Gmina Kołbaskowo

Pałac w Ostoi w rękach samorządu

Zabytkowy pałac w Ostoi wraz z parkiem przejdzie na własność gminy. Radni przegłosowali uchwałę na sesji. – Ten obiekt ma ogromy potencjał. Przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, podobnie jak GOKSiR, może mieć oddziaływanie regionalne – uważa Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Piękny obiekt, wraz z zabudowaniami folwarcznymi oraz parkiem dworskim, leży w Ostoi, w północnej części naszej gminy, przy granicy ze Szczecinem. Powstał na początku XIX wieku. Jak zabytkowa nieruchomość może być zagospodarowana po przejęciu przez Gminę Kołbaskowo? 

– Obiekt zostanie przekazany na realizację celów publicznych – mówi Małgorzata Schwarz. – Pałac w Ostoi stanowić może dogodne miejsce lokalizacji gminnych placówek z zakresu kultury, edukacji i opieki społecznej. Może powstać tam centrum warsztatowo-szkoleniowe. Obiekt i jego sale mogą być udostępnione w formie dzierżawy odpłatnej. Plus zagospodarowany park, który może służyć jako ścieżka edukacyjna i miejsce rekreacji dla rodzin, dzieci, mieszkańców. 

W dworku znajdują pokoje, które mogą być wykorzystywane jako miejsca noclegowe. 

– Tutaj myślę o ścisłej współpracy z GOKSiR. Zapraszanych jest wielu artystów, których trzeba przenocować, i myślę, że to miejsce, ten obiekt, świetnie się do tego nadaje – mówi pani wójt. 

Gmina zamierza powierzyć zabytek w ręce menadżera.

– Ogłosimy konkurs na dyrektora, który będzie zobowiązany przedłożyć koncepcję oraz biznesplan – informuje Małgorzata Schwarz i dodaje: – Potencjał obiektu w mojej ocenie jest bardzo duży i od dobrego menadżera będzie zależało, jak on będzie funkcjonował. Tak jak nasz GOKSiR w Przecławiu, który zyskał bardzo dużą renomę w regionie, uważam, że obiekt w Ostoi, przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, może mieć oddziaływanie regionalne.

Klasycystyczny, parterowy dworek powstał w 1825 roku. W latach 60. XIX wieku powiększony został o piętrowe skrzydło, które stylem nawiązuje do angielskiego neogotyku. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski, z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z jodły kaukaskiej, daglezji zielonej, świerka pospolitego, modrzewia, mahoniu, olszy czarnej i wierzby białej. W malowniczym oczku wodnym spotkać można żółwie. Obecnie właścicielem obiektu jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, który prowadzi tam ośrodek szkoleniowo-badawczy w zakresie energii odnawialnej. W XVI wieku folwark Ostoja należał m.in. do rodzin Loitzów i Glindenów. Później majątkiem zarządzali m.in. rodzina Schultzów i Borchertów. Po II wojnie światowej majątek przejął skarb państwa, od 1949 roku funkcjonował tu PGR, od 1955 roku – Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Uroczyste otwarcie siedziby nowej marki – DGS Diagnostics

Do przygranicznego Rosówka zjechało setki osób. Powód? Uroczyste otwarcie siedziby nowej marki w naszej gminie – DGS Diagnostics. To bardzo ciekawy, piękny i nowoczesny kompleks – podkreślali wszyscy na miejscu.

Opublikowane

w dniu

Na uroczystości pojawiło się mnóstwo gości z kraju i zagranicy, także przedstawiciele mediów.
Już dziś w DGS Diagnostics w Rosówku pracuje 500 osób.
-To są wyjątkowi ludzie, którzy gwarantują sukces – podkreślał Arne Boye Nielsen. – Dzięki ich pracy, miliony ludzi na całym świecie będą miały zdiagnozowany słuch i poprawi się jakość ich życia. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego obiektu.
Przedstawiciele DGS Diagnostics podkreślali skandynawską kulturę pracy w ich firmie. – Taki jest też ten obiekt, dużo drewna, przestrzeni oraz zielonych roślin – mówił Marek Kosętka ze Studia Kwadrat, które zaprojektowało kompleks.
Cieszymy się, że w naszej gminie pojawił się kolejny partner biznesowy, mający bardzo dobrą markę, znany na świecie, który zapewnia w naszej gminie kolejne miejsca pracy – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Dziękuję, że wybraliście państwo naszą gminę. Życzę, aby ta nowa, piękna siedziba przynosiła państwu satysfakcję. Życzę wszystkim pracownikom, byście się tutaj czuli bardzo dobrze. Dziękuję również firmie DGS za dotychczasową współpracę, bo jest ona bardzo dobra. Jesteście państwo bardzo przychylni i współpracujecie przy wielu naszych projektach społecznych – dodała pani wójt.
Po przecięciu symbolicznej wstęgi, goście udali się na zwiedzanie kompleksu. To unikatowy kompleks na skalę krajową i światową. Łączy szereg funkcji: produkcja, logistyka, obszar badawczo-rozwojowy, są nowoczesne laboratoria, a także zróżnicowane zaplecze socjalne, od profesjonalnej siłowni, poprzez przestronną kantynę i zewnętrzny taras. Całość zajmie powierzchnię ponad 11,5 tys. m2.
Czym zajmuje się firma?
DGS Diagnostics specjalizuje się w branży diagnostyki słuchu i zaburzeń równowagi. Projektujemy, produkujemy i serwisujemy całe spektrum instrumentów w zakresie audiometrii, tympanometrii, ABR, otoemisji akustycznej oraz narządu równowagi – wyjaśnia Paweł Muklewicz, dyrektor generalny DGS Diagnostics.
Firma jest globalnym liderem, a jej produkty i usługi docierają do 130 krajów na całym świecie.
Naszą produkcję cechuje wysokie zróżnicowanie produktowe o niskim wolumenie. Aby sprostać jej wymogom posługujemy się szerokim zakresem technologii, korzystamy z najnowocześniejszych narzędzi i wdrażamy nowe modele pracy. Dzięki wysoko wykwalifikowanym specjalistom, realizujemy na najwyższym poziomie cały proces – od R&D przez produkcję po logistykę, wspieraną przez pracowników obsługi klienta, zakupów, inżynierii produktu, jakości, elektroniki i serwisu. Funkcjonujemy w nowoczesnym układzie organizacyjnym, szanujemy różnorodne postawy, a przy tym dbamy o środowisko naturalne – dodaje Paweł Muklewicz.
Prace nad budową siedziby dla DGS Diagnostics rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Wykonała je firma Erbud.
Obiekt w Rosówku jest znakomicie zlokalizowany. W pobliżu autostrady A6, blisko dużego miasta Szczecin, a także granicy polsko-niemieckiej, a wkrótce ma powstać obwodnica Kołbaskowa, której przebieg zakończy się tuż przy siedzibie DGS Diagnostics.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie