Gmina Dobra

Rusza przygotowywanie dokumentacji dla obwodnicy Mierzyna

Drogę zaprojektuje Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu w ramach umowy o wartości 2,79 mln zł. Kontrakt z biurem projektowym został zawarty wspólnie przez GDDKiA i Miasto Szczecin. Połowa trasy o łącznej długości 4,8 km leży na terenie Szczecina, dlatego wymagane są wspólne przygotowania i późniejsza realizacja tej inwestycji. Ramy współpracy zostały ustalone w podpisanym w styczniu tego roku porozumieniu.

Opublikowane

w dniu

Projektant ma 12 miesięcy na wykonanie badań podłoża i opracowanie projektu budowlanego oraz dodatkowe 3 miesiące na opracowanie projektów wykonawczych.

Dojazd do Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Obecnie DK10, wychodząca ze Szczecina w stronę granicy polsko-niemieckiej, przebiega przez gęsto zabudowaną miejscowość Mierzyn. Na drodze codziennie, w godzinach szczytu, tworzą się korki. Na połączeniu DK10 z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina (ZOS) powstanie węzeł Dołuje, który będzie jednym z głównych połączeń z centrum Szczecina.

Biegnąca obecnie przez Mierzyn DK10 nie byłaby w stanie obsłużyć dodatkowego ruchu, dlatego potrzebny jest nowy przebieg tej drogi. Zapewni on właściwy dojazd do obwodnicy Szczecina. Inwestycja przewidziana jest do realizacji łącznie z ZOS.

Nowa trasa ominie Mierzyn od północy

Początkiem drogi od strony Szczecina będzie skrzyżowanie na końcu ulicy Ku Słońcu w rejonie istniejącego centrum handlowego. Ten początkowy fragment, o długości ponad 200 metrów, to teren miasta Szczecin. Dalej trasa będzie biegła w kierunku północnym do połączenia ulic Topolowej i Łukasińskiego. Za ten odcinek o długości ok. 1,2 km będzie odpowiedzialna GDDKiA. Dalej trasa ponownie wejdzie na teren Szczecina i będzie biegła w kierunku zachodnim, przechodząc częściowo przez teren ogródków działkowych. Na połączeniu z ul. Nasienną planowane jest rondo. Po około 2,1 km droga opuści teren miasta. Dalej nowa DK10 po pokonaniu około 1,3 km dotrze do węzła Dołuje. Ten ostatni fragment leżeć będzie w gestii GDDKiA.

Gmina Dobra

Wykład dr Marty Cichockiej o integracji Pomorza Zachodniego w Mierzynie

Mieszkańcy gminy Dobra będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o historię regionu podczas najbliższego wydarzenia z cyklu „Historia w Dobrej”. Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 18:00 i będzie miało miejsce w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Prelegentką będzie dr Marta Cichocka, która przedstawi wykład zatytułowany „Polak – Katolik. Procesy integracyjne na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej”.

Opublikowane

w dniu

Wykład skupi się na analizie procesów integracyjnych ludności polskiej na terenach Pomorza Zachodniego. Dr Cichocka omówi, jak po II wojnie światowej mieszkańcy tej części kraju adaptowali się do nowej rzeczywistości, koncentrując się na rolach społecznych i kulturowych, jakie odegrał katolicyzm w procesie integracyjnym.

Jest to wyjątkowa okazja dla mieszkańców regionu, aby zrozumieć zmiany społeczne jakie miały miejsce w ich najbliższym otoczeniu po zakończeniu konfliktu i w latach, które nastąpiły. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią lokalną i zmianami społecznymi w Polsce po 1945 roku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy sugerują wcześniejsze przybycie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra już wkrótce

18 maja br., (sobota), tereny sportowe przy ul. Sportowej 7 w Dobrej staną się areną rywalizacji najmłodszych miłośników piłki nożnej. Zainaugurowany zostanie Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra. W zawodach weźmie udział młodzież szkolna, reprezentująca klasy 5-6 oraz 7-8 ze szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Opublikowane

w dniu

Zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy, z ogromnym zapałem oczekują na ten dzień, który promować będzie sportową rywalizację oraz zdrowy tryb życia wśród najmłodszych. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00 i zaplanowano, że przebiegać będzie w duchu fair play oraz wzajemnego szacunku.

Osoby, które zawitają na boiska sportowe będą mogły nie tylko kibicować młodym talentom, ale także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a emocje sportowe gwarantowane. Zaprasza się zatem wszystkich mieszkańców gminy Dobra do wspierania rozwoju sportowych pasji u najmłodszych i do spędzenia czasu w rodzinnej, sportowej atmosferze.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie