Powiat Policki

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jest oficjalne potwierdzenie

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa – poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak wskazał, chory przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze.

Opublikowane

w dniu

– Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym, zostały obojętne kwarantanną – mówił minister.

Minister zdrowia dodał, że wyniki resort zdrowia otrzymał w nocy. O zakażeniu zostali poinformowani premier i prezydent.

Szumowski podkreślił, że wszystkie procedury w tym przypadku zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Dodał, że pacjent zgłosił się do lekarza i telefonicznie otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi.

– Pacjent czuje się dobrze. Rodzina i osoby, które miały (z nim) kontakt, są objęte kwarantanną – podkreślił minister.

Szumowski zaapelował do mediów o poszanowanie spokoju pacjenta, aby mógł wracać do zdrowia. – Nie wywierajmy presji na niego, na rodzinę, bo w końcu jest to chory człowiek, który wymaga spokoju – wskazał.

Szumowski pytany o dane tego pacjenta o to, ile ma lat i gdzie przebywał odpowiedział, iż mężczyzna ten przyjechał do Polski z Niemiec. – Nie jest to jakaś grupa osób, jest to jeden człowiek – podkreślił. Dopytywany, czy pacjent jest seniorem, odparł, że nie. – Pacjent czuje się dobrze. Nie jest z grupy bardzo wysokiego ryzyka – dodał.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy.

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Powiat Policki

Ponad 140 tys. zł wsparcia dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej

Powiat Policki, reprezentowany przez Starostę Polickiego Shivana Fate oraz Wicestarostę Polickiego Damiana Walczaka, zawarł porozumienie z Wójt Gminy Dobra Magdaleną Zagrodzką na rzecz przekazania dotacji celowej dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej. W wydarzeniu uczestniczył również Paweł Malinowski, Zastępca Wójta Gminy Dobra. W dniu 18 marca br., podpisano umowę dotyczącą finansowania działalności schroniska, gwarantując fundusze w wysokości ponad 140 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Zapewnione dofinansowanie jest wynikiem uchwał Rady i Zarządu Powiatu Polickiego i ma na celu wsparcie schroniska, które odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu opieki bezdomnym zwierzętom na terenie powiatu, posiadając przy tym charakter międzygminny. Działania te są częścią corocznego wsparcia, jakiego udziela Powiat Policki instytucji zapewniającej schronienie oraz opiekę dla zwierząt.

Przekazane środki zostaną wykorzystane na bieżącą działalność schroniska, w tym na zakup medykamentów i środków medycznych, a także narzędzi weterynaryjnych niezbędnych do opieki nad zwierzętami. Starosta Policki podkreśla ważność placówki dla lokalnej społeczności i jej wkład w utrzymanie dobrostanu zwierząt.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kampania „Stop Pożarom Traw” – działania i edukacja przeciwko wypalaniu [WIDEO]

W odpowiedzi na rosnącą liczbę pożarów traw i nieużytków, w Polsce zainaugurowano kampanię „Stop Pożarom Traw”, wspieraną przez Lasy Państwowe. Już na wstępie warto odnotować, że przekazywane prognozy pogodowe wskazują na zwiększone ryzyko takich zdarzeń z uwagi na małą ilość opadów w zimie, oczekiwane wysokie temperatury i porywisty wiatr. Działania kampanii, z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kierują się ku edukacji społecznej i zapobieganiu szkodliwej praktyki wypalania.

Opublikowane

w dniu

W roku 2024 strażacy interweniowali już ponad dwadzieścia jeden tysięcy razy w związku z pożarami łąk i terenów rolnych, odnotowując w ich konsekwencji pięć ofiar śmiertelnych i trzydzieści sześć osób rannych. Tradycyjne przekonanie o użyźnianiu gleby przez spalanie traw okazuje się mitem szkodliwym dla środowiska – prowadzi do wyjaławiania ziemi, unicestwiania fauny i flory oraz emisji toksycznych związków chemicznych.

W odpowiedzi na te zagrożenia, Lasy Państwowe uruchamiają Punkty Alarmowo – Dyspozycyjne w każdym nadleśnictwie i będą dysponować śmigłowcami oraz samolotami gaśniczymi do interweniowania w przypadkach wykrycia pożarów. Jak wyjaśnił Roman Wróblewski, nie tylko prawo, ale i zdrowy rozsądek winny powstrzymać przed wypalaniem traw – działaniem, które może prowadzić do niewyobrażalnych strat. „Każdy, kto podpala tereny, jest wielokrotnym mordercą” – podkreślił Wróblewski.

Cel kampanii to nie tylko edukacja, ale również podniesienie świadomości o negatywnym wpływie wypalania na środowisko i zdrowie ludzi. Zaplanowano działania w szkołach i wsparcie dla straży pożarnej, a także promowanie odpowiedzialnego zarządzania terenami zielonymi dla lokalnych społeczności. Aby ograniczyć liczbę pożarów, niezbędna jest rezygnacja z wypalania, właściwe zarządzanie odpadami roślinnymi oraz edukacja na temat zagrożeń pożarowych.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW – priorytety Powiatu Polickiego

W związku z opracowywaniem Koncepcji Rozwoju Powiatu Polickiego na lata 2025-2035 serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w anonimowym badaniu ankietowym. 

Opublikowane

w dniu

Link do ankiety:
ANKIETA ONLINE

Państwa opinie przyczynią się do wyznaczenia celów, kierunków oraz priorytetów Powiatu Polickiego. Czas uzupełniania ankiety to tylko 5 minut.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie