Przywracanie pamięci bohaterów walk o Niepodległość. Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci st. szer. Jana Sulowskiego
20 sierpnia br. w ramach obchodów 100. rocznicy wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci st. szer. Jana Sulowskiego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy w kruchcie którego została umieszczona tablica pamiątkowa. Uroczystość odbyła się w asyście Wojska Polskiego, aktu odsłonięcia tablicy dokonali: Władysław Diakun, burmistrz gminy Police, gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, w imieniu Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie – Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa w Szczecinie oraz członkowie rodziny Jana Sulowskiego
Uczestnik Bitwy Warszawskiej, jak i żołnierz armii generała Andersa – starszy szeregowy Jan Sulowski przywrócony pamięci. Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari został uhonorowany w czwartek tablicą pamiątkową oraz pomnikiem nagrobnym sfinansowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie – mówi Krzysztof Męciński.
Odnaleźliśmy grób pana Jana Sulowskiego, żołnierza 3 Pułku Piechoty, a po utworzeniu w odrodzonej II Rzeczypospolitej Wojska Polskiego, w maju 1919 r. wstąpił do 7 Pułku Piechoty, w którym pozostał do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Po informacji, jaką nam przekazał lokalny pasjonat historii, że w Jasienicy żył i mieszkał Jan Sulowski, który zmarł tu w 1963 roku postanowiliśmy zająć się tą sprawą. Odnaleźliśmy grób Jana Silowskiego. Okazało się, że grób wymaga naszej interwencji. Wpisaliśmy ten grób do ewidencji grobów weteranów walk o niepodległość i sfinansowaliśmy wykonanie nowego pomnika nagrobnego, na którym umieściliśmy informację, że był uczestnikiem walk o niepodległość i kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari – dodaje Krzysztof Męciński.
Skarby są ukryte w ziemi
Jan Sulowski, to bohater i świadek historii Polski. Okazuje się, że powojenne losy bohaterów były tragiczne, a wielu z tych, którzy brali udział w walkach o Niepodległość Polski czy wojny polsko-bolszewickiej, musiało się ukrywać, bądź ukrywali fakt udziały w tych walkach.
To była do tej pory postać nikomu nieznana – mówi ksiądz Waldemar Szczurowski z parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy. Można powiedzieć, że prowadził ukryte życie.
Nikt o nim nie wiedział, kiedy ogłosiłem w parafii, że taka postać jest, to po jakimś tygodniu ludzie zaczęli sobie przypominać: „Ja go znałam. To mój sąsiad, bardzo blisko byliśmy.” Jego czyn bohaterski, to skarb, który wydobywamy dzisiaj z ziemi, bo on w tej mogile śpi i oczekuje na zmartwychwstanie. Cześć jego pamięci i chwała bohaterom – dodaje ksiądz Szczurowski.
Dzisiaj przywrócono pamięć Bohatera, który walczył za wolną Polskę. I Polska, o którą walczył, dzisiaj przywraca Mu godne miejsce w panteonie osób sławnych, którzy przez lata byli zapomniani, którzy ukrywali swoją tożsamość w obawie o życie.
Tożsamość budowana na bohaterach
Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie nadal poszukuje grobów osób zasłużonych w walkach o niepodległość Polski.
Naszą narrację historyczną na tych ziemiach powinniśmy budować w oparciu o osoby, które tutaj przybyły z bagażem swoich doświadczeń, czasami z bardzo pięknymi kartami życia – dodaje Krzysztof Męciński. W okresie powojennym, kiedy w Polsce rządzili komuniści, nikt nie przyznawał się do tego, że służył u Marszałka Piłsudskiego czy u Generała Andersa. Takie osoby po śmierci były anonimowe a na ich grobach znajdowało się tylko imię i nazwisko. Nikt nie informował, że był to uczestnik walk o Niepodległość Polski czy Powstaniec Wielkopolski, Śląski.
Rodzina mieszka w Policach
Tylko w opowieściach rodziny było wiadomo, że Jan Sulowski wrócił do Polski z Anglii. Przez lata ukrywano fakt udziału w walkach o Niepodległość Polski czy też udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Opuszczając ziemię na Kresach, którą otrzymał za udział w walkach o Niepodległość, musiał zakopać wszelkie dokumenty i odznaczenia związane z udziałem w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1940 r. został wywieziony do Związku Sowieckiego, skąd w 1942 r. trafił do Persji.
Cieszymy się bardzo z faktu, że po tylu latach przywracana jest pamięć o naszym wujku i że wreszcie ktoś o Nim pamięta – mówi Wiesław Pastucha, rodzina Jana Sulowskiego.
Foto: IPN Szczecin
Jan Sulowski zmarł 5 maja 1963 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Policach-Jasienicy.
Jan Sulowski, s. Pawła i Józefy z domu Pawlosówny, urodził się 28 grudnia 1897 r. w Draganach (pow. krasnystawski). W 1912 r. ukończył dwa oddziały szkoły powszechnej w Wysokiem, później – jak podaje w życiorysie – pracował w fabryce. Po wybuchu wojny wstąpił do armii rosyjskiej, w latach 1915–1917 służył w 62 Suzdalskim Pułku Piechoty. W 1917 r. został żołnierzem Legionów i do 1918 r. służył w 3 Pułku Piechoty, a po utworzeniu w odrodzonej II Rzeczypospolitej Wojska Polskiego, w maju 1919 r. wstąpił do 7 Pułku Piechoty, w którym pozostał do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Walcząc na froncie, został odznaczony Krzyżem Srebrnym (V klasy) Orderu Wojennego Virtuti Militari, przyznawanego za czyn wybitnego męstwa, połączony z narażeniem życia. W 1921 r. Sulowski został przeniesiony do rezerwy w stopniu starszego szeregowca i otrzymał przydział na osadę wojskową w Jatwiesku, gdzie gospodarował do wybuchu II wojny światowej. W 1940 r. został wywieziony do Związku Sowieckiego, skąd w 1942 r. trafił do Persji. Wstąpił tam do Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie do 2 Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowanego w lipcu 1943 r. W jego szeregach przebył szlak z Persji, przez Włochy do Anglii, gdzie przybył w 1946 r. Do kraju powrócił w lipcu 1946 r. Zamieszkał w Jasienicy koło Polic, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Zmarł 5 maja 1963 r.
Miejski Ośrodek Kultury w Policach ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe, które odbędą się 31 sierpnia na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach. To doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w różnych formach sztuki!
Plac im. Ryszarda Tokarczyka zamieni się w przestrzeń sztuki, a uczestnicy warsztatów przeobrażą się w prawdziwych artystów, tworzących oryginalne prace. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i Ci nieco starsi, bo warsztaty zostały przygotowane z myślą o osobach w każdym wieku.
Na najmłodszych uczestników spotkania i ich rodziców czekają warsztaty sensoplastyczne, które umożliwią eksplorację świata sztuki przez zabawę różnorodnymi materiałami i fakturami. Będzie to doskonała okazja, aby rozwinąć wyobraźnię i zmysły poprzez twórczą zabawę i zamienić plac w miejsce pełne kolorów i zapachów.
Dla tych, którzy będą chcieli nauczyć się podstaw rysunku przewidzieliśmy warsztaty wprowadzające. Instruktorzy omówią kluczowe techniki, takie jak proporcje, światło i cień czy kompozycja, a uczestnicy na podstawie nowo zdobytej wiedzy wykonają rysunki, będące odzwierciedleniem tego, co podpowie im wyobraźnia.
Dla nieco bardziej wymagających przygotowaliśmy stanowiska do malowania przy sztalugach, by mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych, oryginalnych dzieł sztuki. Sztalugi oraz wszelkie niezbędne materiały będą przygotowane na miejscu, a doświadczeni instruktorzy pomogą w doskonaleniu technik malarskich.
Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję odprężyć się i wyciszyć, biorąc udział w warsztatach rękodzielniczych. Poznają różne techniki i materiały, a także stworzą własne, unikatowe prace, które zabiorą ze sobą do domu. Będzie różnorodnie, do wykorzystania będą rozmaite materiały, więc uczestnikom z pewnością nie zabraknie pomysłów na nietuzinkowe prace.
A na zakończenie warsztatów wszyscy biorący udział w naszym wydarzeniu będą mogli stać się częścią fotograficznego eksperymentu, polegającego na wykonaniu grupowego zdjęcia stworzonego przy pomocy prawdziwej dużej camery obscury!
Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by odkryć w sobie artystę i spędzić kreatywnie czas w gronie pasjonatów sztuki! Serdecznie zapraszamy!
Kiedy? 31 sierpnia, godz. 11:00 – 13:00 Gdzie? Naplacu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach
Do zdarzenia doszło w Policach na skrzyżowaniu ulic Kołłataja i Grunwaldzka, gdzie motocyklista został potrącony przez samochód osobowy. Pierwsze informacje wskazują, że oba pojazdy poruszały się z niewielką prędkością, co mogło przyczynić się do łagodniejszych konsekwencji wypadku.
Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu motocykliście. Następnie, dla dalszych niezbędnych badań, poszkodowany został przetransportowany do najbliższego szpitala.
Funkcjonariusze policji przeprowadzili wstępne oględziny i zabezpieczyli miejsce wypadku w celu dokładnej analizy okoliczności, jakie doprowadziły do zdarzenia. Śledczy przesłuchali także świadków, a analiza zarejestrowanych przez kamery monitoringu obrazów może okazać się kluczowa w ustaleniu szczegółów wypadku.
Choć motocyklista został hospitalizowany, na obecnym etapie nie podano informacji o jego stanie zdrowia. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, oraz o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Podpisanie porozumienia o współpracy przez strażaków z Trzebieży i Leopoldshagen
W obecności Burmistrzów, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o przyjacielskiej współpracy między jednostkami strażackimi z Trzebieży i Leopoldshagen. Porozumienie to ma na celu wzmacnianie relacji między działającymi na terenie powiatu polickiego strażakami, a także wymianę doświadczeń i zasobów niezbędnych w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa obywateli obu lokalności.
Współpraca będzie realizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebieży i Gminę Police oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Leopoldshaden, Młodzieżową Drużyną Pożarniczą Leopoldshaden i Gminę Leopoldshaden.
Burmistrzowie obu gmin wyrazili zadowolenie z nowo nawiązanych relacji i podkreślili, że takie porozumienia są fundamentem budowania silnej i bezpiecznej społeczności. Wieczór zakończył się daniem ręki i wymianą symbolicznych upominków pomiędzy przedstawicielami strażaków, co uświetniło charakter partnerskiego zobowiązania.
Współpraca obejmuje m.in.:
– udział w przygotowaniu oraz organizacji transgranicznego systemu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej,
– wzajemną pomoc w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych oraz służby ratowniczej,
– organizowanie wspólnych ćwiczeń, szkoleń oraz narad w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
– wspólne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
– rozwijanie kultury fizycznej i sportu poprzez organizację wspólnych zawodów sportowo-pożarniczych,
– rozwijanie działalności artystycznej oraz kulturalno-oświatowej,
– wymianie doświadczeń i informacji w zakresie ratownictwa,
– wspólne przygotowanie projektów i działań mających na celu organizację i wyposażenie obu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wniosków o dofinansowanie m. in. w Euroregionie Pomerania.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.