Gmina Dobra

Projekty, które będą realizowane na terenie gminy Dobra

Lista projektów gotowych do realizacji ze środków Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska

Opublikowane

w dniu

Z przyjemnością informujemy, że na ostatnim posiedzeniu Euroregionalnego Komitetu Sterującego zatwierdzono 7 polskich projektów, z których 4 będą realizowane na terenie gminy Dobra. 

Dofinansowane projekty:

1. „Szlak Pogranicza” – wnioskodawca: Gmina Dobra, partner: Gmina Blankensee

W ramach projektu zostanie zorganizowany polsko-niemiecki rajd rowerowy, który zakończy się piknikiem rodzinnym oraz transgranicznym spotkaniem upamiętniającym 25-lecie współpracy pomiędzy Gminami Dobra i Blankensee. 

W projekcie zaplanowano również:

– oznakowanie szlaków pieszych i rowerowych, 

– przygotowanie tablic z informacjami turystycznymi dotyczącymi zabytków gmin

partnerskich,

– wydanie folderu turystycznego o gminach Dobra i Blankensee,

– przygotowanie filmów promujących zabytki i walory turystyczne obu gmin,

– przygotowanie wirtualnej wycieczki po nowo wybudowanych ścieżkach rowerowych.

Projekt będzie realizowany w II i III kwartale b.r.

2. „Otwarte Ogrody Sztuki – II edycja” – wnioskodawca: Stowarzyszenie Carpe diem, partnerzy: Gmina 

Dobra, Gmina Blankensee.

W ramach projektu zostanie przygotowanych 10 warsztatów on-line pod hasłem „Ogrody sztuki”. Warsztaty ogrodnicze, florystyczne, rękodzielnicze, rzemieślnicze będą realizowane w pięknych plenerach gmin Dobra, Blankensee i Szczecina.

Partnerzy zrealizują również 5 odcinków internetowego programu „Otwarte Ogrody”, 

w których odwiedzą prywatne ogrody mieszkańców obu gmin. W programie będzie można posłuchać rozmów z właścicielami, skorzystać z porad ekspertów dotyczących pielęgnacji ogrodu, wziąć udział w wirtualnych warsztatach i zajęciach ruchowych. 

Projekt będzie realizowany w II i III kwartale b.r.

3. „Spotkajmy się na granicy” – wnioskodawca: Związek Emerytów i Rencistów Straży 

Granicznej Region w Szczecinie, partnerzy: Gmina Dobra, Gmina Blankense

W ramach projektu zostanie przygotowany Skwer Pogranicznika oraz tablice informacyjne dotyczące historii Pogranicza. Partnerzy zorganizują również spotkanie upamiętniające XXX lecie powstanie Straży Granicznej oraz wydadzą album upamiętniający współpracę pograniczników.

Projekt będzie realizowany w II i III kwartale b.r.

4. „Opracowanie wspólnego polsko-niemieckiego systemu transgranicznego monitoringu ornitologicznego w rejonie ujścia Odry i w obszarze pogranicza na zachód od Szczecina” – wnioskodawca: Federacja Zielony „Gaja”, partner: Stowarzyszenie Zarządzania Krajobrazem i Ochrony Gatunków w Meklemburgii – Pomorzu Przednim VLAMV.

W ramach projektu zostanie zrealizowanych szereg działań dotyczących monitoringu ornitologicznego takich jak:

– opracowanie wspólnej metodologii monitoringu wybranych, wskaźnikowych gatunków 

ptaków, 

– organizacja seminarium nt. unifikacji systemu monitoringu ptaków w niemieckiej i polskiej 

części regionu Zalewu Szczecińskiego,

– wspólne, polsko-niemieckie liczenie ptaków lęgowych na pograniczu gmin Dobra, 

Kołbaskowo i Szczecin oraz ptaków migrujących i zimujących w rejonie Zalewu

Kamieńskiego i Dziwnej,

– organizacja konferencji prezentującej wyniki projektu p.n.: „Perspektywy 

polsko-niemieckiego monitoringu ptaków w rejonie ujścia Odry”.

Projekt będzie realizowany od maja 2021 roku do września 2022 roku.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w projektach. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Reklama

Gmina Dobra

Koncert Mikołajkowy w Wołczkowie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Modernizacja przedszkoli w Gminie Police – inwestycje w rozwój najmłodszych

W Gminie Police ruszają prace budowlane mające na celu udoskonalenie warunków edukacyjnych w lokalnych przedszkolach. Prace rozpoczęły się w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży, gdzie planuje się remont czterech pomieszczeń, rozbudowę sanitariatów oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, przewidziano renowację tarasu oraz zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego.

Opublikowane

w dniu

Oprócz prac budowlanych, placówka zostanie wyposażona w nowe meble, które wpisują się w filozofię minimalistycznej przestrzeni edukacyjnej. Zmiany te mają za zadanie stworzyć środowisko wspierające rozwój dzieci, zapewniające równowagę i stymulujące kreatywność oraz samodzielność.

Inwestycje nie ograniczają się jednak tylko do przedszkola w Trzebieży. Przedszkole Publiczne w Tanowie również doczekało się poprawek, które koncentrowały się na poprawie bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych, wyciszeniu sal, a także na zewnętrznej stronie budynku, gdzie pojawiły się nowe zabawki i wiaty rowerowe. Warto podkreślić, że obie placówki otrzymały również wyposażenie do terapii sensorycznej oraz specjalne programy wspierające terapeutów w ich pracy z dziećmi.

Zarówno rodzice, jak i pracownicy oświatowi są zdania, że wynikające z inwestycji korzyści będą miały znaczący wpływ na rozwój umiejętności poznawczych najmłodszych, a estetycznie zaaranżowane przestrzenie zachęcą do skupienia i aktywnego uczestniczenia w życiu przedszkola.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Prace ziemne na ul. Piaskowej wpłyną na komunikację w kierunku Redlicy

W związku z inwestycją gminną realizowaną przy ul. Piaskowej w Wołczkowie, mieszkańców powiatu polickiego czekają zmiany w organizacji ruchu. Od dziś do 9 grudnia br. ulica Zielona w kierunku Redlicy zostanie wyłączona z użytkowania. Podyktowane jest to koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych, które są elementem większego projektu miejskiego.

Opublikowane

w dniu

Gmina Dobra informuje, że dla zapewnienia płynności ruchu i bezpieczeństwa mieszkańców wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Objazdy zostały wytyczone i odpowiednio oznakowane, by kierowcy mogli z łatwością ominąć strefę prac. Władze apelują o ostrożność oraz zwracanie uwagi na tymczasowe znaki drogowe.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie