Gmina Police

60 lat na scenie! Niesamowita popularność polickich „Balbin”

Opublikowane

w dniu

[lead]Kim są? Co jest kluczem takiego sukcesu? W końcu, co sprawia, ze mają taką determinację i niewyczerpalną energię do działania? Policki Zespół Folklorystyczny Balbiny tworzy i koncertuje od 60 lat. Z tej okazji w niedzielny wieczór, 27 października odbył się wyjątkowy koncert.[/lead]

[subtitle]Koncert, na którym każdy chciał być[/subtitle]

O tym, jak dużą popularnością cieszy się zespół, można było przekonać się po raz kolejny, właśnie podczas organizacji koncertu. Wydarzenie, z okazji 60-lecia istnienia zespołu, przyciągnęło tłumy. Bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Wszyscy zaproszeni goście zasiedli w sali widowiskowej polickiego MOK-u, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zespół zaprezentował utwory polskiej muzyki ludowej z różnych regionów Polski m.in.: „Lecą Żurawie”, „Pod borem, pod borem”, „Wiązanki melodii ludowych”, „Prząśniczka” i wiele innych, jak również utwory muzyki zagranicznej w obcojęzycznym wykonaniu. Usłyszeliśmy np. w języku francuskim „Alouette”, po ukraińsku „Czerwoną rutę”, czy w języku włoskim „O sole mio”. Akompaniował i jak zwykle zagrzewał do działania lider zespołu- Dariusz Skrobania.

Ciekawym akcentem były tez multimedialne prezentacje, pokazujące dzielność zespołu, ich podróże i występy.

Swoją obecność podczas koncertu zaznaczyli także Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca „Policzanie”. Zaprzyjaźniony zespół Romana Korczakowskiego z polickiego MOK -u, zaprezentował suity tańców z regionu lubelskiego i śląskiego. Wszystko przy akompaniamencie kapeli ludowej.

[subtitle]„Jest jedno słońce” [/subtitle]

Wiele słów uznania płynęło ze sceny. Włodarze miasta na czele z Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem gratulowali zespołowi. Dyrektor Mok Anna Ryl wyrażała słowa podziwu i wdzięczności za tak długie i owocne lata swojej działalności. Z okazji jubileuszu Miejski Ośrodek Kultury sprezentował „Balbinom” nowy akordeon oraz wyda płytę „Jest jedno słońce”. Jest to tytuł jubileuszowego koncertu, który dostarczył wielu wrażeń.

Gratulacje płynęły tez od zaprzyjaźnionych zespołów, jak m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, czy Polickiego Chóru Postscriptum.

[subtitle]Historia długa, acz ciekawa[/subtitle]

Zespół folklorystyczny “Balbiny” powstał jesienią 1959 roku. Przez wszystkie te lata swojej działalności zespół zyskał wielu sympatyków, miłośników, wręcz zagorzałych fanów. Trzba w spomnieć, że Baliny choć wywodzące się z Polic, jednak popularność zyskały w wielu miastach w Polsce ale i za granicą. Zespół przez szereg lat zaprezentował się na wielu koncertach w kraju, jak i poza granicami. Odbył trasy koncertowe między innymi w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, w Grecji, we Francji, Włoszech. Zespół zdobywa wyróżnienia, nagrody oraz tytuły laureata na wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach folklorystycznych. Obecnie zespół liczy 12 pań. Od września 2013 roku funkcję kierownika i instruktora zespołu pełni Dariusz Skrobania.

O Zespole z tak długą tradycją można by wiele opowiadać. Jedno jest pewne. Zespół jest zawsze gorąco przyjmowany podczas występów okolicznościowych, ma szerokie grono zwolenników i fanów. W swoim repertuarze „Balbiny” posiadają ok. 250 utworów obejmujących piosenki ludowe, patriotyczne, wojskowe, religijne, biesiadne, dożynkowe, zagraniczne oraz kompozycje własne.

Oby śpiewały jak najdłużej – vivat polickie „Balbiny”

[signature]Aleksandra Słowińska
Fot.Tomasz Łój

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Uroczyste otwarcie terenów wypoczynkowych nad Łarpią

We wtorek 18 lipca burmistrz Polic wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście otworzył tereny rekreacyjne nad Łarpią.

Opublikowane

w dniu

W bezpośrednim sąsiedztwie starówki ze zrewitalizowaną zabudową zabytkową rozbudowano i zagospodarowano tereny nadwodne z miejscami cumowania kajaków. Atrakcyjne przyrodniczo tereny z dostępem do wody, połączono ciągami pieszymi i rowerowymi wraz z miejscami rekreacji w sposób zapewniający integracyjne miejsca wypoczynku i rekreacji, organizacji wspólnych imprez zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów.

Obiekt, który dzisiaj oficjalnie otwieramy, jest kolejnym etapem realizacji rewitalizacji Starego Miasta oraz zwieńczeniem ponad 20-letniej współpracy z miastem Pasewalk – powiedział burmistrz Polic Władysław Diakun.

Czytaj dalej

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie