Gmina Police

Radni zagłosowali za wygaszeniem mandatu Kamila Olszewskiego

Opublikowane

w dniu

[lead]Podczas wtorkowej sesji, Rada Miejska w Policach przegłosowała wygaśnięcie mandatu radnego Prawa i Sprawiedliwości Kamila Olszewskiego. Uchwałę poparło 12 radnych, natomiast 7 było przeciw. Jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu. – Chciałbym oświadczyć, iż w dniu wyborów 21 października 2018 roku posiadałem prawo wybieralności do Rady Miejskiej w Policach – powiedział Kamil Olszewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.[/lead]

– Pragnę zauważyć, iż Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Ufniarz nie informował mnie wcześniej o swoich wątpliwościach, co do treści złożonego przeze mnie oświadczenia majątkowego ani też nie próbował rozwiać swoich wątpliwości, które powziął np. w osobistej rozmowie czy w sposób zwyczajowo przyjęty tj. np. pismo przekazane za pośrednictwem biura rady miejskiej lub pocztą – powiedział podczas sesji, radny Kamil Olszewski. Do dnia dzisiejszego zresztą nie zostało formalnie wyjaśnione mi to, jakie informacje spowodowały u Przewodniczącego Rady powzięcie określonych wątpliwości, co do mojego miejsca zamieszkania, tak abym mógł się do tych informacji odnieść. Forma publicznego odczytania pisma na sesji rady miejskiej i brak oznak chęci wyjaśnienia tej sprawy świadczą w moim przekonaniu o chęci zdyskredytowania mnie, jako radnego.

Podstawą dla procedowania uchwały był raport pokontrolny komisji rewizyjnej, której w czerwcu br. Rada Miejska zleciła sprawdzenie, czy radny Kamil Olszewski w dniu wyborów samorządowych zamieszkiwał na terenie gminy Police, a tym samym, czy posiadał prawo wybieralności. Komisja rewizyjna ustaliła, że w dniu wyborów samorządowych Kamil Olszewski nie zamieszkiwał na terenie gminy Police i nie ma jakichkolwiek przesłanek pozwalających na przyjęcie, jakoby radny zamieszkiwał na terenie gminy Police po uzyskaniu mandatu radnego.

Projekt uchwały stwierdzający wygaśnięcie mandatu radnego wywołał długą i burzliwą dyskusję. Swoje wątpliwości co do argumentów wynikających z raportu pokontrolnego komisji rewizyjnej mieli radni opozycji.

Radny Olszewski w odczytanym oświadczeniu wskazywał, że uniemożliwiono mu odniesienie się do ustaleń Komisji Rewizyjnej, bo nie miał dostępu do wszystkich pism i dokumentów dotyczących jego sprawy.

– Odnosząc się już do samego protokołu komisji rewizyjnej oraz projektu uchwały wygaszającej mandat, mam zgodnie z prawem możliwość złożenia wyjaśnień w tym temacie – mówił radny Olszewski. I z chęcią bym to zrobił, ale z ubolewaniem muszę stwierdzić, iż nie mogę tego dokonać w sposób pełny i szczegółowy, gdyż nie otrzymałem kompletnego materiału dowodowego na mój temat, który pozwolił komisji rewizyjnej wysnuć wniosek o braku zamieszkiwania przeze mnie na terenie Gminy Police. Jak rozumiem żaden z Państwa radnych takiego materiału nie otrzymał? W związku z tym, że nie znam treści pism oraz pytań kierowanych przez Przewodniczącego Rady oraz nie znam odpowiedzi na te pisma, w jaki sposób mam dokonać wyjaśnień? W demokratycznym porządku prawnym jest to nie dopuszczalne. Nie wiem czy zrobiono to celowo, abym nie mógł się odnieść do całości materiału zgromadzonego przez komisję, czy jest to zwyczajne uchybienie proceduralne, ale w efekcie nie dano mi zgodnie z prawem możliwości pełnego i obiektywnego złożenia wyjaśnień. Jak mają zagłosować radni skoro nie wiedzą czy ustalenia komisji są właściwe, obiektywne i niebudzące wątpliwości, co do skali szczegółowości zbadania sprawy?

– Uważam, że komisja wykonała za mało pracy, żeby wyciągać tak zdecydowane wnioski – mówił radny Adam Sobczyk. – Jeśli dostała odpowiedź od policji, że ta nie czuje się zobligowana do wykonania czynności, o które komisja wnioskowała, to trzeba było się zastanowić, jak takie informacje uzyskać.
Głos zabrał przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Gaweł.

– Prosiłem o oświadczenie pana Kamila Olszewskiego – mówił Wiesław Gaweł, przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM w Policach. – Że nic nie zaszkodzi, jeśli to zrobi. Komisja będzie miała punkt zaczepienia. Radny Kamil Olszewski przyszedł na komisję i odczytał swoje oświadczenie, że w okresie przedwyborczym zamieszkiwał na terenie gminy. A wiele uwag wygłosił, na temat prawomocności działań komisji. Na wstępie ostrzegł, że jak będziemy cokolwiek mówić, to wystąpi na drogę prawną, żeby nie ujawniać danych, dotyczących jego rodziny. Okazuje się, że Komisja Rewizyjna ma dwa milimetry poruszania się w przepisach prawa, a zaproszeni goście mogą wszystko.

[subtitle]Z protokołu pokontrolnego wynika, że ustalenia Komisji Rewizyjnej wskazują, iż Kamil Olszewski w dniu wyborów zamieszkiwał w Szczecinie.[/subtitle]

– Z treści otrzymanych odpowiedzi, wynika, iż centrum życiowe radnego Kamila Olszewskiego koncentrowało się w dniu wyborów w miejscowości Szczecin. Stanowisko takie potwierdzają ustalenia Komisji Rewizyjnej zawarte w protokole pokontrolnym – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
– Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu z powodu braku prawa wybieralności winno być wykazane za pomocą odpowiednich środków dowodowych – kończy wypowiedź radny Olszewski. Bo najważniejszą legitymację do sprawowania mandatu radnego stanowi wola wyborców wyrażona w głosowaniu powszechnym. Wyborcy dali mi silny mandat do sprawowania tej funkcji. Przypomnę, iż uzyskałem 7 wynik na 21 radnych siedzących tutaj na sali obrad, będąc debiutantem w tej roli. Wygaszenie mandatu musi zatem przejść proceduralny rygoryzm, aby nie doszło do pochopnego i niezgodnego z wolą wyborców wygaszenia mandatu. Mam podstawy twierdzić, ze ten proceduralny rygoryzm nie został zachowany z powodów, które wskazałem wcześniej, w związku z tym proszę radnych o zastanowienie się, aby nie podjęli decyzji o wygaszeniu mojego mandatu zbyt pochopnie i na podstawie niekompletnych informacji oraz mylnych przesłanek. To tyle z mojej strony. Dziękuję za cierpliwość i wysłuchanie moich wyjaśnień.

Uchwała jest nieprawomocna – radnemu Kamilowi Olszewskiemu przysługuje prawo odwołania do Sądu Administracyjnego.

Reklama

Gmina Police

Modernizacja ulic Nadbrzeżnej i Cisowej w Policach

W ramach realizowanych działań remontowych na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej w powiecie polickim, trwają prace związane z tzw. zamulaniem kostki brukowej. Proces ten polega na uszczelnianiu przestrzeni między kostkami za pomocą specjalnie dobranej fugi, w tym przypadku wykorzystywany jest piasek.

Opublikowane

w dniu

Na jednej stronie ulic, prace przy chodnikach oraz zjazdach do posesji zostały zakończone. Aktualnie trwa wyznaczanie przebiegu krawężnika na przeciwległym pasie. Nieoczekiwane opóźnienia, jakie miały miejsce na początku roku spowodowane koniecznością wymiany przyłączy wodociągowych, a także komplikacje wynikające z kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną, doprowadziły do przesunięcia terminu zakończenia inwestycji. Szacuje się, iż prace zostaną zakończone w maju 2025 roku.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Rozpoczęcie XVII roku akademickiego Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W czwartek, 3 października, miało miejsce uroczyste rozpoczęcie XVII roku akademickiego Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie to stanowi znaczący moment w życiu społeczności seniorów, którzy chcą kontynuować edukację i poszerzać swoje horyzonty.

Opublikowane

w dniu

Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest znany z promowania aktywnego trybu życia wśród osób starszych, a także z możliwości rozwijania zainteresowań, zdobywania wiedzy oraz spełniania marzeń. Inauguracja była czasem świętowania i odnotowania dynamiki, z jaką Uniwersytet wkracza w nowy rok akademicki.

Uroczystości inauguracji były prestiżowe dzięki obecności honorowych gości, w tym Przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresy Kaliny, Starosty Polickiego Shivana Fate, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Janusza Szwyda, Wicestarosty Polickiego Damiana Walczaka, Burmistrza Polic Krystiana Kowalewskiego oraz jego Zastępczyni Magdaleny Sosnowskiej.

W bieżącym roku akademickim w zajęciach uczestniczyć będzie ponad pięciuset słuchaczy. Jest to dowód na to, że lokalna społeczność seniorów wykazuje ogromne zainteresowanie ciągłym rozwojem i edukacją.

W imieniu organizacji życzymy wszystkim uczestnikom zdrowia, realizacji marzeń i wielu sukcesów. Oczekuje się, że nadchodzący rok akademicki przyniesie wiele radości oraz będzie źródłem nowych doświadczeń i osobistej satysfakcji dla słuchaczy.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Trwa zbiórka dla powodzian w Policach – zapotrzebowanie na materiały budowlane i wyposażenie

Akcja wsparcia ofiar niedawnej powodzie nie ustaje. Organizatorzy zbiórki informują, że na chwilę obecną największe zapotrzebowanie istnieje na artykuły, które przyczynią się do odbudowy i remontu uszkodzonych mieszkań i domów. Pilnie potrzebne są między innymi osuszacze, pianki montażowe, zaprawy tynkarskie i murarskie, środki gruntujące, impregnaty oraz farby. Poza materiałami budowlanymi, niezbędnymi okazują się także narzędzia takie jak przecinaki, młotki, a także elementy konstrukcyjne – płyty OSB, kołki rozporowe, rygle drzwiowe oraz zawiasy.

Opublikowane

w dniu

Zbiórka obejmuje także przedmioty, które pomogą poszkodowanym w codziennym funkcjonowaniu podczas odbudowy ich życia. Na liście wymieniono śpiwory, materace, koce, pościel, kołdry, poduszki oraz rękawice ochronne gumowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również duże worki na śmieci oraz koce termiczne, które mogą być przydatne w nadchodzących, chłodniejszych miesiącach.

Ważnym komunikatem jest również informacja o artykułach, których powodzianie w tej chwili nie potrzebują. Organizatorzy podkreślają, że nie ma potrzeby dostarczania odzieży, artykułów spożywczych oraz wody.

Dobroczynne działania organizowane w Policach mają na celu możliwie najszybsze przywrócenie normalnych warunków życia tym, którzy utracili dobytek w wyniku żywiołu. Osoby oraz firmy pragnące wesprzeć akcję mogą dostarczyć wymienione artykuły do punktu zbiórki, który został wyznaczony przez lokalne władze oraz organizacje wspierające poszkodowanych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie