Gmina Kołbaskowo

Pałac w Ostoi w rękach samorządu

Zabytkowy pałac w Ostoi wraz z parkiem przejdzie na własność gminy. Radni przegłosowali uchwałę na sesji. – Ten obiekt ma ogromy potencjał. Przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, podobnie jak GOKSiR, może mieć oddziaływanie regionalne – uważa Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Piękny obiekt, wraz z zabudowaniami folwarcznymi oraz parkiem dworskim, leży w Ostoi, w północnej części naszej gminy, przy granicy ze Szczecinem. Powstał na początku XIX wieku. Jak zabytkowa nieruchomość może być zagospodarowana po przejęciu przez Gminę Kołbaskowo? 

– Obiekt zostanie przekazany na realizację celów publicznych – mówi Małgorzata Schwarz. – Pałac w Ostoi stanowić może dogodne miejsce lokalizacji gminnych placówek z zakresu kultury, edukacji i opieki społecznej. Może powstać tam centrum warsztatowo-szkoleniowe. Obiekt i jego sale mogą być udostępnione w formie dzierżawy odpłatnej. Plus zagospodarowany park, który może służyć jako ścieżka edukacyjna i miejsce rekreacji dla rodzin, dzieci, mieszkańców. 

W dworku znajdują pokoje, które mogą być wykorzystywane jako miejsca noclegowe. 

– Tutaj myślę o ścisłej współpracy z GOKSiR. Zapraszanych jest wielu artystów, których trzeba przenocować, i myślę, że to miejsce, ten obiekt, świetnie się do tego nadaje – mówi pani wójt. 

Gmina zamierza powierzyć zabytek w ręce menadżera.

– Ogłosimy konkurs na dyrektora, który będzie zobowiązany przedłożyć koncepcję oraz biznesplan – informuje Małgorzata Schwarz i dodaje: – Potencjał obiektu w mojej ocenie jest bardzo duży i od dobrego menadżera będzie zależało, jak on będzie funkcjonował. Tak jak nasz GOKSiR w Przecławiu, który zyskał bardzo dużą renomę w regionie, uważam, że obiekt w Ostoi, przy dobrym zarządzaniu i dobrze rozbudowanej ofercie, może mieć oddziaływanie regionalne.

Klasycystyczny, parterowy dworek powstał w 1825 roku. W latach 60. XIX wieku powiększony został o piętrowe skrzydło, które stylem nawiązuje do angielskiego neogotyku. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz park dworski, z bogatym drzewostanem złożonym m.in. z jodły kaukaskiej, daglezji zielonej, świerka pospolitego, modrzewia, mahoniu, olszy czarnej i wierzby białej. W malowniczym oczku wodnym spotkać można żółwie. Obecnie właścicielem obiektu jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, który prowadzi tam ośrodek szkoleniowo-badawczy w zakresie energii odnawialnej. W XVI wieku folwark Ostoja należał m.in. do rodzin Loitzów i Glindenów. Później majątkiem zarządzali m.in. rodzina Schultzów i Borchertów. Po II wojnie światowej majątek przejął skarb państwa, od 1949 roku funkcjonował tu PGR, od 1955 roku – Wyższa Szkoła Rolnicza w Szczecinie.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Warsztaty wokalne z gwiazdą Teatru Kana w Gminie Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza wszystkich mieszkańców na interaktywne warsztaty wokalne, które poprowadzi ceniona artystka Bibianna Chimiak, znana z angażujących występów w Teatrze Kana. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godzinie siedemnastej w świetlicy wiejskiej w Moczyłach. Spotkanie twórcze jest częścią większego projektu „Włączamy kulturę”, mającego na celu dostępność i rozwój kulturalny w regionie. Organizatorzy podkreślają, że zajęcia są bezpłatne i otwarte dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.

Opublikowane

w dniu

Celem warsztatów jest nie tylko nauka technik wokalnych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne śpiewanie i wrażenia artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia cennych umiejętności, spotkania z utalentowaną artystką i spędzenia czasu w kreatywnej atmosferze.

Projekt „Włączamy kulturę” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach, które mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju osobistego oraz kulturalnego życia społeczności.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie