Gmina Dobra

Ogrody Przelewice pełne atrakcji

Ogrody Przelewice mimo trwających prac inwestycyjnych nie zrezygnowały z organizacji wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych.

Opublikowane

w dniu

Rok 2023 to Jubileuszowy rok powstania Arboretum w Przelewicach! W 1933 r. dr Conrada von Borsig, przemysłowiec z Berlina przekształcił park przypałacowy w Ogród Dendrologiczny. Jako członek niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego sprowadził do ogrodu wiele ciekawych gatunków i nasadzał je według przygotowanej wcześniej koncepcji. Ogród jest unikalnym miejscem i jako kompozycja ponad 1300 gatunków drzew i krzewów umożliwia obcowanie
z dziedzictwem przyrodniczym i odkrywanie skarbów przyrody. Jubileuszowe wydarzenie 90-lecia powstania Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach odbędzie się 9 września. Ogrody Przelewice przygotowują wiele atrakcji, w tym wykłady o tematyce dendrologicznej i prelekcje związane z Ogrodem Dendrologicznym w Przelewicach. Odbędzie się również konferencja naukowa, współorganizowana z Polskim Towarzystwem Dendrologicznym i ZUT w Szczecinie.

Otwarcie Sezonu Ogrodów Przelewice odbędzie się 30 kwietnia, jest to pierwsza impreza w 2023 r. jaką zaproponowało Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Tego dnia w Ogrodzie Dendrologicznym będzie można przespacerować się alejkami i zanurzyć w błogiej ciszy natury. W czasie kwitnienia dumą Ogrodu są wyjątkowo atrakcyjne jabłonie ozdobne, wiśnie japońskie, rododendrony, magnolie i znane od tysiącleci róże.
W ogrodzie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Będą prowadzone gry terenowe oraz wycieczki z przewodnikiem. Do dyspozycji gości na terenie Ogrodów Przelewice jest bezpłatny parking, teren piknikowy z miejscem na ognisko i nowo powstała kawiarnia „Lawenda” – otwarta przez cały sezon. W kawiarni będą serwowane ciepłe posiłki, lody, napoje, świeżo wyciskane soki i aromatyczna kawa.

Na zakończenie Majówki (3 maja, środa) zaplanowano jeden z dwóch Festynów Rodzinnych, które odbędą się w ramach promocji projektu pn. „Ogrody Przelewice bez barier”. Celem projektu jest wprowadzenie ułatwień w zwiedzaniu Ogrodu, szczególnie dla osób ze specjalnymi potrzebami w zakresie poruszania się poprzez zakup ekologicznego pojazdu do przewozu turystów. Podczas Festynu zaplanowano gry i zabawy, dmuchańce, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego (20-21.05.) to impreza, której celem jest prezentacja bogactwa kulturowego, kulinarnego oraz rękodzieła, rzemiosła i różnych aktywności mieszkańców Regionu. Podczas imprezy odwiedzający mają okazję przespacerować się ,,Aleją Zachodniopomorskie Smaki” i skosztować regionalnych, produktów. Wziąć udział w konkursach oraz innych ciekawych atrakcjach, a także przeżyć emocje związane z rozstrzygnięciem konkursów takich jak: ,,Sołtys Roku” czy Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego dla KGW. W trakcie Festiwalu odbywają się pokazy kulinarne i warsztaty. Wieczorem można posłuchać gwiazd muzyki rozrywkowej. W drugim dniu Festiwalu odbędzie się Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych z udziałem Zespołu PoPierunie. W tych dniach wejście do Ogrodu Dendrologicznego jest bezpłatne.

W maju na terenie Ogrodów Przelewice odbędą się biegi sportowe pod nazwą Botaniczna Piątka (21.05.). W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni, niezależnie od wieku, zapisy już trwają (botaniczna5.pl). Impreza Botaniczna 5 została objęta Patronatem Honorowym Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Kustosza. Poza medalami dla zwycięzców przygotowane będą atrakcyjne nagrody rzeczowe. Maj to miesiąc pełnego rozkwitu roślin, w tym czasie w ogrodzie kwitną rododendrony, azalie, złotliny, tamaryszki, lilaki, tawułki, jaśminowce, tulipany i barwinki.

W pierwszą niedzielę czerwca Ogrody zapraszają na Festiwal Taneczny ,,W tańcu”, którego uczestnikami są dzieci i młodzież z województwa zachodniopomorskiego. Celem Festiwalu jest popularyzacja amatorskich zespołów tanecznych, wymiana doświadczeń i promowanie tańca jako formy spędzania wolnego czasu. W tym samym dniu odbędzie się drugi z zaplanowanych Festynów Rodzinnych, promujących projekt „Ogrody Przelewice bez barier”. Podobnie jak za pierwszym razem w planie dmuchańce, gry i zabawy, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz ognisko z kiełbaskami i koncert dla całych rodzin.

W czerwcu Ogrody Przelewice szykują NOCY BAJEK! To będzie już szósta edycja, 17 czerwca po raz kolejny odwiedzający będą mieli okazje zanurzyć się w świecie wyobraźni, pełnym magii i świetlnych atrakcji.

Wrzesień to czas podsumowania sezonu pszczelarskiego. Wojewódzkie Dni Pszczelarza odbędą się 10 września w Ogrodach Przelewice. W trakcie imprezy można uczestniczyć w otwartych szkoleniach i wykładach o tematyce pszczelarskiej. Jest to także czas wręczania odznaczeń i podziękowań za pracę na rzecz pszczelarstwa. Prezentowane są produkty pszczele z trenów całego Pomorza Zachodniego. Wydarzenie ubarwiają koncerty, można także skosztować lokalnych produktów i nabyć niepowtarzalne wyroby artystyczne.

Jak co roku, we wrześniu odbędą się także Dożynki Wojewódzkie. Oprócz tradycyjnego obrzędu dożynkowego rozstrzygany jest Konkurs Wieńców Dożynkowych z całego województwa oraz Konkurs ,,Piękną Zachodniopomorska Wieś”. Wydarzenie łączy tradycje wsi zachodniopomorskiej z rozrywką, rekreacją i wypoczynkiem. Prezentowane są występy lokalnych zespołów. Jarmark kusi produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy prezentują przepyszne produkty m.in. w ramach ,,Alei Zachodniopomorskie Smaki”. Lokalne Grupy Działania przedstawiają ,,Ogrody Dobrych Praktyk”. Szereg atrakcji dla rodzin w postaci konkursów i zabaw. W tym czasie Ogród Dendrologiczny jest otwarty nieodpłatnie dla wszystkich. Finał, to zawsze koncert ,,Gwiazdy wieczoru”.

2023 rok w Ogrodach Przelewice to Jubileusz powstania Arboretum, czas wielkich prac inwestycyjnych, ale także rok wielu ciekawych wydarzeń, na których warto być.

Reklama

Gmina Dobra

Letnie warsztaty z Teatrem Broadway w Dobrej [ZDJĘCIA]

W piątek, 30 sierpnia zakończył się drugi tydzień warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Wakacje bez granic – polsko-niemieckie warsztaty artystyczne”, które poprowadziły artystki z Teatru Broadway.

Opublikowane

w dniu

W trakcie tygodniowych warsztatów w Klubie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, uczestnicy przygotowali 3 układy taneczno-wokalne oraz prace plastyczne, które na zakończenie zajęć zaprezentowali publiczności. Piękne występy, makijaże sceniczne i obrazy wykonane przez małych artystów docenione zostały gromkimi brawami. Podobnie jak podczas pierwszego tygodnia warsztatów w Pampow, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt zrealizowany został we współpracy z Gminą Blankensee. W ramach 2 tygodni zajęć, w bezpłatnych warsztatach wakacyjnych uczestniczyło 50 dzieci z terenu gmin partnerskich Dobra i Blankensee.

Na realizację warsztatów Gmina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska 2021-2027, cel szczegółowy 6.3. „Wzajemne zaufanie”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z całego tygodnia zajęć.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wybory sołtysów i Rad Sołeckich w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

Informujemy, że zebrania wyborcze – wybór sołtysa i rady sołeckiej w sołectwach gminy Dobra, odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:

  1. Sołectwo Grzepnica – 5 września 2024 r. godz. 18:00, Świetlica Środowiskowa w Grzepnicy,
  2. Sołectwo Mierzyn – 6 września 2024 r. godz. 18:00 w stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej 27 w Mierzynie,
  3. Sołectwo Dobra – 9 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Granicznej 31 w Dobrej,
  4. Sołectwo Stolec – 11 września 2024 r. godz. 18:00 Klub w  Stolcu,
  5. Sołectwo Bezrzecze – 12 września 2024 r. godz. 18:00 w sali gimnastycznej publicznej Szkoły Podstawowej  przy ul. Górnej 3 w Bezrzeczu.
  6. Sołectwo Dołuje – 13 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Żubrzej 7 w  Dołujach,
  7. Sołectwo Rzędziny – 16 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Rzędzinach,
  8. Sołectwo Wołczkowo – 17 września 2024 r. godz. 18:00,  Klub przy ul. Lipowej 11a w Wołczkowie,
  9. Sołectwo Łęgi – 19  września 2024 r. godz. 18:00  Świetlica Środowiskowa w Łęgach,
  10. Sołectwo Wąwelnica – 18 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Wąwelnicy,
  11. Sołectwo Buk – 23 września 2024 r. godz. 18:00,  Świetlica Środowiskowa w Buku,
  12. Sołectwo Skarbimierzyce – 24 września 2024 r. godz. 18:00  Klub w Skarbimierzycach.

W przypadku stwierdzenia braku kworum, wyznacza się dodatkowy termin zebrania, w tym samym dniu o godz. 18:30.

W porządku obrad przewidziano:

1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie kworum.
3. Przyjęcie porządku zebrania.
4. Wybór przewodniczącego zebrania.
5. Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za okres kadencji.
6. Powołanie Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej.
7. Zgłaszanie kandydatów na Sołtysa.
8. Przeprowadzenie głosowania tajnego na Sołtysa.
9. Ustalenie ilości członków Rady Sołeckiej i zgłaszanie kandydatów na członków Rady Sołeckiej.
10. Przeprowadzenie głosowania tajnego na członków Rady Sołeckiej.
11. Ogłoszenie wyników wyborów.
12. Wolne wnioski.

Proszę uprawnionych do głosowania mieszkańców Sołectw o zabranie ze sobą dowodów osobistych!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego w Dobrej

Opublikowane

w dniu

W Publicznej Szkoły Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Dobrej odbyła się uroczystość, która była kulminacyjnym momentem profesjonalnego rozwoju dla grupy nauczycieli z terenu Gminy Dobra. W dniu 20 sierpnia 2024 roku, czterech pedagogów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie oraz trzech z Zespołu Przedszkoli w Mierzynie zdało egzamin na stopień nauczyciela mianowanego.

Sukcesy te zostały podkreślone dwa dni później, kiedy to podobny egzamin zaliczyło trzech nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu, jeden z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach oraz trzej z placówki w Dobrej.

Magdalena Zagrodzka, Wójt Gminy Dobra, miała zaszczyt wręczyć akty nadania awansu zawodowego podczas uroczystości. Ceremonia była wyrazem uznania dla ciężkiej pracy i zaangażowania nauczycieli w proces edukacyjny oraz ich osobisty rozwój zawodowy.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie