Gmina Police

Radni zagłosowali za wygaszeniem mandatu Kamila Olszewskiego

Opublikowane

w dniu

[lead]Podczas wtorkowej sesji, Rada Miejska w Policach przegłosowała wygaśnięcie mandatu radnego Prawa i Sprawiedliwości Kamila Olszewskiego. Uchwałę poparło 12 radnych, natomiast 7 było przeciw. Jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu. – Chciałbym oświadczyć, iż w dniu wyborów 21 października 2018 roku posiadałem prawo wybieralności do Rady Miejskiej w Policach – powiedział Kamil Olszewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.[/lead]

– Pragnę zauważyć, iż Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Ufniarz nie informował mnie wcześniej o swoich wątpliwościach, co do treści złożonego przeze mnie oświadczenia majątkowego ani też nie próbował rozwiać swoich wątpliwości, które powziął np. w osobistej rozmowie czy w sposób zwyczajowo przyjęty tj. np. pismo przekazane za pośrednictwem biura rady miejskiej lub pocztą – powiedział podczas sesji, radny Kamil Olszewski. Do dnia dzisiejszego zresztą nie zostało formalnie wyjaśnione mi to, jakie informacje spowodowały u Przewodniczącego Rady powzięcie określonych wątpliwości, co do mojego miejsca zamieszkania, tak abym mógł się do tych informacji odnieść. Forma publicznego odczytania pisma na sesji rady miejskiej i brak oznak chęci wyjaśnienia tej sprawy świadczą w moim przekonaniu o chęci zdyskredytowania mnie, jako radnego.

Podstawą dla procedowania uchwały był raport pokontrolny komisji rewizyjnej, której w czerwcu br. Rada Miejska zleciła sprawdzenie, czy radny Kamil Olszewski w dniu wyborów samorządowych zamieszkiwał na terenie gminy Police, a tym samym, czy posiadał prawo wybieralności. Komisja rewizyjna ustaliła, że w dniu wyborów samorządowych Kamil Olszewski nie zamieszkiwał na terenie gminy Police i nie ma jakichkolwiek przesłanek pozwalających na przyjęcie, jakoby radny zamieszkiwał na terenie gminy Police po uzyskaniu mandatu radnego.

Projekt uchwały stwierdzający wygaśnięcie mandatu radnego wywołał długą i burzliwą dyskusję. Swoje wątpliwości co do argumentów wynikających z raportu pokontrolnego komisji rewizyjnej mieli radni opozycji.

Radny Olszewski w odczytanym oświadczeniu wskazywał, że uniemożliwiono mu odniesienie się do ustaleń Komisji Rewizyjnej, bo nie miał dostępu do wszystkich pism i dokumentów dotyczących jego sprawy.

– Odnosząc się już do samego protokołu komisji rewizyjnej oraz projektu uchwały wygaszającej mandat, mam zgodnie z prawem możliwość złożenia wyjaśnień w tym temacie – mówił radny Olszewski. I z chęcią bym to zrobił, ale z ubolewaniem muszę stwierdzić, iż nie mogę tego dokonać w sposób pełny i szczegółowy, gdyż nie otrzymałem kompletnego materiału dowodowego na mój temat, który pozwolił komisji rewizyjnej wysnuć wniosek o braku zamieszkiwania przeze mnie na terenie Gminy Police. Jak rozumiem żaden z Państwa radnych takiego materiału nie otrzymał? W związku z tym, że nie znam treści pism oraz pytań kierowanych przez Przewodniczącego Rady oraz nie znam odpowiedzi na te pisma, w jaki sposób mam dokonać wyjaśnień? W demokratycznym porządku prawnym jest to nie dopuszczalne. Nie wiem czy zrobiono to celowo, abym nie mógł się odnieść do całości materiału zgromadzonego przez komisję, czy jest to zwyczajne uchybienie proceduralne, ale w efekcie nie dano mi zgodnie z prawem możliwości pełnego i obiektywnego złożenia wyjaśnień. Jak mają zagłosować radni skoro nie wiedzą czy ustalenia komisji są właściwe, obiektywne i niebudzące wątpliwości, co do skali szczegółowości zbadania sprawy?

– Uważam, że komisja wykonała za mało pracy, żeby wyciągać tak zdecydowane wnioski – mówił radny Adam Sobczyk. – Jeśli dostała odpowiedź od policji, że ta nie czuje się zobligowana do wykonania czynności, o które komisja wnioskowała, to trzeba było się zastanowić, jak takie informacje uzyskać.
Głos zabrał przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Gaweł.

– Prosiłem o oświadczenie pana Kamila Olszewskiego – mówił Wiesław Gaweł, przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM w Policach. – Że nic nie zaszkodzi, jeśli to zrobi. Komisja będzie miała punkt zaczepienia. Radny Kamil Olszewski przyszedł na komisję i odczytał swoje oświadczenie, że w okresie przedwyborczym zamieszkiwał na terenie gminy. A wiele uwag wygłosił, na temat prawomocności działań komisji. Na wstępie ostrzegł, że jak będziemy cokolwiek mówić, to wystąpi na drogę prawną, żeby nie ujawniać danych, dotyczących jego rodziny. Okazuje się, że Komisja Rewizyjna ma dwa milimetry poruszania się w przepisach prawa, a zaproszeni goście mogą wszystko.

[subtitle]Z protokołu pokontrolnego wynika, że ustalenia Komisji Rewizyjnej wskazują, iż Kamil Olszewski w dniu wyborów zamieszkiwał w Szczecinie.[/subtitle]

– Z treści otrzymanych odpowiedzi, wynika, iż centrum życiowe radnego Kamila Olszewskiego koncentrowało się w dniu wyborów w miejscowości Szczecin. Stanowisko takie potwierdzają ustalenia Komisji Rewizyjnej zawarte w protokole pokontrolnym – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
– Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu z powodu braku prawa wybieralności winno być wykazane za pomocą odpowiednich środków dowodowych – kończy wypowiedź radny Olszewski. Bo najważniejszą legitymację do sprawowania mandatu radnego stanowi wola wyborców wyrażona w głosowaniu powszechnym. Wyborcy dali mi silny mandat do sprawowania tej funkcji. Przypomnę, iż uzyskałem 7 wynik na 21 radnych siedzących tutaj na sali obrad, będąc debiutantem w tej roli. Wygaszenie mandatu musi zatem przejść proceduralny rygoryzm, aby nie doszło do pochopnego i niezgodnego z wolą wyborców wygaszenia mandatu. Mam podstawy twierdzić, ze ten proceduralny rygoryzm nie został zachowany z powodów, które wskazałem wcześniej, w związku z tym proszę radnych o zastanowienie się, aby nie podjęli decyzji o wygaszeniu mojego mandatu zbyt pochopnie i na podstawie niekompletnych informacji oraz mylnych przesłanek. To tyle z mojej strony. Dziękuję za cierpliwość i wysłuchanie moich wyjaśnień.

Uchwała jest nieprawomocna – radnemu Kamilowi Olszewskiemu przysługuje prawo odwołania do Sądu Administracyjnego.

Reklama

Gmina Police

Nie będzie dyżurnego przedszkola w Policach

Na razie nie będzie dyżurnego przedszkola w wakacje w gminie Police. Sprawa braku wakacyjnych dyżurów w polickich przedszkolach ma wrócić na najbliższej sesji Rady Miejskiej..

Opublikowane

w dniu

Przedszkola w Policach zamykają się nawet na miesiąc czasu. Rodzice pozostają sami sobie. Na miesiąc muszą zorganizować jakąś opiekę dla swoich dzieciaków. Czegoś takiego jak dyżury w przedszkolach nie będzie w tym roku. Wszyscy zapomnieli o tym, że ustawodawca nie zdejmuje obowiązku z pana burmistrza, żeby zapewnił opiekę dla dzieciaków, których przedszkola są zamknięte. Nikt nie zapewnił alternatywy – mówi Radio Szczecin Rafał Ignaczak.

W ocenie Rafała Ignaczaka w Policach należałoby wrócić do modelu funkcjonowania przedszkoli, który obowiązywał w gminie przed 2019 rokiem.

Dyżury funkcjonowały świetnie przed pandemią, potem był Covid i rzeczywiście dzieciaki nie mogły się przemieszczać pomiędzy placówkami. Pandemii teraz nie ma, jest to wyraźnie już ogłoszone i możemy spokojnie wrócić do tego starego porządku, przywrócić dyżury. Myślę, że wystarczy troszeczkę dobrej woli i można to poukładać.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej

Gmina Police

Warsztaty tańca dancehall z Pauliną Woźniak

Jeśli chcecie poczuć niepowtarzalny klimat południa, doświadczyć tanecznych wibracji i dać ciału popłynąć przy dynamicznych dźwiękach muzyki, to te warsztaty są właśnie dla Was! Szkolić Was będzie instruktorka, która dopiero co wróciła z podróży na Jamajkę, gdzie miała możliwość doskonalić swój warsztat artystyczny u źródła.

Opublikowane

w dniu

Paulina Woźniak – uczestniczką formatów telewizyjnych You Can Dance, Mam Talent oraz Got to Dance – Tylko Taniec.

Dancehall to styl tańca, który narodził się na Jamajce w latach 70. – czuć w nim gorące słońce Karaibów, energetyczną moc południa i basowe rytmy zarażające dobrą energią. To styl, w którym całe ciało płynnie przechodzi przez kolejne ruchy bazowe, by zademonstrować siłę i energię drzemiącą w najgłębszych zakamarkach organizmu.

W czasie warsztatów, w formie choreografii lub w formie zabaw ruchowych, nauczycie się zarówno podstawowych kroków, jak i powtarzania dłuższych sekwencji tanecznych, jednocześnie
ćwicząc słuch muzyczny, korelację półkul mózgowych i koordynację ruchową.
Będziecie mogli skupić się nie tylko na samodzielnej pracy, ale również na działaniach zespołowych, co pozwoli Wam nawiązać nowe relacje koleżeńskie.

By wziąć udział w warsztatach, nie musicie mieć tanecznych umiejętności. Wystarczy, że dacie z siebie 100% pozytywnej energii i weźmiecie ze sobą dobry humor! Dajcie się porwać dźwiękom muzyki i wyraźcie siebie poprzez taniec!

Harmonogram warsztatów:

11:00 – 12:15 dzieci 8-11 lat

12:30 – 13:45 dzieci 12-14 lat
14:00 – 15:15 młodzież 15+

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie