Region

Przeciwdziałanie COVID-19 w rozliczeniach podatkowych za 2020 r.

Od 15 lutego trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 r. Nowym odliczeniem są tzw. odliczenia i darowizny covidowe. Ozdrowieńcy oddający osocze mogą skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców.

Opublikowane

w dniu

Składając zeznanie podatkowe za 2020 można skorzystać z nietypowych ulg i odliczeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Są to:

  • darowizna na cele walki z COVID-19,
  • darowizna przenośnych komputerów dla placówek oświatowych,
  • obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020 r.,
  • możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej z 2020 r. do 5 mln zł, 
  • ulga B+R oraz 5-procentowa stawka podatku – nowe ulgi i zwolnienia dla podatników. 

Darowizna na cele walki z COVID-19

Podatnicy, którzy w 2020 r. przekazali pieniądze lub rzeczy na cele walki z COVID-19 mają możliwość odliczenia tych kwot lub wartości darowizn rzeczowych od podstawy opodatkowania za 2020 r. w tegorocznym rozliczeniu PIT. 

Darowizna musi zostać dokonana na rzecz konkretnych podmiotów:

  • Agencja Rezerw Materiałowych,
  • Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Epidemicznych,
  • domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
  • noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych
  • wskazanych podmiotów leczniczych wpisanych do wykazu prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Przekazana darowizna musi zostać odpowiednio udokumentowana w taki sposób, aby z dowodu wynikały dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Wielkość odliczenia jest uzależniona od terminu przekazania darowizny:

  • do końca kwietnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny; 
  • od 1 do 31 maja 2020 r. – 150 proc. wartości darowizny;
  • od 1 czerwca do 30 września 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny, 
  • od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości 200 proc. wartości darowizny.

Odliczenia można dokonać w deklaracji rocznej z wyjątkiem PIT-38 i PIT-39. Należy wypełnić i dołączyć do zeznania podatkowego załącznik PIT/O, a w nim podać ostateczną wartość odliczenia, a nie kwotę przekazanej darowizny. Wypełniając PIT-36, PIT-36L i PIT-28 pamiętać należy że odliczeniu nie podlegają darowizny przedsiębiorstwa w spadku. 

Darowizna ta pomniejsza dochody podatnika i może wynosić do 100% jego dochodu.

Darowizna przenośnych komputerów dla placówek oświatowych

Podatnicy, którzy w 2020 r. przekazali komputery przenośne tzn. laptopy lub tablety organom prowadzącym jednostki oświatowe lub innym jednostkom celem dalszego nieodpłatnego przekazania tym organom lub placówkom mogą odliczyć te koszty w zeznaniu podatkowym. Darowizna przysługuje również w przypadku darowizn na rzecz prywatnych placówek oświatowych. 

Odliczenia można dokonać w deklaracji rocznej z wyjątkiem PIT-38 i PIT-39. Należy wypełnić i dołączyć do zeznania podatkowego załącznik PIT/D. Podobnie jak przy darowiźnie na rzecz zwalczania COVID-19 odliczeniu nie podlegają darowizny przedsiębiorstwa w spadku.  W PIT/D podać należy ostateczną wartość odliczenia, a nie wyłącznie kwotę przekazanej darowizny 

Jako kwotę darowizny należy przyjąć wartość towaru wraz z podatkiem VAT (kwotę brutto). Jeżeli darowizny dokonuje podatnik VAT odliczenia dokonuje się w kwocie netto – tj. VAT od wartości darowizny odlicza się w deklaracji PIT w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług. 

Podatnik przekazujący darowiznę powinien posiadać umowę darowizny lub inny dowód, z których wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. 

Darowiznę z laptopów lub tabletów można przekazać na rzecz: 

  • organów prowadzących placówki oświatowe;
  • albo na rzecz
  • organizacji pożytku publicznego, prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, lub
  • operatorowi OSE – którym jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy

– w obu przypadkach z przeznaczeniem do dalszego nieodpłatnego przekazania organom prowadzącym placówki oświatowe lub placówkom oświatowym (darowizna celowa). 

Przedmiotem tej darowizny mogą być wyłącznie komputery przenośne, kompletne, zdatne do użytku i wyprodukowane nie wcześniej niż 3 lata przed dniem ich przekazania. Darowizna może dotyczyć wyłącznie jednostki komputerowej. Wszelkie sprzęty i urządzenia, które mogą zostać od komputera odłączone i wykorzystywane również przez inne jednostki, nie mogą być uznane za komputer, a zatem jego przekazanie nie będzie uprawniało do ulgi podatkowej (np. drukarki, torba do laptopa, skaner, router, przenośny dysk pamięci). Ulgą mogą być objęte natomiast przekazanie darowizną urządzenia peryferyjnego, współpracującego wyłącznie przy wykonywaniu wszystkich funkcji przez komputer lub tablet (np. myszka do komputera, klawiatura do obsługi komputera lub laptopa).  

Wielkość odliczenia jest uzależniona od terminu przekazania darowizny:

  • do końca kwietnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny; 
  • od 1 do 31 maja 2020 r. – 150 proc. wartości darowizny;
  • od 1 czerwca do 30 września 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny, 
  • od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości 200 proc. wartości darowizny.

Darowizna ta pomniejsza dochody podatnika i może wynosić do 100% jego dochodu.

Obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu epidemii COVID-19 w 2020

Podatnicy, którzy w wyniku ograniczeń spowodowanych epidemią COVID-19 ponieśli w 2020 r. stratę, mogą obniżyć o jej wartość dochód uzyskany w 2019 rOdliczenia tego mogą dokona podatnicy podatku dochodowego prowadzący działalność gospodarczą, którzy rozliczali się według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

Stratę poniesioną w 2020 r. powstałą w związku z pandemią można odliczyć wstecznie, od dochodu osiągniętego w roku poprzednim. W tym celu wystarczy złożyć korektę zeznania za 2019 r.

Zgodnie z nowym brzemieniem art. 52k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy całkowite przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok 2020 będą niższe o minimum 50% od łącznych przychodów uzyskanych za rok 2019, przedsiębiorcy przysługuje jednorazowe obniżenie dochodów lub przychodów otrzymanych w roku 2019 o kwotę poniesionej straty. Podatników obowiązuje jednak limit kwoty podlegającej obniżeniu, wynoszący 5 milionów złotych.

Preferencyjna stawka podatku i ulga B+R

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą prace ukierunkowane na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa i opracowali produkty niezbędne do walki z nim, mają prawo ująć ten fakt w rozliczeniach podatkowych. Mogą skorzystać z ulg B+R (działalność badawczo-rozwojowa) lub preferencyjnej stawki podatku.

Z preferencyjnej – 5 proc. stawki podatku PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy, osiągający kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskane w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R) wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19. 

Przedsiębiorcy ci (firmy: jednoosobowe, mikro, małe, średnie i duże) mogą odliczyć także koszty kwalifikowane za 2020 rok związane z działalnością badawczo-rozwojową (B+R). Takie odliczenie mogą również dokonać przy wpłacaniu zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku.

Darowizna osocza ozdrowieńców

Ozdrowieńcy z COVID-19, którzy nieodpłatnie oddają osocze mogą skorzystać z darowizny dla honorowych krwiodawców i odliczyć 130 zł za każdy litr oddanej krwi lub jej składników. 

W przypadku tej darowizny konieczne jest posiadanie zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej przez krwiodawcę krwi lub jej składników. 

Aby skorzystać z odliczenia należy wypełnić załącznik PIT/O w którym wskazać należy informacje dotyczące tej darowizny (kwotę darowizny, kwotę odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego).

Darowizna ta pomniejsza dochody podatnika i razem z wieloma innymi darowiznami nie może przekroczyć maksymalnej kwoty 6% jego dochodu.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej 
w Szczecinie

tel. (91) 48 03 666 
508 000 987
rzecznik.ias.szczecin@mf.gov.pl
www.zachodniopomorskie.kas.gov.pl

Reklama

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej

Region

Łasztownia poleca się na majówkę i nie tylko!

Długi weekend majowy to doskonały czas na to, aby ruszyć z sezonem na Łasztowni. Przed nami kilka miesięcy dobrej zabawy.

Opublikowane

w dniu

1 maja wystartuje Miejska Strefa Letnia na Wyspie Grodzkiej. Uwielbiana przez mieszkańców i turystów plaża będzie otwarta aż do końca września. W trakcie sezonu nie zabraknie tu koncertów, wydarzeń kulturalnych, tanecznych i sportowychŁasztownia będzie także idealnym miejscem na festiwale i koncerty. Pierwszym wydarzeniem, które zagości na wyspie będą Juwenalia w terminie 16-18 maja. Na scenie będzie można zobaczyć artystów takich jak między innymi Kult, Igo, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni czy, szczeciński, elektroniczny duet Catz 'n Dogz. Chwilę później rozpocznie się montaż Wheel of Szczecin. Największe w Polsce koła młyńskie o wysokości 55 m zacznie się kręcić na Łasztowni już od czerwca.

W tym sezonie nie zabraknie także znanych i lubianych biegów na bulwarach i rodzinnych pełnych atrakcji Bulwarovych. Na skwerze wieńczącym Łasztwonię spotkamy się 4 razy: 22-23.06; 27-28.07; 24-25.08 oraz 7-8.09. Każdy, kto chociaż raz przyszedł na Bulwarove zgodzi się z tym, że to jeden z najlepszych punktów eventowych na mapie Szczecina. Gry i zabawy dla najmłodszych, wieloformatowe planszówki i kolorowanki, ogólnodostępne zabawki i animatorzy, którzy organizują kreatywne warsztaty, interaktywne spektakle i wiele innych zajęć dla dzieci. Dodatkowo, strefa wypoczynku – leżaki, koce, smaczne przekąski i dobra muzyka. A także biegi dla całej rodziny, które cieszą się dużym zainteresowaniem w każdej grupie wiekowej.

Z początkiem lipca na Łasztownię powrócić Holiday Park, miejsce w którym nie brakuje ekstremalnych wrażeń. To nie jest zwykłe wesołe miasteczko, a miejsce z największymi i najciekawszymi mobilnymi urządzeniami rozrywkowymi w Europie, które łączy w sobie wakacyjny  chillout i doskonałą zabawę.

Bez wątpienia największym wydarzeniem, które w tym roku odbędzie się na Łasztowni będzie finał regat the Tall Ships Races. 2-5 sierpnia Szczecin stanie się żeglarską stolicą Europy. Po dwóch stronach Odry będą cumować największe żaglowce świata, a na lądzie nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.

Przez cały sezon na Łasztowni będzie gościć szereg innych wydarzeń takich jak: targi domów szkieletowych, zlot samochodów Porsche, Ultra Gryfus Maraton Rowerowy i wiele innych. Aby być na bieżąco z wszystkimi eventami nad Odrą warto obserwować profil na Facebooku Bulwary Miejsce Spotkań.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie