Gmina Kołbaskowo

Rozmawiali o utworzeniu w Kołbaskowie parku

Wójt Małgorzata Schwarz rozmawiała w Urzędzie Gminy na temat utworzenia parku w Kołbaskowie z przedstawicielami Nadleśnictwa Gryfino. Jesteśmy otwarci na współpracę – zadeklarowały na wstępie obie strony, które spotkały się, by ustalić plan działań, który pozwoli na powstanie parku za torami w Kołbaskowie.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o 3,28 ha terenu położonego za torami linii Szczecin – Berlin. To bardzo ciekawe miejsce. Dodajmy, że Gmina stara się o stworzenie parku od dawna, a podobne pismo wysłała do Lasów już pięć lat temu, jednak wtedy nie udało się dojść do porozumienia.

– Chciałabym, aby w naszej gminie był park. Myślę o tym od dawna. Dostajemy sporo sygnałów od mieszkańców w tym temacie. Takie miejsce mogłoby powstać w Kołbaskowie. Dlatego rozmawiamy z Lasami. Dziś zbliżyliśmy się do celu. Teraz musimy wystąpić na piśmie do Lasów o zgodę na zamianę terenów – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Dawniej tętniło tam życie. W pobliżu znajdował się dworzec kolejowy ze sporym piętrowym budynkiem i peronami. Obok, w miejscu gdzie dziś mógłby powstać park, znajdował się kompleks budynków szpitala okręgowego oraz dom starców. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku. Był okazały, nie powstydziłoby się go spore miasto. Niestety, po wojnie nieużytkowane budynki rozebrano, a cegły pojechały na odbudowę Warszawy. Do dziś zachowały się jedynie fundamenty.

– To enklawa gruntów leśnych, położonych wśród gruntów obcej własności, wyłączony przez nadleśnictwo z prowadzenia gospodarki leśnej. Aby obszar ten stał się własnością Gminy Kołbaskowo, należałoby dokonać zamiany gruntów, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim dla przeprowadzenia zamiany niezbędne jest utworzenie dla tego obszaru planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczającego go na cele nieleśne. Grunty własności Gminy Kołbaskowo przeznaczone do zamiany, muszą ponadto spełniać parametry umożliwiające włączenie ich do zasobów Lasów Państwowych – informował Nadleśniczy Arkadiusz Paleń.

Teren jest gęsto porośnięty. Przy ciekawym pomyśle, idealnie nadaje się na zagospodarowanie i stworzenie parku. Dziś właścicielem terenu jest Nadleśnictwo Gryfino. 

– Mamy ofertę dla Lasów, Gmina jest właścicielem lasu wzdłuż Odry, poniżej Moczył, w stronę Kamionki, które sąsiadują z lasami należącymi do nadleśnictwa – informuje Małgorzata Schwarz. 

Obszar obu terenów jest podobny, jednak według przepisów, istotna jest ich wartość. Dlatego potrzebna będzie wycena terenów przez rzeczoznawcę.

W czasie spotkania rozmawiano także na inne tematy. Pani wójt poruszyła sprawę śmieci w lasach. W trzech miejscach znajdują się dzikie wysypiska, w pobliżu autostrady A6. Gmina wydała już dużo pieniędzy na utylizację takich miejsc. Było też sporo akcji z cyklu „posprzątaj gminę, dostaniesz roślinę”. Gmina liczy też na wsparcie Lasów. Goście podkreślili, że starają się dbać o czystość, ale nie wszędzie może być leśnik. Strony umówiły się na spotkanie w terenie, jeszcze przed wakacjami, by uszczegółowić działania. Padło też pytanie, czy możliwa jest wymiana nawierzchni Szlaku Bielika, który Gmina Kołbaskowo dzierżawi od Nadleśnictwa Gryfino, na masę bitumiczną. Niestety, jak poinformowali przedstawiciele nadleśnictwa, przepisy nie pozwalają na taką inwestycję.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gminie Kołbaskowo

Mieszkańcy Gminy Kołbaskowo mają wyjątkową okazję kształtowania przestrzeni publicznej poprzez udział w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku na realizację lokalnych inicjatyw przeznaczono budżet w wysokości miliona złotych. Spośród zgłoszonych projektów mieszkańcy mogą wybierać poprzez oddanie głosu do dnia 13 grudnia 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy mają możliwość wszechstronnego uczestnictwa w poprawie jakości życia w swoim otoczeniu. Każdy uprawniony do głosowania, którego miejsce stałego zamieszkania znajduje się na terenie gminy, może wziąć udział w procesie wyboru projektu, który najbardziej odpowiada oczekiwaniom lokalnej społeczności. Oddanie głosu możliwe jest zarówno w tradycyjnej formie po odbiór karty w urzędzie gminy, jak i elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej dedykowanej budżetowi.

Wśród zaproponowanych projektów, które są rozlokowane na terenie różnych miejscowości gminy, takich jak Przecław, Warzymice, Kołbaskowo, Kurowo, Będargowo i Smolęcin, mieszkańcy znajdą pomysły poprawiające infrastrukturę rekreacyjną oraz bezpieczeństwo. Projekt numer jeden dotyka placu zabaw w Kołbaskowie, drugi zaś to przestrzeń parkowo-rekreacyjna w Warzymicach. Nie zabrakło również propozycji skoncentrowanych na aktywności sportowej, jak boisko do siatkówki plażowej w Kurowie oraz baza edukacyjno-wypoczynkowo-sportowa w Będargowie. Projekt czwarty ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poprzez instalację wyświetlaczy prędkości w Smolęcinie, a szósty to dokumentacja dla ścieżki pieszo-rowerowej w Przecławiu.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie