Gmina Police

Police: Ustawka radnych w sprawie budżetu obywatelskiego?

Czy radni rządzącej w Policach koalicji, KO i Gryf XXI zorganizowali ustawkę w sprawie Polickiego Budżetu Obywatelskiego? Podczas ubiegłotygodniowego briefingu, zorganizowanego przed Urzędem Miejskim, czwórka radnych złożyła prośbę do burmistrza Władysława Diakuna „aby Policki Budżet Obywatelski Edycja 2022 został zrealizowany”.

Opublikowane

w dniu

W briefingu zorganizowanym w ubiegłym tygodniu, wzięli udział radni Koalicji Obywatelskiej Damian Walczak, Jadwiga Molenda oraz Ewa Ignaczak, a także radny Artur Echaust z Gryfa XXI. Natomiast pod wnioskiem do burmistrza Diakuna podpisał się również Sławomir Kajkowski. W opinii czwórki radnych z rządzącej koalicji, pieniądze na realizację budżetu obywatelskiego można przesunąć z rezerwy finansowej gminy.

Wcześniej w sprawie Budżetu Obywatelskiego w Policach publicznie głos zabrał, radny Grzegorz Ufniarz z Polska2050. Ufniarz zorganizował również zbiórkę pod petycją w sprawie przywrócenia Budżetu Obywatelskiego.

„My, Mieszkańcy Gminy Police apelujemy do Burmistrza Polic, by w roku 2022 był kontynuowany Policki Budżet Obywatelski. Pozytywnie oceniamy dotychczasowe efekty Polickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki projektom opracowanym i popartym przez mieszkańców, nasza Gmina wzbogaciła się o wiele ciekawych, pożytecznych i popularnych miejsc. (…) Oczekujemy, że w roku 2022 przeprowadzone zostaną konsultacje, nabór projektów i głosowanie nad kolejnymi ciekawymi inicjatywami, które zostaną zrealizowane w roku 2023.” – czytamy w ogólnodostępnej petycji, pod którą podpisało się już ponad 100 osób.

Petycja dostępna jest TUTAJ

Ustawka wynikiem tarć koalicyjnych?

Dlaczego radni, którzy mają bezpośredni wpływ na politykę rządzenia w Gminie Police, wysyłają prośbę do „swojego” burmistrza, a nie ustalają problem w ramach spotkań koalicyjnych? Czy cała akcja, jest efektem starć wewnątrz koalicyjnych, które powstały przy okazji kontroli w ZWiK? O tym nieoficjalnie mówią radni rządzącej koalicji. Prawdopodobnie, przekazanie wniosku ma na celu przymuszenie burmistrza Diakuna do przywrócenia budżetu obywatelskiego. W przeciwnym razie, jak nam powiedział jeden z radnych związany z koalicją rządzącą, wyciągnięta zostanie sprawa ZWiK i jego prezesa. Według naszych informacji, podczas jednego ze spotkań koalicyjnych miało dojść do ustalenia o zmianach w ZWiK, z których wycofał się przed jedną z sesji sam burmistrz Diakun. Taka decyzja zaskoczyła przede wszystkim radnych Koalicji Obywatelskiej. Stąd briefing oraz wniosek grupy radnych, przede wszystkim KO.

Radni rządzącej koalicji Gryf XXI i KO w swoich wypowiedziach podczas briefingu zaprzeczali samym sobie. Radny Walczak raz mówi, że „próbowaliśmy, podejmowaliśmy różne kroki, żeby sprowokować konstruktywną rozmowę, żeby przedyskutować argumenty za i przeciw”, by następnie powiedzieć, że „nie wiemy, dlaczego burmistrz tak zadecydował i dlatego składamy ten wniosek”. To więc były te rozmowy, czy też nie? Były jakieś wyjaśnienia, czy też nie były? A może podczas spotkań koalicyjnych takich spraw nie omawiano, a wniosek grupy radnych był odpowiedzią na działania radnego Ufniarza, bądź co bądź, radnego opozycji. Prawdopodobnie wniosek piątki radnych zostanie przyjęty. Budżet wróci, i zakończy się to ty, że właśnie rządzący Gminą Police przypiszą sobie sukces. Petycja radnego Ufniarza pójdzie w niepamięć.

 

Gmina Police

Spływ kajakowy Łarpią

Stowarzyszenie Ekologiczne „Łarpia” i policki OSiR zapraszają na sobotę, 20 sierpnia br. na Wakacyjny Rodzinny Spływ Kajakowy Łarpią i Odrą.

Opublikowane

w dniu

– Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na teren Stanicy Wodnej przy ul. Dębowej na godz. 10.00. Planujemy pływanie w kajakach jedno i dwu osobowych oraz w „smoczej łodzi” – napisał na swoim profilu FB, Wiesław Gaweł.

W związku z tym niezbędny jest udział w imprezie co najmniej 10 mężczyzn w celu zwodowania tej wielkiej łodzi. Wpisowe-darowizna na imprezę (koszt wypożyczenia kajaka) 10 zł. Na zakończenie spływu wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek (tym razem własnych), konkursy dla dzieci z nagrodami, a dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomiki ukończenia spływu.

Ilość miejsc w spływie ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, a zgłoszenia należy nadsyłać na adres: wgaw@wp.pl. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone, aż do wyczerpania miejsc.

Czytaj dalej

Gmina Police

UOKiK wydał zgodę na powołanie nowej spółki „śmieciowej”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na powstanie nowej spółki „śmieciowej” w Policach. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć planowaną budowę zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych, który powstać ma w Leśnie Górnym w gminie Police.

Opublikowane

w dniu

O planach budowy zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnyc głośno się zrobiło pod koniec czerwca br. Wówczas to władze samorządowe Polic wraz z przedstawicielami Remondis Szczecin, Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej Trans-Net z siedzibą w Policach oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, przedstawiło protestującym mieszkańcom Leśna Górnego, Pilichowa i Siedlic projekt powołania spółki oraz charakter zakładu. Nowy zakład w Leśnie Górnym docelowo przetwarzać ma 40 tysięcy ton odpadów rocznie. Niepokoi to mieszkańców Pilchowa, którzy obawiają się między innymi nadmiernego ruchu pojazdów ciężarowych przez ich miejscowość.

Nadal jesteśmy, jako mieszkańcy tych trzech miejscowości przeciwni rozbudowie zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych – mówi sołtys Pilchowa Ireneusz Todorski. Czekamy na odpowiedź od burmistrza Diakuna na nasz wniosek, złożony w Urzędzie pod koniec czerwca i na konsultacje społeczne. Podczas czerwcowego spotkania dotyczącego zakładu nie zostaliśmy przekonani do tej inwestycji. Uważamy również, że same konsultacje powinny się odbyć dużo wcześniej.

Zdaniem sołtysa Todorskiego, podczas konsultacji powinno się przedstawić wszystkie dobre i złe strony powstania zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych. Powinno się również zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, których ten problem będzie dotykać. Chodzi przede wszystkim o budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Dzielnicowy zawsze na służbie. Rozpoznał i zatrzymał poszukiwanego mężczyznę

Wzorową postawą wykazała się st. sierż. Damian Mucha dzielnicowy KPP w Policach, gdy w dniu wolnym od służby rozpoznał poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy szybko ruszył w ślad za poszukiwanym i wezwał na pomoc patrol policji. Czujność i zaangażowanie dzielnicowego doprowadziły do zatrzymania mężczyzny poszukiwanego za kradzieże.

Opublikowane

w dniu

We wtorkowy wieczór st. sierż. Damian Mucha w czasie wolnym od służby rozpoznał wśród przechodniów poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy wiedział, że takiej okazji nie można odpuścić dlatego niezwłocznie powiadomił dyżurnego jednostki KPP Police. Funkcjonariusz nie odpuszczał i cały czas był w pobliżu poszukiwanego mężczyzny, którego lokalizację przekazywał na bieżąco jadącemu ku nim patrolowi policji. Gdy na miejsce przyjechała załoga OPI wspólnie z dzielnicowym doprowadzili do zatrzymania poszukiwanego mężczyzny i osadzenia w policyjnym areszcie.

Zatrzymany mężczyzna to 19 letni mieszkaniec Polic, który poszukiwany był między innymi za kradzieże. Przestępca pozostanie w zamknięciu przez najbliższe 4 miesiące.

Zachowanie dzielnicowego to nieodosobniony przypadek. Nasi funkcjonariusze niejednokrotnie udowodnili, że policjantem jest się zawsze i doprowadzali do zatrzymań osób poszukiwanych nawet w czasie wolnym od służby. Niemniej jednak st. sierż. Damian Mucha swoją postawą udowodnił, że zatrudnienie w szeregach policji to nie praca, którą kończy się z chwilą wyjścia z komendy, a służba 24 h na dobę.

mł. asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie