Gmina Police

Police: Ustawka radnych w sprawie budżetu obywatelskiego?

Czy radni rządzącej w Policach koalicji, KO i Gryf XXI zorganizowali ustawkę w sprawie Polickiego Budżetu Obywatelskiego? Podczas ubiegłotygodniowego briefingu, zorganizowanego przed Urzędem Miejskim, czwórka radnych złożyła prośbę do burmistrza Władysława Diakuna „aby Policki Budżet Obywatelski Edycja 2022 został zrealizowany”.

Opublikowane

w dniu

W briefingu zorganizowanym w ubiegłym tygodniu, wzięli udział radni Koalicji Obywatelskiej Damian Walczak, Jadwiga Molenda oraz Ewa Ignaczak, a także radny Artur Echaust z Gryfa XXI. Natomiast pod wnioskiem do burmistrza Diakuna podpisał się również Sławomir Kajkowski. W opinii czwórki radnych z rządzącej koalicji, pieniądze na realizację budżetu obywatelskiego można przesunąć z rezerwy finansowej gminy.

Wcześniej w sprawie Budżetu Obywatelskiego w Policach publicznie głos zabrał, radny Grzegorz Ufniarz z Polska2050. Ufniarz zorganizował również zbiórkę pod petycją w sprawie przywrócenia Budżetu Obywatelskiego.

„My, Mieszkańcy Gminy Police apelujemy do Burmistrza Polic, by w roku 2022 był kontynuowany Policki Budżet Obywatelski. Pozytywnie oceniamy dotychczasowe efekty Polickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki projektom opracowanym i popartym przez mieszkańców, nasza Gmina wzbogaciła się o wiele ciekawych, pożytecznych i popularnych miejsc. (…) Oczekujemy, że w roku 2022 przeprowadzone zostaną konsultacje, nabór projektów i głosowanie nad kolejnymi ciekawymi inicjatywami, które zostaną zrealizowane w roku 2023.” – czytamy w ogólnodostępnej petycji, pod którą podpisało się już ponad 100 osób.

Petycja dostępna jest TUTAJ

Ustawka wynikiem tarć koalicyjnych?

Dlaczego radni, którzy mają bezpośredni wpływ na politykę rządzenia w Gminie Police, wysyłają prośbę do „swojego” burmistrza, a nie ustalają problem w ramach spotkań koalicyjnych? Czy cała akcja, jest efektem starć wewnątrz koalicyjnych, które powstały przy okazji kontroli w ZWiK? O tym nieoficjalnie mówią radni rządzącej koalicji. Prawdopodobnie, przekazanie wniosku ma na celu przymuszenie burmistrza Diakuna do przywrócenia budżetu obywatelskiego. W przeciwnym razie, jak nam powiedział jeden z radnych związany z koalicją rządzącą, wyciągnięta zostanie sprawa ZWiK i jego prezesa. Według naszych informacji, podczas jednego ze spotkań koalicyjnych miało dojść do ustalenia o zmianach w ZWiK, z których wycofał się przed jedną z sesji sam burmistrz Diakun. Taka decyzja zaskoczyła przede wszystkim radnych Koalicji Obywatelskiej. Stąd briefing oraz wniosek grupy radnych, przede wszystkim KO.

Radni rządzącej koalicji Gryf XXI i KO w swoich wypowiedziach podczas briefingu zaprzeczali samym sobie. Radny Walczak raz mówi, że „próbowaliśmy, podejmowaliśmy różne kroki, żeby sprowokować konstruktywną rozmowę, żeby przedyskutować argumenty za i przeciw”, by następnie powiedzieć, że „nie wiemy, dlaczego burmistrz tak zadecydował i dlatego składamy ten wniosek”. To więc były te rozmowy, czy też nie? Były jakieś wyjaśnienia, czy też nie były? A może podczas spotkań koalicyjnych takich spraw nie omawiano, a wniosek grupy radnych był odpowiedzią na działania radnego Ufniarza, bądź co bądź, radnego opozycji. Prawdopodobnie wniosek piątki radnych zostanie przyjęty. Budżet wróci, i zakończy się to ty, że właśnie rządzący Gminą Police przypiszą sobie sukces. Petycja radnego Ufniarza pójdzie w niepamięć.

 

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie