Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Ratownicy muszą być doświadczeni i sprawni fizycznie

Opublikowane

w dniu

[lead]Rozmowa z Łukaszem Branicą, koordynatorem ratownictwa chemicznego i technicznego w Grupie Azoty Police[/lead]

-Ilu jest ratowników chemicznych i technicznych w Grupie Azoty Police?

Aktualnie w Grupie Azoty Police mamy blisko 200 ratowników, z czego 180 to ratownicy chemiczni, pozostałą część stanowią ratownicy techniczni.

– Kto może zostać ratownikiem?

Żeby zostać ratownikiem należy posiadać dobry stan zdrowia, ukończone specjalistyczne szkolenie, a także wiedzę i doświadczenie w pracy, niezbędne do właściwego wykonywania działań ratowniczych.

-Czy są badane predyspozycje psychiczne kandydatów?

Tak. Badania zlecane przez lekarza medycyny pracy, weryfikujące stan zdrowia kandydata na ratownika, obejmują także badanie psychologiczne

-Co należy do zakresu obowiązków ratowników?

Podstawowym obowiązkiem ratowników jest stała gotowość do działania oraz udział w szkoleniach okresowych i ćwiczeniach na obiektach zakładowych. Ponadto ratownicy zobowiązani są do znajomości sprzętu wykorzystywanego w działaniach ratowniczych, a także bieżącego kontrolowania jego kompletności i sprawności. Ratownicy muszą znać także zasady bezpiecznego prowadzenia działań, a także dbać o własną sprawność fizyczną.  

-W jaki sposób przebiega szkolenie nowych ratowników?

Program specjalistycznych szkoleń dla kandydatów na ratowników obejmuje 40 godzin zajęć. Podczas szkolenia realizowane są zarówno zajęcia teoretyczne jak i ćwiczenia praktyczne.  Przyszli ratownicy uzyskują między innymi wiedzę na temat zagrożeń, z którymi mogą mieć do czynienia podczas działań ratowniczych oraz poznają zasady ich organizacji i taktyki. W części praktycznej szkolenia ratownicy zdobywają umiejętności stosowania sprzętu ochronnego i asekuracyjnego, a także udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

-Czy Ci, którzy są już ratownikami muszą odnawiać kwalifikacje?

Każdy ratownik zobowiązany jest do uczestnictwa w szkoleniu okresowym dwukrotnie w ciągu roku. Takie szkolenia organizowane są w Zakładowej Straży Pożarnej. Mają na celu utrwalenie wiedzy i umiejętności zdobytych na szkoleniu podstawowym. Inną istotną formą doskonalenia umiejętności ratowniczych są także, wspomniane wcześniej, ćwiczenia organizowane na terenie obiektów zakładowych.

Reklama

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty Polyolefins wybrała dystrybutorów Gryfilenu® w Europie

Grupa Azoty Polyolefins – spółka celowa realizująca inwestycję Polimery Police – wyłoniła dystrybutorów dla swojego nowego produktu – polipropylenu pod nazwą Gryfilen®. W Polsce produkt będzie dystrybuowany przez spółkę Grupa Azoty Compounding.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Polyolefins prowadzi aktualnie proces wyboru dystrybutorów na pozostałych rynkach europejskich, w tym: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Warto zaznaczyć, że Grupa Kapitałowa Grupa Azoty posiada własne aktywa na rynku niemieckim, m.in. Grupa Azoty ATT Polymers.

Na pozostałe rynki europejskie Grupa Azoty Polyolefins wybrała następujących dystrybutorów:

  • Ter Hell Plastic GmbH – wyłączny dystrybutor na rynek Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii.
  • Nexeo Plastic Europa B.V. – wyłączny dystrybutor na rynek Włoch, Francji, Hiszpanii i Portugalii.
  • Biesterfeld Plastic GmbH – wyłączny dystrybutor na rynek Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  • Imlitex Industry UAB – wyłączny dystrybutor na rynek Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Najważniejszymi kryteriami, które zdecydowały o wyborze konkretnych dystrybutorów były m.in. doświadczenie, kompetencje techniczne i sprzedażowe oraz dotychczas osiągane efekty sprzedażowe.

Tworzywa produkowane w Polimerach Police pod marką handlową Gryfilen® będą charakteryzować się bardzo niską zawartością substancji lotnych, nie będą również zawierać ftalanów, czy bisfenolu A (BPA). Zapewnią także bardzo niskie przekazywanie smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym.

Zaawansowanie rzeczowe projektu Grupy Azoty – Polimery Police to już powyżej 99 proc. co umożliwia rozpoczęcie aktywnych procesów sprzedażowych. Wybrani, nowi dystrybutorzy produktów fabryki Grupy Azoty w Policach będą razem z nami budować rynkowy sukces polipropylenu marki Gryfilen® w Europie. Na rynku polskim wyłącznym dystrybutorem została spółka z naszej Grupy Kapitałowej – Grupa Azoty Compounding, posiadająca wieloletnie doświadczenie w obszarze sprzedaży tworzyw mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Możliwość wystąpienia zwiększonego spalania gazów na pochodni w Morskim Terminalu Gazowym w Policach

Grupa Azoty Polyolefins S.A. informuje, że w związku z planowanym na 24 marca br.  przyjęciem pierwszej dostawy etylenu, w ciągu kilku kolejnych dni, na terenie Morskiego Terminala Gazowego w Policach, WYSTĄPI KONTROLOWANE PRZEKIEROWANIE CZĘŚCI gazów  na  pochodnię (tzw. flarę), charakteryzujące  się wysokim płomieniem ognia dającym efekt świetlny widoczny z dużej odległości.

Opublikowane

w dniu

Jest to bezpieczny i w pełni kontrolowany proces wynikający z uwarunkowań technologicznych związanych z pierwszym rozładunkiem ciekłego etylenu. Pochodnia jest to stosowany powszechnie na świecie w tego typu zakładach element bezpieczeństwa procesowego.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

KGHM i Grupa Azoty prowadzą rozmowy o rozszerzeniu współpracy

Biznesowe zaangażowanie KGHM Polska Miedź w rozbudowę Portu Morskiego Police – należącego do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty – a także bieżąca współpraca w obszarze kwasu siarkowego były przedmiotem rozmów przedstawicieli zarządów spółek. Władze KGHM wyraziły zainteresowanie działkami inwestycyjnymi, które z uwagi na położenie i planowaną rozbudowę infrastruktury portowej stanowią atrakcyjne miejsce pod inwestycje.

Opublikowane

w dniu

Port Police jest czwartym portem w Polsce, po Gdańsku, zespole Szczecin-Świnoujście i Gdyni pod względem wielkości przeładunków. Tereny Portu Morskiego stanowią zaplecze transportowe dla całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Obszar zapewnia morskie możliwości eksportowe i importowe, ale częściowo też magazynowe poprzez park zbiorników surowców niezbędnych do produkcji w Policach. Po uruchomieniu nowego kompleksu Grupy Azoty – Polimerów Police, przeładunki w porcie powinny wzrosnąć o ponad 400 tys. ton w skali roku. Będzie to wzrost ok. kilkudziesięciu procent. Z perspektywy Zarządu Morskiego Portu Police to duża zmiana ilościowa i jakościowa

W porcie obecnie realizowany jest projekt „Wzmocnienie trwałości sieci kompleksowej poprzez zwiększenie dostępności i efektywności Portu Police”, którego efektem będzie dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie budowy węzła kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego oraz budowa nabrzeża ciężkiego (uniwersalnego). Całkowity koszt przedsięwzięcia ma wynieść 3.477.582 euro, z czego blisko 1,74 mln euro zostanie pokryte ze środków unijnych. Projekt ten został bowiem wybrany w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w perspektywie finansowej 2021-2027.

Wiedza i współdziałanie – to biznesowe filary, na których KGHM od lat buduje pozycję światowego lidera w produkcji miedzi i srebra. Jako nowoczesna, globalna organizacja wpływa na zrównoważony rozwój świata. Dziś miedziowa spółka może zdobywać kolejne rynki oraz realizować ambitne projekty inwestycyjne związane m.in. z transformacją energetyczną. Spółka we własnym zakresie realizuje zadania od eksploracji, poszukiwania i pozyskiwania surowców przez ich wydobycie, produkcję, transport, docieranie do odbiorców i interesariuszy a kończąc na odpowiedzialnym gospodarowaniu odpadami, tak aby możliwie ograniczać swój negatywny wpływ na otoczenie.

KGHM swoje działania prowadzi w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i nieustannie podejmuje starania, aby cały ciąg technologiczny był optymalny, bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Swoje działania i zobowiązania w tych obszarach zawarto w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie przez spółkę neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Dla spółki kluczowe są też inwestycje, które przyczyniają się do transformacji energetycznej. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku 50% energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia w Sierra Gorda jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł. KGHM jest także bardzo aktywnie zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce tj. budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

W 2022 roku KGHM podpisał z przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. Ostatnio technologia oferowana przez Nuscale Power uzyskała certyfikat Komisji Dozoru Jądrowego USA, stając się tym samym pierwszym projektem SMR dopuszczonym do użytku w Stanach Zjednoczonych i siódmym wśród wszystkich technologii jądrowych. Polska Miedź także jako pierwsza w kraju złożyła wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki.

Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie