Gmina Dobra

Program „Czyste powietrze”. Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Od ponad sześciu miesięcy działa w Gminie Dobra punkt konsultacyjno-informacyjny wspierający mieszkańców w procesie przygotowania, złożenia i rozliczenia wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Punkt został uruchomiony na mocy porozumienia podpisanego przez Wójta Gminy Dobra z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w sprawie wsparcia przez Gminę Dobra działań mających na celu realizację programu priorytetowego „Czyste powietrze”.

Opublikowane

w dniu

Poniżej chcielibyśmy Państwu zaprezentować odpowiedzi na wybrane, często zadawane pytania, które są istotne dla wszystkich osób zainteresowanych wymianą źródła ciepła lub też innymi działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.

Odpowiedzi zostały opracowane w oparciu o informacje, które mogą Państwo znaleźć na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Pytanie 1.

Beneficjent posiada dwa źródła ciepła (piec węglowy niespełniający wymagań 5 klasy i gazowy nowej generacji). Osoba chce złożyć wniosek na docieplenie budynku. Czy w takiej sytuacji musi pozbyć się pieca, który nie spełnia założeń programu?

Odpowiedź:

Tak, ponieważ aby złożyć wniosek o dotację na termomodernizację budynku konieczne jest zlikwidowanie wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w danym budynku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku budynków, dla których wystąpiono o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy po 31 grudnia 2013 r., nie udziela się dofinansowania na ocieplenie przegród budowlanych ani na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Pytanie 2.

Czy możliwe jest dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w nowych budynkach?

Odpowiedź:

Nie przewiduje się dofinansowania nowobudowanych budynków.

 

Pytanie 3.

Wiele osób pyta, czy mieszkając od kilku, a nawet kilkunastu lat w domu, który nie ma jeszcze odbioru (z rożnych przyczyn) można dostać dofinansowanie do wymiany starego pieca?

Odpowiedź:

W programie „Czyste Powietrze” udziela się dofinansowania tylko dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych istniejących, czyli oddanych do użytkowania. Zgodnie z pkt. 9.2.2. „Rodzaje przedsięwzięć oraz maksymalna kwota dotacji”, do dofinansowania nie kwalifikuje się kosztów poniesionych przed oddaniem do użytkowania budynku/lokalu mieszkalnego.

Pytanie 4.

Czy jest określony termin wydzielenia księgi wieczystej w stosunku do terminu złożenia wniosku lub wykonania inwestycji?

Odpowiedź:

W przypadku złożenia wniosku o dotację do wfośigw na lokal wydzielony w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, księga wieczysta dla tego lokalu powinna być założona w dniu złożenia wniosku.

Natomiast w przypadku złożenia wniosku o dotację do wfośigw na cały budynek mieszkalny jednorodzinny, termin wydzielenia księgi wieczystej nie jest poddawany weryfikacji.

W przypadku złożenia wniosku o kredyt i dotację w banku na cały budynek mieszkalny jednorodzinny, księga wieczysta dla tego budynku lub nieruchomości gruntowej, na której posadowiono budynek, powinna być założona na dzień złożenia wniosku.

W przypadku złożenia wniosku o kredyt i dotację w banku na wydzielony lokal mieszkalny, księga wieczysta powinna być założona na dzień złożenia wniosku w banku.

Pytanie 5.

Czy istnieje możliwość pozostawienia pieca kaflowego w kuchni i nie odcinania go od przewodu kominowego w sytuacji, gdy budynek ma źródło ciepła spełniające wymagania programu, a beneficjent chce starać się o dofinansowanie docieplenia domu?

Odpowiedź:

Nie ma takiej możliwości. W celu uzyskania dotacji na termomodernizację konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. W przypadku kuchni kaflowych konieczna jest ich likwidacja lub trwałe odłączenie od przewodu kominowego, co musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem wystawionym przez mistrza kominiarskiego.

Pytanie 6.

Co w sytuacji, gdzie budynek jest ogrzewany kuchnią kaflową? Czy do przyznania dofinansowania na kocioł węglowy (budynek nie posiada przyłączenia do sieci gazowej) wystarczy zaświadczenie od kominiarza o odłączeniu pieca kaflowego od przewodu kominowego?

Odpowiedź:

W celu uzyskania dotacji na zakup i montaż nowego źródła ciepła konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. W przypadku kuchni kaflowych dopuszczalne jest pozostawienie tego typu trzonu kuchennego w budynku, np. w celach dekoracyjnych. Wówczas konieczne jest trwałe odłączenie kuchni kaflowej od przewodu kominowego, co musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem wystawionym przez mistrza kominiarskiego. Zgodnie z programem, aby uzyskać dofinansowanie kosztów nowego kotła na węgiel konieczne jest złożenie wniosku o dofinansowanie obejmującego ten koszt oraz zakupu (wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i montażu tego kotła do 31 grudnia 2021 r.

Pytanie 7.

Czy dobrze rozumiem, że nie ma konieczności likwidacji kominka, ani też wyposażania go w jakiś inny wkład np. zgodny z „ekoprojektem”/„ekodesignem”? Czy w budynku może pozostać kominek rekreacyjny z otwartą komorą spalania – bez żadnego wkładu? Odpowiedź:

W celu uzyskania dotacji na zakup i montaż nowego źródła ciepła konieczne jest zlikwidowanie w budynku wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dopuszcza się pozostawienie (o ile docelowe zapisy uchwały antysmogowej obowiązującej na danym terenie nie zabraniają ich stosowania) kominków, również wyposażonych w otwartą komorę spalania, wykorzystywanych tylko do celów rekreacyjnych.

Pytanie 8.

Czy prawdą jest, że w ramach planowanych zmian w roku 2022 ograniczony ma zostać zakres możliwości dofinansowania do wymiany pieca na pellet drzewny i gaz?

Odpowiedź:

Nie, na chwilę obecną (wrzesień 2021) w ramach programu „Czyste Powietrze”, nie planuje się wykluczenia dofinansowania do źródeł ciepła zasilanych pelletem drzewnym lub gazem.

Pytanie 9.

Czy gmina wypełniając i wysyłając wniosek dla beneficjenta powinna zachować kopię wersji papierowej, lub wersję elektroniczną takiego wniosku? Jeżeli tak, to jaki jest okres przechowywania przez gminę takich danych?

Odpowiedź:

Gmina nie jest zobowiązana do przechowywania wersji elektronicznej lub kopii papierowej wniosków o dofinansowanie wraz z załącznikami.

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie