Gmina Dobra

Oświetlenia dróg gminnych z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych

W ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Oświetlenia dróg gminnych z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych” przeprowadzono przetarg nieograniczony w wyniku którego w lutym 2021 r. Gmina podpisała umowę na montaż lamp solarnych z firmą:

Opublikowane

w dniu

Solumen Sp. z o.o. z siedzibą w Zajączkowie 35A, 83-111 Miłobądź.

Zamontowano oświetlenie nowej technologii w postaci inteligentnych lamp solarnych typu LED w ilości 33 sztuk, które ustawiono na ulicach:

  • Akacjowej 12 szt., Komercyjnej 12 szt., Cisowej 3szt., Łukasińskiego 3 szt w Mierzynie
  • Kościelnej w ilości 2sztuk w Bezrzeczu,
  • Białej Brzozy jako doświetlenie 1 lampą w m. Dobra.

Prace zakończono i odebrano.

Zamontowane lampy solarne posiadają:

1.      inteligentne systemy (oprogramowanie) w zakresie sterowania światłem tzn: posiadają piloty sterujące, dzięki którym można ustawiać sposoby świecenia lamp,

2.      posiadają czujniki ruchu, co jest dogodnym rozwiązaniem zwłaszcza w terenie gdzie, albo nie jest potrzebne maksymalne oświetlenie przez całą noc, lub gdzie stałe natężenie światła może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom, a ponadto nie zużywa energii kiedy nie ma takiej potrzeby,

3.      mogą być elementem systemu rozwiązań „smart city”, o których mowa m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce „Energia do przyszłości”

4.      są ekologiczne,

5.      akumulatory charakteryzują się znacznie wyższą „gęstością energii” niż akumulatory tradycyjne kwasowe czy żelowe, co oznacza znacznie mniejsze i lżejsze akumulatory przy takim samym czasie pracy. Charakteryzują się one również wielokrotnie niższym zjawiskiem samoczynnego rozładowywania , więc nie rozładowują się tak łatwo w trakcie przechowywania

6.      zastosowana w lampach technologia wpływa na wielkość konstrukcji tzn. jej miniaturyzację, co przekłada się na diametralne obniżenie podatności na zmiany klimatu (im większa powierzchnia panelu fotowoltaicznego tym większe ryzyko uszkodzenia przy silnym wietrze.

7.      Lampy wykorzystują następujące Inteligentne systemy wspomagające całonocne świecenie także w pochmurne i deszczowe dni:

         ALS® 2.0 (Adaptive Lighting System) – Upgrade poprzedniej wersji, który jeszcze bardziej efektywnie wpływa na dostosowanie ilość światła do warunków otoczenia. Możliwość regulacji natężenia światła w zależności od potrzeb, z wykorzystaniem czujnika ruchu.

         VFT® (Variable Frequency Technology) – służy do kontrolowania i regulacji częstotliwości sterownika LED, aby osiągnąć maksymalną moc świateł LED, przy optymalny wykorzystaniu akumulatora. W efekcie ogranicza zużycie baterii.

         TCS® (Temperature Control System) – służy do ochrony ładowania i rozładowywania akumulatora w wysokich temperaturach.

Mieszkańcy niejednokrotnie sami we wnioskach wskazują rodzaj oświetlania wybierając nowe technologie oraz wskazując proekologiczny kierunek dla działania Gminy. Gmina dokłada wszelkich starań, aby móc korzystać z rozwiązań i możliwości jakie niesie za sobą energia odnawialna. Natura sama udostępnia nam swoje zasoby, aby mieszkańcy mogli żyć z nią w symbiozie i harmonii dbając o nasze środowisko naturalne.

Wójt
Teresa Dera

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie