Gmina Dobra

Program „Czyste powietrze”. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Od ponad sześciu miesięcy działa w Gminie Dobra punkt konsultacyjno-informacyjny wspierający mieszkańców w procesie przygotowania, złożenia i rozliczenia wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Punkt został uruchomiony na mocy porozumienia podpisanego przez Wójta Gminy Dobra z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w sprawie wsparcia przez Gminę Dobra działań mających na celu realizację programu priorytetowego „Czyste powietrze”.

Opublikowane

w dniu

Poniżej chcielibyśmy Państwu zaprezentować odpowiedzi na wybrane, często zadawane pytania, które są istotne dla wszystkich osób zainteresowanych wymianą źródła ciepła lub też innymi działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.

Odpowiedzi zostały opracowane w oparciu o informacje, które mogą Państwo znaleźć na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Pytanie 1.

Beneficjent posiada dwa źródła ciepła (piec węglowy niespełniający wymagań 5 klasy i gazowy nowej generacji). Osoba chce złożyć wniosek na docieplenie budynku. Czy w takiej sytuacji musi pozbyć się pieca, który nie spełnia założeń programu?

Odpowiedź:

Tak, ponieważ aby złożyć wniosek o dotację na termomodernizację budynku konieczne jest zlikwidowanie wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w danym budynku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku budynków, dla których wystąpiono o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy po 31 grudnia 2013 r., nie udziela się dofinansowania na ocieplenie przegród budowlanych ani na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Pytanie 2.

Czy możliwe jest dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w nowych budynkach?

Odpowiedź:

Nie przewiduje się dofinansowania nowobudowanych budynków.

 

Pytanie 3.

Wiele osób pyta, czy mieszkając od kilku, a nawet kilkunastu lat w domu, który nie ma jeszcze odbioru (z rożnych przyczyn) można dostać dofinansowanie do wymiany starego pieca?

Odpowiedź:

W programie „Czyste Powietrze” udziela się dofinansowania tylko dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych istniejących, czyli oddanych do użytkowania. Zgodnie z pkt. 9.2.2. „Rodzaje przedsięwzięć oraz maksymalna kwota dotacji”, do dofinansowania nie kwalifikuje się kosztów poniesionych przed oddaniem do użytkowania budynku/lokalu mieszkalnego.

Pytanie 4.

Czy jest określony termin wydzielenia księgi wieczystej w stosunku do terminu złożenia wniosku lub wykonania inwestycji?

Odpowiedź:

W przypadku złożenia wniosku o dotację do wfośigw na lokal wydzielony w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, księga wieczysta dla tego lokalu powinna być założona w dniu złożenia wniosku.

Natomiast w przypadku złożenia wniosku o dotację do wfośigw na cały budynek mieszkalny jednorodzinny, termin wydzielenia księgi wieczystej nie jest poddawany weryfikacji.

W przypadku złożenia wniosku o kredyt i dotację w banku na cały budynek mieszkalny jednorodzinny, księga wieczysta dla tego budynku lub nieruchomości gruntowej, na której posadowiono budynek, powinna być założona na dzień złożenia wniosku.

W przypadku złożenia wniosku o kredyt i dotację w banku na wydzielony lokal mieszkalny, księga wieczysta powinna być założona na dzień złożenia wniosku w banku.

Pytanie 5.

Czy istnieje możliwość pozostawienia pieca kaflowego w kuchni i nie odcinania go od przewodu kominowego w sytuacji, gdy budynek ma źródło ciepła spełniające wymagania programu, a beneficjent chce starać się o dofinansowanie docieplenia domu?

Odpowiedź:

Nie ma takiej możliwości. W celu uzyskania dotacji na termomodernizację konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. W przypadku kuchni kaflowych konieczna jest ich likwidacja lub trwałe odłączenie od przewodu kominowego, co musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem wystawionym przez mistrza kominiarskiego.

Pytanie 6.

Co w sytuacji, gdzie budynek jest ogrzewany kuchnią kaflową? Czy do przyznania dofinansowania na kocioł węglowy (budynek nie posiada przyłączenia do sieci gazowej) wystarczy zaświadczenie od kominiarza o odłączeniu pieca kaflowego od przewodu kominowego?

Odpowiedź:

W celu uzyskania dotacji na zakup i montaż nowego źródła ciepła konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. W przypadku kuchni kaflowych dopuszczalne jest pozostawienie tego typu trzonu kuchennego w budynku, np. w celach dekoracyjnych. Wówczas konieczne jest trwałe odłączenie kuchni kaflowej od przewodu kominowego, co musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem wystawionym przez mistrza kominiarskiego. Zgodnie z programem, aby uzyskać dofinansowanie kosztów nowego kotła na węgiel konieczne jest złożenie wniosku o dofinansowanie obejmującego ten koszt oraz zakupu (wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i montażu tego kotła do 31 grudnia 2021 r.

Pytanie 7.

Czy dobrze rozumiem, że nie ma konieczności likwidacji kominka, ani też wyposażania go w jakiś inny wkład np. zgodny z „ekoprojektem”/„ekodesignem”? Czy w budynku może pozostać kominek rekreacyjny z otwartą komorą spalania – bez żadnego wkładu? Odpowiedź:

W celu uzyskania dotacji na zakup i montaż nowego źródła ciepła konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dopuszcza się pozostawienie (o ile docelowe zapisy uchwały antysmogowej obowiązującej na danym terenie nie zabraniają ich stosowania) kominków, również wyposażonych w otwartą komorę spalania, wykorzystywanych tylko do celów rekreacyjnych.

Pytanie 8.

Czy prawdą jest, że w ramach planowanych zmian w roku 2022 ograniczony ma zostać zakres możliwości dofinansowania do wymiany pieca na pellet drzewny i gaz?

Odpowiedź:

Nie, na chwilę obecną (wrzesień 2021) w ramach programu „Czyste Powietrze”, nie planuje się wykluczenia dofinansowania do źródeł ciepła zasilanych pelletem drzewnym lub gazem.

Pytanie 9.

Czy gmina wypełniając i wysyłając wniosek dla beneficjenta powinna zachować kopię wersji papierowej, lub wersję elektroniczną takiego wniosku? Jeżeli tak, to jaki jest okres przechowywania przez gminę takich danych?

Odpowiedź:

Gmina nie jest zobowiązana do przechowywania wersji elektronicznej lub kopii papierowej wniosków o dofinansowanie wraz z załącznikami.

Reklama

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wspólnie na starcie — BIEGNĘ DLA GIENI i JANKA w Grzepnicy

W nadchodzącą sobotę, mieszkańcy gmina Dobra spotkają się na sportowo-charytatywnej imprezie „Biegnę dla Gieni i Janka”. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Ludowe Zespoły Sportowe Koło LZS Dobra, lokalną społeczność z Grzepnicy oraz Sołtysa, ma na celu wsparcie dwójki miejscowych wolontariuszy, których dom uległ niedawno zniszczeniu w wyniku pożaru.

Opublikowane

w dniu

Biuro zawodów rozpocznie swoją działalność o godzinie 13:00 przy gminnej świetlicy, zlokalizowanej przy boisku sportowym. Zapisy na bieg dla dzieci, który odbędzie się na dystansie 1500 metrów, oraz dla dorosłych, biegnących trasę 4000 metrów, będą przyjmowane w tym miejscu.

Wpisowe za udział w biegu to dobrowolne datki, które zasilą fundusz na rzecz odbudowy zniszczonego domu. Czas na wspólną zabawę w cieniu sportowej rywalizacji rozpocznie się o godzinie 14:00, a starter da sygnał do biegu o 15:00.

Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali festyn z rozmaitymi atrakcjami dla dzieci, licytacjami oraz gastronomicznymi specjałami. O wieczną pamiątkę z tej wyjątkowej imprezy zadbają profesjonaliści z FotoInfo Biegowe, z Jarkiem Dulnym na czele.

Szerokie wsparcie zadeklarowały również lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Przykładowo, firma PanelDoor s.c. ufundowała nowe drzwi wejściowe wraz z montażem i usługi związane z instalacją okien. Osoby, które nie mają możliwości fizycznego uczestnictwa w wydarzeniu, mogą przekazać swoje datki finansowe poprzez zorganizowany apel o pomoc.

Całe przedsięwzięcie dowodzi, iż silna i zjednoczona społeczność potrafi stawić czoła nawet najtrudniejszym przeciwnościom losu, oferując solidarną pomoc potrzebującym.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Finałowa gala projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”

Mieszkańcy Dobrej mają niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, kończącym drugą odsłonę projektu „Kulturalne Pogranicze”. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00.

Opublikowane

w dniu

Wśród artystów zaproszonych do udziału w finale projektu znajdują się utalentowani muzycy, którzy z pewnością zachwycą obecnych swoimi interpretacjami. Na scenie zobaczymy pianistów – Marcina Pękali, Olhę Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistkę – Natalię Jarosiewicz. W repertuarze znajdą się dzieła muzyki klasycznej, a także współczesnej, co gwarantuje różnorodność muzycznych przeżyć.

To wydarzenie to doskonała okazja, by celebrować bogactwo i różnorodność kultury w regionie. Organizatorzy zadali sobie trud, aby zapewnić, że gala finałowa będzie nie tylko świetnym doświadczeniem artystycznym, ale także momentem budującym poczucie wspólnoty wśród mieszkańców gminy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a udział w nim może wnieść wiele radości oraz stanowić inspirację dla miłośników sztuki muzycznej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie