Gmina Police

60 lat na scenie! Niesamowita popularność polickich „Balbin”

Opublikowane

w dniu

[lead]Kim są? Co jest kluczem takiego sukcesu? W końcu, co sprawia, ze mają taką determinację i niewyczerpalną energię do działania? Policki Zespół Folklorystyczny Balbiny tworzy i koncertuje od 60 lat. Z tej okazji w niedzielny wieczór, 27 października odbył się wyjątkowy koncert.[/lead]

[subtitle]Koncert, na którym każdy chciał być[/subtitle]

O tym, jak dużą popularnością cieszy się zespół, można było przekonać się po raz kolejny, właśnie podczas organizacji koncertu. Wydarzenie, z okazji 60-lecia istnienia zespołu, przyciągnęło tłumy. Bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Wszyscy zaproszeni goście zasiedli w sali widowiskowej polickiego MOK-u, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zespół zaprezentował utwory polskiej muzyki ludowej z różnych regionów Polski m.in.: „Lecą Żurawie”, „Pod borem, pod borem”, „Wiązanki melodii ludowych”, „Prząśniczka” i wiele innych, jak również utwory muzyki zagranicznej w obcojęzycznym wykonaniu. Usłyszeliśmy np. w języku francuskim „Alouette”, po ukraińsku „Czerwoną rutę”, czy w języku włoskim „O sole mio”. Akompaniował i jak zwykle zagrzewał do działania lider zespołu- Dariusz Skrobania.

Ciekawym akcentem były tez multimedialne prezentacje, pokazujące dzielność zespołu, ich podróże i występy.

Swoją obecność podczas koncertu zaznaczyli także Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca „Policzanie”. Zaprzyjaźniony zespół Romana Korczakowskiego z polickiego MOK -u, zaprezentował suity tańców z regionu lubelskiego i śląskiego. Wszystko przy akompaniamencie kapeli ludowej.

[subtitle]„Jest jedno słońce” [/subtitle]

Wiele słów uznania płynęło ze sceny. Włodarze miasta na czele z Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem gratulowali zespołowi. Dyrektor Mok Anna Ryl wyrażała słowa podziwu i wdzięczności za tak długie i owocne lata swojej działalności. Z okazji jubileuszu Miejski Ośrodek Kultury sprezentował „Balbinom” nowy akordeon oraz wyda płytę „Jest jedno słońce”. Jest to tytuł jubileuszowego koncertu, który dostarczył wielu wrażeń.

Gratulacje płynęły tez od zaprzyjaźnionych zespołów, jak m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, czy Polickiego Chóru Postscriptum.

[subtitle]Historia długa, acz ciekawa[/subtitle]

Zespół folklorystyczny “Balbiny” powstał jesienią 1959 roku. Przez wszystkie te lata swojej działalności zespół zyskał wielu sympatyków, miłośników, wręcz zagorzałych fanów. Trzba w spomnieć, że Baliny choć wywodzące się z Polic, jednak popularność zyskały w wielu miastach w Polsce ale i za granicą. Zespół przez szereg lat zaprezentował się na wielu koncertach w kraju, jak i poza granicami. Odbył trasy koncertowe między innymi w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, w Grecji, we Francji, Włoszech. Zespół zdobywa wyróżnienia, nagrody oraz tytuły laureata na wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach folklorystycznych. Obecnie zespół liczy 12 pań. Od września 2013 roku funkcję kierownika i instruktora zespołu pełni Dariusz Skrobania.

O Zespole z tak długą tradycją można by wiele opowiadać. Jedno jest pewne. Zespół jest zawsze gorąco przyjmowany podczas występów okolicznościowych, ma szerokie grono zwolenników i fanów. W swoim repertuarze „Balbiny” posiadają ok. 250 utworów obejmujących piosenki ludowe, patriotyczne, wojskowe, religijne, biesiadne, dożynkowe, zagraniczne oraz kompozycje własne.

Oby śpiewały jak najdłużej – vivat polickie „Balbiny”

[signature]Aleksandra Słowińska
Fot.Tomasz Łój

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie