Gmina Dobra

Ogrody Przelewice pełne atrakcji

Ogrody Przelewice mimo trwających prac inwestycyjnych nie zrezygnowały z organizacji wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych.

Opublikowane

w dniu

Rok 2023 to Jubileuszowy rok powstania Arboretum w Przelewicach! W 1933 r. dr Conrada von Borsig, przemysłowiec z Berlina przekształcił park przypałacowy w Ogród Dendrologiczny. Jako członek niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego sprowadził do ogrodu wiele ciekawych gatunków i nasadzał je według przygotowanej wcześniej koncepcji. Ogród jest unikalnym miejscem i jako kompozycja ponad 1300 gatunków drzew i krzewów umożliwia obcowanie
z dziedzictwem przyrodniczym i odkrywanie skarbów przyrody. Jubileuszowe wydarzenie 90-lecia powstania Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach odbędzie się 9 września. Ogrody Przelewice przygotowują wiele atrakcji, w tym wykłady o tematyce dendrologicznej i prelekcje związane z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach. Odbędzie się również konferencja naukowa, współorganizowana z Polskim Towarzystwem Dendrologicznym i ZUT w Szczecinie.

Otwarcie Sezonu Ogrodów Przelewice odbędzie się 30 kwietnia, jest to pierwsza impreza w 2023 r. jaką zaproponowało Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Tego dnia w Ogrodzie Dendrologicznym będzie można przespacerować się alejkami i zanurzyć w błogiej ciszy natury. W czasie kwitnienia dumą Ogrodu są wyjątkowo atrakcyjne jabłonie ozdobne, wiśnie japońskie, rododendrony, magnolie i znane od tysiącleci róże.
W ogrodzie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Będą prowadzone gry terenowe oraz wycieczki z przewodnikiem. Do dyspozycji gości na terenie Ogrodów Przelewice jest bezpłatny parking, teren piknikowy z miejscem na ognisko i nowo powstała kawiarnia „Lawenda” – otwarta przez cały sezon. W kawiarni będą serwowane ciepłe posiłki, lody, napoje, świeżo wyciskane soki i aromatyczna kawa.

Na zakończenie Majówki (3 maja, środa) zaplanowano jeden z dwóch Festynów Rodzinnych, które odbędą się w ramach promocji projektu pn. „Ogrody Przelewice bez barier”. Celem projektu jest wprowadzenie ułatwień w zwiedzaniu Ogrodu, szczególnie dla osób ze specjalnymi potrzebami w zakresie poruszania się poprzez zakup ekologicznego pojazdu do przewozu turystów. Podczas Festynu zaplanowano gry i zabawy, dmuchańce, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego (20-21.05.) to impreza, której celem jest prezentacja bogactwa kulturowego, kulinarnego oraz rękodzieła, rzemiosła i różnych aktywności mieszkańców Regionu. Podczas imprezy odwiedzający mają okazję przespacerować się ,,Aleją Zachodniopomorskie Smaki” i skosztować regionalnych, produktów. Wziąć udział w konkursach oraz innych ciekawych atrakcjach, a także przeżyć emocje związane z rozstrzygnięciem konkursów takich jak: ,,Sołtys Roku” czy Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego dla KGW. W trakcie Festiwalu odbywają się pokazy kulinarne i warsztaty. Wieczorem można posłuchać gwiazd muzyki rozrywkowej. W drugim dniu Festiwalu odbędzie się Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych z udziałem Zespołu PoPierunie. W tych dniach wejście do Ogrodu Dendrologicznego jest bezpłatne.

W maju na terenie Ogrodów Przelewice odbędą się biegi sportowe pod nazwą Botaniczna Piątka (21.05.). W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni, niezależnie od wieku, zapisy już trwają (botaniczna5.pl). Impreza Botaniczna 5 została objęta Patronatem Honorowym Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Kustosza. Poza medalami dla zwycięzców przygotowane będą atrakcyjne nagrody rzeczowe. Maj to miesiąc pełnego rozkwitu roślin, w tym czasie w ogrodzie kwitną rododendrony, azalie, złotliny, tamaryszki, lilaki, tawułki, jaśminowce, tulipany i barwinki.

W pierwszą niedzielę czerwca Ogrody zapraszają na Festiwal Taneczny ,,W tańcu”, którego uczestnikami są dzieci i młodzież z województwa zachodniopomorskiego. Celem Festiwalu jest popularyzacja amatorskich zespołów tanecznych, wymiana doświadczeń i promowanie tańca jako formy spędzania wolnego czasu. W tym samym dniu odbędzie się drugi z zaplanowanych Festynów Rodzinnych, promujących projekt „Ogrody Przelewice bez barier”. Podobnie jak za pierwszym razem w planie dmuchańce, gry i zabawy, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

W czerwcu Ogrody Przelewice szykują NOCY BAJEK! To będzie już szósta edycja, 17 czerwca po raz kolejny odwiedzający będą mieli okazje zanurzyć się w świecie wyobraźni, pełnym magii i świetlnych atrakcji.

Wrzesień to czas podsumowania sezonu pszczelarskiego. Wojewódzkie Dni Pszczelarza odbędą się 10 września w Ogrodach Przelewice. W trakcie imprezy można uczestniczyć w otwartych szkoleniach i wykładach o tematyce pszczelarskiej. Jest to także czas wręczania odznaczeń i podziękowań za pracę na rzecz pszczelarstwa. Prezentowane są produkty pszczele z trenów całego Pomorza Zachodniego. Wydarzenie ubarwiają koncerty, można także skosztować lokalnych produktów i nabyć niepowtarzalne wyroby artystyczne.

Jak co roku, we wrześniu odbędą się także Dożynki Wojewódzkie. Oprócz tradycyjnego obrzędu dożynkowego rozstrzygany jest Konkurs Wieńców Dożynkowych z całego województwa oraz Konkurs ,,Piękną Zachodniopomorska Wieś”. Wydarzenie łączy tradycje wsi zachodniopomorskiej z rozrywką, rekreacją i wypoczynkiem. Prezentowane są występy lokalnych zespołów. Jarmark kusi produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy prezentują przepyszne produkty m.in. w ramach ,,Alei Zachodniopomorskie Smaki”. Lokalne Grupy Działania przedstawiają ,,Ogrody Dobrych Praktyk”. Szereg atrakcji dla rodzin w postaci konkursów i zabaw. W tym czasie Ogród Dendrologiczny jest otwarty nieodpłatnie dla wszystkich. Finał, to zawsze koncert ,,Gwiazdy wieczoru”.

2023 rok w Ogrodach Przelewice to Jubileusz powstania Arboretum, czas wielkich prac inwestycyjnych, ale także rok wielu ciekawych wydarzeń, na których warto być.

Reklama

Gmina Dobra

Niszczenie chodnika

Strażnicy gminni  stwierdzili zniszczenie chodnika przy ulicy Żubrzej w m. Dołuje. Według wstępnych ustaleń kierowca pojazdu, który tego dokonał okazał zezwolenie Starostwa Powiatowego w Policach na poruszanie się pojazdów ciężarowych na trasie Dołuje do działki rolnej, na wysokości której został zniszczony chodnik.

Opublikowane

w dniu

Mając na uwadze poczynione ustalenia strażnicy gminni nałożyli na sprawcę dwa mandaty karne. Jednocześnie zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Straż Gminna zobowiązała sprawcę do pilnego naprawienia uszkodzenia. Sprawa będzie monitorowana.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Bezpłatna nauka gry w tenisa ziemnego

Dzieci i młodzież z gminy Dobra może skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego.  Treningi odbywać się będą w każdą środę i piątek począwszy od 5 lipca na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym Orlik w Dobrej.

Opublikowane

w dniu

Podział na grupy wiekowe:
I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz. 17-18
II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz. 18-19
III grupa – (młodzież w wieku 15-19 lat) w godz. 19-20
Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób.
Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, pod nr telefonu: 91 424 19 79. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia finansowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przebudowa drogi Dołuje – Stobno oraz drogi w Stobnie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach zorganizowano briefing prasowy dotyczący realizowanych przez Powiat Policki dwóch inwestycji drogowych na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Pierwszą jest przebudowa drogi Dołuje – Stobno, a drugą przebudowa drogi w miejscowości Stobno.

Opublikowane

w dniu

W briefingu wzięli udział m.in. starosta Andrzej Bednarek, wicestarosta Joanna Napiwodzka, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz wykonawcy obu inwestycji drogowych.
Wykonawcą trwającej już przebudowy drogi powiatowej na odcinku Dołuje – Stobno jest firma Eurovia Polska S.A. Z części remontowanej drogi zerwano już nawierzchnię. Do 30 września droga między Dołujami a Stobnem została zamknięta. Niebawem rozpoczną się też prace na odcinku od skrzyżowania z krajową 10 do przychodni w Dołujach. Tam planowany jest ruch wahadłowy. Przewidziany termin zakończenia prac to koniec października br.
Drugą inwestycją realizowaną przez starostwo jest przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Stobno, na odcinku około 1 kilometra. W ramach inwestycji powstaną między innymi chodniki, dojazdy do posesji i sieć kanalizacji w miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2024 r.
Podczas briefingu starosta poinformował, że prace budowlane na ul. Górnej i Koralowej w Bezrzeczu prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie