Gmina Police

Przywracanie pamięci bohaterów walk o Niepodległość. Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci st. szer. Jana Sulowskiego

20 sierpnia br. w ramach obchodów 100. rocznicy wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci st. szer. Jana Sulowskiego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy w kruchcie którego została umieszczona tablica pamiątkowa. Uroczystość odbyła się w asyście Wojska Polskiego, aktu odsłonięcia tablicy dokonali: Władysław Diakun, burmistrz gminy Police, gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, w imieniu Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie – Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa w Szczecinie oraz członkowie rodziny Jana Sulowskiego

Opublikowane

w dniu

Uczestnik Bitwy Warszawskiej, jak i żołnierz armii generała Andersa – starszy szeregowy Jan Sulowski przywrócony pamięci. Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari został uhonorowany w czwartek tablicą pamiątkową oraz pomnikiem nagrobnym sfinansowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie – mówi Krzysztof Męciński.

Odnaleźliśmy grób pana Jana Sulowskiego, żołnierza 3 Pułku Piechoty, a po utworzeniu w odrodzonej II Rzeczypospolitej Wojska Polskiego, w maju 1919 r. wstąpił do 7 Pułku Piechoty, w którym pozostał do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Po informacji, jaką nam przekazał lokalny pasjonat historii, że w Jasienicy żył i mieszkał Jan Sulowski, który zmarł tu w 1963 roku postanowiliśmy zająć się tą sprawą. Odnaleźliśmy grób Jana Silowskiego. Okazało się, że grób wymaga naszej interwencji. Wpisaliśmy ten grób do ewidencji grobów weteranów walk o niepodległość i sfinansowaliśmy wykonanie nowego pomnika nagrobnego, na którym umieściliśmy informację, że był uczestnikiem walk o niepodległość i kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari – dodaje Krzysztof Męciński.

Skarby są ukryte w ziemi

Jan Sulowski, to bohater i świadek historii Polski. Okazuje się, że powojenne losy bohaterów były tragiczne, a wielu z tych, którzy brali udział w walkach o Niepodległość Polski czy wojny polsko-bolszewickiej, musiało się ukrywać, bądź ukrywali fakt udziały w tych walkach.

To była do tej pory postać nikomu nieznana – mówi ksiądz Waldemar Szczurowski z parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy. Można powiedzieć, że prowadził ukryte życie.

Nikt o nim nie wiedział, kiedy ogłosiłem w parafii, że taka postać jest, to po jakimś tygodniu ludzie zaczęli sobie przypominać: „Ja go znałam. To mój sąsiad, bardzo blisko byliśmy.” Jego czyn bohaterski, to skarb, który wydobywamy dzisiaj z ziemi, bo on w tej mogile śpi i oczekuje na zmartwychwstanie. Cześć jego pamięci i chwała bohaterom – dodaje ksiądz Szczurowski.

Dzisiaj przywrócono pamięć Bohatera, który walczył za wolną Polskę. I Polska, o którą walczył, dzisiaj przywraca Mu godne miejsce w panteonie osób sławnych, którzy przez lata byli zapomniani, którzy ukrywali swoją tożsamość w obawie o życie.

Tożsamość budowana na bohaterach

Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie nadal poszukuje grobów osób zasłużonych w walkach o niepodległość Polski.

Naszą narrację historyczną na tych ziemiach powinniśmy budować w oparciu o osoby, które tutaj przybyły z bagażem swoich doświadczeń, czasami z bardzo pięknymi kartami życia – dodaje Krzysztof Męciński. W okresie powojennym, kiedy w Polsce rządzili komuniści, nikt nie przyznawał się do tego, że służył u Marszałka Piłsudskiego czy u Generała Andersa. Takie osoby po śmierci były anonimowe a na ich grobach znajdowało się tylko imię i nazwisko. Nikt nie informował, że był to uczestnik walk o Niepodległość Polski czy Powstaniec Wielkopolski, Śląski.

Rodzina mieszka w Policach

Tylko w opowieściach rodziny było wiadomo, że Jan Sulowski wrócił do Polski z Anglii. Przez lata ukrywano fakt udziału w walkach o Niepodległość Polski czy też udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Opuszczając ziemię na Kresach, którą otrzymał za udział w walkach o Niepodległość, musiał zakopać wszelkie dokumenty i odznaczenia związane z udziałem w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1940 r. został wywieziony do Związku Sowieckiego, skąd w 1942 r. trafił do Persji.

Cieszymy się bardzo z faktu, że po tylu latach przywracana jest pamięć o naszym wujku i że wreszcie ktoś o Nim pamięta – mówi Wiesław Pastucha, rodzina Jana Sulowskiego.

Foto: IPN Szczecin

Jan Sulowski zmarł 5 maja 1963 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Policach-Jasienicy.

Jan Sulowski, s. Pawła i Józefy z domu Pawlosówny, urodził się 28 grudnia 1897 r. w Draganach (pow. krasnystawski). W 1912 r. ukończył dwa oddziały szkoły powszechnej w Wysokiem, później – jak podaje w życiorysie – pracował w fabryce. Po wybuchu wojny wstąpił do armii rosyjskiej, w latach 1915–1917 służył w 62 Suzdalskim Pułku Piechoty. W 1917 r. został żołnierzem Legionów i do 1918 r. służył w 3 Pułku Piechoty, a po utworzeniu w odrodzonej II Rzeczypospolitej Wojska Polskiego, w maju 1919 r. wstąpił do 7 Pułku Piechoty, w którym pozostał do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Walcząc na froncie, został odznaczony Krzyżem Srebrnym (V klasy) Orderu Wojennego Virtuti Militari, przyznawanego za czyn wybitnego męstwa, połączony z narażeniem życia. W 1921 r. Sulowski został przeniesiony do rezerwy w stopniu starszego szeregowca i otrzymał przydział na osadę wojskową w Jatwiesku, gdzie gospodarował do wybuchu II wojny światowej. W 1940 r. został wywieziony do Związku Sowieckiego, skąd w 1942 r. trafił do Persji. Wstąpił tam do Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie do 2 Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowanego w lipcu 1943 r. W jego szeregach przebył szlak z Persji, przez Włochy do Anglii, gdzie przybył w 1946 r. Do kraju powrócił w lipcu 1946 r. Zamieszkał w Jasienicy koło Polic, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Zmarł 5 maja 1963 r.

Gmina Police

Nowoczesne oświetlenie LED na ulicach Polic

Mieszkańcy ulic Perłowej i Bursztynowej w Policach od dnia dzisiejszego mogą cieszyć się lepszym oświetleniem dróg, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia. Realizacja projektu montażu lamp LED-owych obejmowała również uliczki łączące ulice Kosynierów Gdyńskich, Długosza oraz Jana Kochanowskiego.

Opublikowane

w dniu

Inwestycje oświetleniowe na powyższych ulicach kosztowały łącznie niemal 450 tysięcy złotych, a część środków pochodziła z budżetu obywatelskiego. Ulica Perłowa zyskała piętnaście nowych słupów oświetleniowych z lampami LED o mocy 30,5 W każda, na co gmina przeznaczyła blisko 200 tysięcy złotych. Prace wykonano w ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj”.

Z kolei w przestrzeni między ulicami Kosynierów Gdyńskich, Długosza i Jana Kochanowskiego zamontowano siedem nowych lamp o mocy powyżej 12 W, co kosztowało gminę blisko 130 tysięcy złotych. Dla ulicy Bursztynowej przeznaczono dziewięć lamp LED o mocy 30,5 W każda, zainstalowane na leśnym odcinku drogi. Na to zadanie wydano prawie 120 tysięcy złotych, które również pochodziły z budżetu obywatelskiego.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Burmistrz Polic wyróżnia lokalnych mistrzów grapplingu – Adriannę i Adriana Mazurów

W ostatnim czasie burmistrz Polic, Krystian Kowalewski, wyraził swoje uznanie dla Adrianny Mazur i Adriana Mazura z klubu sportowego Hulk Team Police, przyznając im nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe. W spotkaniu, które miało na celu uhonorowanie ich sukcesów, uczestniczyli również zastępca burmistrza Magdalena Sosnowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Artur Echaust.

Opublikowane

w dniu

Adrianna Mazur, zdobywczyni podwójnego tytułu wicemistrzyni Europy w grapplingu, osiągnęła swoje imponujące zwycięstwa w maju 2024 roku w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Jej sportowy dorobek obejmuje również tytuły mistrzyni świata kadetek w grapplingu w formule No-Gi i Gi, w kategorii wagowej do 65 kg.

Jej talent i osiągnięcia są wspierane przez wujka, Adriana Mazura, który nie tylko jest jej trenerem na co dzień, ale również pełni funkcję prezesa klubu Hulk Team Police. Organizacja ta skupia utalentowaną młodzież z całej Gminy Police, kształtując przyszłych mistrzów sportów walki.

W podziękowaniu za ich trud, determinację i sukcesy burmistrz Kowalewski wyraził życzenia dalszych zwycięstw, podkreślając jednocześnie ogromną satysfakcję i radość, jaką sportowcy czerpią z uprawiania grapplingu

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności

Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.

Opublikowane

w dniu

Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.

Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie