Przegląd krótkometrażówek nominowanych i nagrodzonych Oscarami w Kinie Zamek!
Najlepsze krótkometrażowe filmy nominowane do Oscarów, ale też nagrodzone statuetkami Amerykańskiej Akademii Filmowej będzie można zobaczyć w Kinie Zamek w Szczecinie. W repertuarze m.in. nominowana do Oscara polska „Sukienka” w reż. Tadeusza Łysiaka. Przegląd będzie podzielony na dwa bloki i odbędzie się 8 oraz 10 kwietnia. W jego ramach zaprezentowane zostaną zarówno filmy animowane, jak i aktorskie.
Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Do tegorocznych Oscarów nominowany był polski film „Sukienka” wyreżyserowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka.
Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji – jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz. Pokazy krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe.
Przegląd krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara odbędzie się w Kinie Zamek w Szczecinie w dn. 8 i 10 kwietnia.
Przygotowany przez Kino Zamek przegląd to wyjątkowa okazja obejrzenia reprezentacji światowego kina krótkometrażowego, to najlepsze z najlepszych krótkie formy docenione przez Amerykańską Akademię Filmową. Propozycje przygotowane zostały w polskiej wersji językowej, charakteryzują się różnorodnością i oryginalnością – mówi Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy i współautor programu filmowego Kina Zamek.
Pierwszego dnia (8 kwietnia) będzie można obejrzeć Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane. Będzie to pięć nietuzinkowych produkcji, w tym nagrodzona Oscarem animacja The Windshield Wiper. Oprócz tego widzowie poznają przygody małego ptaszka adoptowanego przez rodzinę myszy, który postanawia w końcu rozwinąć skrzydła. Zobaczą, co wspólnego mogą mieć ze sobą delikatna baletnica i szorstki bokser. Odkryją dlaczego członkowie pewnej ekscentrycznej rodziny popadają w obsesję na punkcie wszystkiego, czego się tkną i jakie pytania zadaje swojemu psu agentka służb specjalnych.
Filmy w programie:
Robin Robin / reż. Dan Ojari, Mikey Please / Wielka Brytania / 2021 / 31 min
Gdy jej niewyklute jajko przypadkowo wpada na śmietnik, Robin zostaje adoptowana przez kochającą rodzinę myszy-włamywaczy. Ma bardziej dziób i pióra niż futro i ogon, nie jest mistrzynią w skradaniu się cichutko na paluszkach – niemniej jednak czuje się jak w domu. W miarę dorastania różnice nie dają jednak o sobie zapomnieć i Robin za wszelką cenę pragnie udowodnić przybranym krewnym, że może być naprawdę dobrą myszą. Wyrusza w pełną wyzwań podróż, by rozwinąć skrzydła i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest ważne w życiu.
Boxballet / reż. Anton Dyakov / Rosja / 2019 / 15 min
Pewnego dnia łagodna baletnica o imieniu Olya spotyka szorstkiego, gburowatego boksera Jewgienija. Ich światy i filozofia życia nie mogą się bardziej od siebie różnić. Kontrast jest tak ostry, że nawiązanie nawet najcieńszej nici porozumienia wydaje się być niemożliwe. Czy tak odmienne istoty znajdą w sobie wzajemne wsparcie i pozwolą by połączyło ich coś więcej?
Affairs of the Art / reż. Joanna Quinn / Wielka Brytania, Kanada / 2021 / 16 min
Ekscentryczne, ale też ujmujące i komiczne obsesje jednej rodziny w pełnej humoru, ręcznie rysowanej animacji. Beryl, 59-letnia pracownica fabryki, kocha rysować i jest zdeterminowana, by stać się hiperfuturystyczną artystką. Poznamy także jej dorosłego syna Colina, maniaka technologii, jej męża Ivora, obecnie muzę i modela Beryl wspierającego żonę w kreatywnych zapędach, oraz jej siostrę Beverly, fanatyczną narcyzkę mieszkającą w Los Angeles.
Bestia / reż. Hugo Covarrubias / Chile / 2021 / 16 min
Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Íngrid, agentki tajnej policji w Chile w 1975 roku. Jej relacje z własnym psem, ciałem, lękami i frustracjami ujawniają pęknięcia nie tylko w niej samej, ale i w objętym reżimem dyktatury wojskowej kraju.
The Windshield Wiper / reż. Alberto Mielgo / Hiszpania / 2021 / 15 min – OSCAR 2022
Na tle hałaśliwej, wypełnionej dymem kawiarni współczesny filozof pogrąża się w myślach. Zastanawiając się nad życiowymi wzlotami i upadkami, błędami, oczekiwaniami i drobnymi tęsknotami, mężczyzna wyrusza w metaforyczną podróż oświecenia pełną żywych obrazów, badając różne fazy romansu, cechy ludzkiej natury oraz przyszłość randek i związków, w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie „Czym jest miłość?”.
Początek programu o godz. 19. Łączny czas: 97 minut.
10 kwietnia zaprezentowane zostaną z kolei Najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie. Widzowie zobaczą pięć wyjątkowych produkcji, w tym polski film „Sukienka” oraz nagrodzony w tym roku statuetką The Long Goodbye. Będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.
Filmy w programie:
On My Mind / reż. Martin Strange-Hansen / Dania / 2021 / 18 min
Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci i… karaoke.
Please Hold / reż. K.D. Dávila / USA / 2020 / 19 min
W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo o latynoskim pochodzeniu zostaje aresztowany przez policyjnego drona bez żadnego wyjaśnienia i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.
Sukienka / reż. Tadeusz Łysiak / Polska / 2020 / 30 min
„Sukienka” to opowieść o pożądaniu i kobiecej przyjaźni, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka. W główną rolę wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa. Jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.
The Long Goodbye / reż. Aneil Karia / Wielka Brytania / 2020 / 12 min – OSCAR 2022
W niedalekiej przyszłości Riz i jego rodzina muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym, który gwałtownie wkracza w ich spokojne życie i uporać z prawdziwymi emocjami, jakie żywi do nich ich przyszywany kraj. Opowiedziana z wyczuciem acz druzgocąca historia i przejmujący, poetycki krzyk prosto z serca. Jednym z autorów scenariusza jest nominowany do Oscara aktor Riz Ahmed, który wcielił się też w główną rolę w filmie.
Ala Kacchu – Take and Run / reż. Maria Brendle / Szwajcaria / 2020 / 38 min
19-letnia Sezim chce spełnić swoje marzenie o studiowaniu w stolicy Kirgistanu. Kiedy zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn i zmuszona, by poślubić nieznajomego, jej życie rozpada się na kawałki. Odmowa jest równoznaczna z wykluczeniem ze społeczeństwa. Sezim desperacko szuka wyjścia z sytuacji, rozdarta między pragnieniem wolności a ograniczeniami, jakie narzuca jej kultura i tradycja jej własnego kraju.
Start programu o godz. 19. Łączny czas: 121 minut.
Bilety na każdy z programów kosztują 14 i 12 zł. Są dostępne na stronie https:/bilety.zamek.szczecin.pl, w kasie Zamku (Skrzydło Wschodnie, wejście A, I piętro) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).
Walentynkowy weekend w GOKSiR Przecław: Komediodramat „Boeing, Boeing” na scenie
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza na walentynkowy weekend pełen humoru i zabawy. Bałtycki Teatr Dramatyczny na deskach tej placówki przedstawi spektakl „Boeing, Boeing” – komediodramat autorstwa znanego francuskiego dramaturga, Marca Camoletti’ego.
Przedstawienie odbędzie się w sobotę, 15 lutego o godz. 18:00. To niecodzienna sztuka, która zabierze widzów w świat śmiechu i zabawnych perypetii. „Boeing, Boeing” to historia mężczyzny imieniem Maks, który żyje w związku z trzema stewardessami jednocześnie, utrzymując ścisłą tajemnicę swoich wielokrotnych związków.
Rozrywka i emocje zostają spotęgowane gdy, na skutek nieoczekiwanych zmian w rozkładzie lotów, wszystkie trzy kobiety pojawiają się w jego mieszkaniu w tym samym czasie. Spektakl obiecuje porywającą historię, która stawia przed bohaterem wyzwanie utrzymania ładu w nadzwyczaj zaistniałych okolicznościach.
Reżyserią spektaklu zajmuje się Jan Tomasiewicz, a role odgrywają znamienici aktorzy, takich jak Bernadetta Burszta, Adrianna Jendroszek, Katarzyna Lenarcik-Stenzel, Jerzy Dowgiałło, Wojciech Rogowski i Marcin Tomaszewski.
Publiczność będzie miała okazję doświadczyć 140 minut niezapomnianej zabawy z przerwą na kwadrans. To idealna okazja, by spędzić walentynki w niebanalny sposób, dobrze się bawiąc i podziwiając talent artystów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Bilety w cenie 60 zł (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 50 zł) dostępne są w serwisie Biletomat.pl oraz w kasie GOKSiR.
Recital Zbigniewa Zamachowskiego w Przecławiu – muzyczne emocje i niepowtarzalna atmosfera
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu ma zaszczyt zaprosić na niezwykły wieczór muzyczny, który odbędzie się w sobotę, 22 lutego. O godzinie 19:00, słynny aktor i artysta estradowy, Zbigniew Zamachowski, wejdzie na scenę, by dostarczyć publiczności muzycznych przeżyć w ramach swojego recitalu.
Publiczność będzie miała okazję posłuchać nie tylko autorskich kompozycji samego Zamachowskiego, ale również interpretacji popularnych utworów, które na trwałe wpisały się w serca miłośników poezji śpiewanej. Wśród nich znajdą się piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej, Jaromíra Nohavicy, Andrzeja Poniedzielskiego, Marka Grechuty, oraz innych cenionych twórców.
Szczególnym momentem wieczoru będzie wykonanie utworu „Kobiety jak te kwiaty”, który zyskał dużą popularność dzięki antenie radiowej „Trójki” oraz spektaklu „Zamach na MoCarta”. Towarzyszyć będzie mu wybitny pianista i kompozytor, Roman Hudaszek, co z pewnością sprawi, że występ nabierze wyjątkowej ostrości dźwięków i emocji.
Bilety na ten jedyny w swoim rodzaju recital są dostępne po cenie 100 złotych. Dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca przewidziano zniżkę, obniżając cenę biletu do 90 złotych. Nabyć je można przez internet na stronie www.biletomat.pl lub bezpośrednio w kasie GOKSiR Przecław. Warto przypomnieć, że zakup biletów ze zniżką wymaga przedstawienia Karty Mieszkańca oraz dokumentu tożsamości przed wejściem na wydarzenie.
„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim
Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17
Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.
Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.
Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.
Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.