Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

„Polimery Police” w trakcie budowy

Plac budowy jednej z największych inwestycji w sektorze chemicznym ostatniej dekady dynamicznie zmienia się niemalże każdego dnia. Spółka dysponuje już wszystkimi kluczowymi pozwoleniami na budowę, a Hyundai Engineering prowadzi już prace konstrukcyjne na wszystkich podprojektach.

Opublikowane

w dniu

W połowie sierpnia przygotowano fundamenty pod budynek, w którym będzie zlokalizowana samo „serce” nie tylko instalacji do produkcji polipropylenu, ale również całego kompleksu „Polimery Police”. Trwające kilkanaście godzin zadanie, polegające na dostarczeniu 1770 m3 betonu z dwóch węzłów betoniarskich zlokalizowanych w Szczecinie, było już trzecią tak dużą operacją realizowaną przy budowie kompleksu „Polimery Police”. W całą operację, zaangażowanych było 25 samochodów, które nieprzerwanie dowoziły beton na plac budowy.

Poprzednie dwa tak duże zadania realizowane były na terenie przyszłego morskiego terminalu gazowego (terminal przeładunkowo-magazynowy), gdzie przygotowywane były fundamenty pod dwa zbiorniki na propan oraz jeden zbiornik na etylen.

Operacja betonowania w porcie stanowiła pierwszy tak poważny sprawdzian sprawności organizacyjnej i logistycznej naszego generalnego wykonawcy. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego efektu. – mówił Andrzej Niewiński, prezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Do wykonania samych fundamentów pod zbiorniki na propan wykorzystano łącznie 4 200 m3 betonu. Zbiorniki na propan będą w stanie pomieścić łącznie 80 000 m3 gazu. Natomiast mniejszy ze zbiorników, w którym przechowywany będzie etylen, będzie w stanie pomieścić 12 000 m3 tego gazu. Rocznie policki gazoport będzie w stanie przyjąć 500 000 ton propanu. Zarówno propan jak i etylen będą surowcami w dwóch kluczowych procesach technologicznych projektu „Polimery Police”.

Obecnie na terenie polickiego gazoportu rozpoczęto już montaż konstrukcji samych zbiorników, który potrwa kilkanaście miesięcy. W sierpniu do portu w Szczecinie przypłynął z Korei Południowej kolejny statek zawierający płyty, które zostaną użyte przy budowie zbiorników.

Dużo dzieje się również na placu budowy drugiej kluczowej instalacji – instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu (PDH). Systematycznie montowana jest wielopoziomowa estakada służąca do przesyłu propylenu z instalacji PDH do instalacji do produkcji polipropylenu. W trakcie realizacji tego zadania zostanie zamontowanych ok. 4 150 ton konstrukcji stalowych estakad, etażerek i wiat. Równolegle do prowadzonych na placu budowy prac, w Policach prowadzona jest również prefabrykacja rurociągów. Aparaty i urządzenia zostaną dostarczone bezpośrednio od producentów z takich krajów jak m.in.: Korea Południowa, Japonia, Chiny, Włochy, Hiszpania, Niemcy i Polska.

Prace budowlane na podprojekcie PDH zostały rozpoczęte w marcu br. Dotychczas wykonano już m.in. 2517 kolumn DSM wzmacniających podłoże.

Projekt „Polimery Police” realizowany jest przez Grupę Azoty Polyolefins, spółkę należąca do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W ramach inwestycji powstaje kompleks petrochemiczny, w którego zakres wejdą morski terminal gazowy (terminal przeładunkowo-magazynowy), instalacja do produkcji propylenu metodą PDH oraz instalacja do produkcji polipropylenu. Ponadto zostaną przygotowane instalacje pomocnicze i połączenia międzyobiektowe. W Grupie Azoty Polyolefins znajdzie docelowo zatrudnienie 380 osób.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zielone światło dla rozwoju Portu Morskiego Police: Unia Europejska przyznaje znaczące dofinansowanie

Zarząd Morskiego Portu Police sp. z o.o. może świętować sukces, gdyż otrzymał znaczne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej na realizację projektu mającego na celu rozbudowę infrastruktury kolejowej. Dotacja w wysokości ponad 150 milionów złotych zostanie przeznaczona na budowę węzła kolejowego, który zintegruje Port Police z siecią transportową kraju poprzez linię kolejową nr 437.

Opublikowane

w dniu

Ten projekt jest szczególnie istotny z perspektywy wzrostu gospodarczego powiatu polickiego, gdyż umożliwi znaczne zwiększenie efektywności i pojemności operacyjnej w obszarze przepływu towarów. Rozbudowa portu w Policach i skomunikowanie go z linią kolejową to strategiczna inwestycja w infrastrukturę, która może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności regionu, a także stworzyć nowe miejsca pracy i wygenerować dodatkowy ruch gospodarczy.

Dzięki temu projektowi, Port Police zyska nową jakość w obsłudze logistycznej, stając się jeszcze bardziej atrakcyjnym punktem na mapie europejskich szlaków transportowych. Realizacja inwestycji przyczyni się również do większej ochrony środowiska, poprzez promowanie transportu kolejowego, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż transport samochodowy.

Zarząd Portu już zapowiedział, że planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych w najbliższym czasie, a całość projektu ma zostać zrealizowana zgodnie z harmonogramem unijnego dofinansowania.

 

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police: Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała pierwsze 100 tysięcy ton polipropylenu w ramach rozruchu instalacji

Do 15 maja br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 100 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).

Opublikowane

w dniu

Polipropylen produkowany w ramach nowo powstałych instalacji w fabryce w Policach przeszedł pozytywne testy i jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej oraz dystrybucji. Zgodnie z założeniami, gama produktów Spółki jest sukcesywnie poszerzana. Docelowe portfolio Spółki to ponad 30 typów polipropylenu pod marką Gryfilen®. Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i przetwórczej u klientów. Morski Terminal Gazowy w Policach regularnie przyjmuje dostawy propanu i etylenu. W ubiegłym tygodniu Spółka przyjęła dziewiąty statek
z ładunkiem propanu –
mówi p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew.

Portfolio produktowe Grupy Azoty Polyolefins pod marką Gryfilen® obejmuje homopolimery, jak
i kopolimery, w różnych typach dostosowanych do potrzeb przetwórców. W regularnej ofercie znajdują się już:

  • Gryfilen® H02-L i H04-L dedykowany do produkcji sznurków i taśm spinających w procesie ekstruzji,

  • Gryfilen® H03-N przeznaczony do produkcji opakowań sztywnych w technologii termoformowania, również do kontaktu z żywnością,

  • Gryfilen® H03-F przeznaczony do produkcji folii BOPP,

  • Gryfilen® H12-G przeznaczony do procesu formowania wtryskowego dla wielu zastosowań, w tym artykułów gospodarstwa domowego, artykułów sportowych, rekreacyjnych, zabawek czy sztywnych opakowań cienkościennych.

Hyundai Engineering Co. Ltd., Generalny Wykonawca inwestycji w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez Generalnego Wykonawcę Parametrów Gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP). Osiągnięcie Parametrów Gwarantowanych jest ściśle powiązane z przeprowadzeniem Testu Integralności całej instalacji.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zmiany w składzie Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. odwołała z dniem 10 maja br. Pawła Bakuna  z funkcji Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Opublikowane

w dniu

Podczas posiedzenia w dniu 10 maja br. Rada Nadzorcza Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na wybór Wiceprezesa ds. finansowych, powierzając tę funkcję Maciejowi Wolańskiemu, dotychczasowemu Dyrektorowi Departamentu Finansów Spółki.

Uchwałą z dnia 10 maja br. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. postanowiła ustalić liczbę członków Zarządu Spółki na trzy osoby.

Aktualny skład Zarządu jest następujący:

Wojciech Blew – p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Aleksandra Ścibich-Kopiec – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Maciej Wolański – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie