Gmina Police

60 lat na scenie! Niesamowita popularność polickich „Balbin”

Opublikowane

w dniu

[lead]Kim są? Co jest kluczem takiego sukcesu? W końcu, co sprawia, ze mają taką determinację i niewyczerpalną energię do działania? Policki Zespół Folklorystyczny Balbiny tworzy i koncertuje od 60 lat. Z tej okazji w niedzielny wieczór, 27 października odbył się wyjątkowy koncert.[/lead]

[subtitle]Koncert, na którym każdy chciał być[/subtitle]

O tym, jak dużą popularnością cieszy się zespół, można było przekonać się po raz kolejny, właśnie podczas organizacji koncertu. Wydarzenie, z okazji 60-lecia istnienia zespołu, przyciągnęło tłumy. Bezpłatne wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Wszyscy zaproszeni goście zasiedli w sali widowiskowej polickiego MOK-u, by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zespół zaprezentował utwory polskiej muzyki ludowej z różnych regionów Polski m.in.: „Lecą Żurawie”, „Pod borem, pod borem”, „Wiązanki melodii ludowych”, „Prząśniczka” i wiele innych, jak również utwory muzyki zagranicznej w obcojęzycznym wykonaniu. Usłyszeliśmy np. w języku francuskim „Alouette”, po ukraińsku „Czerwoną rutę”, czy w języku włoskim „O sole mio”. Akompaniował i jak zwykle zagrzewał do działania lider zespołu- Dariusz Skrobania.

Ciekawym akcentem były tez multimedialne prezentacje, pokazujące dzielność zespołu, ich podróże i występy.

Swoją obecność podczas koncertu zaznaczyli także Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca „Policzanie”. Zaprzyjaźniony zespół Romana Korczakowskiego z polickiego MOK -u, zaprezentował suity tańców z regionu lubelskiego i śląskiego. Wszystko przy akompaniamencie kapeli ludowej.

[subtitle]„Jest jedno słońce” [/subtitle]

Wiele słów uznania płynęło ze sceny. Włodarze miasta na czele z Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem gratulowali zespołowi. Dyrektor Mok Anna Ryl wyrażała słowa podziwu i wdzięczności za tak długie i owocne lata swojej działalności. Z okazji jubileuszu Miejski Ośrodek Kultury sprezentował „Balbinom” nowy akordeon oraz wyda płytę „Jest jedno słońce”. Jest to tytuł jubileuszowego koncertu, który dostarczył wielu wrażeń.

Gratulacje płynęły tez od zaprzyjaźnionych zespołów, jak m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, czy Polickiego Chóru Postscriptum.

[subtitle]Historia długa, acz ciekawa[/subtitle]

Zespół folklorystyczny “Balbiny” powstał jesienią 1959 roku. Przez wszystkie te lata swojej działalności zespół zyskał wielu sympatyków, miłośników, wręcz zagorzałych fanów. Trzba w spomnieć, że Baliny choć wywodzące się z Polic, jednak popularność zyskały w wielu miastach w Polsce ale i za granicą. Zespół przez szereg lat zaprezentował się na wielu koncertach w kraju, jak i poza granicami. Odbył trasy koncertowe między innymi w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, w Grecji, we Francji, Włoszech. Zespół zdobywa wyróżnienia, nagrody oraz tytuły laureata na wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach folklorystycznych. Obecnie zespół liczy 12 pań. Od września 2013 roku funkcję kierownika i instruktora zespołu pełni Dariusz Skrobania.

O Zespole z tak długą tradycją można by wiele opowiadać. Jedno jest pewne. Zespół jest zawsze gorąco przyjmowany podczas występów okolicznościowych, ma szerokie grono zwolenników i fanów. W swoim repertuarze „Balbiny” posiadają ok. 250 utworów obejmujących piosenki ludowe, patriotyczne, wojskowe, religijne, biesiadne, dożynkowe, zagraniczne oraz kompozycje własne.

Oby śpiewały jak najdłużej – vivat polickie „Balbiny”

[signature]Aleksandra Słowińska
Fot.Tomasz Łój

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Spływ kajakowy Łarpią

Stowarzyszenie Ekologiczne „Łarpia” i policki OSiR zapraszają na sobotę, 20 sierpnia br. na Wakacyjny Rodzinny Spływ Kajakowy Łarpią i Odrą.

Opublikowane

w dniu

– Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na teren Stanicy Wodnej przy ul. Dębowej na godz. 10.00. Planujemy pływanie w kajakach jedno i dwu osobowych oraz w „smoczej łodzi” – napisał na swoim profilu FB, Wiesław Gaweł.

W związku z tym niezbędny jest udział w imprezie co najmniej 10 mężczyzn w celu zwodowania tej wielkiej łodzi. Wpisowe-darowizna na imprezę (koszt wypożyczenia kajaka) 10 zł. Na zakończenie spływu wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek (tym razem własnych), konkursy dla dzieci z nagrodami, a dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomiki ukończenia spływu.

Ilość miejsc w spływie ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, a zgłoszenia należy nadsyłać na adres: wgaw@wp.pl. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone, aż do wyczerpania miejsc.

Czytaj dalej

Gmina Police

UOKiK wydał zgodę na powołanie nowej spółki „śmieciowej”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na powstanie nowej spółki „śmieciowej” w Policach. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć planowaną budowę zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych, który powstać ma w Leśnie Górnym w gminie Police.

Opublikowane

w dniu

O planach budowy zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnyc głośno się zrobiło pod koniec czerwca br. Wówczas to władze samorządowe Polic wraz z przedstawicielami Remondis Szczecin, Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej Trans-Net z siedzibą w Policach oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, przedstawiło protestującym mieszkańcom Leśna Górnego, Pilichowa i Siedlic projekt powołania spółki oraz charakter zakładu. Nowy zakład w Leśnie Górnym docelowo przetwarzać ma 40 tysięcy ton odpadów rocznie. Niepokoi to mieszkańców Pilchowa, którzy obawiają się między innymi nadmiernego ruchu pojazdów ciężarowych przez ich miejscowość.

Nadal jesteśmy, jako mieszkańcy tych trzech miejscowości przeciwni rozbudowie zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych – mówi sołtys Pilchowa Ireneusz Todorski. Czekamy na odpowiedź od burmistrza Diakuna na nasz wniosek, złożony w Urzędzie pod koniec czerwca i na konsultacje społeczne. Podczas czerwcowego spotkania dotyczącego zakładu nie zostaliśmy przekonani do tej inwestycji. Uważamy również, że same konsultacje powinny się odbyć dużo wcześniej.

Zdaniem sołtysa Todorskiego, podczas konsultacji powinno się przedstawić wszystkie dobre i złe strony powstania zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych. Powinno się również zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, których ten problem będzie dotykać. Chodzi przede wszystkim o budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Dzielnicowy zawsze na służbie. Rozpoznał i zatrzymał poszukiwanego mężczyznę

Wzorową postawą wykazała się st. sierż. Damian Mucha dzielnicowy KPP w Policach, gdy w dniu wolnym od służby rozpoznał poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy szybko ruszył w ślad za poszukiwanym i wezwał na pomoc patrol policji. Czujność i zaangażowanie dzielnicowego doprowadziły do zatrzymania mężczyzny poszukiwanego za kradzieże.

Opublikowane

w dniu

We wtorkowy wieczór st. sierż. Damian Mucha w czasie wolnym od służby rozpoznał wśród przechodniów poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy wiedział, że takiej okazji nie można odpuścić dlatego niezwłocznie powiadomił dyżurnego jednostki KPP Police. Funkcjonariusz nie odpuszczał i cały czas był w pobliżu poszukiwanego mężczyzny, którego lokalizację przekazywał na bieżąco jadącemu ku nim patrolowi policji. Gdy na miejsce przyjechała załoga OPI wspólnie z dzielnicowym doprowadzili do zatrzymania poszukiwanego mężczyzny i osadzenia w policyjnym areszcie.

Zatrzymany mężczyzna to 19 letni mieszkaniec Polic, który poszukiwany był między innymi za kradzieże. Przestępca pozostanie w zamknięciu przez najbliższe 4 miesiące.

Zachowanie dzielnicowego to nieodosobniony przypadek. Nasi funkcjonariusze niejednokrotnie udowodnili, że policjantem jest się zawsze i doprowadzali do zatrzymań osób poszukiwanych nawet w czasie wolnym od służby. Niemniej jednak st. sierż. Damian Mucha swoją postawą udowodnił, że zatrudnienie w szeregach policji to nie praca, którą kończy się z chwilą wyjścia z komendy, a służba 24 h na dobę.

mł. asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie