Kultura

Prelekcja w Filii Novej

Opublikowane

w dniu

[lead]W Filii Novej odbyło się spotkanie maturzystów z Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach z Cecylią Judek, która od 1981 roku swoje życie zawodowe związała z Książnicą Pomorską. W roku 2007 objęła stanowisko  Sekretarza Naukowego i pełniła tę funkcję do stycznia 2019. W roku 2018 Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przyznało jej tytuł Bibliotekarza Roku. Aktualnie pracuje w Sekcji Rękopisów w Dziale Zbiorów Specjalnych.[/lead]

Na stronie internetowej Książnicy czytamy: „Jako osoba otwarta i ciekawa ludzi,  pełniąc swą funkcję nawiązywała liczne kontakty tak instytucjonalne, jak i osobiste, co niejednokrotnie owocowało pozyskaniem cennych dla biblioteki zbiorów. Inicjowała wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych: wystaw, sympozjów oraz akcji, które miały na celu zachowanie pamięci o ludziach i miejscach bezpośrednio z nimi związanych…”

 Cecylia Judek wygłosiła prelekcję na temat życia i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Rok 2019 został przez Sejm ustanowiony ROKIEM GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO. W uchwale podkreślono, że jego losy i twórczość stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości.”

Maturzyści mieli możliwość poznać życie jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Życie człowieka, który, jak określiła Cecylia Judek, za przedmiot swojego pisarstwa obrał opór stawiany przez człowieka totalitaryzmowi, poczuciu zwątpienia, osamotnieniu oraz instrumentalizacji życia. Wszyscy mieliśmy okazję poznać kolejne etapy twórczości pisarza oraz wiele faktów z życia osobistego. Cecylia Judek wiele uwagi poświęciła książce „Inny świat”, która jest lekturą obowiązkową w szkole średniej. Powiedziała do młodych ludzi: „ Jeżeli nie przeczytacie „Innego świata”, nie dowiecie się, czym był Gułag. Ludzie, by przetrwać, mieli świat odwróconych wartości – właśnie INNY świat.” W tej książce znajdziemy dokumentalną relację z przeżyć i obserwacji w łagrze sowieckim, analizę niszczenia i rozpadu więzi międzyludzkich, studium mechanizmów psychologicznych i socjologicznych degradacji człowieczeństwa. Odnajdziemy tu samotność, agonię duszy, heroizm jednostek, poczucie obowiązku wobec więźniów. Cecylia Judek podkreśliła niezmiernie ważne słowa pisarza: „Nie jesteśmy zabezpieczeni przed powtórzeniem się totalitarnych potworności.” W rozmowie z Włodzimierzem Boleckim powiedział: „Dlatego chciałbym, żeby młodzi ludzie, wierząc w postęp ludzkości, mieli świadomość, że nadal żyjemy w świecie niebezpiecznym. Doskonale to określił Bertrand Russell w swoim pięknym szkicu zatytułowanym Portret Conrada: musimy pamiętać, że chodzimy po cienkiej warstwie lodu, który w każdej chwili może się załamać. Conrad w swojej twórczości o tym pamiętał.”

Dzięki Cecylii Judek poznaliśmy bliżej sylwetkę pisarza, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu, który stał się autorytetem o niezłomnej postawie moralnej i który pragnął „Pisać tak, by zdanie było przekazem nie tylko jasnej i swobodnej myśli, lecz nieustannego napięcia moralnego, by w słowie żył całym sobą kto wypowiada je jako swoją długo odważaną i cierpianą prawdę…”

[signature]Tekst: Katarzyna Ługiewicz
Fot.: Aleksandra Siebert

[/signature]

Reklama

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Agnieszki Hekiert w Niekłończycy – mieszanka jazzu i natury

W magicznym otoczeniu wiejskich krajobrazów w Niekłończycy, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. W sobotę, 10 sierpnia, o godzinie 19:00, znana wokalistka jazzowa i ceniona trenerka wokalna z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, Agnieszka Hekiert, wystąpi wraz ze swoim trio.

Opublikowane

w dniu

Koncert odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – w kręgu utworzonym z bel siana, tworzącym intymną atmosferę. Takie ustawienie będzie nie tylko wspierać akustykę, ale także pozwoli publiczności znaleźć się blisko artystki, co jest rzadkością na koncertach o dużym rozmachu.

Agnieszka Hekiert, znana z głębokiej interpretacji standardów jazzowych oraz autorskich piosenek, obiecuje wieczór pełen emocji i muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. W trakcie koncertu posłuchać można będzie zarówno subtelnych ballad, jak i energetycznych melodii swingowych, które wprowadzą publiczność w stan zachwytu i skłonią do refleksji.

Wydarzenie to jest nie tylko okazją do zetknięcia się z jazzem w najlepszym wydaniu, ale również sposobnością do docenienia piękna lokalnej natury oraz kreatywności organizatorów w doborze miejsca dla takiego wydarzenia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie