Gmina Kołbaskowo

Kolejne przedszkole i kolejna szkoła podstawowa w Gminie Kołbaskowo

1 września 2020 roku w Gminie Kołbaskowo pojawią się nowe placówki – Szkoła Podstawowa w Przylepie oraz Przedszkole Publiczne w Przylepie.

Opublikowane

w dniu

Powodem dynamiczny rozwój gminy i wzrost liczby mieszkańców. O powołaniu zdecydowano na ostatniej sesji Rady Gminy Kołbaskowo 2 marca 2020 roku.

Nowa szkoła oraz przedszkole funkcjonować będą w ramach Zespołu Szkół w Przylepie. Siedzibą będzie obiekt przy ul. Rodzinnej 1 w miejscowości Przylep, w północnej części Gminy Kołbaskowo. Budynek jest w pełni przystosowany do prowadzenia działalności oświatowej. Spełnia wszystkie wymagania budowlane i sanitarne kreślone przez przepisy prawa oświatowego.

Dziś w gminie funkcjonują trzy szkoły podstawowe, w Przecławiu, Kołbaskowie i Będargowie.

– Pozwalają na zapewnienie mieszkańcom realizacji obowiązku szkolnego. Jednak dynamiczny rozwój gminy oraz wzrost liczby ludności spowoduje, że wkrótce to może być za mało. Warunki lokalowe w obecnie istniejących placówkach prowadzonych przez Gminę Kołbaskowo uniemożliwiają dalsze zwiększanie liczby miejsc, stąd powołanie nowej placówki

– mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Dla nowej Szkoły Podstawowej w Przylepie planuje się wyodrębnić obwody szkolne tak, aby w najmniejszym możliwym zakresie zmieniać dotychczasowe granice obwodów szkolnych.

Pojawi się także nowe przedszkole. Zgodnie z art. 31 ust. 4 ww. ustawy dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom 6–letnim miejsca realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego. W Gminie Kołbaskowo funkcjonują dwa przedszkola publiczne, dwa punkty przedszkolne i dwa oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych z łączną liczbą miejsc 539. Liczba dzieci w gminie urodzonych w latach 2014 – 2017 wynosi 730.

– Z tego powodu chcemy utworzyć nowe przedszkole, w którym dzieci w wieku 3–5 lat będą mogły realizować prawo do wychowania przedszkolnego, a dzieci 6–letnie, obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego

– mówi Małgorzata Schwarz.

Projektowane przedszkole w Przylepie będzie miało strukturę wielooddziałową. Planuje się utworzenie odrębnych oddziałów dla dzieci w wieku 3–5 lat oraz oddziałów dla dzieci 6–letnich.

JaD

Gmina Kołbaskowo

Utrudnienia w ruchu drogowym podczas budowy drogi gminnej Będargowo-Rajkowo

W związku z trwającymi pracami przy budowie nowej drogi gminnej łączącej Będargowo z Rajkowem, lokalne władze informują o planowanych zmianach w organizacji ruchu. W dniu 10 marca br. na odcinku drogi z Będargowa do Stobna w miejscowości Będargowo wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Analogiczna sytuacja wystąpi w następnym dniu, 11 marca br., na drodze z Rajkowa do Ostoji w miejscowości Rajkowo.

Opublikowane

w dniu

Zmiany wynikają z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz pracujących ekip budowlanych. Władze zalecają kierowcom planowanie tras z uwzględnieniem możliwych opóźnień. Apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu wyznaczonych odcinków prac drogowych.

Wyznaczone objazdy i regulacje ruchu mają na celu minimalizację dyskomfortu dla mieszkańców oraz osób podróżujących trasą Będargowo-Rajkowo.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Stan dróg w Gminie Kołbaskowo po zimie – działania naprawcze w toku

Zima w gminie Kołbaskowo, podobnie jak w wielu innych regionach Polski, spowodowała uszkodzenia nawierzchni dróg, które stwarzają znaczące trudności dla kierujących pojazdami. Liczne dziury i ubytki utrudniają codzienną jazdę i zwiększają ryzyko uszkodzeń aut. Problem ten został zgłoszony do odpowiednich władz, a Starostwo Powiatowe w Policach podjęło pierwsze kroki naprawcze.

Opublikowane

w dniu

Kierowcy i mieszkańcy wskazują, iż szczególne pogorszenie stanu dróg zaobserwowano w rejonie Kamieńca oraz na trasach Kołbaskowo – Stobno i Stobno – Będargowo. Sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu w porównaniu do ostatnich miesięcy poprzedniego roku, co dla wielu stało się realnym problemem.

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, starostwo informuje o przeprowadzonych oraz trwających pracach naprawczych, które obejmują między innymi aleję Śliwkową w Warzymicach, odcinek Przecław – Będargowo oraz drogi z większymi ubytkami w rejonie Warnik – Stobno.

Nie pomijając natychmiastowych działań, starostwo podkreśla również zaplanowanie długoterminowych projektów remontowych. W latach 2025–2029 ma zostać zrealizowany Program Przebudowy Dróg Powiatowych. W pierwszej kolejności przebudowie podlegać będą drogi Stobno – Będargowo oraz Będargowo – Warzymice, a następnie infrastruktura drogowa w miejscowości Kamieniec, odcinek Szczecin – Warzymice oraz droga Kamieniec – Rosówek.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Planowana budowa mariny w Moczyłach – nowy impuls dla turystyki nadodrzańskiej

Urząd Gminy Kołbaskowo podaje, że postępowanie przetargowe na budowę mariny w Moczyłach ma szansę zostać ogłoszone jeszcze w lutym bieżącego roku. Jeżeli wszystkie procedury odbędą się planowo, prace budowlane mogą zostać zainicjowane już przed okresem wakacyjnym.

Opublikowane

w dniu

Zaprojektowana przystań wodna w Moczyłach przewiduje powstanie miejsc cumowniczych, altan piknikowych oraz odpowiedniej infrastruktury dla miłośników wodnych aktywności. Inwestycja ta stanowi część szerszego planu rozwoju turystyki nadodrzańskiej. Wspomniane działania mają podążać śladem sukcesu, jaki odniósł się w Siadle Dolnym z nowoczesnym nabrzeżem uruchomionym w roku 2018.

Realizacja projektu planowana jest na lata 2025-2026. W budżecie na ten rok przeznaczono na cel budowy mariny kwotę 7,5 miliona złotych. Dodatkowe wsparcie finansowe nadchodzi w postaci 12,75 miliona złotych z dotacji Unii Europejskiej.

Dzięki dogodnej lokalizacji, jaką mają Moczyły, przymierzając się do otwarcia mariny, gmina Kołbaskowo ma szansę na uruchomienie kolejnego atrakcyjnego punktu na mapie turystycznej regionu. Rejon nad Odrą już teraz przyciąga wielu turystów, a nowa infrastruktura ma potencjał zwiększenia tej liczby. Malownicze krajobrazy Międzyodrza, bogata flora i fauna oraz bezpośrednie sąsiedztwo Szlaku Bielika przyczyniają się do rosnącej popularności tej części województwa zachodniopomorskiego wśród turystów preferujących aktywny wypoczynek na łonie natury.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie