Gmina Police

Poseł Mucha zapowiada zdecydowane działania w sprawie wiaduktu

Opublikowane

w dniu

Poseł Rafał Mucha nie odpuszcza sprawy wiaduktu przy ul. Kuźnickiej. Wobec braku jakiejkolwiek reakcji Burmistrza Polic na złożone w ubiegłym tygodniu pismo wskazał dalsze kroki mające skłonić władze samorządowe do wyjaśnienia sytuacji.

Wczoraj minął kolejny termin na oddanie wiaduktu. Jak widać pan burmistrz niewiele sobie robi nie tylko ze składanych publicznie deklaracji, ale również z obowiązków informacyjnych, jakie nakłada na niego polskie prawo. Dodatkowo pan Mariusz Różycki wystąpił dziś do pana burmistrza z wnioskiem o udzielenie informacji o inwestycji w trybie dostępu do informacji publicznej – poinformował Rafał Mucha.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez mieszkańców Polic i pracowników zakładów chemicznych przedłużający się remont utrudnia pracę firmom transportowym, dostawcom oraz samym pracownikom, którzy muszą korzystać z uciążliwych objazdów.


Nie może być tak, że pracownicy firm z obszaru przemysłowego zakładów chemicznych trwonią czas i pieniądze stojąc w korkach, a władze odpowiedzialne za ten skandaliczny stan rzeczy nie udzielają podstawowych informacji – podkreślił poseł.


Wskazał również, że w jego ocenie zwiększa się ryzyko utraty dofinansowania projektuStan realizacji prac na wiadukcie oraz plan na dokończenie inwestycji przedstawił podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Policach, Jakub Pisański, wiceburmistrz Polic.


Czy podmioty partycypujące w inwestycji wobec kolejnego niedotrzymanego terminu nadal okażą dobrą wolę i przychylność? – pytał poseł. – Zwracam również uwagę, że niebawem rusza największa inwestycja w polskiej chemii od wielu lat, czyli „Polimery Police”. Plac budowy o ogromnej skali, tysiące robotników, którzy wygenerują dodatkowy ruch w tym obszarze. Jak wówczas sprawdzą się wytyczone objazdy nieczynnego wiaduktu? – dodał Rafał Mucha.


Okresem końcowym na rozliczenie dotacji jest 31 grudnia 2023 r. – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim, dotyczącej podpisania umów na budowę ścieżek rowerowych w Gminie Police. I ja mogę zadeklarować, że jeżeli do tego czasu będę marszałkiem, a nigdzie się nie wybieram, to tych pieniędzy nie odbiorę Policom. One dalej będą do dyspozycji gminy, nawet jak trzeba będzie zmienić wykonawcę. Decyzja ta zależy od instytucji zarządzającej, jaką jest zarząd województwa, na czele którego ja stoję. My staramy się naszym partnerom, a więc beneficjentom funduszy unijnych, pomagać a nie przeszkadzać. Staramy się ich dopingować, a nie straszyć.


Wiadukt został zamknięty 11 stycznia 2018 roku. Pierwotnie termin oddania do użytku wyznaczono na połowę sierpnia 2018 roku. Od tego czasu był on wielokrotnie przekładany. Brak przejazdu ulicą Kuźnicką stanowi utrudnienie dla dostawców i odbiorców zakładów chemicznych oraz licznych spółek zlokalizowanych na tym terenie.

Stan realizacji prac na wiadukcie oraz plan na dokończenie inwestycji przedstawił podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Policach, Jakub Pisański, wiceburmistrz Polic.

Rozmawiamy z nadzorcą sądowym, bo w przypadku wykonawcy są dwa wnioski w sądzie: o upadłość i postępowanie układowe – powiedział wiceburmistrz. – Nie ma decyzji sądu w tej sprawie. Dotychczas zarząd Energopolu zgadzał się na bezpośrednie rozliczenia z podwykonawcami. I to my płaciliśmy podwykonawcom i dostawcom materiałów. W tej chwili, kiedy wszedł do firmy nadzorca sądowy, ta możliwość się skończyła. Burmistrz wystąpił do zarządu firmy Energopol i uzyskał zgodę, żeby zdjąć z kontraktu asfaltowanie ostatnich warstw. Możemy więc rozmawiać o tej części prac z inną firmą. I z nią negocjujemy asfaltowania ostatnich warstw wiaduktu. Do wykonania jeszcze są wzmocnienia taśmami węglowymi, to załatwia Energopol. I te dwie kwestie są bazą do tego, żeby wystąpić o czasowe pozwolenie na użytkowanie. Cała konstrukcja nośna jest, pierwsze warstwy asfaltu są, przyczółki z obu stron są przygotowane do asfaltowania.

Wiceburmistrz poinformował też, że został podpisany aneks do umowy prolongującej rozliczenie ze spółką PDH, która dofinansowuje inwestycję.

Reklama

Gmina Police

Spływ kajakowy Łarpią

Stowarzyszenie Ekologiczne „Łarpia” i policki OSiR zapraszają na sobotę, 20 sierpnia br. na Wakacyjny Rodzinny Spływ Kajakowy Łarpią i Odrą.

Opublikowane

w dniu

– Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na teren Stanicy Wodnej przy ul. Dębowej na godz. 10.00. Planujemy pływanie w kajakach jedno i dwu osobowych oraz w „smoczej łodzi” – napisał na swoim profilu FB, Wiesław Gaweł.

W związku z tym niezbędny jest udział w imprezie co najmniej 10 mężczyzn w celu zwodowania tej wielkiej łodzi. Wpisowe-darowizna na imprezę (koszt wypożyczenia kajaka) 10 zł. Na zakończenie spływu wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek (tym razem własnych), konkursy dla dzieci z nagrodami, a dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomiki ukończenia spływu.

Ilość miejsc w spływie ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, a zgłoszenia należy nadsyłać na adres: wgaw@wp.pl. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone, aż do wyczerpania miejsc.

Czytaj dalej

Gmina Police

UOKiK wydał zgodę na powołanie nowej spółki „śmieciowej”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na powstanie nowej spółki „śmieciowej” w Policach. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć planowaną budowę zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych, który powstać ma w Leśnie Górnym w gminie Police.

Opublikowane

w dniu

O planach budowy zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnyc głośno się zrobiło pod koniec czerwca br. Wówczas to władze samorządowe Polic wraz z przedstawicielami Remondis Szczecin, Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej Trans-Net z siedzibą w Policach oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, przedstawiło protestującym mieszkańcom Leśna Górnego, Pilichowa i Siedlic projekt powołania spółki oraz charakter zakładu. Nowy zakład w Leśnie Górnym docelowo przetwarzać ma 40 tysięcy ton odpadów rocznie. Niepokoi to mieszkańców Pilchowa, którzy obawiają się między innymi nadmiernego ruchu pojazdów ciężarowych przez ich miejscowość.

Nadal jesteśmy, jako mieszkańcy tych trzech miejscowości przeciwni rozbudowie zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych – mówi sołtys Pilchowa Ireneusz Todorski. Czekamy na odpowiedź od burmistrza Diakuna na nasz wniosek, złożony w Urzędzie pod koniec czerwca i na konsultacje społeczne. Podczas czerwcowego spotkania dotyczącego zakładu nie zostaliśmy przekonani do tej inwestycji. Uważamy również, że same konsultacje powinny się odbyć dużo wcześniej.

Zdaniem sołtysa Todorskiego, podczas konsultacji powinno się przedstawić wszystkie dobre i złe strony powstania zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych. Powinno się również zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, których ten problem będzie dotykać. Chodzi przede wszystkim o budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Dzielnicowy zawsze na służbie. Rozpoznał i zatrzymał poszukiwanego mężczyznę

Wzorową postawą wykazała się st. sierż. Damian Mucha dzielnicowy KPP w Policach, gdy w dniu wolnym od służby rozpoznał poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy szybko ruszył w ślad za poszukiwanym i wezwał na pomoc patrol policji. Czujność i zaangażowanie dzielnicowego doprowadziły do zatrzymania mężczyzny poszukiwanego za kradzieże.

Opublikowane

w dniu

We wtorkowy wieczór st. sierż. Damian Mucha w czasie wolnym od służby rozpoznał wśród przechodniów poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy wiedział, że takiej okazji nie można odpuścić dlatego niezwłocznie powiadomił dyżurnego jednostki KPP Police. Funkcjonariusz nie odpuszczał i cały czas był w pobliżu poszukiwanego mężczyzny, którego lokalizację przekazywał na bieżąco jadącemu ku nim patrolowi policji. Gdy na miejsce przyjechała załoga OPI wspólnie z dzielnicowym doprowadzili do zatrzymania poszukiwanego mężczyzny i osadzenia w policyjnym areszcie.

Zatrzymany mężczyzna to 19 letni mieszkaniec Polic, który poszukiwany był między innymi za kradzieże. Przestępca pozostanie w zamknięciu przez najbliższe 4 miesiące.

Zachowanie dzielnicowego to nieodosobniony przypadek. Nasi funkcjonariusze niejednokrotnie udowodnili, że policjantem jest się zawsze i doprowadzali do zatrzymań osób poszukiwanych nawet w czasie wolnym od służby. Niemniej jednak st. sierż. Damian Mucha swoją postawą udowodnił, że zatrudnienie w szeregach policji to nie praca, którą kończy się z chwilą wyjścia z komendy, a służba 24 h na dobę.

mł. asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie