Gmina Kołbaskowo

Serce dzwonu z kościoła w Kołbaskowie odnalezione w Smolęcinie [FILM]

W 2015 roku ówczesny koordynator ds. zabytków KWP w Szczecinie odnalazł w pow. pyrzyckim poszukiwany dzwon z 1672 roku, zaginiony z kościoła w Kołbaskowie. Barokowy dzwon był bez serca, a jego losy nie były do końca jasne. W lipcu 2022 roku policjant, prywatnie jako historyk, prowadził prace ewidencyjne i porządkowe na cmentarzu w Smolęcinie, gdzie jednym z odnalezionych artefaktów było serce dzwonu.

Opublikowane

w dniu

Policjant skojarzył artefakt ze sprawą sprzed 7 lat i dzwonem, w którym brakowało serca. Materiał źródłowy wskazywał, że dzwon z 1672 roku znajdował się na wieży kościoła w Smolęcinie. Po wojnie i zburzeniu wieży, dzwon wraz z wyposażeniem świątyni przeniesiono do kościoła w Kołbaskowie. Serce prawdopodobnie odpadło podczas upadku wieży i pozostało w Smolęcinie, a sam dzwon wywieziono. Aby potwierdzić informacje źródłowe należało podnieść 400-kilogramowy dzwon i zobaczyć, czy serce będzie pasowało i czy zgadzają się miejsca bicia na płaszczu i wieńcu. Okazało sę, że wszystko pasuje idealnie.

Barokowy dzwon ufundowany został w 1672 roku przez namiestnika króla szwedzkiego Heinricha Celestyna von Sternbach z Kamieńca. 400-kilogramowy dzwon odlał ze spiży znany szczeciński ludwisarz Lorentz Kökeritz. Jego syn Wawrzyniec odlał w 1682 roku słynny duży dzwon, wiszący przy szczecińskiej katedrze św. Jakuba. W końcu lat 40. XX wieku dzwon z Smolęcina przewieziono do kościoła parafialnego w Kołbaskowie i w 1958 roku wpisano go w rejestr zabytków, jako dzwon z Kołbaskowa. Zabytkowy dzwon znajdował w kościele jeszcze w 1987 roku. Następnie zaginął i konserwator zgłosił brak zabytku.

W styczniu 2015 roku policjant zajmujący się ochroną zabytków w KWP w Szczecinie otrzymał informację o tym, że poszukiwany dzwon znajduje się na terenie gospodarstwa w powiecie pyrzyckim. Po przeanalizowaniu informacji i ustaleniu szczegółów, policjanci odnaleźli zabytkowy dzwon w oborze na terenie wsi pod Pyrzycami. Właściciel posesji wyjaśnił, że na początku lat 90. XX wieku ksiądz z Kołbaskowa miał kolegę w tej wsi i podarował mu dzwon dla kościoła, który właśnie miał być odbudowywany. Kościoła jednak do tej pory nie odbudowano, a dzwon z 1672 roku oddany mieszkańcowi tej wsi na przechowanie, tkwił wciąż w stodole. Wówczas dzwon przewieziono z powrotem do Kołbaskowa i w 2015 roku ustawiono koło groty na cmentarzu przykościelnym.

Po 70 latach serce dzwonu zostało prowizorycznie zamontowane w dzwonie, który opuszczono do ziemi podnośnikiem, zamykając w środku serce. Dzięki działaniom szczecińskich policjantów i historyków udało się odzyskać i skompletować kolejne cenne zabytki naszego regionu.

Gmina Kołbaskowo

Nowa marina nad Odrą – inwestycja w Moczyłach nabiera kształtów

Przetarg na budowę nowoczesnej mariny w Moczyłach, należącej do gminy Kołbaskowo, ma zostać ogłoszony do końca bieżącego roku. Zapowiedź tę przekazała wójt gminy, Małgorzata Schwarz, potwierdzając uzyskanie niezbędnego dofinansowania. Projekt zakłada powstanie mariny z pełnym zapleczem dla miłośników sportów wodnych, w tym slipu umożliwiającego łatwe wodowanie łodzi.

Opublikowane

w dniu

Dodatkowo w ramach inwestycji, której szacowany koszt wynosi 15 mln złotych, przewidziano miejsca do rekreacji, takie jak altany piknikowe oraz ławki do odpoczynku. Realizacja projektu jest wspomagana ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które dofinansują przedsięwzięcie kwotą 10,5 mln złotych.

Gmina Kołbaskowo ma już doświadczenie w podobnych dziedzinach, czego dowodem jest sukces inwestycji nabrzeża w Siadle Dolnym z 2018 roku. Tamtejszy teren nad rzeką Odą został kompleksowo zagospodarowany, oferując mieszkańcom i turystom między innymi pomosty, altany oraz miejsc do gier planszowych i grillowania. Na podstawie tych doświadczeń samorządowcy wyrażają przekonanie o powodzeniu planowanej inwestycji w Moczyłach, licząc na jej szerokie przyjęcie i pozytywny oddźwięk w mediach.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego w Kołbaskowie na rok 2025

Mieszkańcy Kołbaskowa mają szansę wpłynąć na lokalne inwestycje i rozwój swojego otoczenia poprzez zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025. Do 21 października br. trwa nabór propozycji, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w gminie. Na realizację wybranych przez mieszkańców przedsięwzięć przeznaczono budżet o wartości 1 milion złotych.

Opublikowane

w dniu

Działania te są szansą na demokratyczne decydowanie o funduszach publicznych. Każdy pomysłodawca ma możliwość przedstawienia swojego projektu, który będzie następnie poddany głosowaniu mieszkańców powiatu. Aby zgłosić projekt, należy zapoznać się z wytycznymi dostępnymi na wskazanej stronie internetowej, gdzie umieszczone są wszystkie potrzebne informacje, w tym kryteria oceny i niezbędne formularze zgłoszeniowe.

Budżet Obywatelski to narzędzie partycypacji obywatelskiej, które pozwala mieszkańcom na decydowanie o wydatkowaniu części środków z budżetu gminy. Jest to okazja do zrealizowania projektów, które dotychczas nie znalazły miejsca w planach inwestycyjnych, a mają szansę znacząco wpłynąć na jakość życia lokalnej społeczności.

Projekt można złożyć osobiście lub poprzez platformę internetową:
https://kolbaskowo.budzet-obywatelski.org/

Organizatorzy zachęcają do aktywnego uczestnictwa i podkreślają, że każdy pomysł jest cenny, gdyż może przyczynić się do pozytywnych zmian w przestrzeni publicznej powiatu polickiego.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Halloweenowa zabawa dla najmłodszych w Gminie Kołbaskowo!

Już 26 października Pałac Ostoja w Gminie Kołbaskowo zamieni się w upiorny dom zabaw dla najmłodszych. W godzinach 16:00 – 20:00 odbędzie się impreza Halloweenowa dedykowana dzieciom w wieku 5-12 lat, które posiłkują Kołbaskowską Kartę Mieszkańca lub legitymację szkolną z jednej z placówek gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Zabawa została podzielona na dwie tury:
– Pierwsza tura: od 16:00 do 17:30,
– Druga tura: od 18:00 do 19:30.

Program imprezy obfituje w liczne atrakcje, w tym zabawy i konkursy tematyczne, warsztaty dla dzieci, a także dodatkowe aktywności dla opiekunów. Przewidziano także specjalną ścieżkę strachu dla odważniejszych uczestników, a także fotobudkę oraz możliwość wykonania malowania twarzy, tatuaży, balonów i warkoczy.

Oprócz rozrywki dla maluchów, opiekunowie będą mogli skorzystać z kawiarenki z gorącą kawą i domowymi wypiekami oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia jesiennych wianków. Organizatorzy zaznaczają, że liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona i wymagany jest minimalny strój okolicznościowy.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny, nie wymagane są wcześniejsze zapisy, jednak organizatorzy zastrzegają sobie prawo ograniczenia liczby uczestników, zależnie od aktualnej liczby miejsc. W przypadku pytań i dodatkowych informacji służą numery telefonów: (91) 884 90 41 oraz (91) 884 90 30.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie