Gmina Dobra

Modernizacja biobloku

W ramach zadania pn. „Oczyszczalnia ścieków w Redlicy – modernizacja biobloku nr 1” pod koniec ubiegłego roku została podpisana umowa z Wykonawcą prac firmą HYDROWODKAN Sp. z o.o. z Poznania.

Opublikowane

w dniu

Zakres prac obejmuje: 
1.    wymianę urządzeń w Biobloku nr 1 na urządzenia nowej generacji, 
2.    wymianę elementów systemów napowietrzania: 
a.    wymianę wszystkich kompletnych dyfuzorów, 
b.    wymianę wszystkich łączników do montażu dyfuzorów, 
c.    wykonanie odwodnień każdego rozdzielacza w oparciu o układ elektrozaworów i program sterowania pracą systemu odwadniającego, 
d.    wymianę 26 przepustnic powietrza zainstalowanych przy koronie biobloku na odejściach od kolektora powietrznego, odcinających poszczególne przewody zasilające ruszty napowietrzające wraz z wykonaniem rurarzu od   przepustnic do nowych rusztów napowietrzających; 
3.    montaż ogrzewania toru jezdnego wózka napędowego zgarniacza; 
4.    połączenie rurociągu spustu odcieków, wód nadosadowych i osadów z przepompownią odcieków i wód nadosadowych przy Biobloku nr 1 (długość rurociągu ok. 4 m), 
5.    wymianę instalacji elektrycznych urządzeń Biobloku nr 1, 
6.    wymianę na nową instalacji automatyki, sterowania i monitoringu stanu pracy urządzeń z włączeniem do istniejącego systemu, 

W chwili obecnej mechaniczno biologiczna oczyszczalnia ścieków w Redlicy pracuje na dwóch ciągach technologicznych o przepustowości maksymalnej 4000m3 . W zawiązku z dynamicznym rozwojem Gminy Dobra konieczny jest remont najstarszego biobloku na oczyszczalni, co pozwoli na zwiększenie możliwości przyjmowania ścieków do 6000 m3. Modernizacja urządzeń pozwoli też w większym stopniu redukować zanieczyszczenia biogenne znajdujące się w ściekach surowych. 

Powyższe zadanie ujęte zostało w projekcie pn. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Dobra” obejmującego dofinansowanie kosztów klasyfikowalnych inwestycji w 85% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 629 188,88 zł brutto. 
Obecnie Wykonawca przystępuje do prac demontażowych, zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem robót.

Gmina Dobra

Drugą turę wyborów w Gminie Dobra rozstrzygną Zagrodzka i Napiwodzka

Żaden z kandydatów na stanowisko wójta DObrej nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, co oznacza konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów. Najwięcej poparcia w pierwszej turze zdobyła Magdalena Zagrodzka, która otrzymała 4 781 głosów. Drugą pozycję zajęła Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej, z wynikiem 2 203 głosów. To właśnie te dwie kandydatki zmierzą się w walce o fotel wójta Gminy Dobra w najbliższym czasie.

Opublikowane

w dniu

Na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Śliwiński, który był popierany przez dotychczasową wójt Teresę Derę. Jego kandydaturę poparło 1 933 wyborców. Waldemar Kitlas, z wynikiem 1 675 głosów, zajął czwartą pozycję. Lista kandydatów zamyka Bogusław Kozioł z wynikiem 914 głosów. Mieszkańcy Gminy Dobra po raz kolejny będą mieli okazję wybrać wójta w drugiej turze wyborów. Data drugiej tury zostanie podana przez komisję w najbliższym czasie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

KITLAS zamierza wprowadzić KOROZ – Co to jest?

Waldemar Kitlas kandydat na wójta gminy Dobra zamierza wprowadzić w przypadku zwycięstwa w wyborach samorządowych system KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych). Jak twierdzi kandydat na wójta KOROZ przyczyni się do redukcji opłat za odpady komunalne aż do 30% oraz będzie możliwość oddawania odpadów zielonych w nieograniczonej ilości.

Opublikowane

w dniu

Zainwestujemy Wasze podatki w KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych) i przez lata będziecie korzystać z tej inwestycji, płacąc za śmieci dużo mniej oraz oddając odpad zielony za przysłowiową złotówkę – pisze na stronie kitlas.pl/koroz kandydat na wójta

Waldemar Kitlas zamieścił na swojej stronie internetowej dokładny opis przedsięwzięcia i biznesplan. Z powyższego wynika, że nie jest to tylko obietnica wyborcza, ale dokładnie przemyślany plan działania w przyszłości.

KOROZ to nic innego jak znana już i sprawdzona technologia przetwarzania odpadów zielonych, które to stanowią w gminie Dobra aż 30% kosztów utylizacji odpadów komunalnych to jest 3 miliony 750 tyś złotych. Utylizacja odpadów w własnym zakresie, jak twierdzi Waldemar Kitlas przyczyni się do znacznych oszczędności, które chce przekazać bezpośrednio mieszkańcom. Przetwarzaniem odpadów zielonych ma zająć się Samorządowy Zakład Komunalny (jednostka budżetowa), a inwestycja w bioreaktory do przetwarzania odpadu zielonego wyniesie około 6 milionów złotych.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dobra: Rusza nabór przedstawicieli do Zespołu ds. budżetu obywatelskiego na rok 2025

Opublikowane

w dniu

Nabór przeprowadzony zostanie w dniach 26.03.2024 – 19.04.2024 r. do godz. 15:00

Zgłoszenia przyjmowane będą w terminie do 19.04.2024 r., na załączonym formularzu. Formularz dostępny jest także w siedzibie Urzędu Gminy.

Zgłoszenia przyjmowane będą:

  • w sekretariacie Urzędu Gminy Dobra przy ulicy Szczecińskiej 16a lub
  • w formie elektronicznej na adres: gmina@dobraszczecinska.pl

Nabór przeprowadzony zostanie wśród grup:

  • mieszkańcy gminy;
  • członkowie organizacji pozarządowej

O przynależności do poszczególnej grupy decyduje kandydat poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola na formularzu.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 91 441 05 41.

Zapraszamy do aktywnego udziału w rozwoju naszej Gminy.

Zarządzenie Nr 54/2024 Wójta Gminy Dobra z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących naboru członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 >> pobierz (pdf)

Formularz zgłoszeniowy >> pobierz (pdf) | pobierz (doc)

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie