Zachodniopomorskie

Ponad 350 rowerzystów wspólnie objechało Zalew Szczeciński [FOTO]

W dniach 23 – 24 kwietnia 2022 roku odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 11. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Ponad 350 miłośników turystyki rowerowej z Polski, Niemiec, Ukrainy, Holandii i Meksyku wspólnie objechało Zalew Szczeciński.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści pokonali wspólnie dystans 280km (150 km pierwszego dnia oraz 130km drugiego dnia). Trasa została poprowadzona przez Pomorza Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu poruszali się w grupach turystycznym tempem (około 20 km/h) i wspólnie delektowali się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbali wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a na odcinkach gdzie nie było możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu uzyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego (w ramach projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”) oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparła także Grupa Gezet, która była Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewniła samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Uczestnicy rajdu mieli do swojej dyspozycji także rowery elektryczne dostarczone przez szczecińskiego producenta – firmę Geobike.

Wyjazd odbył się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego jest zbiórka środków na rowery dla dzieci. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci z domów dziecka lub wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. W tym roku była prowadzona dodatkowo zbiórka na pomoc uchodźcom z terenu Ukrainy. Środowiska rowerowe (podobnie jak zdecydowana większość naszego społeczeństwa) włączyły się aktywnie w pomoc dla Ukraińców.

W Stepnicy rowerzystów odwiedził Dyrektor Gabinetu Marszałka – Krzysztof Barczyk, który powiedział uczestnikom rajdu, że są najlepszą promocją trasy rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego. Następnie został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Wiosna na trasie rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego”, który Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zorganizował we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Autorzy konkursowych zdjęć otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz wsparcie finansowe i rzeczowe wielu instytucji, firm i osób pozwala co roku organizować wspólny rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Bez wątpienia jest to wspólne święto nie tylko miłośników turystyki rowerowej z terenu Pomorza Zachodniego, ale także jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Po dotarciu na Łasztownię przewodnicy poszczególnych grup wręczyli uczestnikom rajdu pamiątkowe medale. Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na dwunastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w kwietniu 2023 roku.

W poprzednich latach uzyskaliśmy status imprezy ogólnopolskiej bo gościliśmy rowerowych przedstawicieli 12 województw. W tym roku udało nam się zaprosić także gości zza granicy, więc poza Polakami w 11. Rajdzie rowerowym dookoła Zalewu Szczecińskiego udział wzięli także przedstawiciele Niemiec, Ukrainy, Holandii, a nawet Meksyku. Cieszę się ogromnie, że to wydarzenia zaczyna nabierać charakteru międzynarodowego – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Zachodniopomorskie

Dofinansowanie dla żłobków w powiecie polickim – Aktywne place zabaw

Żłobki z gmin Kołbaskowo i Police otrzymają dofinansowanie w ramach rządowego programu „Aktywne Place Zabaw”. Program, którego celem jest rozwój infrastruktury rekreacyjnej dla najmłodszych, właśnie przyznał fundusze dla 38 zachodniopomorskich placówek.

Opublikowane

w dniu

Wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski, wyraził zadowolenie z zaangażowania samorządów w program i podkreślił, że dofinansowanie jest inwestycją w przyszłość i aktywność dzieci.

– To pierwsza odsłona programu i cieszę się, że nasze samorządy sięgnęły po dofinansowanie, ponieważ to inwestycja w rozwój i aktywność naszych najmłodszych mieszkańców – mówi Rudawski.

Z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzono możliwość uzyskania dofinansowania do kwoty 300 000 zł na instytucję. Środki mogą być wykorzystane na przebudowę lub doposażenie istniejących placów zabaw przynależących do żłobków lub klubów dziecięcych. Łączna suma przeznaczona na ten cel to ponad 10 mln zł.

Program przewidziany jest do realizacji do roku 2025, a środki pochodzą z Funduszu Pracy. Przeznaczenie funduszy na inwestycje w placów zabaw to strategiczne działanie, które ma na celu nie tylko poprawę warunków rozwojowych dla dzieci, ale również wsparcie lokalnych społeczności w zakresie opieki nad najmłodszymi.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Ogłoszono nabór do konkursu „Przyjazne ogrody”!

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego ogłosił start kolejnej edycji konkursu pod nazwą „Przyjazne ogrody”. Do udziału zaproszeni są przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD), którzy mają możliwość ubiegania się o znaczące wsparcie finansowe dla swoich przedsięwzięć ogrodniczych. Konkurs przedstawia podział na trzy kategorie, uzależnione od wielkości działek ROD: do 130 działek, między 131 a 300 działek, oraz powyżej 300 działek.

Opublikowane

w dniu

Komisja konkursowa oceni działania ROD pod kątem przyjazności środowiskowej, estetyki, funkcjonalności oraz innowacyjności zastosowanych rozwiązań. Laury w konkursie to nie tylko prestiż, ale też konkretne wsparcie finansowe. Wpływ na rachunek zwycięzców może trafić nawet do 40 000 złotych, które wykorzystane zostaną na rozwój infrastruktury ogrodów, ich modernizację czy nowe projekty proekologiczne.

Termin zgłoszeń wyznaczony jest do dnia 9 kwietnia bieżącego roku roku. Aby wziąć udział w konkursie, należy złożyć kompletną dokumentację określoną w regulaminie dostępnym na stronie organizatora. Wyniki ogłoszone zostaną po zakończeniu procesu oceniania zgłoszeń, a ogłoszenie laureatów przewidywane jest na przełomie kwietnia i maja.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Ponad cztery tysiące czujek dymu już w zachodniopomorskich domach

Bezpieczniej i spokojniej śpią mieszkańcy ponad 4 tysięcy domów, w których Strażacy Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych zainstalowali czujki dymu, informujące o zagrożeniu pożarem. Sezon grzewczy jeszcze trwa i na dokładne podsumowanie przyjdzie czas, ale już teraz można powiedzieć, że akcja „Czujne Województwo Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa” ma dobry wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, bo pozwala zareagować przed pojawieniem się zagrożenia.

Opublikowane

w dniu

– Ta inicjatywa jest przede wszystkim inwestycją w spokój i bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza Zachodniego. Jak pokazują dane – jej pilotaż już przyniósł pierwsze efekty. To cieszy, gdyż ta nieskomplikowana i stosunkowo niedroga akcja pozwala skutecznie zapobiegać jednej z największych tragedii, jaką jest pożar – podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.
Inicjatywa wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego, zrealizowana wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa zachodniopomorskiego i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który wsparł akcję, przekazując 300 tysięcy złotych dotacji.
Strażacy przedstawili mi niepokojące statystyki liczby pożarów sadzy w kominie – mówi Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. – Wtedy narodził się pomysł przekazania mieszkańcom czujek, które są prostym, a jednocześnie niezwykle skutecznym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. W pierwszej edycji do mieszkańców trafiło ponad 4 tysiące czujek, ale wiemy, że to kropla w morzu potrzeb. Rozpoczęliśmy już wspólnie pracę nad kolejną edycją akcji i zamierzamy ją kontynuować. Bardzo dziękuję samorządom z regionu za entuzjastyczną odpowiedź na nasze działania i sprawne wskazanie miejsc, w których czujki zostały zamontowane.
Najwięcej urządzeń zostało zamontowanych na obszarze powiatu stargardzkiego (350 szt.), gryfińskiego (315), koszalińskiego (300) i goleniowskiego (245). Instalowali je strażacy, którzy przy okazji montażu wyjaśniali lokatorom zasady ich działania i sprawdzali domy pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.
Program, oprócz tradycyjnych działań edukacyjno-profilaktycznych, wprowadził innowacyjną koncepcję domowych testów bezpieczeństwa pożarowego. Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, po przeszkoleniu i wyposażeniu w specjalne listy, odwiedzali mieszkania, dokonując kompleksowej oceny bezpieczeństwa pożarowego. Co ważne, usługi świadczone w ramach programu były całkowicie bezpłatne – przyznaje gen. Marek Kowalski, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Zachodniopomorskiego. Miejsca, w których zamontowano urządzenia, czyli m.in. domy i budynki wielorodzinne, a także ośrodki pomocowe, wskazały gminy i Państwowa Straż Pożarna po analizie lokalizacji najbardziej zagrożonych pożarami.
W latach 2019-2023 w naszym regionie doszło do blisko 34 tysięcy pożarów budynków mieszkalnych oraz kanałów wentylacyjnych i dymowych. W ich wyniku zginęły 123 osoby, a 787 zostało rannych. Wielu tragedii można by uniknąć, gdyby o niebezpieczeństwie na czas powiadomiła domowa czujka dymu. Stąd decyzja o akcji „Czujne Województwo Zachodniopomorskie”, której towarzyszyła kampania edukacyjna. Z danych Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie wynika, że w porównaniu z listopadem i grudniem 2023 roku nastąpił wyraźny spadek liczby pożarów w kanałów dymowych, co może być pozytywnym efektem akcji.
Dzięki akcji „Czujne Zachodniopomorskie” udało się nam wspólnie wyposażyć cztery tysiące domów i mieszkań w autonomiczne czujki dymu, których zadaniem jest najwcześniejsze wykrycie rozwijającego się pożaru. Montaż czujek bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Czujki w porę ostrzegą domowników o zaistniałym zagrożeniu, umożliwiając im tym samym podjęcie odpowiednich działań, takich jak ugaszenie pożaru w zarodku przy użyciu gaśnicy, bezpieczną ewakuację czy zawiadomienie straży pożarnej. Wczesne wykrycie rozwijającego się pożaru jest dla nas podstawowym warunkiem podjęcia skutecznych działań mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Dziękuję wszystkim partnerom za zaangażowanie i wsparcie tej ważnej akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa naszej społeczności! – mówi st. bryg. Mirosław Pender, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.
O tym, że czujki ratują życie mogą świadczyć przykłady grudniowych pożarów w budynkach wielorodzinnych w Czaplinku i Szczecinku, gdzie mieszkańcy po włączeniu się urządzenia mogli w porę zareagować. Dlatego planujemy kontynuację akcji „Czujne Zachodniopomorskie” i przekazanie kolejnych środków na montaż czujek – zapowiada Waldemar Miśko, prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie