Gmina Kołbaskowo

Nowa droga gminna Ostoja – Szczecin

Nowa droga powstanie w rejonie miejscowości Ostoja. Będzie wygodnym połączeniem Gminy Kołbaskowo ze Szczecinem.

Opublikowane

w dniu

5 marca 2020 roku, podpisano umowę na wykonanie projektu technicznego. Dokumentację projektową dla inwestycji „Budowa drogi gminnej łączącą drogę powiatową Nr 3926 w Ostoi z ulicą Zbójnicką w Szczecinie” wykona szczecińskie Biuro Projektów INBUD spółka cywilna.

– Chcemy wyprowadzić ruch aut z miejscowości Ostoja i poprowadzić do ulicy Zbójnickiej w Szczecinie. Mieszkańcy Rajkowa, Warzymic i Przecławia będą mieli możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13

– mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Dziś przez Ostoję jedzie się wąską i krętą drogą. Po przebudowie miejscowość z uroczym pałacykiem zyska obejście.

Nowa droga gminna będzie miała około 1,2 km długości. Rozpocznie się przed przystankiem autobusowym, patrząc w stronę Przylepu. Obiegnie od południa Ostoję, częściowo po szlaku obecnej drogi gminnej, i wpadnie w korytarz wąskiej dziś drogi w stronę Szczecina. W ramach inwestycji wykonana zostanie także kanalizacja deszczowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym i przepompownią.

Miasto Szczecin również planuje po swojej stronie generalny remont dziś mocno zniszczonej, brukowanej ulicy Zbójnickiej. Po realizacji obu zadań, Gminę Kołbaskowo i Szczecin połączy wygodna droga.

W przyszłości Gmina Kołbaskowo planuje także zbudować drogę z Rajkowa do Będargowa. Po jej realizacji, z trasy przez obwodnicę Ostoi do Szczecina będą mogli korzystać również mieszkańców Będargowa i Karwowa oraz zachodniej części naszej gminy: Barnisławia, Bobolina, Smolęcina i Warnika.

Gmina Kołbaskowo

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gminie Kołbaskowo

Mieszkańcy Gminy Kołbaskowo mają wyjątkową okazję kształtowania przestrzeni publicznej poprzez udział w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku na realizację lokalnych inicjatyw przeznaczono budżet w wysokości miliona złotych. Spośród zgłoszonych projektów mieszkańcy mogą wybierać poprzez oddanie głosu do dnia 13 grudnia 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy mają możliwość wszechstronnego uczestnictwa w poprawie jakości życia w swoim otoczeniu. Każdy uprawniony do głosowania, którego miejsce stałego zamieszkania znajduje się na terenie gminy, może wziąć udział w procesie wyboru projektu, który najbardziej odpowiada oczekiwaniom lokalnej społeczności. Oddanie głosu możliwe jest zarówno w tradycyjnej formie po odbiór karty w urzędzie gminy, jak i elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej dedykowanej budżetowi.

Wśród zaproponowanych projektów, które są rozlokowane na terenie różnych miejscowości gminy, takich jak Przecław, Warzymice, Kołbaskowo, Kurowo, Będargowo i Smolęcin, mieszkańcy znajdą pomysły poprawiające infrastrukturę rekreacyjną oraz bezpieczeństwo. Projekt numer jeden dotyka placu zabaw w Kołbaskowie, drugi zaś to przestrzeń parkowo-rekreacyjna w Warzymicach. Nie zabrakło również propozycji skoncentrowanych na aktywności sportowej, jak boisko do siatkówki plażowej w Kurowie oraz baza edukacyjno-wypoczynkowo-sportowa w Będargowie. Projekt czwarty ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poprzez instalację wyświetlaczy prędkości w Smolęcinie, a szósty to dokumentacja dla ścieżki pieszo-rowerowej w Przecławiu.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie