Gmina Dobra

Program „Czyste powietrze”. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Od ponad sześciu miesięcy działa w Gminie Dobra punkt konsultacyjno-informacyjny wspierający mieszkańców w procesie przygotowania, złożenia i rozliczenia wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Punkt został uruchomiony na mocy porozumienia podpisanego przez Wójta Gminy Dobra z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w sprawie wsparcia przez Gminę Dobra działań mających na celu realizację programu priorytetowego „Czyste powietrze”.

Opublikowane

w dniu

Poniżej chcielibyśmy Państwu zaprezentować odpowiedzi na wybrane, często zadawane pytania, które są istotne dla wszystkich osób zainteresowanych wymianą źródła ciepła lub też innymi działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.

Odpowiedzi zostały opracowane w oparciu o informacje, które mogą Państwo znaleźć na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Pytanie 1.

Beneficjent posiada dwa źródła ciepła (piec węglowy niespełniający wymagań 5 klasy i gazowy nowej generacji). Osoba chce złożyć wniosek na docieplenie budynku. Czy w takiej sytuacji musi pozbyć się pieca, który nie spełnia założeń programu?

Odpowiedź:

Tak, ponieważ aby złożyć wniosek o dotację na termomodernizację budynku konieczne jest zlikwidowanie wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w danym budynku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku budynków, dla których wystąpiono o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy po 31 grudnia 2013 r., nie udziela się dofinansowania na ocieplenie przegród budowlanych ani na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Pytanie 2.

Czy możliwe jest dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w nowych budynkach?

Odpowiedź:

Nie przewiduje się dofinansowania nowobudowanych budynków.

 

Pytanie 3.

Wiele osób pyta, czy mieszkając od kilku, a nawet kilkunastu lat w domu, który nie ma jeszcze odbioru (z rożnych przyczyn) można dostać dofinansowanie do wymiany starego pieca?

Odpowiedź:

W programie „Czyste Powietrze” udziela się dofinansowania tylko dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych istniejących, czyli oddanych do użytkowania. Zgodnie z pkt. 9.2.2. „Rodzaje przedsięwzięć oraz maksymalna kwota dotacji”, do dofinansowania nie kwalifikuje się kosztów poniesionych przed oddaniem do użytkowania budynku/lokalu mieszkalnego.

Pytanie 4.

Czy jest określony termin wydzielenia księgi wieczystej w stosunku do terminu złożenia wniosku lub wykonania inwestycji?

Odpowiedź:

W przypadku złożenia wniosku o dotację do wfośigw na lokal wydzielony w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, księga wieczysta dla tego lokalu powinna być założona w dniu złożenia wniosku.

Natomiast w przypadku złożenia wniosku o dotację do wfośigw na cały budynek mieszkalny jednorodzinny, termin wydzielenia księgi wieczystej nie jest poddawany weryfikacji.

W przypadku złożenia wniosku o kredyt i dotację w banku na cały budynek mieszkalny jednorodzinny, księga wieczysta dla tego budynku lub nieruchomości gruntowej, na której posadowiono budynek, powinna być założona na dzień złożenia wniosku.

W przypadku złożenia wniosku o kredyt i dotację w banku na wydzielony lokal mieszkalny, księga wieczysta powinna być założona na dzień złożenia wniosku w banku.

Pytanie 5.

Czy istnieje możliwość pozostawienia pieca kaflowego w kuchni i nie odcinania go od przewodu kominowego w sytuacji, gdy budynek ma źródło ciepła spełniające wymagania programu, a beneficjent chce starać się o dofinansowanie docieplenia domu?

Odpowiedź:

Nie ma takiej możliwości. W celu uzyskania dotacji na termomodernizację konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. W przypadku kuchni kaflowych konieczna jest ich likwidacja lub trwałe odłączenie od przewodu kominowego, co musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem wystawionym przez mistrza kominiarskiego.

Pytanie 6.

Co w sytuacji, gdzie budynek jest ogrzewany kuchnią kaflową? Czy do przyznania dofinansowania na kocioł węglowy (budynek nie posiada przyłączenia do sieci gazowej) wystarczy zaświadczenie od kominiarza o odłączeniu pieca kaflowego od przewodu kominowego?

Odpowiedź:

W celu uzyskania dotacji na zakup i montaż nowego źródła ciepła konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. W przypadku kuchni kaflowych dopuszczalne jest pozostawienie tego typu trzonu kuchennego w budynku, np. w celach dekoracyjnych. Wówczas konieczne jest trwałe odłączenie kuchni kaflowej od przewodu kominowego, co musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem wystawionym przez mistrza kominiarskiego. Zgodnie z programem, aby uzyskać dofinansowanie kosztów nowego kotła na węgiel konieczne jest złożenie wniosku o dofinansowanie obejmującego ten koszt oraz zakupu (wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i montażu tego kotła do 31 grudnia 2021 r.

Pytanie 7.

Czy dobrze rozumiem, że nie ma konieczności likwidacji kominka, ani też wyposażania go w jakiś inny wkład np. zgodny z „ekoprojektem”/„ekodesignem”? Czy w budynku może pozostać kominek rekreacyjny z otwartą komorą spalania – bez żadnego wkładu? Odpowiedź:

W celu uzyskania dotacji na zakup i montaż nowego źródła ciepła konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dopuszcza się pozostawienie (o ile docelowe zapisy uchwały antysmogowej obowiązującej na danym terenie nie zabraniają ich stosowania) kominków, również wyposażonych w otwartą komorę spalania, wykorzystywanych tylko do celów rekreacyjnych.

Pytanie 8.

Czy prawdą jest, że w ramach planowanych zmian w roku 2022 ograniczony ma zostać zakres możliwości dofinansowania do wymiany pieca na pellet drzewny i gaz?

Odpowiedź:

Nie, na chwilę obecną (wrzesień 2021) w ramach programu „Czyste Powietrze”, nie planuje się wykluczenia dofinansowania do źródeł ciepła zasilanych pelletem drzewnym lub gazem.

Pytanie 9.

Czy gmina wypełniając i wysyłając wniosek dla beneficjenta powinna zachować kopię wersji papierowej, lub wersję elektroniczną takiego wniosku? Jeżeli tak, to jaki jest okres przechowywania przez gminę takich danych?

Odpowiedź:

Gmina nie jest zobowiązana do przechowywania wersji elektronicznej lub kopii papierowej wniosków o dofinansowanie wraz z załącznikami.

Reklama

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Festyn szkolny w Rzędzinach: Sport, zabawa i dobroczynność

W minioną sobotę, boisko Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach zamieniło się w arenę lokalnej zabawy i współzawodnictwa. Mieszkańcy powiatu polickiego zebrali się, by wziąć udział w festynie szkolnym, który oprócz rozrywki miał również charakter charytatywny.

Opublikowane

w dniu

Jedną z głównych atrakcji festynu był charytatywny bieg w piżamach, który przyciągnął uczestników w różnym wieku, ubranych w kolorowe, nocne stroje. Uczestnicy biegu wykazali się nie tylko energią i sportowym duchem, ale także dużym sercem, ponieważ wpisowe zostało przeznaczone na wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych.

Dodatkową atrakcją, która wzbudziła zainteresowanie, była bogata loteria fantowa. Nagrody ufundowane przez sponsorów przyciągnęły tłumy, a dochód z loterii wzmacniał fundusz charytatywny festynu. Obok loterii, odbyły się rozmaite zabawy sportowe, angażujące zarówno młodszych, jak i starszych uczestników, promując zdrowy i aktywny tryb życia wśród społeczności.

Czułość lokalnego serca wyrażała się również poprzez poczęstunek. Organizatorzy przygotowali dla gości festynu poczęstunek z grilla, co sprzyjało budowaniu wspólnotowego ducha oraz było okazją do wzajemnego poznania się mieszkańców.

Dzieciom zapewniono własny kącik zabaw, gdzie najmłodsi mogli dać upust kreatywności poprzez malowanie twarzy. Była to doskonała okazja dla rodziców, aby uwiecznić uśmiechy swoich pociech na kolorowych zdjęciach.

Festyn zaoferował także niecodzienną możliwość zasiadania za kierownicą radiowozu policyjnego, dając uczestnikom szansę na poczucie się jak prawdziwy stróż prawa. Atrakcja ta cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, uznając interakcję z lokalnymi służbami za element edukacyjny i integracyjny.

Impreza zakończyła się sukcesem, przybliżając mieszkańców do siebie nawzajem i popierając lokalne inicjatywy społeczne.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dzień Psiaka i Kociaka – festyn i bieg „PODAJ ŁAPĘ” na rzecz czworonogów

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej serdecznie zaprasza mieszkańców powiatu polickiego na wydarzenie pełne pozytywnych emocji i szlachetnych celów – „Dzień Psiaka i Kociaka”, który odbędzie się w sobotę, 5 października. Inicjatywa, której partnerami są Gminy Dobra, Police, Kołbaskowo, Nowe Warpno oraz Powiat Policki, ma na celu wsparcie Schroniska oraz promocję adopcji zwierząt.

Opublikowane

w dniu

W ramach festynu odbędzie się premierowa edycja biegu charytatywnego „PODAJ ŁAPĘ”, przygotowanego przez Stowarzyszenie ExtremE Wolf we współpracy z Gminą Dobra. W programie przewidziano bieg z uczestnictwem zarówno dzieci, jak i dorosłych z ich czworonożnymi przyjaciółmi. Udział w biegu nie wiąże się z opłatami startowymi, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 150 uczestników. Rejestracja odbywać się będzie na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkowy medal, zabawkę dla pupila oraz posiłek regeneracyjny. W biurze zawodów znajdzie się również puszka na dobrowolne datki na rzecz Schroniska.

Wydarzenie uświetnią ponadto prelekcje edukacyjne, darmowe czipowanie zwierząt, charytatywna zbiórka funduszy, konkurs na najsympatyczniejszego psiaka oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak dmuchane zamki czy zabawy konkursowe. Dzień Psiaka i Kociaka to także okazja, by wesprzeć schronisko poprzez zakupy u lokalnych wystawców, w tym Koła Gospodyń Wiejskich Witaj w Grzepnicy, które swoje stoisko wypełnić będzie domowymi potrawami: pieczonymi ziemniakami, grillowanymi przysmakami, ciastami, przetworami oraz ciepłymi napojami.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie