Gmina Kołbaskowo

Pałac w Ostoi w rękach samorządu

Zabytkowy pałac w Ostoi wraz z parkiem przejdzie na własność gminy. Radni przegłosowali uchwałę na sesji. – Ten obiekt ma ogromy potencjał. Przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, podobnie jak GOKSiR, może mieć oddziaływanie regionalne – uważa Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Piękny obiekt, wraz z zabudowaniami folwarcznymi oraz parkiem dworskim, leży w Ostoi, w północnej części naszej gminy, przy granicy ze Szczecinem. Powstał na początku XIX wieku. Jak zabytkowa nieruchomość może być zagospodarowana po przejęciu przez Gminę Kołbaskowo? 

– Obiekt zostanie przekazany na realizację celów publicznych – mówi Małgorzata Schwarz. – Pałac w Ostoi stanowić może dogodne miejsce lokalizacji gminnych placówek z zakresu kultury, edukacji i opieki społecznej. Może powstać tam centrum warsztatowo-szkoleniowe. Obiekt i jego sale mogą być udostępnione w formie dzierżawy odpłatnej. Plus zagospodarowany park, który może służyć jako ścieżka edukacyjna i miejsce rekreacji dla rodzin, dzieci, mieszkańców. 

W dworku znajdują pokoje, które mogą być wykorzystywane jako miejsca noclegowe. 

– Tutaj myślę o ścisłej współpracy z GOKSiR. Zapraszanych jest wielu artystów, których trzeba przenocować, i myślę, że to miejsce, ten obiekt, świetnie się do tego nadaje – mówi pani wójt. 

Gmina zamierza powierzyć zabytek w ręce menadżera.

– Ogłosimy konkurs na dyrektora, który będzie zobowiązany przedłożyć koncepcję oraz biznesplan – informuje Małgorzata Schwarz i dodaje: – Potencjał obiektu w mojej ocenie jest bardzo duży i od dobrego menadżera będzie zależało, jak on będzie funkcjonował. Tak jak nasz GOKSiR w Przecławiu, który zyskał bardzo dużą renomę w regionie, uważam, że obiekt w Ostoi, przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, może mieć oddziaływanie regionalne.

Klasycystyczny, parterowy dworek powstał w 1825 roku. W latach 60. XIX wieku powiększony został o piętrowe skrzydło, które stylem nawiązuje do angielskiego neogotyku. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski, z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z jodły kaukaskiej, daglezji zielonej, świerka pospolitego, modrzewia, mahoniu, olszy czarnej i wierzby białej. W malowniczym oczku wodnym spotkać można żółwie. Obecnie właścicielem obiektu jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, który prowadzi tam ośrodek szkoleniowo-badawczy w zakresie energii odnawialnej. W XVI wieku folwark Ostoja należał m.in. do rodzin Loitzów i Glindenów. Później majątkiem zarządzali m.in. rodzina Schultzów i Borchertów. Po II wojnie światowej majątek przejął skarb państwa, od 1949 roku funkcjonował tu PGR, od 1955 roku – Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Nowa marina nad Odrą – inwestycja w Moczyłach nabiera kształtów

Przetarg na budowę nowoczesnej mariny w Moczyłach, należącej do gminy Kołbaskowo, ma zostać ogłoszony do końca bieżącego roku. Zapowiedź tę przekazała wójt gminy, Małgorzata Schwarz, potwierdzając uzyskanie niezbędnego dofinansowania. Projekt zakłada powstanie mariny z pełnym zapleczem dla miłośników sportów wodnych, w tym slipu umożliwiającego łatwe wodowanie łodzi.

Opublikowane

w dniu

Dodatkowo w ramach inwestycji, której szacowany koszt wynosi 15 mln złotych, przewidziano miejsca do rekreacji, takie jak altany piknikowe oraz ławki do odpoczynku. Realizacja projektu jest wspomagana ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które dofinansują przedsięwzięcie kwotą 10,5 mln złotych.

Gmina Kołbaskowo ma już doświadczenie w podobnych dziedzinach, czego dowodem jest sukces inwestycji nabrzeża w Siadle Dolnym z 2018 roku. Tamtejszy teren nad rzeką Odą został kompleksowo zagospodarowany, oferując mieszkańcom i turystom między innymi pomosty, altany oraz miejsc do gier planszowych i grillowania. Na podstawie tych doświadczeń samorządowcy wyrażają przekonanie o powodzeniu planowanej inwestycji w Moczyłach, licząc na jej szerokie przyjęcie i pozytywny oddźwięk w mediach.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego w Kołbaskowie na rok 2025

Mieszkańcy Kołbaskowa mają szansę wpłynąć na lokalne inwestycje i rozwój swojego otoczenia poprzez zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025. Do 21 października br. trwa nabór propozycji, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w gminie. Na realizację wybranych przez mieszkańców przedsięwzięć przeznaczono budżet o wartości 1 milion złotych.

Opublikowane

w dniu

Działania te są szansą na demokratyczne decydowanie o funduszach publicznych. Każdy pomysłodawca ma możliwość przedstawienia swojego projektu, który będzie następnie poddany głosowaniu mieszkańców powiatu. Aby zgłosić projekt, należy zapoznać się z wytycznymi dostępnymi na wskazanej stronie internetowej, gdzie umieszczone są wszystkie potrzebne informacje, w tym kryteria oceny i niezbędne formularze zgłoszeniowe.

Budżet Obywatelski to narzędzie partycypacji obywatelskiej, które pozwala mieszkańcom na decydowanie o wydatkowaniu części środków z budżetu gminy. Jest to okazja do zrealizowania projektów, które dotychczas nie znalazły miejsca w planach inwestycyjnych, a mają szansę znacząco wpłynąć na jakość życia lokalnej społeczności.

Projekt można złożyć osobiście lub poprzez platformę internetową:
https://kolbaskowo.budzet-obywatelski.org/

Organizatorzy zachęcają do aktywnego uczestnictwa i podkreślają, że każdy pomysł jest cenny, gdyż może przyczynić się do pozytywnych zmian w przestrzeni publicznej powiatu polickiego.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Halloweenowa zabawa dla najmłodszych w Gminie Kołbaskowo!

Już 26 października Pałac Ostoja w Gminie Kołbaskowo zamieni się w upiorny dom zabaw dla najmłodszych. W godzinach 16:00 – 20:00 odbędzie się impreza Halloweenowa dedykowana dzieciom w wieku 5-12 lat, które posiłkują Kołbaskowską Kartę Mieszkańca lub legitymację szkolną z jednej z placówek gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Zabawa została podzielona na dwie tury:
– Pierwsza tura: od 16:00 do 17:30,
– Druga tura: od 18:00 do 19:30.

Program imprezy obfituje w liczne atrakcje, w tym zabawy i konkursy tematyczne, warsztaty dla dzieci, a także dodatkowe aktywności dla opiekunów. Przewidziano także specjalną ścieżkę strachu dla odważniejszych uczestników, a także fotobudkę oraz możliwość wykonania malowania twarzy, tatuaży, balonów i warkoczy.

Oprócz rozrywki dla maluchów, opiekunowie będą mogli skorzystać z kawiarenki z gorącą kawą i domowymi wypiekami oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia jesiennych wianków. Organizatorzy zaznaczają, że liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona i wymagany jest minimalny strój okolicznościowy.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny, nie wymagane są wcześniejsze zapisy, jednak organizatorzy zastrzegają sobie prawo ograniczenia liczby uczestników, zależnie od aktualnej liczby miejsc. W przypadku pytań i dodatkowych informacji służą numery telefonów: (91) 884 90 41 oraz (91) 884 90 30.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie