Gmina Dobra

Ogrody Przelewice pełne atrakcji

Ogrody Przelewice mimo trwających prac inwestycyjnych nie zrezygnowały z organizacji wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych.

Opublikowane

w dniu

Rok 2023 to Jubileuszowy rok powstania Arboretum w Przelewicach! W 1933 r. dr Conrada von Borsig, przemysłowiec z Berlina przekształcił park przypałacowy w Ogród Dendrologiczny. Jako członek niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego sprowadził do ogrodu wiele ciekawych gatunków i nasadzał je według przygotowanej wcześniej koncepcji. Ogród jest unikalnym miejscem i jako kompozycja ponad 1300 gatunków drzew i krzewów umożliwia obcowanie
z dziedzictwem przyrodniczym i odkrywanie skarbów przyrody. Jubileuszowe wydarzenie 90-lecia powstania Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach odbędzie się 9 września. Ogrody Przelewice przygotowują wiele atrakcji, w tym wykłady o tematyce dendrologicznej i prelekcje związane z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach. Odbędzie się również konferencja naukowa, współorganizowana z Polskim Towarzystwem Dendrologicznym i ZUT w Szczecinie.

Otwarcie Sezonu Ogrodów Przelewice odbędzie się 30 kwietnia, jest to pierwsza impreza w 2023 r. jaką zaproponowało Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Tego dnia w Ogrodzie Dendrologicznym będzie można przespacerować się alejkami i zanurzyć w błogiej ciszy natury. W czasie kwitnienia dumą Ogrodu są wyjątkowo atrakcyjne jabłonie ozdobne, wiśnie japońskie, rododendrony, magnolie i znane od tysiącleci róże.
W ogrodzie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Będą prowadzone gry terenowe oraz wycieczki z przewodnikiem. Do dyspozycji gości na terenie Ogrodów Przelewice jest bezpłatny parking, teren piknikowy z miejscem na ognisko i nowo powstała kawiarnia „Lawenda” – otwarta przez cały sezon. W kawiarni będą serwowane ciepłe posiłki, lody, napoje, świeżo wyciskane soki i aromatyczna kawa.

Na zakończenie Majówki (3 maja, środa) zaplanowano jeden z dwóch Festynów Rodzinnych, które odbędą się w ramach promocji projektu pn. „Ogrody Przelewice bez barier”. Celem projektu jest wprowadzenie ułatwień w zwiedzaniu Ogrodu, szczególnie dla osób ze specjalnymi potrzebami w zakresie poruszania się poprzez zakup ekologicznego pojazdu do przewozu turystów. Podczas Festynu zaplanowano gry i zabawy, dmuchańce, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego (20-21.05.) to impreza, której celem jest prezentacja bogactwa kulturowego, kulinarnego oraz rękodzieła, rzemiosła i różnych aktywności mieszkańców Regionu. Podczas imprezy odwiedzający mają okazję przespacerować się ,,Aleją Zachodniopomorskie Smaki” i skosztować regionalnych, produktów. Wziąć udział w konkursach oraz innych ciekawych atrakcjach, a także przeżyć emocje związane z rozstrzygnięciem konkursów takich jak: ,,Sołtys Roku” czy Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego dla KGW. W trakcie Festiwalu odbywają się pokazy kulinarne i warsztaty. Wieczorem można posłuchać gwiazd muzyki rozrywkowej. W drugim dniu Festiwalu odbędzie się Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych z udziałem Zespołu PoPierunie. W tych dniach wejście do Ogrodu Dendrologicznego jest bezpłatne.

W maju na terenie Ogrodów Przelewice odbędą się biegi sportowe pod nazwą Botaniczna Piątka (21.05.). W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni, niezależnie od wieku, zapisy już trwają (botaniczna5.pl). Impreza Botaniczna 5 została objęta Patronatem Honorowym Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Kustosza. Poza medalami dla zwycięzców przygotowane będą atrakcyjne nagrody rzeczowe. Maj to miesiąc pełnego rozkwitu roślin, w tym czasie w ogrodzie kwitną rododendrony, azalie, złotliny, tamaryszki, lilaki, tawułki, jaśminowce, tulipany i barwinki.

W pierwszą niedzielę czerwca Ogrody zapraszają na Festiwal Taneczny ,,W tańcu”, którego uczestnikami są dzieci i młodzież z województwa zachodniopomorskiego. Celem Festiwalu jest popularyzacja amatorskich zespołów tanecznych, wymiana doświadczeń i promowanie tańca jako formy spędzania wolnego czasu. W tym samym dniu odbędzie się drugi z zaplanowanych Festynów Rodzinnych, promujących projekt „Ogrody Przelewice bez barier”. Podobnie jak za pierwszym razem w planie dmuchańce, gry i zabawy, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

W czerwcu Ogrody Przelewice szykują NOCY BAJEK! To będzie już szósta edycja, 17 czerwca po raz kolejny odwiedzający będą mieli okazje zanurzyć się w świecie wyobraźni, pełnym magii i świetlnych atrakcji.

Wrzesień to czas podsumowania sezonu pszczelarskiego. Wojewódzkie Dni Pszczelarza odbędą się 10 września w Ogrodach Przelewice. W trakcie imprezy można uczestniczyć w otwartych szkoleniach i wykładach o tematyce pszczelarskiej. Jest to także czas wręczania odznaczeń i podziękowań za pracę na rzecz pszczelarstwa. Prezentowane są produkty pszczele z trenów całego Pomorza Zachodniego. Wydarzenie ubarwiają koncerty, można także skosztować lokalnych produktów i nabyć niepowtarzalne wyroby artystyczne.

Jak co roku, we wrześniu odbędą się także Dożynki Wojewódzkie. Oprócz tradycyjnego obrzędu dożynkowego rozstrzygany jest Konkurs Wieńców Dożynkowych z całego województwa oraz Konkurs ,,Piękną Zachodniopomorska Wieś”. Wydarzenie łączy tradycje wsi zachodniopomorskiej z rozrywką, rekreacją i wypoczynkiem. Prezentowane są występy lokalnych zespołów. Jarmark kusi produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy prezentują przepyszne produkty m.in. w ramach ,,Alei Zachodniopomorskie Smaki”. Lokalne Grupy Działania przedstawiają ,,Ogrody Dobrych Praktyk”. Szereg atrakcji dla rodzin w postaci konkursów i zabaw. W tym czasie Ogród Dendrologiczny jest otwarty nieodpłatnie dla wszystkich. Finał, to zawsze koncert ,,Gwiazdy wieczoru”.

2023 rok w Ogrodach Przelewice to Jubileusz powstania Arboretum, czas wielkich prac inwestycyjnych, ale także rok wielu ciekawych wydarzeń, na których warto być.

Reklama

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wspólnie na starcie — BIEGNĘ DLA GIENI i JANKA w Grzepnicy

W nadchodzącą sobotę, mieszkańcy gmina Dobra spotkają się na sportowo-charytatywnej imprezie „Biegnę dla Gieni i Janka”. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Ludowe Zespoły Sportowe Koło LZS Dobra, lokalną społeczność z Grzepnicy oraz Sołtysa, ma na celu wsparcie dwójki miejscowych wolontariuszy, których dom uległ niedawno zniszczeniu w wyniku pożaru.

Opublikowane

w dniu

Biuro zawodów rozpocznie swoją działalność o godzinie 13:00 przy gminnej świetlicy, zlokalizowanej przy boisku sportowym. Zapisy na bieg dla dzieci, który odbędzie się na dystansie 1500 metrów, oraz dla dorosłych, biegnących trasę 4000 metrów, będą przyjmowane w tym miejscu.

Wpisowe za udział w biegu to dobrowolne datki, które zasilą fundusz na rzecz odbudowy zniszczonego domu. Czas na wspólną zabawę w cieniu sportowej rywalizacji rozpocznie się o godzinie 14:00, a starter da sygnał do biegu o 15:00.

Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali festyn z rozmaitymi atrakcjami dla dzieci, licytacjami oraz gastronomicznymi specjałami. O wieczną pamiątkę z tej wyjątkowej imprezy zadbają profesjonaliści z FotoInfo Biegowe, z Jarkiem Dulnym na czele.

Szerokie wsparcie zadeklarowały również lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Przykładowo, firma PanelDoor s.c. ufundowała nowe drzwi wejściowe wraz z montażem i usługi związane z instalacją okien. Osoby, które nie mają możliwości fizycznego uczestnictwa w wydarzeniu, mogą przekazać swoje datki finansowe poprzez zorganizowany apel o pomoc.

Całe przedsięwzięcie dowodzi, iż silna i zjednoczona społeczność potrafi stawić czoła nawet najtrudniejszym przeciwnościom losu, oferując solidarną pomoc potrzebującym.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Finałowa gala projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”

Mieszkańcy Dobrej mają niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, kończącym drugą odsłonę projektu „Kulturalne Pogranicze”. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00.

Opublikowane

w dniu

Wśród artystów zaproszonych do udziału w finale projektu znajdują się utalentowani muzycy, którzy z pewnością zachwycą obecnych swoimi interpretacjami. Na scenie zobaczymy pianistów – Marcina Pękali, Olhę Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistkę – Natalię Jarosiewicz. W repertuarze znajdą się dzieła muzyki klasycznej, a także współczesnej, co gwarantuje różnorodność muzycznych przeżyć.

To wydarzenie to doskonała okazja, by celebrować bogactwo i różnorodność kultury w regionie. Organizatorzy zadali sobie trud, aby zapewnić, że gala finałowa będzie nie tylko świetnym doświadczeniem artystycznym, ale także momentem budującym poczucie wspólnoty wśród mieszkańców gminy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a udział w nim może wnieść wiele radości oraz stanowić inspirację dla miłośników sztuki muzycznej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie