Gmina Dobra

Oświetlenia dróg gminnych z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych

W ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Oświetlenia dróg gminnych z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych” przeprowadzono przetarg nieograniczony w wyniku którego w lutym 2021 r. Gmina podpisała umowę na montaż lamp solarnych z firmą:

Opublikowane

w dniu

Solumen Sp. z o.o. z siedzibą w Zajączkowie 35A, 83-111 Miłobądź.

Zamontowano oświetlenie nowej technologii w postaci inteligentnych lamp solarnych typu LED w ilości 33 sztuk, które ustawiono na ulicach:

  • Akacjowej 12 szt., Komercyjnej 12 szt., Cisowej 3szt., Łukasińskiego 3 szt w Mierzynie
  • Kościelnej w ilości 2sztuk w Bezrzeczu,
  • Białej Brzozy jako doświetlenie 1 lampą w m. Dobra.

Prace zakończono i odebrano.

Zamontowane lampy solarne posiadają:

1.      inteligentne systemy (oprogramowanie) w zakresie sterowania światłem tzn: posiadają piloty sterujące, dzięki którym można ustawiać sposoby świecenia lamp,

2.      posiadają czujniki ruchu, co jest dogodnym rozwiązaniem zwłaszcza w terenie gdzie, albo nie jest potrzebne maksymalne oświetlenie przez całą noc, lub gdzie stałe natężenie światła może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom, a ponadto nie zużywa energii kiedy nie ma takiej potrzeby,

3.      mogą być elementem systemu rozwiązań „smart city”, o których mowa m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce „Energia do przyszłości”

4.      są ekologiczne,

5.      akumulatory charakteryzują się znacznie wyższą „gęstością energii” niż akumulatory tradycyjne kwasowe czy żelowe, co oznacza znacznie mniejsze i lżejsze akumulatory przy takim samym czasie pracy. Charakteryzują się one również wielokrotnie niższym zjawiskiem samoczynnego rozładowywania , więc nie rozładowują się tak łatwo w trakcie przechowywania

6.      zastosowana w lampach technologia wpływa na wielkość konstrukcji tzn. jej miniaturyzację, co przekłada się na diametralne obniżenie podatności na zmiany klimatu (im większa powierzchnia panelu fotowoltaicznego tym większe ryzyko uszkodzenia przy silnym wietrze.

7.      Lampy wykorzystują następujące Inteligentne systemy wspomagające całonocne świecenie także w pochmurne i deszczowe dni:

         ALS® 2.0 (Adaptive Lighting System) – Upgrade poprzedniej wersji, który jeszcze bardziej efektywnie wpływa na dostosowanie ilość światła do warunków otoczenia. Możliwość regulacji natężenia światła w zależności od potrzeb, z wykorzystaniem czujnika ruchu.

         VFT® (Variable Frequency Technology) – służy do kontrolowania i regulacji częstotliwości sterownika LED, aby osiągnąć maksymalną moc świateł LED, przy optymalny wykorzystaniu akumulatora. W efekcie ogranicza zużycie baterii.

         TCS® (Temperature Control System) – służy do ochrony ładowania i rozładowywania akumulatora w wysokich temperaturach.

Mieszkańcy niejednokrotnie sami we wnioskach wskazują rodzaj oświetlania wybierając nowe technologie oraz wskazując proekologiczny kierunek dla działania Gminy. Gmina dokłada wszelkich starań, aby móc korzystać z rozwiązań i możliwości jakie niesie za sobą energia odnawialna. Natura sama udostępnia nam swoje zasoby, aby mieszkańcy mogli żyć z nią w symbiozie i harmonii dbając o nasze środowisko naturalne.

Wójt
Teresa Dera

Reklama

Gmina Dobra

KOMUNIKAT. Mycie i dezynfekcja pojemników na odpady mieszane

W dniach 27, 28, 29 i 30 marca b r. usługa mycia i dezynfekcji pojemników na odpady zmieszane będzie realizowana poza harmonogramem ich odbioru.

Opublikowane

w dniu

Dotyczy to wybranych ulic z miejscowości:
Dobra i Wołczkowo w dniu 27.03.2023 r.
Bezrzecze w dniu 28.03.2023 r.
Mierzyn w dniu 29.03.2023 r.
Mierzyn i Skarbimierzyce w dniu 30.03.2023 r.

Szczegółowe informacje (wykaz ulic) dostępne są na stronie internetowej www.dobraszczecinska.pl w zakładce – Gospodarka Odpadami w pod zakładce – Bieżące informacje i komunikaty. W związku z powyższym, proszę wystawić pojemniki na odpady zmieszane wraz z zawartością. Odpady zostaną odebrane a pojemniki umyte i zdezynfekowane. Dodatkowo informacja została przekazana właścicielom nieruchomości przez aplikację BLISKO.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

„Czyste Powietrze” – spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gminy Dobra

Wójt Gminy Dobra zaprasza mieszkańców na spotkanie konsultacyjne dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, w którym będzie uczestniczył Doradca Energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się dnia 29 marca 2023 r. w godz. 18:30 – 20:00 w Klubie w Dobrej przy ul. Granicznej 31.

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania przedstawione zostaną informacje o aktualnych założeniach programu, rodzajach przedsięwzięć na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobach składania wniosków o dofinansowanie oraz zasadach jego realizacji i rozliczania.

Czyste Powietrze” to kompleksowy program rządowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Doradca Energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przedstawi praktyczne informacje, jak zdobyć atrakcyjne dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domu w ramach Programu Czyste Powietrze, a także jak taką inwestycję przeprowadzić ekologicznie i ekonomicznie.

Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe tzw. kopciuchów oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym.

Wójt Gminy Dobra

Teresa Dera

 

GMINNY PUNKT

KONSULTACYJNO -INFORMACYJNY

PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

Urząd Gminy Dobra Wydział ds. Ochrony Środowiska

ul. Graniczna 31, 72- 003 Dobra

tel. 91 311 23 06, adres poczty elektronicznej: wos@dobraszczecinska.pl

Punkt czynny jest w godzinach: 

poniedziałek 830 – 16³º, wtorek – piątek 700 – 1500

www.bip.dobraszczecinska.pl – zakładka „Czyste powietrze”

www.wfos.szczecin.pl – zakładka program „Czyste powietrze”

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu.

Czyste powietrze” to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

www.czystepowietrze.gov.pl

Aktualne dane o wdrażaniu Programu na terenie Gminy Dobra – stan na dzień 31.12.2022 r.:

  • Liczba złożonych wniosków – 161
  • Liczba zrealizowanych przedsięwzięć – 89
  • Liczba zawartych umów o dofinansowanie – 124
  • Kwota wypłaconych dotacji dla przedsięwzięć z terenu gminy – 1 128 169,70 zł

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Spotkanie z przedsiębiorcami z Gminy Dobra. Jak zdobyć dofinansowanie

Starosta Policki, Wójt Gminy Dobra oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Policach mają zaszczyt zaprosić wszystkich przedsiębiorców z Gminy Dobra w dniu 21 marca 2023 roku na spotkanie pn.: „Możliwości uzyskania wsparcia finansowanego ze środków publicznych na rozwój firmy i zwiększenie zatrudnienia”.

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną możliwości skorzystania ze wsparcia urzędu pracy w postaci środków finansowych, pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz omówione zostaną zasady zatrudniania cudzoziemców.

Ponadto Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przedstawi nową perspektywę Funduszy Unijnych na lata 2021-2027, w tym możliwości wsparcia finansowego dla przedsiębiorców.

Zapraszamy o godz. 11.00 do Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej przy ul. Granicznej 31.

Osoby zainteresowane spotkaniem proszone są o potwierdzenie swojej obecności na e-mail: afedorowicz@pup.policki.pl lub tel. 91 312 32 17

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Urząd Pracy w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie