Gmina Kołbaskowo

Piłka nożna. Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Przecławiu odbył się turniej piłkarski Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym startowało 10 zespołów, a zwyciężył Team WIP przed Zrywem Senior i Fanatycznie Dąbie.

Opublikowano

w dniu

Organizator szóstego już turnieju była Fundacja Polskich Wartości. Sponsor em Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Partner Główny Grupa Azoty Police. Patronat objęła Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz

Trzy najlepsze zespoły:

  1. Team WIP (+ najlepszy bramkarz, + najlepszy strzelec)
  2. Zryw Senior
  3. Fanatycznie Dąbie

W turnieju udział wzięli: Team WIP; BO LOT; MONczester Utd; Zryw Senior; MOW Trzebież; Fanatycznie Dąbie; Zryw Junior; nSaper Team; PCW Śród; Don Bosco Trzciniec

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowska wyprawka

Narodziny dziecka to przełomowy moment w życiu każdej rodziny, który przynosi radość, ale wiąże się także z nowymi obowiązkami i wyzwaniami. Dla lokalnej społeczności to również radosny moment, ponieważ w ten sposób powiększa się i staje się pełniejsza.

Opublikowano

w dniu

Właśnie dlatego, chcąc wyrazić radość z przyjścia na świat każdego nowego mieszkańca Gminy Kołbaskowo, rusza gminny program „Kołbaskowska wyprawka”. W ramach programu każdy nowonarodzony maluszek, który zostanie zameldowany na terenie gminy Kołbaskowo, otrzyma powitalny prezent. Jest to kilka przedmiotów opatrzonych specjalną grafiką, które śmiało mogą stanowić dla dziecka pamiątkę przypominającą miejsce urodzenia. Ta mała istota, która od narodzin staje się wartościową częścią naszej gminnej społeczności, niech się z nią zawsze z dumą utożsamia.

„Kołbaskowska wyprawka” składa się z:

  • Personalizowanej metryczki urodzenia (do wyboru jedna z czterech wersji kolorystycznych)
  • Bawełnianego body niemowlęcego
  • Bawełnianego śliniaka
  • Bawełnianej, dużej torby wielokrotnego użytku
  • Listu gratulacyjnego

Aby otrzymać wyprawkę rodzic musi w terminie do 6 miesięcy od daty urodzenia się dziecka złożyć wniosek do Urzędu Gminy Kołbaskowo

Może zrobić to osobiście, mailem na adres gluchowska@kolbaskowo.pl lub dziaczek@kolbaskowo.pl, poprzez e-puap lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy wiadukt nad autostradą A6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisałaumowę na opracowanie dokumentacji dla budowy infrastruktury drogowej na granicznym, początkowym odcinku autostrady A6. Pełną dokumentację przygotuje firma Trakt z Katowic, wartość umowy to to prawie milion złotych.

Opublikowano

w dniu

W odległości 2,5 km przed granicą polsko-niemiecką znajduje się ostatni na autostradzie A6 węzeł drogowy – Kołbaskowo. Węzeł ten w przyszłości zastąpiony nowym węzłem – Szczecin Zachód, który będzie o kilometr dalej od granicy. Jednocześnie pierwszy węzeł po stronie niemieckiej znajduje się dopiero 9,5 km od granicy. Pojazdy nie mają żadnej możliwości zawrócenia na granicy państwa. Około 1 km przed granicą zlokalizowany jest MOP Kołbaskowo. 

POLECAMY TAKŻE: Zderzenie trzech pojazdów na ul. Kościuszki

Głównym elementem nowej infrastruktury drogowej przy granicy w Kołbaskowie, która da możliwość bezpiecznego zawracania przed samą granicą, będzie nowy wiadukt drogowy. Do wiaduktu będą doprowadzone drogi dojazdowe. Mają powstać również place do zawracania. Infrastruktura ta da również możliwość przygotowania miejsc do kontroli przez służby państwowe. Szczegółowe rozwiązania techniczne określi dokumentacja projektowej, na którą właśnie została podpisana umowa. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w 2025 roku.

Źródło: GDDKiA Oddział w Szczecinie

POLECAMY TAKŻE:

15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Kolejne utrudniania w ruchu w Jasienicy

Ponad 40 procentowy postęp prac na budowie Grupy Azoty Polimerów Police

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Lapidarium w Kamieńcu – Już oczyszczony i zagospodarowany

Stary, mający około stu lat cmentarz w Kamieńcu, wcześniej porośnięty krzewami i bluszczem, zmienił się nie do poznania. Pojawiły się nowe ścieżki, ławki, stare stele oczyszczono, zadbano o groby powojenne.

Opublikowano

w dniu

– Chcieliśmy zagospodarować ten teren w celu należytego uszanowania pamięci dawnych mieszkańców Kamieńca – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – To będzie także punkt przystankowy w turystycznym poznawaniu naszej gminy – dodaje.

W Kamieńcu istniały dwa cmentarze. Najstarszy, cmentarz przykościelny, funkcjonował już w średniowieczu. Do naszych czasów nie zachowały się jednak żadne przedwojenne nagrobki z tego miejsca, znajduje się tam jedynie kilka podstaw po usuniętych pomnikach – czytamy w książce „Historia i zabytki Gminy Kołbaskowo” Marka Łuczaka.

Drugi cmentarz w Kamieńcu powstał już w XX wielu, przypuszcza się, że ok. 1920 roku, przy północno-wschodnim krańcu wsi. To był cmentarz ewangelicki, po wojnie użytkowany był do lat 50. Później nekropolia niszczała. Przed rewitalizacją teren ogrodzony był zniszczonym płotem z siatki plecionej. W zachodniej części cmentarza podłoże szczelnie pokryte było bluszczem, w nim leżały pozostałości przedwojennych nagrobków. We wschodniej części, w niewielkim obniżeniu na terenie mniej zadrzewionym, znajdowało się 11 powojennych nagrobków. Ciekawostką jest, że w północno-wschodniej części nekropoli, mogła istnieć mała kaplica.

Co się teraz zmieniło? Nowe zagospodarowanie odtworzyło dawny układ funkcjonalny tego miejsca. Pojawiło się nowe ogrodzenie, przewrócone pomniki nagrobków zostały ponownie ustawione, na głównej osi cmentarza powstała alejka gruntowa o nawierzchni ulepszonej kruszywem, zakończona z obu stron okrągłymi placami. Zadbano o zieleń, drzewa z dawnych nasadzeń zostały wyeksponowane, nawierzchnię północno-zachodniej części cmentarza pozostawiono bez zmian, zadarnioną bluszczem. Pozostały teren w części południowo-wschodniej jest lepiej nasłoneczniony, dlatego został zagospodarowany nawierzchnią trawiastą łąkową i parkową. Pojawiło się także pięć ławek parkowych, dwa pojemniki na odpady, stojak rowerowy, swoje miejsce znajdzie także tablica informacyjna.

Zadanie „Rewitalizacja dawnego cmentarza w Kamieńcu” na zlecenie Gminy Kołbaskowo wykonała Firma Handlowo-Usługowa Thomas z Mierzyna. Prace kosztowały około 155 tys. złotych. Cmentarz wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. W naszej gminie istnieją już lapidaria w Moczyłach i Siadle Górnym, planowana jest także rewitalizacja dawnego miejsca pochówków w Pargowie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie