Gmina Police

Police: Ustawka radnych w sprawie budżetu obywatelskiego?

Czy radni rządzącej w Policach koalicji, KO i Gryf XXI zorganizowali ustawkę w sprawie Polickiego Budżetu Obywatelskiego? Podczas ubiegłotygodniowego briefingu, zorganizowanego przed Urzędem Miejskim, czwórka radnych złożyła prośbę do burmistrza Władysława Diakuna „aby Policki Budżet Obywatelski Edycja 2022 został zrealizowany”.

Opublikowane

w dniu

W briefingu zorganizowanym w ubiegłym tygodniu, wzięli udział radni Koalicji Obywatelskiej Damian Walczak, Jadwiga Molenda oraz Ewa Ignaczak, a także radny Artur Echaust z Gryfa XXI. Natomiast pod wnioskiem do burmistrza Diakuna podpisał się również Sławomir Kajkowski. W opinii czwórki radnych z rządzącej koalicji, pieniądze na realizację budżetu obywatelskiego można przesunąć z rezerwy finansowej gminy.

Wcześniej w sprawie Budżetu Obywatelskiego w Policach publicznie głos zabrał, radny Grzegorz Ufniarz z Polska2050. Ufniarz zorganizował również zbiórkę pod petycją w sprawie przywrócenia Budżetu Obywatelskiego.

„My, Mieszkańcy Gminy Police apelujemy do Burmistrza Polic, by w roku 2022 był kontynuowany Policki Budżet Obywatelski. Pozytywnie oceniamy dotychczasowe efekty Polickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki projektom opracowanym i popartym przez mieszkańców, nasza Gmina wzbogaciła się o wiele ciekawych, pożytecznych i popularnych miejsc. (…) Oczekujemy, że w roku 2022 przeprowadzone zostaną konsultacje, nabór projektów i głosowanie nad kolejnymi ciekawymi inicjatywami, które zostaną zrealizowane w roku 2023.” – czytamy w ogólnodostępnej petycji, pod którą podpisało się już ponad 100 osób.

Petycja dostępna jest TUTAJ

Ustawka wynikiem tarć koalicyjnych?

Dlaczego radni, którzy mają bezpośredni wpływ na politykę rządzenia w Gminie Police, wysyłają prośbę do „swojego” burmistrza, a nie ustalają problem w ramach spotkań koalicyjnych? Czy cała akcja, jest efektem starć wewnątrz koalicyjnych, które powstały przy okazji kontroli w ZWiK? O tym nieoficjalnie mówią radni rządzącej koalicji. Prawdopodobnie, przekazanie wniosku ma na celu przymuszenie burmistrza Diakuna do przywrócenia budżetu obywatelskiego. W przeciwnym razie, jak nam powiedział jeden z radnych związany z koalicją rządzącą, wyciągnięta zostanie sprawa ZWiK i jego prezesa. Według naszych informacji, podczas jednego ze spotkań koalicyjnych miało dojść do ustalenia o zmianach w ZWiK, z których wycofał się przed jedną z sesji sam burmistrz Diakun. Taka decyzja zaskoczyła przede wszystkim radnych Koalicji Obywatelskiej. Stąd briefing oraz wniosek grupy radnych, przede wszystkim KO.

Radni rządzącej koalicji Gryf XXI i KO w swoich wypowiedziach podczas briefingu zaprzeczali samym sobie. Radny Walczak raz mówi, że „próbowaliśmy, podejmowaliśmy różne kroki, żeby sprowokować konstruktywną rozmowę, żeby przedyskutować argumenty za i przeciw”, by następnie powiedzieć, że „nie wiemy, dlaczego burmistrz tak zadecydował i dlatego składamy ten wniosek”. To więc były te rozmowy, czy też nie? Były jakieś wyjaśnienia, czy też nie były? A może podczas spotkań koalicyjnych takich spraw nie omawiano, a wniosek grupy radnych był odpowiedzią na działania radnego Ufniarza, bądź co bądź, radnego opozycji. Prawdopodobnie wniosek piątki radnych zostanie przyjęty. Budżet wróci, i zakończy się to ty, że właśnie rządzący Gminą Police przypiszą sobie sukces. Petycja radnego Ufniarza pójdzie w niepamięć.

 

Gmina Police

Sala baletowa w Miejskim Ośrodku Kultury została wyposażona w nowoczesny, mobilny sprzęt do ćwiczeń

Uczestnicy warsztatów tanecznych oferowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Policach mogą już korzystać z nowoczesnego sprzętu do ćwiczeń – sala baletowa zyskała lustra przejezdne, mobilne drążki oraz zaawansowany technologicznie sprzęt nagłaśniający. Projekt został zrealizowany w ramach IV edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Szacuje się, że ze sprzętu zaadaptowanego do nowej przestrzeni skorzysta rocznie około 2,5 tysiąca osób.

Opublikowane

w dniu

Zakup nowego sprzętu do ćwiczeń pozwoli wzbogacić ofertę artystyczną Miejskiego Ośrodka Kultury i skierować ją do większego grona odbiorców. Dzięki przenośnym urządzeniom zajęcia będzie można prowadzić w każdej przestrzeni, co z kolei umożliwi udział w warsztatach większej liczbie uczestników. Już teraz Miejski Ośrodek Kultury planuje cykl bezpłatnych zimowych i letnich wydarzeń, podczas których wszystkie chętne dzieci i młodzież będą mogły nauczyć się podstaw tańca klasycznego pod okiem zatrudnionych w MOK-u instruktorów.

Z nowego sprzętu skorzystają przede wszystkim młodzi adepci sztuki baletowej zgromadzeni wokół Companii Baletowej działającej w Policach nieprzerwanie od ponad 30 lat. Instruktorzy prowadzący zajęcia tańca klasycznego wykorzystają nowy sprzęt, by jeszcze lepiej przygotować swoich podopiecznych do konkursów i koncertów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. A mieszkańcy Polic będą mogli obserwować czynione przez nich postępy podczas lokalnych imprez kulturalnych.

Dzięki zakupionym urządzeniom Compania Baletowa będzie mogła również realizować kolejne przedsięwzięcia związane z międzynarodową wymianą młodzieży, ponieważ nowo urządzona przestrzeń pozwoli przyjąć zagranicznych gości w komfortowych warunkach. Organizowane rokrocznie „Międzynarodowe Zimowe Prezentacje Taneczne” realizowane z zespołami z Niemiec i Ukrainy będą mogły odbywać się na jeszcze wyższym poziomie nie tylko artystycznym, ale również organizacyjnym.

Nowy sprzęt posłuży jednak nie tylko tancerzom Companii Baletowej – skorzystają z niego również seniorzy, będący studentami Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a uczęszczający na zajęcia ruchowe takie jak gimnastyka, joga czy taniec oraz wszystkie grupy artystyczne działające w MOK-u w zależności od aktualnych potrzeb.

Dzięki zakupowi nowego sprzętu do funkcjonującej w naszym domu kultury sali baletowej będziemy mogli zaprosić do udziału w zajęciach jeszcze więcej dzieci i młodzieży chętnych do tego, by rozwijać swoje pasje. Uczestniczący w naszych warsztatach młodzi artyści będą mogli doskonalić swoje umiejętności w bardzo komfortowych warunkach, sprzyjających rozbudzaniu indywidualnego talentu – mówi Anna Ryl, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. –Program „WzMOCnij swoje otoczenie”, dzięki któremu mogliśmy zrealizować to przedsięwzięcie, stanowi bardzo konkretną formę wsparcia, która posłuży naszej społeczności przez wiele lat – dodaje Anna Ryl.

Więcej informacji o programie „WzMOCnij swoje otoczenie” dostępnych jest na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl.

Czytaj dalej

Gmina Police

Zajęcia artystyczne w tymczasowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury już ruszyły

Po dwutygodniowej przerwie w zajęciach edukacji artystycznej, policki MOK wznowił swoją ofertę warsztatów dla dzieci i dorosłych w tymczasowej siedzibie, usytuowanej w budynku przy ulicy Traugutta 4, gdzie dawniej mieściło się Gimnazjum nr 3. Budynek będzie pełnił nową funkcję w czasie realizacji inwestycji „Przebudowa i remont Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach”, której wykonania podjęła się firma MIKOR Inżyniering.

Opublikowane

w dniu

Sale zajęciowe zostały już przygotowane do przyjęcia uczestników, na których z głowami pełnymi nowych pomysłów czekają instruktorzy. Do oferty MOK-u wracają wszystkie zajęcia artystyczne, które będą realizowane według dotychczas obowiązującego harmonogramu. Na wiele warsztatów wciąż jeszcze można się zapisać – wystarczy zajrzeć na stronę www.mokpolice.pl i wejść w zakładkę strefa zajęć, gdzie dostępna jest pełna oferta odbywających się ośrodku zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych lub skontaktować się z instruktorem odpowiedniej sekcji. W przypadku dużego zainteresowania dyrekcja MOK-u przewiduje również utworzenie nowych grup tak, by wszystkie dzieci chcące dołączyć do zajęć indywidualnych lub zespołowych, otrzymały taką możliwość.

W polickim domu kultury na dzieci i młodzież czekają zajęcia zróżnicowane tematycznie, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Oferta MOK-u skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat, a grupy podzielone są wewnętrznie zgodnie z przedziałem wiekowym uczestników. Wszyscy chętni mogą zapisać się na warsztaty plastyczne (plastyka, mała akademia sztuki), ceramiczne, sensoryczne (zabawy sensoryczne, sensoryka), taneczne (grupy Companii Baletowej), muzyczne (perkusja) oraz wokalne (PP 66, studio wokalne, twórcze konsultacje wokalne). Zajęcia prowadzone w grupach bądź indywidualnie dają możliwość rozwinięcia swojego potencjału twórczego, udoskonalenia warsztatu artystycznego lub po prostu kreatywnego spędzenia czasu wolnego.

Najmłodsze dzieci mogą uczestniczyć w zabawach sensoplastycznych oraz zajęciach rytmicznych – spotkanie te przewidziane są dla maluchów między 2 a 5 rokiem życia i odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.

Również dorośli mogą skorzystać z wachlarza zajęć tematycznych. Instruktorzy prowadzą nabory na warsztaty ceramiczne, rękodzielnicze oraz plastyczne. Osoby zainteresowane tańcem mogą dołączyć do zespołu „Policzanie”, a Ci którzy lubią śpiewać mogą wziąć udział w spotkaniach zespołu „Balbiny” oraz chóru „Postscriptum”.

Najbliższe tygodnie z pewnością będą czasem adaptacji do nowej przestrzeni zarówno dla uczestników zajęć, jak i dla instruktorów. Mimo zmiany siedziby, Miejski Ośrodek Kultury będzie rozwijał swoją działalność, sukcesywnie poszerzając ofertę o nowe zajęcia i warsztaty i dopasowując ją do aktualnych potrzeb mieszkańców.

Czytaj dalej

Gmina Police

SKM w Policach — wykonawca wszedł na plac budowy ronda [WIZUALIZACJE]

Firma Strabag oficjalnie przejęła plac budowy miejskiej części polickiego węzła Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej przy przystanku Police-Dąbrówka (dawniej Piłsudskiego). 

Opublikowane

w dniu

Wykonawca ma 12 miesięcy na m.in. modernizację układu drogowego, w tym budowę ronda oraz parkingu przy węźle dla aut i rowerów i wybudowanie niezbędnej infrastruktury.

Wartość kontraktu to 17,4 mln złotych brutto.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie