Gmina Police

Police: Ustawka radnych w sprawie budżetu obywatelskiego?

Czy radni rządzącej w Policach koalicji, KO i Gryf XXI zorganizowali ustawkę w sprawie Polickiego Budżetu Obywatelskiego? Podczas ubiegłotygodniowego briefingu, zorganizowanego przed Urzędem Miejskim, czwórka radnych złożyła prośbę do burmistrza Władysława Diakuna „aby Policki Budżet Obywatelski Edycja 2022 został zrealizowany”.

Opublikowane

w dniu

W briefingu zorganizowanym w ubiegłym tygodniu, wzięli udział radni Koalicji Obywatelskiej Damian Walczak, Jadwiga Molenda oraz Ewa Ignaczak, a także radny Artur Echaust z Gryfa XXI. Natomiast pod wnioskiem do burmistrza Diakuna podpisał się również Sławomir Kajkowski. W opinii czwórki radnych z rządzącej koalicji, pieniądze na realizację budżetu obywatelskiego można przesunąć z rezerwy finansowej gminy.

Wcześniej w sprawie Budżetu Obywatelskiego w Policach publicznie głos zabrał, radny Grzegorz Ufniarz z Polska2050. Ufniarz zorganizował również zbiórkę pod petycją w sprawie przywrócenia Budżetu Obywatelskiego.

„My, Mieszkańcy Gminy Police apelujemy do Burmistrza Polic, by w roku 2022 był kontynuowany Policki Budżet Obywatelski. Pozytywnie oceniamy dotychczasowe efekty Polickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki projektom opracowanym i popartym przez mieszkańców, nasza Gmina wzbogaciła się o wiele ciekawych, pożytecznych i popularnych miejsc. (…) Oczekujemy, że w roku 2022 przeprowadzone zostaną konsultacje, nabór projektów i głosowanie nad kolejnymi ciekawymi inicjatywami, które zostaną zrealizowane w roku 2023.” – czytamy w ogólnodostępnej petycji, pod którą podpisało się już ponad 100 osób.

Petycja dostępna jest TUTAJ

Ustawka wynikiem tarć koalicyjnych?

Dlaczego radni, którzy mają bezpośredni wpływ na politykę rządzenia w Gminie Police, wysyłają prośbę do „swojego” burmistrza, a nie ustalają problem w ramach spotkań koalicyjnych? Czy cała akcja, jest efektem starć wewnątrz koalicyjnych, które powstały przy okazji kontroli w ZWiK? O tym nieoficjalnie mówią radni rządzącej koalicji. Prawdopodobnie, przekazanie wniosku ma na celu przymuszenie burmistrza Diakuna do przywrócenia budżetu obywatelskiego. W przeciwnym razie, jak nam powiedział jeden z radnych związany z koalicją rządzącą, wyciągnięta zostanie sprawa ZWiK i jego prezesa. Według naszych informacji, podczas jednego ze spotkań koalicyjnych miało dojść do ustalenia o zmianach w ZWiK, z których wycofał się przed jedną z sesji sam burmistrz Diakun. Taka decyzja zaskoczyła przede wszystkim radnych Koalicji Obywatelskiej. Stąd briefing oraz wniosek grupy radnych, przede wszystkim KO.

Radni rządzącej koalicji Gryf XXI i KO w swoich wypowiedziach podczas briefingu zaprzeczali samym sobie. Radny Walczak raz mówi, że „próbowaliśmy, podejmowaliśmy różne kroki, żeby sprowokować konstruktywną rozmowę, żeby przedyskutować argumenty za i przeciw”, by następnie powiedzieć, że „nie wiemy, dlaczego burmistrz tak zadecydował i dlatego składamy ten wniosek”. To więc były te rozmowy, czy też nie? Były jakieś wyjaśnienia, czy też nie były? A może podczas spotkań koalicyjnych takich spraw nie omawiano, a wniosek grupy radnych był odpowiedzią na działania radnego Ufniarza, bądź co bądź, radnego opozycji. Prawdopodobnie wniosek piątki radnych zostanie przyjęty. Budżet wróci, i zakończy się to ty, że właśnie rządzący Gminą Police przypiszą sobie sukces. Petycja radnego Ufniarza pójdzie w niepamięć.

 

Gmina Police

Wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe z MOK

Miejski Ośrodek Kultury w Policach ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe, które odbędą się 31 sierpnia na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach. To doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w różnych formach sztuki!

Opublikowane

w dniu

Plac im. Ryszarda Tokarczyka zamieni się w przestrzeń sztuki, a uczestnicy warsztatów przeobrażą się w prawdziwych artystów, tworzących oryginalne prace. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i Ci nieco starsi, bo warsztaty zostały przygotowane z myślą o osobach w każdym wieku.

Na najmłodszych uczestników spotkania i ich rodziców czekają warsztaty sensoplastyczne, które umożliwią eksplorację świata sztuki przez zabawę różnorodnymi materiałami i fakturami. Będzie to doskonała okazja, aby rozwinąć wyobraźnię i zmysły poprzez twórczą zabawę i zamienić plac w miejsce pełne kolorów i zapachów.

Dla tych, którzy będą chcieli nauczyć się podstaw rysunku przewidzieliśmy warsztaty wprowadzające. Instruktorzy omówią kluczowe techniki, takie jak proporcje, światło i cień czy kompozycja, a uczestnicy na podstawie nowo zdobytej wiedzy wykonają rysunki, będące odzwierciedleniem tego, co podpowie im wyobraźnia.

Dla nieco bardziej wymagających przygotowaliśmy stanowiska do malowania przy sztalugach, by mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych, oryginalnych dzieł sztuki. Sztalugi oraz wszelkie niezbędne materiały będą przygotowane na miejscu, a doświadczeni instruktorzy pomogą w doskonaleniu technik malarskich.

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję odprężyć się i wyciszyć, biorąc udział w warsztatach rękodzielniczych. Poznają różne techniki i materiały, a także stworzą własne, unikatowe prace, które zabiorą ze sobą do domu. Będzie różnorodnie, do wykorzystania będą rozmaite materiały, więc uczestnikom z pewnością nie zabraknie pomysłów na nietuzinkowe prace.

A na zakończenie warsztatów wszyscy biorący udział w naszym wydarzeniu będą mogli stać się częścią fotograficznego eksperymentu, polegającego na wykonaniu grupowego zdjęcia stworzonego przy pomocy prawdziwej dużej camery obscury!

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by odkryć w sobie artystę i spędzić kreatywnie czas w gronie pasjonatów sztuki! Serdecznie zapraszamy!

Kiedy? 31 sierpnia, godz. 11:00 – 13:00
Gdzie? Na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach

Dla kogo? Dla miłośników sztuki w każdym wieku

Czytaj dalej

Gmina Police

Wypadek w Policach – motocyklista w szpitalu

Do zdarzenia doszło w Policach na skrzyżowaniu ulic Kołłataja i Grunwaldzka, gdzie motocyklista został potrącony przez samochód osobowy. Pierwsze informacje wskazują, że oba pojazdy poruszały się z niewielką prędkością, co mogło przyczynić się do łagodniejszych konsekwencji wypadku.

Opublikowane

w dniu

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu motocykliście. Następnie, dla dalszych niezbędnych badań, poszkodowany został przetransportowany do najbliższego szpitala.

Funkcjonariusze policji przeprowadzili wstępne oględziny i zabezpieczyli miejsce wypadku w celu dokładnej analizy okoliczności, jakie doprowadziły do zdarzenia. Śledczy przesłuchali także świadków, a analiza zarejestrowanych przez kamery monitoringu obrazów może okazać się kluczowa w ustaleniu szczegółów wypadku.

Choć motocyklista został hospitalizowany, na obecnym etapie nie podano informacji o jego stanie zdrowia. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, oraz o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Zdjęcia: Dziennik Północy

Czytaj dalej

Gmina Police

Podpisanie porozumienia o współpracy przez strażaków z Trzebieży i Leopoldshagen

W obecności Burmistrzów, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o przyjacielskiej współpracy między jednostkami strażackimi z Trzebieży i Leopoldshagen. Porozumienie to ma na celu wzmacnianie relacji między działającymi na terenie powiatu polickiego strażakami, a także wymianę doświadczeń i zasobów niezbędnych w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa obywateli obu lokalności.

Opublikowane

w dniu

Współpraca będzie realizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebieży i Gminę Police oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Leopoldshaden, Młodzieżową Drużyną Pożarniczą Leopoldshaden i Gminę Leopoldshaden.

Burmistrzowie obu gmin wyrazili zadowolenie z nowo nawiązanych relacji i podkreślili, że takie porozumienia są fundamentem budowania silnej i bezpiecznej społeczności. Wieczór zakończył się daniem ręki i wymianą symbolicznych upominków pomiędzy przedstawicielami strażaków, co uświetniło charakter partnerskiego zobowiązania.

Współpraca obejmuje m.in.:
– udział w przygotowaniu oraz organizacji transgranicznego systemu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej,
– wzajemną pomoc w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych oraz służby ratowniczej,
– organizowanie wspólnych ćwiczeń, szkoleń oraz narad w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
– wspólne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
– rozwijanie kultury fizycznej i sportu poprzez organizację wspólnych zawodów sportowo-pożarniczych,
– rozwijanie działalności artystycznej oraz kulturalno-oświatowej,
– wymianie doświadczeń i informacji w zakresie ratownictwa,
– wspólne przygotowanie projektów i działań mających na celu organizację i wyposażenie obu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wniosków o dofinansowanie m. in. w Euroregionie Pomerania.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie