Gmina Dobra

Program Społecznik w gminie Dobra

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz spotkał się ze stowarzyszeniami i społecznikami z gminy Dobra, którzy planują działania w ramach Programu Społecznik. Na terenie rekreacyjnym Mierzynianka w Mierzynie podpisano umowy dotacyjne na realizację społecznych wydarzeń.

Opublikowane

w dniu

„Społecznik” to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3,1 tys. inicjatyw.

Nazwa Programu Społecznik przy zapowiedzi różnych wydarzeń i akcji w regionie to gwarancja, że zostały one przygotowane przez lokalne organizacje pozarządowe, przez mieszkańców dla mieszkańców danej miejscowości. Wśród tegorocznych propozycji znajdziemy projekty zaangażowane społecznie, ale i zachęcające do wspólnego spędzania wolnego czasu. Serdecznie zachęcam do udziału w zaplanowanych rajdach, spotkaniach i warsztatach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

We wtorek, 17 maja na terenie rekreacyjnym Mierzynianka w Mierzynie marszałek Olgierd Geblewicz rozmawiał z przedstawicielami organizacji pozarządowych na temat zaplanowanych działań. Podpisano umowy dotacyjne. Na spotkaniach obecni byli m.in. członkowie Stowarzyszenia Mi-Gracja, Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, Stowarzyszenia „Dobra Platforma” czy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn.

Część tegorocznych projektów, które otrzymały wsparcie w Programie Społecznik dotyczyć będzie działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców. Przedsięwzięcia te przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty, podobnie jak działania młodzieżowe i proekologiczne.

Stowarzyszenie Mi‐Gracja dotację z programu w wysokości 5 tys. zł przeznaczy działania dla dzieci i młodzieży, które znalazły się schronienie przed wojną w Szczecinie i okolicznych miejscowościach. Organizacja zaplanowała warsztaty pn. „Harmonizacja”. Mają one stanowić wsparcie w procesie adaptacji społeczno‐emocjonalnej najmłodszych obywateli Ukrainy. Spotkania odbędą się w ogrodzie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Inny pomysł na integrację ma Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzynie, które zorganizuje polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie dwujęzycznej książki kulinarnej. Natomiast Stowarzyszenie „Dobra Platforma” zaprosi dzieci z Polski i Ukrainy do udziału w warsztatach kwiatowych. Zaplanowano w sumie cztery takie spotkania. Integracją zajmie się także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn. Planuje rodzinne wydarzenie w plenerze pn. „Integracja sąsiedzka dzieci”.

W tegorocznej edycji Programu Społecznik nie zabraknie także projektów sportowych i promujących turystykę rowerową. Zadba o to m.in. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra. Ze wsparciem marszałkowskiego programu odbędzie się: Drugi Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Dobra, VII Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy (trasa 15 km), Ultra Gryfus Kids 202, VII Rodzinny Rajd Rowerowy „Do rezerwatu Świdwie z Gryfusem” (Szczecin i powiat policki).

Ciekawie zapowiada się też projekt „Dobre Lato Filmowe”. Wieczorne seanse filmowe odbędą się latem w Wołczkowie, Dołujach i Stolcu.

Na tegoroczne działania w Programie Społecznik zostanie przeznaczona kwota 3 mln zł z budżetu województwa. Dofinansowane projekty będą realizowane od maja do końca roku, po podpisaniu przez organizacje umów. Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Gmina Dobra

Wykład dr Marty Cichockiej o integracji Pomorza Zachodniego w Mierzynie

Mieszkańcy gminy Dobra będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o historię regionu podczas najbliższego wydarzenia z cyklu „Historia w Dobrej”. Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 18:00 i będzie miało miejsce w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Prelegentką będzie dr Marta Cichocka, która przedstawi wykład zatytułowany „Polak – Katolik. Procesy integracyjne na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej”.

Opublikowane

w dniu

Wykład skupi się na analizie procesów integracyjnych ludności polskiej na terenach Pomorza Zachodniego. Dr Cichocka omówi, jak po II wojnie światowej mieszkańcy tej części kraju adaptowali się do nowej rzeczywistości, koncentrując się na rolach społecznych i kulturowych, jakie odegrał katolicyzm w procesie integracyjnym.

Jest to wyjątkowa okazja dla mieszkańców regionu, aby zrozumieć zmiany społeczne jakie miały miejsce w ich najbliższym otoczeniu po zakończeniu konfliktu i w latach, które nastąpiły. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią lokalną i zmianami społecznymi w Polsce po 1945 roku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy sugerują wcześniejsze przybycie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra już wkrótce

18 maja br., (sobota), tereny sportowe przy ul. Sportowej 7 w Dobrej staną się areną rywalizacji najmłodszych miłośników piłki nożnej. Zainaugurowany zostanie Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra. W zawodach weźmie udział młodzież szkolna, reprezentująca klasy 5-6 oraz 7-8 ze szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Opublikowane

w dniu

Zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy, z ogromnym zapałem oczekują na ten dzień, który promować będzie sportową rywalizację oraz zdrowy tryb życia wśród najmłodszych. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00 i zaplanowano, że przebiegać będzie w duchu fair play oraz wzajemnego szacunku.

Osoby, które zawitają na boiska sportowe będą mogły nie tylko kibicować młodym talentom, ale także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a emocje sportowe gwarantowane. Zaprasza się zatem wszystkich mieszkańców gminy Dobra do wspierania rozwoju sportowych pasji u najmłodszych i do spędzenia czasu w rodzinnej, sportowej atmosferze.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie