Kultura

Prelekcja w Filii Novej

Opublikowane

w dniu

[lead]W Filii Novej odbyło się spotkanie maturzystów z Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach z Cecylią Judek, która od 1981 roku swoje życie zawodowe związała z Książnicą Pomorską. W roku 2007 objęła stanowisko  Sekretarza Naukowego i pełniła tę funkcję do stycznia 2019. W roku 2018 Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przyznało jej tytuł Bibliotekarza Roku. Aktualnie pracuje w Sekcji Rękopisów w Dziale Zbiorów Specjalnych.[/lead]

Na stronie internetowej Książnicy czytamy: „Jako osoba otwarta i ciekawa ludzi,  pełniąc swą funkcję nawiązywała liczne kontakty tak instytucjonalne, jak i osobiste, co niejednokrotnie owocowało pozyskaniem cennych dla biblioteki zbiorów. Inicjowała wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych: wystaw, sympozjów oraz akcji, które miały na celu zachowanie pamięci o ludziach i miejscach bezpośrednio z nimi związanych…”

 Cecylia Judek wygłosiła prelekcję na temat życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Rok 2019 został przez Sejm ustanowiony ROKIEM GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO. W uchwale podkreślono, że jego losy i twórczość stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości.”

Maturzyści mieli możliwość poznać życie jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Życie człowieka, który, jak określiła Cecylia Judek, za przedmiot swojego pisarstwa obrał opór stawiany przez człowieka totalitaryzmowi, poczuciu zwątpienia, osamotnieniu oraz instrumentalizacji życia. Wszyscy mieliśmy okazję poznać kolejne etapy twórczości pisarza oraz wiele faktów z życia osobistego. Cecylia Judek wiele uwagi poświęciła książce „Inny świat”, która jest lekturą obowiązkową w szkole średniej. Powiedziała do młodych ludzi: „ Jeżeli nie przeczytacie „Innego świata”, nie dowiecie się, czym był Gułag. Ludzie, by przetrwać, mieli świat odwróconych wartości – właśnie INNY świat.” W tej książce znajdziemy dokumentalną relację z przeżyć i obserwacji w łagrze sowieckim, analizę niszczenia i rozpadu więzi międzyludzkich, studium mechanizmów psychologicznych i socjologicznych degradacji człowieczeństwa. Odnajdziemy tu samotność, agonię duszy, heroizm jednostek, poczucie obowiązku wobec więźniów. Cecylia Judek podkreśliła niezmiernie ważne słowa pisarza: „Nie jesteśmy zabezpieczeni przed powtórzeniem się totalitarnych potworności.” W rozmowie z Włodzimierzem Boleckim powiedział: „Dlatego chciałbym, żeby młodzi ludzie, wierząc w postęp ludzkości, mieli świadomość, że nadal żyjemy w świecie niebezpiecznym. Doskonale to określił Bertrand Russell w swoim pięknym szkicu zatytułowanym Portret Conrada: musimy pamiętać, że chodzimy po cienkiej warstwie lodu, który w każdej chwili może się załamać. Conrad w swojej twórczości o tym pamiętał.”

Dzięki Cecylii Judek poznaliśmy bliżej sylwetkę pisarza, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu, który stał się autorytetem o niezłomnej postawie moralnej i który pragnął „Pisać tak, by zdanie było przekazem nie tylko jasnej i swobodnej myśli, lecz nieustannego napięcia moralnego, by w słowie żył całym sobą kto wypowiada je jako swoją długo odważaną i cierpianą prawdę…”

[signature]Tekst: Katarzyna Ługiewicz
Fot.: Aleksandra Siebert

[/signature]

Na czasie

Exit mobile version