Gmina Police

Rosjanie próbują zablokować budowę zakładu „Polimery Police”

Opublikowane

w dniu

[lead]Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, Rosjanie zgłosili sprzeciw wobec uchwały o dofinansowaniu fabryki „Polimery Police” – informuje prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki. To decyzja bardziej polityczna niż ekonomiczna – tak komentuje poczynania rosyjskiego Acronu w sprawie dofinansowania budowy fabryki polimerów w Policach, ekonomista Jarosław Korpysa.[/lead]

Polimery Police to gigantyczna inwestycja warta ponad 5 mld zł. Za tę kwotę do 2022 roku zostać wybudowana jedna z największych inwestycji w historii całego polskiego przemysłu chemicznego. Rocznie zakłady w Policach mają produkować około 429 tys. ton polipropylenu. Problem w tym, że inwestycję właśnie zaczęli torpedować Rosjanie.

Inwestycję próbuje wstrzymać rosyjska spółka Acron, która ma 20 procent udziałów w grupie Azoty. Prezes Wojciech Wardacki zapewnia, że działania Rosjan są nieskuteczne. Zarząd Grupy Azoty zapewnia, że działania Rosjan nie wpłyną na budowę fabryki polimerów w Policach. Eksperci przypuszczają, że fabryka w Policach będzie stanowić konkurencję dla rosyjskich inwestycji. Rosyjski Acron kupił akcje Grupy Azoty w latach 2012-13.

– Na walnym Grupy Azoty, gdzie debatowaliśmy i głosowaliśmy nad uchwałą wyrażającą zgodę na objęcie akcji w emisji Polic. Środki mają być przeznaczone na Polimery. Ten akcjonariusz zgłosił sprzeciw do uchwały. Po raz pierwszy głosował przeciw, czyli była i jest to próba zablokowania – mówi Wardacki.

[subtitle]Zarząd Azotów miał być sprzeciwem Rosjan kompletnie zaskoczony.[/subtitle]

– Wcześniej Acron nie dawał żadnych sygnałów, że może wyciągnąć tak ciężkie działa. Nikt w zasadzie nie wie, o co im chodzi. Mniejszościowy akcjonariusz próbuje wywrócić do góry nogami inwestycję, która jest kluczowa dla Grupy Azoty – podkreśla nasz informator.

Emisja akcji Polic trwa. Zapisy ruszyły 12 listopada i potrwają do 22 listopada. Wszystko wskazuje na to, że Grupa Azoty zakupem akcji dorzuci do inwestycji nawet blisko 700 mln zł, choć ostateczna kwota nie jest znana. Właśnie brak szczegółowych informacji o transakcji ma być formalnym powodem, na który mają się powoływać Rosjanie, głosując przeciw.

– Muszę uspokoić, iż te działania Rosjan są skazane na niepowodzenie, ponieważ akcjonariusz może wystąpić do sądu o unieważnienie uchwały. My jesteśmy spokojni, bo uchwała została podjęta, ona obowiązuje i wszystkie elementy nieodzowne do tego, żeby była przez sąd uznana zostały spełnione, czyli jest to uchwała zgodna z przepisami prawa – mówi Wardacki.

Obrady nadzwyczajnego walnego zgromadzenia po zaskakującym głosowaniu zostały wstrzymane. Rozmowy mają być wznowione, ale dopiero 21 listopada, a więc na dzień przez zakończenie zapisów na akcje Polic.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza kontrowersyjna akcja ze strony Rosjan w Grupie Azoty. Kilka lat temu Acron próbował „wrogiego przejęcia” m.in. zakładów chemicznych w Puławach.

Acron już wielokrotnie dawał o sobie znać na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy, zadając wiele, często niewygodnych pytań. Choć już dawno nie postawił się przy tak znaczącej sprawie.

– W zasadzie walne zgromadzenie to dla Rosjan jedyny sposób na komunikowanie się z władzami Grupy Azoty. Dla głównego właściciela, czyli Skarbu Państwa, nie jest to na pewno dobry partner – przyznaje Jakub Szkopek, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Podczas gdy Rosjanie posiadają około 20 proc. udziałów w Grupie Azoty, do państwa należy 33 proc. akcji. Nie jest to więc duża przewaga. Tyle teoria. Bo w praktyce skarb państwa me jeszcze „złoty głos”, czyli może przegłosować pozostałych akcjonariuszy. Reszta udziałów należy do OFE i TFI, a także część jest w wolnym obrocie na warszawskiej giełdzie.

[signature](ges)
źródło: Polskie Radio Szczecin, www.money.pl

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Mobilne Centrum Informacji Gospodarczej w Policach – wsparcie dla przedsiębiorców i mieszkańców

Pierwszego lipca br., w godzinach od jedenastej do trzynastej trzydzieści, mieszkańcy powiatu polickiego będą mieli okazję skorzystania z bezpłatnych konsultacji biznesowych. Mobilne Centrum Informacji Gospodarczej, będące inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego, zagości przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie lokalnego targowiska.

Opublikowane

w dniu

Zakres tematyczny dostępnych podczas wydarzenia konsultacji jest szeroki – eksperci udzielą wsparcia osobom zainteresowanym otwarciem własnej działalności gospodarczej, jak również tym, którzy chcą rozwijać już istniejące przedsiębiorstwa. Ponadto przewidziano możliwość uzyskania informacji o kursach i szkoleniach, które mogą przyczynić się do podniesienia kwalifikacji zawodowych uczestników.

Odpowiednie wykorzystanie dostępnych środków z funduszy europejskich jest kluczowe dla rozwoju lokalnej gospodarki. Dlatego też, konsultanci szczegółowo wyjaśnią zasady pozyskiwania dofinansowań, poinformują o bieżących projektach oraz terminach składania wniosków. Podkreślenie zostanie także pouczający charakter wydarzenia – szczegóły dotyczące planowanych inicjatyw regionalnych umożliwią uczestnikom świadome zaangażowanie w życie społeczności lokalnej.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych – zarówno dla przedstawicieli sektora prywatnego, jak i dla członków organizacji pozarządowych. Zapraszamy do skorzystania z okazji do zdobycia wartościowych i praktycznych informacji, które mogą przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie.

Organizatorem akcji jest Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Kontakt: infolinia; 800 34 55 34 lub 91 452 8906, 91 452 8907, 91 452 8911. Adres mailowy: pife.szczecin@wzp.pl.

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste zakończenie roku akademickiego w Polickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

W Hotelu Dobosz w Policach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – zakończenie roku akademickiego 2023/2024 Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość uświetniona została emocjonującym występem Chóru Kameralnego pod kierunkiem znakomitej dyrygent Marta Pietrzak, które rozpoczęło od wykonania pełnego patosu hymnu „Gaude Mater Polonia”.

Opublikowane

w dniu

W imieniu Stowarzyszenia, splendor tego akademickiego święta otworzyła Prezes, szanowna Halina Olejarnik. W przemówieniu witającym zebrałych gości oraz członków uniwersytetu, wyraziła ona głębokie podziękowania dla byłego burmistrza Władysława Diakuna oraz byłej członkini Zarządu Powiatu, Beacie Chmielewskiej za ogromne zaangażowanie i wkład w rozwój edukacji. Nie zapomniała także pogratulować osiągnięć nowo wybranym samorządowcom – Staroście Shivanowi Fate i Burmistrzowi Krystianowi Kowalewskiemu.

W ciągu ostatniego roku studenci Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z pasją zgłębiali tajniki różnorodnych dziedzin, czego efekty zostały zaprezentowane w wzruszającej prezentacji pod tytułem „Przeżyjmy to jeszcze raz…”. Program artystyczny był równie bogaty, obejmując między innymi elektryzujący taniec orientalny, zmysłową bachatę, a także pokaz skupienia i harmonii, jakim jest tai-chi i prezentację sekcji „Spacerowicze”.

Wyrazy uznania dla wytężonej pracy i osiągnięcia ambitnych celów naukowych złożyły autorytety takie jak Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski, Starosta Shivan Fate, oraz Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Szwyd, wspierani przez liczne gratulacje złożone przez Burmistrza Krystiana Kowalewskiego.

Teraz przed uczestnikami uniwersytetu nadchodzi zasłużona przerwa wakacyjna. Po niej już w październiku rozpocznie się kolejny rok akademicki, który będzie już XVII edycją tego cenionego projektu edukacyjnego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Joga na trawie – cykl spotkań dla mieszkańców Polic

W minioną niedzielę, 16 czerwca, rozpoczęła się serią spotkań projektu „Joga na trawie”, dedykowanego mieszkańcom gminy Police. Polana za Szkołą Podstawową nr 8 zamieniła się w przestrzeń, gdzie amatorzy jogi mogą oddawać się swojej pasji na świeżym powietrzu. Organizowane wydarzenie zgromadziło liczne grono entuzjastów tej formy aktywności, wśród których przeważały kobiety.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia poprowadziła Adrianna Lewandowska, certyfikowana instruktorka jogi i mieszkanka Polic. Pani Adrianna jest znawczynią różnorodnych stylów jogi, w tym Vinyasa, Yin, Ashtanga, Yoga Flow i Pilates, a równocześnie właścicielką lokalnego studia jogi. „Joga na trawie” to jej autorska inicjatywa promująca zdrowy styl życia, którą z entuzjazmem wspiera władze miasta.

Spotkanie w ostatnią niedzielę było pierwszym z dziesięciu zaplanowanych. Organizatorzy zapewniają, że każde z przygotowanych spotkań będzie dostępne bez żadnych opłat. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych sesji jogi można odnaleźć zarówno na profilu wydarzenia na Facebooku, na witrynie internetowej Studia jogi w Policach, jak i na stronie Urzędu Miejskiego.

Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania. „Joga przynosi liczne korzyści dla zdrowia ciała i umysłu, eliminuje stres i pomaga utrzymać nawyk regularnej aktywności” – komentuje Adrianna Lewandowska. Następna okazja do wspólnego ćwiczenia pojawi się już 23 czerwca. Organizacja cyklu „Joga na trawie” to krok w stronę budowania świadomości na temat znaczenia aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie mieszkańców.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie