Gmina Dobra

Projekty, które będą realizowane na terenie gminy Dobra

Lista projektów gotowych do realizacji ze środków Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska

Opublikowane

w dniu

Z przyjemnością informujemy, że na ostatnim posiedzeniu Euroregionalnego Komitetu Sterującego zatwierdzono 7 polskich projektów, z których 4 będą realizowane na terenie gminy Dobra. 

Dofinansowane projekty:

1. „Szlak Pogranicza” – wnioskodawca: Gmina Dobra, partner: Gmina Blankensee

W ramach projektu zostanie zorganizowany polsko-niemiecki rajd rowerowy, który zakończy się piknikiem rodzinnym oraz transgranicznym spotkaniem upamiętniającym 25-lecie współpracy pomiędzy Gminami Dobra i Blankensee. 

W projekcie zaplanowano również:

– oznakowanie szlaków pieszych i rowerowych, 

– przygotowanie tablic z informacjami turystycznymi dotyczącymi zabytków gmin

partnerskich,

– wydanie folderu turystycznego o gminach Dobra i Blankensee,

– przygotowanie filmów promujących zabytki i walory turystyczne obu gmin,

– przygotowanie wirtualnej wycieczki po nowo wybudowanych ścieżkach rowerowych.

Projekt będzie realizowany w II i III kwartale b.r.

2. „Otwarte Ogrody Sztuki – II edycja” – wnioskodawca: Stowarzyszenie Carpe diem, partnerzy: Gmina 

Dobra, Gmina Blankensee.

W ramach projektu zostanie przygotowanych 10 warsztatów on-line pod hasłem „Ogrody sztuki”. Warsztaty ogrodnicze, florystyczne, rękodzielnicze, rzemieślnicze będą realizowane w pięknych plenerach gmin Dobra, Blankensee i Szczecina.

Partnerzy zrealizują również 5 odcinków internetowego programu „Otwarte Ogrody”, 

w których odwiedzą prywatne ogrody mieszkańców obu gmin. W programie będzie można posłuchać rozmów z właścicielami, skorzystać z porad ekspertów dotyczących pielęgnacji ogrodu, wziąć udział w wirtualnych warsztatach i zajęciach ruchowych. 

Projekt będzie realizowany w II i III kwartale b.r.

3. „Spotkajmy się na granicy” – wnioskodawca: Związek Emerytów i Rencistów Straży 

Granicznej Region w Szczecinie, partnerzy: Gmina Dobra, Gmina Blankense

W ramach projektu zostanie przygotowany Skwer Pogranicznika oraz tablice informacyjne dotyczące historii Pogranicza. Partnerzy zorganizują również spotkanie upamiętniające XXX lecie powstanie Straży Granicznej oraz wydadzą album upamiętniający współpracę pograniczników.

Projekt będzie realizowany w II i III kwartale b.r.

4. „Opracowanie wspólnego polsko-niemieckiego systemu transgranicznego monitoringu ornitologicznego w rejonie ujścia Odry i w obszarze pogranicza na zachód od Szczecina” – wnioskodawca: Federacja Zielony „Gaja”, partner: Stowarzyszenie Zarządzania Krajobrazem i Ochrony Gatunków w Meklemburgii – Pomorzu Przednim VLAMV.

W ramach projektu zostanie zrealizowanych szereg działań dotyczących monitoringu ornitologicznego takich jak:

– opracowanie wspólnej metodologii monitoringu wybranych, wskaźnikowych gatunków 

ptaków, 

– organizacja seminarium nt. unifikacji systemu monitoringu ptaków w niemieckiej i polskiej 

części regionu Zalewu Szczecińskiego,

– wspólne, polsko-niemieckie liczenie ptaków lęgowych na pograniczu gmin Dobra, 

Kołbaskowo i Szczecin oraz ptaków migrujących i zimujących w rejonie Zalewu

Kamieńskiego i Dziwnej,

– organizacja konferencji prezentującej wyniki projektu p.n.: „Perspektywy 

polsko-niemieckiego monitoringu ptaków w rejonie ujścia Odry”.

Projekt będzie realizowany od maja 2021 roku do września 2022 roku.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w projektach. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie