdziwą „kopalnią wiedzy” na temat lokalnej przyrody i historii.

Siadło Dolne to miejsce, gdzie uczestnicy będą stawiać swoje pierwsze wiosłowe. Organizacja wydarzenia zapewnia bezpłatny udział oraz wyposaża uczestników w dwuosobowe kajaki, które już czekają na śmiałków. Należy się jednak spieszyć – liczba wolnych miejsc jest ograniczona i pozostało tylko kilka kajaków. Zgłoszeń należy dokonywać w terminie do 22.08.2024 r. do godz. 12:00  poprzez stronę zarezerwuj.pl – zarezerwuj.pl

Inicjatywa jest wspierana dzięki środkom z Unii Europejskiej, a dokładnie z Funduszu Małych Projektów, co jest częścią Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027. Czy jest lepszy sposób na pożegnanie lata niż wiosłowanie pośród urokliwych krajobrazów Międzyodrza? Wsiądź do kajaka i dołącz do wodnej przygody!

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie