Gmina Kołbaskowo

Rozmawiali o utworzeniu w Kołbaskowie parku

Wójt Małgorzata Schwarz rozmawiała w Urzędzie Gminy na temat utworzenia parku w Kołbaskowie z przedstawicielami Nadleśnictwa Gryfino. Jesteśmy otwarci na współpracę – zadeklarowały na wstępie obie strony, które spotkały się, by ustalić plan działań, który pozwoli na powstanie parku za torami w Kołbaskowie.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o 3,28 ha terenu położonego za torami linii Szczecin – Berlin. To bardzo ciekawe miejsce. Dodajmy, że Gmina stara się o stworzenie parku od dawna, a podobne pismo wysłała do Lasów już pięć lat temu, jednak wtedy nie udało się dojść do porozumienia.

– Chciałabym, aby w naszej gminie był park. Myślę o tym od dawna. Dostajemy sporo sygnałów od mieszkańców w tym temacie. Takie miejsce mogłoby powstać w Kołbaskowie. Dlatego rozmawiamy z Lasami. Dziś zbliżyliśmy się do celu. Teraz musimy wystąpić na piśmie do Lasów o zgodę na zamianę terenów – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Dawniej tętniło tam życie. W pobliżu znajdował się dworzec kolejowy ze sporym piętrowym budynkiem i peronami. Obok, w miejscu gdzie dziś mógłby powstać park, znajdował się kompleks budynków szpitala okręgowego oraz dom starców. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku. Był okazały, nie powstydziłoby się go spore miasto. Niestety, po wojnie nieużytkowane budynki rozebrano, a cegły pojechały na odbudowę Warszawy. Do dziś zachowały się jedynie fundamenty.

– To enklawa gruntów leśnych, położonych wśród gruntów obcej własności, wyłączony przez nadleśnictwo z prowadzenia gospodarki leśnej. Aby obszar ten stał się własnością Gminy Kołbaskowo, należałoby dokonać zamiany gruntów, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim dla przeprowadzenia zamiany niezbędne jest utworzenie dla tego obszaru planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczającego go na cele nieleśne. Grunty własności Gminy Kołbaskowo przeznaczone do zamiany, muszą ponadto spełniać parametry umożliwiające włączenie ich do zasobów Lasów Państwowych – informował Nadleśniczy Arkadiusz Paleń.

Teren jest gęsto porośnięty. Przy ciekawym pomyśle, idealnie nadaje się na zagospodarowanie i stworzenie parku. Dziś właścicielem terenu jest Nadleśnictwo Gryfino. 

– Mamy ofertę dla Lasów, Gmina jest właścicielem lasu wzdłuż Odry, poniżej Moczył, w stronę Kamionki, które sąsiadują z lasami należącymi do nadleśnictwa – informuje Małgorzata Schwarz. 

Obszar obu terenów jest podobny, jednak według przepisów, istotna jest ich wartość. Dlatego potrzebna będzie wycena terenów przez rzeczoznawcę.

W czasie spotkania rozmawiano także na inne tematy. Pani wójt poruszyła sprawę śmieci w lasach. W trzech miejscach znajdują się dzikie wysypiska, w pobliżu autostrady A6. Gmina wydała już dużo pieniędzy na utylizację takich miejsc. Było też sporo akcji z cyklu „posprzątaj gminę, dostaniesz roślinę”. Gmina liczy też na wsparcie Lasów. Goście podkreślili, że starają się dbać o czystość, ale nie wszędzie może być leśnik. Strony umówiły się na spotkanie w terenie, jeszcze przed wakacjami, by uszczegółowić działania. Padło też pytanie, czy możliwa jest wymiana nawierzchni Szlaku Bielika, który Gmina Kołbaskowo dzierżawi od Nadleśnictwa Gryfino, na masę bitumiczną. Niestety, jak poinformowali przedstawiciele nadleśnictwa, przepisy nie pozwalają na taką inwestycję.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Warsztaty wokalne z gwiazdą Teatru Kana w Gminie Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza wszystkich mieszkańców na interaktywne warsztaty wokalne, które poprowadzi ceniona artystka Bibianna Chimiak, znana z angażujących występów w Teatrze Kana. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godzinie siedemnastej w świetlicy wiejskiej w Moczyłach. Spotkanie twórcze jest częścią większego projektu „Włączamy kulturę”, mającego na celu dostępność i rozwój kulturalny w regionie. Organizatorzy podkreślają, że zajęcia są bezpłatne i otwarte dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.

Opublikowane

w dniu

Celem warsztatów jest nie tylko nauka technik wokalnych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne śpiewanie i wrażenia artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia cennych umiejętności, spotkania z utalentowaną artystką i spędzenia czasu w kreatywnej atmosferze.

Projekt „Włączamy kulturę” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach, które mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju osobistego oraz kulturalnego życia społeczności.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie