Zachodniopomorskie

Rowerzyści jadą do Kopenhagi w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 12 – 16 maja 2022 roku. Będzie to już szósty rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami.

Opublikowane

w dniu

Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Trasę tegorocznej wyprawy po Skanii i Kopenhadze opracował Rafał Bednarski – bardzo dobrze znany w środowisku rowerowym przewodnik i organizator wycieczek rowerowych, prowadzący portal krajoznawczy Maxim Getaways. Tak Rafał opowiada o swojej fascynacji stolicą Danii oraz podobieństwach między Szczecinem a Kopenhagą: „Zawsze chętnie wracam do Kopenhagi. Nie tylko dla kopenhaskiej Syrenki, zabytków i nowoczesnej architektury, ale dlatego, że chciałbym, aby nasz Szczecin był jak Kopenhaga – przyjaznym miastem dla mieszkańca. Naszą wyprawę do Skandynawii w tym roku zaczynamy z Łasztowni – miejsca gdzie w długiej perspektywie czasu ma powstać Waterfront. Kopenhaga proces przekształcania starego portu w przestrzeń miejską ma już za sobą. Oba miasta mają centrum z jednej strony rzeki i stary port z drugiej. Oglądając mapy obu miast widać jak wiele mają wspólnego. Jedziemy zachwycać się jak wspaniale poradziła sobie z tym Kopenhaga. Pomagać nam w tym będzie wzorcowa infrastruktura rowerowa. W duńskiej stolicy poważnie podchodzi się do jakości życia mieszkańców. Do tego stopnia, że dziś specjaliści z Kopenhagi doradzają innym miastom na świecie jak przekształcić ich przestrzeń w przyjazną mieszkańcom. Określa się to mianem skopenhagenizowania. I my też jedziemy się skopenhagenizować”.

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundowały firmy: Unity Line, Grupa Gezet oraz Berlin Döner Kebap. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

Link do zapisów: https:/gryfus.szczecin.pl/skandynawia2022

Link do wydarzenia: https:/www.facebook.com/events/1611504662536872

Zachodniopomorskie

Czasowy zakaz połowu ryb w Odrze. To w związku z sytuacją popowodziową

Od 26 września br. do 15 października obowiązuje całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym. Taką uchwałę przyjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Powodem podjęcia decyzji jest przechodząca na Odrze fala wezbraniowa niosąca zanieczyszczone wody popowodziowe.

Opublikowane

w dniu

W związku z przesuwającą się falą wezbraniową na Odrze, która może nieść ze sobą różnego rodzaju zanieczyszczenia, wydaliśmy całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb. W najbliższych dniach musimy zachować szczególną ostrożność w kontakcie wodami Odry – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Będziemy śledzić komunikaty i decyzje odpowiednich służb monitorujących na bieżąco stan rzeki. Jeśli będą one niepokojące, a fala popowodziowa utrzyma się dłużej lub przyniesie duże zanieczyszczenie, to zakaz może być przedłużony – dodaje marszałek.
Zakaz obejmuje cały odcinek rzeki Odry (obwody rybackie rzeki Odry – nr 3, 4, 5) na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz Jezioro Portowe w okolicach wyspy Puckiej.
Ze względu na sytuację powodziową od poniedziałku, 23 września br. na terenie województwa zachodniopomorskiego obowiązuje zakaz żeglugi na Odrze. Ponadto nie można latać dronem ani innymi jednostkami lotniczymi nad korytem rzeki. Zabronione jest także poruszanie się po wałach przeciwpowodziowych.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Zachodniopomorskie przygotowane na możliwe wezbrania wód

Województwo zachodniopomorskie pozostaje w stanie gotowości na wypadek ewentualnych zagrożeń związanych z lokalnymi wezbraniami wód. Choć prognozy wskazują na brak znaczących niebezpieczeństw, władze województwa są przygotowane na każdą ewentualność.

Opublikowane

w dniu

W czwartek wojewoda Adam Rudawski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli przedstawiciele straży pożarnej, policji, wojska, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz włodarze miast, powiatów i gmin. Dyskutowano o możliwych scenariuszach związanych z lokalnymi wezbraniami wód w Trzebieży, Szczecinie i Gryfinie.

Aktualnie w województwie zachodniopomorskim nie przewiduje się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w Trzebieży, Szczecinie i Gryfinie. Z prognoz wynika, że nawet jeśli wystąpią, nie będą znaczące. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – powiedział wojewoda Adam Rudawski na konferencji prasowej w Szczecinie.

Zachodniopomorska Państwowa Straż Pożarna (PSP) oraz Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) są w pełnej gotowości, aby w razie potrzeby szybko zareagować na możliwe podtopienia. Pomimo wysłania zasobów ratowniczych do województw dolnośląskiego i opolskiego, region zachodniopomorski dysponuje wystarczającymi siłami do ochrony mieszkańców.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i strażacy ochotnicy wspierają działania w województwie dolnośląskim i opolskim. Zadysponowanych jest tam 63 strażaków i 18 pojazdów, co stanowi 4% naszych zasobów ratowniczych. Do dyspozycji na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy 2600 druhów OSP i 1525 strażaków PSP oraz sprzęt: samochody, kłady, łodzie, pompy o wysokiej wydajności. Znamy Odrę i wiemy, w których miejscach mogą wystąpić ewentualnie niewielkie podtopienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządowcami, tak, aby w razie potrzeby szybko reagować – powiedział zachodniopomorski komendant PSP w Szczecinie, st. bryg. Mirosław Pender.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz jego powiatowe odpowiedniki monitorują sytuację na bieżąco. Codzienne odprawy z udziałem ministra MSWiA Tomasza Siemoniaka oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mają na celu szybkie reagowanie na zmieniające się warunki pogodowe.

W przypadku sytuacji kryzysowej do dyspozycji służb jest m.in. 350 tys. worków przeciwpowodziowych, ponad 350 różnych zapór i barier przeciwpowodziowych, pompy, agregaty, odzież ochronna i ratunkowa. Na bazie doświadczeń z południa Polski, zakupione zostaną 2 zestawy do internetu satelitarnego – poinformował wojewoda Rudawski.

Warto dodać, że obecne warunki pogodowe są korzystne. Jak poinformował Michał Durka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w najbliższych dniach spodziewane jest obniżenie poziomu wód, co zminimalizuje ryzyko podtopień.

Nie identyfikujemy zagrożenia powodziowego, ale jesteśmy przygotowani na wypadek zmieniających się warunków atmosferycznych – przyznał Michał Durka. – Dobrą wiadomością jest zmiana warunków wiatrowych. Wiatr cofkowy wiać będzie tylko do jutra, więc aktualne podwyższone stany wody w Trzebieży w najbliższych dniach ustąpią. Obniży się też poziom wody na morzu i da to miejsce wodzie, która będzie płynąć z południa kraju.

Województwo zachodniopomorskie uruchomiło specjalny numer telefonu dla osób chcących pomóc powodzianom. Dzwoniąc pod numer 882 788 381 (czynny od 8 do 20), można uzyskać informacje o tym, gdzie można włączyć się w pomoc i jakie produkty są potrzebne. Wojewoda Rudawski zwrócił się także do starostów z prośbą o uruchomienie lokalnych numerów telefonów dla mieszkańców, pod którymi będą mogli uzyskać podobne informacje. Lista tych numerów ma być opublikowana na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wrzosowiska Kłomińskie – fioletowy cud natury na Pomorzu Zachodnim

Wrzosowiska Kłomińskie, położone w niedalekiej odległości od Bornego Sulinowa, obecnie przeżywają okres pełni kwitnienia. To największe wrzosowiska w Polsce oraz jedne z imponujących w Europie. Teraz, gdy przyroda przejmuje kontrolę nad tym dawnym radzieckim poligonem, rozległe pola, lasy i drogi mienią się wachlarzem odcieni fioletu.

Opublikowane

w dniu

Na powierzchni ponad 900 hektarów znajduje się rezerwat „Diabelskie Pustacie”, gdzie podziwiać można największe skupiska bujnie kwitnących wrzosów. Turystom udostępnione są szlaki spacerowe oraz wieża widokowa, z której rozciąga się niezapomniany widok na zafioletowane pustacie. Mimo że czas na oglądanie tych piękności jest ograniczony – zwykle do drugiej połowy sierpnia i przez cały wrzesień – to właśnie teraz wrzosy zachwycają najbardziej intensywnym kolorem.

Popołudnia i weekendy przyciągają na wrzosowiska wielu odwiedzających, dążących do skorzystania z tego krótkiego okresu kwitnienia. Jednak dla tych, którzy preferują spokojniejsze chwile, zaleca się poranne wizyty podczas wschodu słońca, gdy wrzosowiska prezentują się magicznie, a jednocześnie można cieszyć się nieskażoną ciszą.

Dla rowerzystów i pieszych przygotowano specjalne trasy, a do rezerwatu można dotrzeć również samochodem, korzystając z udostępnionej leśnej drogi. Na miejscu czekają na turystów podstawowe udogodnienia, takie jak wiaty, parking oraz tablice informacyjne, które opowiadają historyczne tło tego terenu, od czasów wojskowej przeszłości po współczesny pejzaż przyrodniczy. Co warte podkreślenia, lokalni pszczelarze wnoszą swój wkład w bogactwo rezerwatu, ustawiając tu ule oraz oferując wyjątkowy miód wrzosowy jako pamiątkę pobytu w tej wyjątkowej lokalizacji.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie