Gmina Dobra

Radni niezależni Rady Gminy Dobra apelują o wyodrębnienie funduszu sołeckiego w swojej gminie.

Co roku do 31 marca rady gmin decydują czy wyodrębnią w budżecie samorządu środki na fundusz sołecki. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich, a za jego wykonanie, podobnie jak całego budżetu gminy, odpowiada wójt.

Opublikowane

w dniu

Ponad 70% gmin z sołectwami w Polsce tworzy fundusze sołeckie, ale Gmina Dobra znajduje się wśród niespełna 30% gmin z sołectwami, które od lat odmawiają utworzenia funduszu sołeckiego.

Dlatego też radni niezależni z Rady Gminy Dobra (kluby: Razem dla Gminy Dobra, Inicjatywa dla Gminy Dobra i Lokalni) apelują do mieszkańców Gminy Dobra, aby przekonywali swoich radnych do stworzenia w Gminie Dobra funduszu sołeckiego. Na najbliższej sesji (tj. 25.03.2021) radni Rady Gminy Dobra podejmą decyzję czy w roku 2022 mieszkańcy będą mogli korzystać w funduszu sołeckiego. O ile radni niezależni są przekonani o konieczności wyodrębnienia funduszu sołeckiego to nie mają wymaganej większości w Radzie Gminy Dobra, aby przegłosować wyodrębnienie tego funduszu (radni niezależni mają 10 mandatów, a radni z KWW Teresy Dery 11 mandatów). 

Stworzenie Funduszu Sołeckiego w Gminie Dobra popierają Sołtys oraz Rady Sołeckie z Mierzyna i Bezrzecza, gdzie zamieszkuje ponad połowa mieszkańców naszej gminy (Bezrzecze aktualnie nie ma sołtysa bo dotychczasowy sołtys złożył rezygnację z urzędu w ramach sprzeciwu wobec polityki władz Gminy Dobra). Przeciwko funduszowi sołeckiemu opowiedziało się 7 sołtysów mniejszych miejscowości z tej gminy. Uchwalenie funduszu sołeckiego nie obliguje wszystkich sołectw do korzystania z niego, ale daje możliwość tym sołectwom, które czują potrzebę poprawy warunków życie mieszkańców danego sołectwa dlatego też po ewentualnym wyodrębnieniu z budżetu gminy funduszu sołeckiego sołtysi sołectw, które są przeciwko funduszowi sołeckiemu nie będą mieli przymusu korzystania z niego, a jedynie taką możliwość.

Dzięki funduszowi sołeckiemu mieszkańcy poszczególnych miejscowości mają realny wpływ na rozwój miejscowości w których mieszkają. Pieniądze z funduszu można wydać na zadania, które – w myśl Ustawy – spełniają trzy warunki formalne:

• służą poprawie warunków życia mieszkańców,

• są zadaniami własnymi gminy,

• są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Decyzję o tym, na co zostanie przeznaczony fundusz sołecki, podejmują dorośli mieszkańcy sołectwa w trakcie zebrania wiejskiego. Decyzję mieszkańców, ujętą w formie wniosku wraz z uchwałą zebrania wiejskiego, protokołem i listą obecności z zebrania, sołtys przekazuje wójtowi.

Dodatkowo gmina, która zdecyduje się na wyodrębnienie w swoim budżecie funduszu sołeckiego i wyda pieniądze na przedsięwzięcia określone we wnioskach sołectw, co roku może ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków. Zgodnie z Ustawą otrzymuje od Skarbu Państwa zwrot 10, 20 lub 30 % wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego. Dlatego też fundusz sołecki daje realną możliwość pozyskania dodatkowych środków do budżetu gminy.

Wyodrębnienie funduszu sołeckiego daje także dodatkowe punkty w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty sołeckie 2021”.

W innych gminach realizacje zadań z funduszu sołeckiego dotyczą m.in.: 

– infrastruktury sołeckiej, m.in. budowy bądź remontu chodników, dróg dojazdowych, parkingów, placów targowych, wiat przystankowych,

– poprawy bezpieczeństwa drogowego, m.in. remont bądź budowa pobocza, poprawa oświetlenia drogowego, ustawienie znaków drogowych, budowa progów zwalniających,

– utrzymania czystości i porządku na terenie sołectwa przez np. ustawienie koszy na śmieci, działania edukacyjne związane z segregacją odpadów, odśnieżanie w sezonie zimowym,

– ochrony środowiska i utrzymania zieleni, m.in. rekultywacja terenu – zalesienie, nasadzenie zieleni w miejscach rekreacji,

– poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i przeciwpożarowego przez np. prace utrzymaniowe rowów melioracyjnych, utrzymanie wałów przeciwpowodziowych, doposażenie OSP,

– kultury, m.in. budowa lub remont pomnika/miejsca pamięci, promocja kultywowanej, unikalnej tradycji, zakup książek do świetlicy wiejskiej.

Dodatkowo sołectwa mogą realizować przedsięwzięcia w porozumieniu z innymi sołectwami danej gminy. W przypadku wspólnych przedsięwzięć sołeckich nie ma ograniczeń w zakresie przedmiotu takiego przedsięwzięcia – a często wręcz wspólna realizacja okazuje się być efektywniejsza, jak np. przy okazji budowy ścieżki rowerowej łączącej dwa sąsiadujące sołectwa. Należy jednak pamiętać, że wspólne przedsięwzięcie dwóch lub więcej sołectw musi służyć poprawie jakości życia mieszkańców wszystkich sołectw realizujących przedsięwzięcie.

W kontekście obecnej sytuacji epidemicznej związanej z epidemią COVID-19, we wnioskach sołectw mogą pojawić się przedsięwzięcia mające na celu przeciwdziałanie epidemii bądź usuwanie jej skutków.

Reklama

Gmina Dobra

KITLAS zamierza wprowadzić KOROZ – Co to jest?

Waldemar Kitlas kandydat na wójta gminy Dobra zamierza wprowadzić w przypadku zwycięstwa w wyborach samorządowych system KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych). Jak twierdzi kandydat na wójta KOROZ przyczyni się do redukcji opłat za odpady komunalne aż do 30% oraz będzie możliwość oddawania odpadów zielonych w nieograniczonej ilości.

Opublikowane

w dniu

Zainwestujemy Wasze podatki w KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych) i przez lata będziecie korzystać z tej inwestycji, płacąc za śmieci dużo mniej oraz oddając odpad zielony za przysłowiową złotówkę – pisze na stronie kitlas.pl/koroz kandydat na wójta

Waldemar Kitlas zamieścił na swojej stronie internetowej dokładny opis przedsięwzięcia i biznesplan. Z powyższego wynika, że nie jest to tylko obietnica wyborcza, ale dokładnie przemyślany plan działania w przyszłości.

KOROZ to nic innego jak znana już i sprawdzona technologia przetwarzania odpadów zielonych, które to stanowią w gminie Dobra aż 30% kosztów utylizacji odpadów komunalnych to jest 3 miliony 750 tyś złotych. Utylizacja odpadów w własnym zakresie, jak twierdzi Waldemar Kitlas przyczyni się do znacznych oszczędności, które chce przekazać bezpośrednio mieszkańcom. Przetwarzaniem odpadów zielonych ma zająć się Samorządowy Zakład Komunalny (jednostka budżetowa), a inwestycja w bioreaktory do przetwarzania odpadu zielonego wyniesie około 6 milionów złotych.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dobra: Rusza nabór przedstawicieli do Zespołu ds. budżetu obywatelskiego na rok 2025

Opublikowane

w dniu

Nabór przeprowadzony zostanie w dniach 26.03.2024 – 19.04.2024 r. do godz. 15:00

Zgłoszenia przyjmowane będą w terminie do 19.04.2024 r., na załączonym formularzu. Formularz dostępny jest także w siedzibie Urzędu Gminy.

Zgłoszenia przyjmowane będą:

  • w sekretariacie Urzędu Gminy Dobra przy ulicy Szczecińskiej 16a lub
  • w formie elektronicznej na adres: gmina@dobraszczecinska.pl

Nabór przeprowadzony zostanie wśród grup:

  • mieszkańcy gminy;
  • członkowie organizacji pozarządowej

O przynależności do poszczególnej grupy decyduje kandydat poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola na formularzu.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 91 441 05 41.

Zapraszamy do aktywnego udziału w rozwoju naszej Gminy.

Zarządzenie Nr 54/2024 Wójta Gminy Dobra z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących naboru członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 >> pobierz (pdf)

Formularz zgłoszeniowy >> pobierz (pdf) | pobierz (doc)

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Kulturalne Pogranicze – II edycja. Koncert „Wybitni polscy i niemieccy kompozytorzy”

Stowarzyszenie Carpe diem, Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Morski i Gmina Blankensee, serdecznie zapraszają na trzeci już koncert w ramach drugiej edycji transgranicznego projektu „Kulturalne Pogranicze”. 23 marca, o godzinie 17.00, w Saloniku artystycznym „Nocturne” w Wołczkowie, rozpocznie się koncert zatytułowany „Wybitni polscy i niemieccy kompozytorzy”. Koncert wykonają znakomici pianiści: Kamila Sacharzewska, Szymon Drabiński oraz Arkadiusz Świech Junior.

Opublikowane

w dniu

Kamila Sacharzewska urodziła się 10 czerwca 2001 roku w Suwałkach. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej.

Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka oraz prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Jest stypendystką wielu donatorów i funduszy, m. in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu ,,Młoda Polska”, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Prezydenta Miasta Suwałk.

Laureatka wielu konkursów i nagród, m.in.:

* finalistka II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych,

* Grand Prix oraz Nagroda Główna na ,, XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition” Corpus Cristi Texas USA,

* I Nagroda na ,,VII International Polish Grand Piano Music Competition dedicated to Fryderyk Chopin” w Wilnie,

* I Nagroda i Nagroda Specjalna Jury ,,Musical Prodigy” w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Rydze,

* I Nagroda oraz Nagroda NIFC i Nagroda Fundacji im. Gyorgy”a Ferenczyego” w Budapeszcie na IV Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie,

* I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Piano Talents” w Mediolanie,

* II nagroda ,,The 5 International Moscow Music Competition ”w Moskwie,

* I Nagroda oraz Nagroda Specjalna Konsula RP w Nawarze La Roja Angela Tellechea Goyena i Konserwatorium Muzycznego im. Pabla Sarasate w Pampelunie na 19-tym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni,

* I Nagroda i Nagroda Specjalna na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Toperczera w Koszycach (Słowacja),

* I Nagroda i Nagroda Specjalna na 17 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym of Ile –de-France Maisons-Laffitte w Paryżu.

Szymon Drabiński jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Zduńskiej Woli w klasie fortepianu Marcina Szczerby oraz ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie prof. Karola Radziwonowicza.

Laureat wielu nagród w konkursach solo i w duecie, m.in. II Nagroda oraz Nagroda Instytutu Fryderyka Chopina w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni (2017), II Nagroda oraz Nagroda Specjalna w XX Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (2020, jako pianista kwintetu Ardere),

III Nagroda w VI Concurso Internacio nal de Musica Agustin Aponte na Teneryfie (2021).

Wielokrotnie występował m.in. w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej oraz sie dzibie NOSPR w Katowicach.

We wrześniu 2018 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Young Prague”. W listopadzie 2021 roku reprezentował Polskę podczas odbywającego się w Dubaju Expo 2020.

W 2022 roku jako stypendysta banku Societé Generale oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wraz ze skrzypaczką Aleksandrą Kornowicz, nagrał płytę „101 lat z życia sonaty”.

W roku 2024 uzyskał tytuł Ambasadora Miasta Zduńska Wola.

Arkadiusz Świech, młody pianista, mający na koncie kilkadziesiąt występów publicznych.

Uzyskane nagrody:

– listopad 2023 – Trzecia Nagroda w III-cim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Wiedeń 2023,

– luty 2024 -, Pierwsza Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Poetycką Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wielkiej Brytanii,

– luty 2024 – Platynowa Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Doskonałą Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Max Bruch”,

– luty 2024, Złota Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Couperin”,
– marzec 2024 Trzecia Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Royal Maas International Competition”.

Program koncertu:

Kamila Sacharzewska:

Fryderyk Chopin

Mazurek C-dur op. 24 nr 2

Walc Es-dur op.18

Jean-Philippe Rameau

L’Egyptienne

L’Indeferente

La Poule

Szymon Drabiński:

Fryderyk Chopin

Scherzo b-moll op. 31 nr 2

Arkadiusz Świech:

Fryderyk Chopin

Nocturne op.48 nr 1

Kamila Sacharzewska:

Jan Sebastian Bach

Prelude cis-moll

Fryderyk Chopin

Polonez fis-moll op. 44

Kamila Sacharzewska:

Fryderyk Chopin

Nocturne Des-dur op. 27 nr 1

Etude op. 25 nr 5

Szymon Drabiński:

Fryderyk Chopin

Sonata b-moll op. 35 mov. 1

Arkadiusz Świech:

Ludwig van Beethoven

Sonata op. 27 (Księżycowa cz.1)

Kamila Sacharzewska

Fryderyk Chopin

Polonez As-dur op. 53

W przerwie muzycznej opowieści zapraszamy na kawę/herbatę i domowe ciasta, oraz na pełne pasji rozmowy o muzyce, kulturze i …. życiu.

Bezpłatne wejściówki można pobrać: https://app.evenea.pl/event/wybitnikompozytorzy/

Stowarzyszenie Zachodniopomorski KLASTER MORSKI, Stowarzyszenie Carpe diem, Gemeinde Blankensee, Projekt „Kulturalne Pogranicze-II edycja” jest dofinansowany z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie