Gmina Police

Rozpoczęto modernizację Rynku Staromiejskiego

Opublikowane

w dniu

[lead]W poniedziałek, 22 lipca rozpoczęły się prace na Rynku Staromiejskim w Policach. Przez ponad trzy miesiące będzie nieczynny przystanek Police Rynek, co spowoduje znaczące zmiany w kursowaniu autobusów linii 101, 102, 103, 106, 524, 526, a także Linii Samorządowej, Linii Działkowej oraz Linii Plażowej. Od września zmiany obejmą także zawieszone na czas wakacji linie: 109, 110 i 111. [/lead]

Jak zapowiadano, podczas konferencji prasowej, nowe lokalizacje przystanków tymczasowych będą oznakowane, a kiosk, znajdujący przy pętli , przeniesiony w okolice ulicy Kołłątaja. Mimo, że nic nie mówiono o wiatach przystankowych, ani o łąkach dla podróżnych czekających na autobus, dla wszystkich raczej wiadomym było że taka infrastruktura tymczasowa zostanie tu zainstalowana.

– Bardzo się cieszymy, że rozpoczyna się modernizacja chyba najważniejszego węzłowego przystanku na terenie Gminy Police – mówił podczas konferencji, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Ufniarz. – 22 lipca zostanie zamknięty dla autobusów przystanek Police-Rynek. Nowym przystankiem węzłowym będzie przystanek „Police-Kołłątaja” przy skrzyżowaniu ulic Kołłątaja i Grunwaldzkiej. Tam będzie podwójny przystanek w kierunku Jasienicy. Również zostanie urządzony zupełnie nowy przystanek w kierunku osiedla.
Jak się okazuje, urządzenie przystanków w rzeczywistości polega na wstawieniu oznaczeń wraz rozkładem jazdy. Nowe przystanki nie są zaopatrzona ani w wiaty przystankowe, które zostały na Rynku ani w ławki do siedzenia. Również kiosk pozostał na starym miejscu o czym można było się przekonać jeszcze we środę, 24 lipca, trzy dni po rozpoczęciu prac.

– Zapewniano mnie, że kiosk zostanie przeniesiony tymczasowo w okolice przystanków przy ul. Kołłątaja – mówi właścicielka kiosku. Na obietnicach się skończyło. Pan zobaczy jak wygląda teraz plac, Jaki samochód tu podjedzie by zabrać mój kiosk?
Również podróżni oczekujący na przystanku przy ulicy Kołłątaja nie urywają rozczarowania z nowej lokalizacji przystanków.
– Ani jednej ławki, nie ma też wiat przystankowych by schować się przed słońcem – mówi pan Krzysztof. Nie ma gdzie również kupić biletu na autobus.
Od kilku dni ponownie mamy upalne dni. W południe nowo powstałe przystanki zalane są słońcem. Pasażerowi gdzie tylko mogą chronią się przed promieniami słonecznymi. Cóż z tego kiedy nie ma gdzie usiąść. Dotyczy to przede wszystkim starszych osób. A wystarczyłoby postawić dwie-trzy ławki, albo przenieść dwie wiaty przystankowe z Rynku Staromiejskiego.
Przypominamy, budowa węzła będzie kosztować nieco ponad dwa miliony zł. Wykonawcą inwestycji jest firma STRABAG Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie, która jako jedyna złożyła ofertę. Ze względu na to, że cena oferty przewyższała środki finansowe przeznaczone w budżecie gminy na przedmiotowe zadanie, burmistrz Polic podjął decyzję o przesunięciu dodatkowych środków finansowych na to zadanie w wysokości 500 tys. zł. Dodatkowo inwestycja otrzymała unijne wsparcie. Urząd Marszałkowski w ramach RPO 2014-2020 przeznaczył dla Gminy Police ponad 800 tys. zł.
– Głównym zamierzeniem przy projektowaniu i obecnie przy realizacji było odseparowanie poprzez nawierzchnię i kolorystykę pętli autobusowej. Powstaną nowe miejsca dla autobusów. Będzie również informacja elektroniczna dla pasażerów – mówił Krzysztof Kuśnierz naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Policach.

Reklama

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie