Kultura

Prelekcja w Filii Novej

Opublikowane

w dniu

[lead]W Filii Novej odbyło się spotkanie maturzystów z Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach z Cecylią Judek, która od 1981 roku swoje życie zawodowe związała z Książnicą Pomorską. W roku 2007 objęła stanowisko  Sekretarza Naukowego i pełniła tę funkcję do stycznia 2019. W roku 2018 Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przyznało jej tytuł Bibliotekarza Roku. Aktualnie pracuje w Sekcji Rękopisów w Dziale Zbiorów Specjalnych.[/lead]

Na stronie internetowej Książnicy czytamy: „Jako osoba otwarta i ciekawa ludzi,  pełniąc swą funkcję nawiązywała liczne kontakty tak instytucjonalne, jak i osobiste, co niejednokrotnie owocowało pozyskaniem cennych dla biblioteki zbiorów. Inicjowała wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych: wystaw, sympozjów oraz akcji, które miały na celu zachowanie pamięci o ludziach i miejscach bezpośrednio z nimi związanych…”

 Cecylia Judek wygłosiła prelekcję na temat życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Rok 2019 został przez Sejm ustanowiony ROKIEM GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO. W uchwale podkreślono, że jego losy i twórczość stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości.”

Maturzyści mieli możliwość poznać życie jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Życie człowieka, który, jak określiła Cecylia Judek, za przedmiot swojego pisarstwa obrał opór stawiany przez człowieka totalitaryzmowi, poczuciu zwątpienia, osamotnieniu oraz instrumentalizacji życia. Wszyscy mieliśmy okazję poznać kolejne etapy twórczości pisarza oraz wiele faktów z życia osobistego. Cecylia Judek wiele uwagi poświęciła książce „Inny świat”, która jest lekturą obowiązkową w szkole średniej. Powiedziała do młodych ludzi: „ Jeżeli nie przeczytacie „Innego świata”, nie dowiecie się, czym był Gułag. Ludzie, by przetrwać, mieli świat odwróconych wartości – właśnie INNY świat.” W tej książce znajdziemy dokumentalną relację z przeżyć i obserwacji w łagrze sowieckim, analizę niszczenia i rozpadu więzi międzyludzkich, studium mechanizmów psychologicznych i socjologicznych degradacji człowieczeństwa. Odnajdziemy tu samotność, agonię duszy, heroizm jednostek, poczucie obowiązku wobec więźniów. Cecylia Judek podkreśliła niezmiernie ważne słowa pisarza: „Nie jesteśmy zabezpieczeni przed powtórzeniem się totalitarnych potworności.” W rozmowie z Włodzimierzem Boleckim powiedział: „Dlatego chciałbym, żeby młodzi ludzie, wierząc w postęp ludzkości, mieli świadomość, że nadal żyjemy w świecie niebezpiecznym. Doskonale to określił Bertrand Russell w swoim pięknym szkicu zatytułowanym Portret Conrada: musimy pamiętać, że chodzimy po cienkiej warstwie lodu, który w każdej chwili może się załamać. Conrad w swojej twórczości o tym pamiętał.”

Dzięki Cecylii Judek poznaliśmy bliżej sylwetkę pisarza, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu, który stał się autorytetem o niezłomnej postawie moralnej i który pragnął „Pisać tak, by zdanie było przekazem nie tylko jasnej i swobodnej myśli, lecz nieustannego napięcia moralnego, by w słowie żył całym sobą kto wypowiada je jako swoją długo odważaną i cierpianą prawdę…”

[signature]Tekst: Katarzyna Ługiewicz
Fot.: Aleksandra Siebert

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej

Gmina Police

Letnie kino plenerowe już 20 lipca na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Zapraszamy, by rozsiąść się wygodnie na leżakach i zrelaksować podczas seansu, który z pewnością zapewni dużą dawkę dobrego humoru i pozytywnych emocji! Polska komedia „Miłość jak miód” to opowieść o dojrzałej przyjaźni i miłości, która przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na metrykę.

Opublikowane

w dniu

Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?*

*Opis dystrybutora

Kiedy? 20 lipca (sobota), godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie