Bez kategorii

Niedzielna premiera z Jazzpospolitą

Utwory z płyty „Jazzpo!”, ale z dodatkiem koncertowego improwizowanego szaleństwa i elegancji, usłyszymy w niedzielę 10 maja o godzinie 19:00 podczas kolejnej premiery online. Wraz z zespołem Jazzpospolita zapraszamy na kanały Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.

Opublikowane

w dniu

Jazzowe romanse

Jazz przez ponad sto lat (od czasów swego powstania) stał się jednym z najbardziej pojemnych i barwnych gatunków. Często romansuje z innymi stylistykami muzycznymi – klasyką, muzyką etniczną czy bardziej masową kulturą rozrywkową. W swej historii jazz charakteryzowany bywał przez konkretne ośrodki, w których powstawał, np. jazz nowoorleański, West Coast Jazz, unikalny jazz skandynawski. Różnorodność artystów, którzy grają jazz potwierdza, że jest to gatunek, który najbardziej na świecie nie lubi zaszufladkowania.

Siła Jazzpo

Początki zespołu Jazzpospolita sięgają roku 2008. Rok później czteroosobowy skład nagrał swoją pierwszą płytę. Na wydanych dotychczas albumach odnaleźć można różne oblicza zespołu – jazzowe i improwizowane, post-rockowe, a nawet wręcz psychodeliczne.

Zawsze byliśmy zespołem międzygatunkowym, opierającym swoją muzykę na kontrastach – mówi o Jazzpospolitej jeden z jej założycieli i jednocześnie manager Stefan Nowakowski. I ten stan został zachowany. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane.

Jazzpospolita to jedno z ciekawszych zjawisk muzycznych na polskiej scenie. Zespół wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów. Siłę Jazzpo – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie to sprawia, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych.

Muzyczne krajobrazy

W 2014 roku zespół nagrał płytę zatytułowaną „Jazzpo!”. Grupa długo przygotowywała się do wydania tego albumu dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach: dopracowane kompozycje, przez różnorodność brzmień, po efektowną okładkę.

Album „Jazzpo!” został jednogłośnie okrzyknięty najlepszym w dyskografii zespołu, a trasa koncertowa rozpoczęta jesienią 2014 przenosiła zespół wraz z jego energetycznym brzmieniem w coraz dalsze zakątki świata (m. in. do Chin).

Proponowana przez zespół energia i muzyczne krajobrazy, dla których jazz jest punktem wyjścia, a które wiodą słuchacza rockowe brzmienia, czy klubową dynamikę, sprawia, że Jazzpospolitej chce się słuchać bez przerwy.

Premierowy koncert online

Zapraszamy w niedzielę 10 maja o godzinie 19:00 na koncert Jazzpospolita, podczas którego zespół zaprezentuje Państwu materiał właśnie z płyty „Jazzpo!”. Studyjne utwory zagrane zostaną z dodatkiem koncertowego improwizowanego szaleństwa i elegancji.

Zapraszamy na kanały w serwisach Facebook i YouTube.

Reklama

Bez kategorii

Bezpłatna mammografia dla kobiet między 45, a 74 rokiem życia

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Z danych naukowych wynika, że stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród pań. Zatroszcz się o swoje zdrowie i przyjdź na bezpłatną mammografię!

Opublikowane

w dniu

Mammografia to badanie RTG, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi – tłumaczy Dorota Sepko, wiceprezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. – Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian znacznie wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta, dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać. Mammobus zaopatrzony w najwyższej klasy sprzęt do badania piersi przemierza całą Polskę, aby badać kobiety. Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą panie w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość lub inny dokument ze zdjęciem.

Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiolog, który najpierw przeprowadza wywiad lekarki, a następnie wykonuje mammografię. W naszych mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która rocznie na zlecenie NFZ wykonuje ponad 200 tysięcy badań. – Wyniki mammografii są dostępne po około 2-3 tygodniach. Jeśli nasi lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka dostaje również zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne też jest, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy, na przykład zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, owrzodzenie, ale przede wszystkim guzek albo stwardnienie, które wyraźnie różni się swoją konsystencją od reszty ciała. Jednak nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak, ale zawsze wymaga badan lekarskich, dlatego zachęcamy, aby z nich skorzystać.

Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie:  03.07.2024, Police, przy Kompleksie Sportowo – Rekreacyjnym, ul. Piaskowa 97

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php.

Listę innych miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie internetowej:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy.

Warto się badać, bo warto żyć!

Zdjęcie: Karol Stańczak mat. prasowe Geneva Trust

Czytaj dalej

Bez kategorii

11. edycja festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana” już 31 sierpnia!

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Moczyłach – jedenastą edycję festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”, która odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku. Melomanów czeka pełna poezji i melodii zabawa, której start zaplanowano na godzinę 17:00.

Opublikowane

w dniu

W programie festiwalu zaprezentowane zostaną występy znakomitych wykonawców, wśród których znajdą się Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska oraz Kuba Badach. Każdy z artystów wniesie na festiwalowy grunt swój unikalny styl oraz głębokie przesłanie zamknięte w poetyckich tekstach pieśni.

Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana to wydarzenie, które od 2014 roku gromadzi miłośników muzyki ceniących sobie nie tylko melodię, ale również wagę słowa. Festiwal odbywa się na terenie malowniczej wsi Moczyły w gminie Kołbaskowo, która szczyci się pięknym, przyrodniczym otoczeniem między brzegami Odry a sielskimi krajobrazami polskiej wsi.

Małgorzata Schwarz, wójt gminy, podkreśla, że festiwal jest miejscem, gdzie można znaleźć spokój oraz wyciszenie, co sprawia, że jest to wyjątkowa przestrzeń dla ludzi szukających ukojenia w harmonii natury i muzyki. V edycja festiwalu z pewnością będzie kontynuacją tej idei i tradycji połączenia sztuki z przyrodą.

Organizatorzy zadbali o to, by niezapomniana atmosfera festiwalu oraz fascynująca sceneria stały się tłem dla doznań, które zapadną w serca uczestników na długo po ostatnich acordach granych przez zaproszonych artystów.

Hołd dla wybitnego artysty
– Podczas jedenastej edycji festiwalu w Moczyłach wystąpią znakomite gwiazdy poetyckiej muzyki: Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska i Kuba Badach – mówi Rafał Roguszka, dyrektor GOKSiR. – Tradycyjnie na scenie zaprezentują się także zespoły wokalne z gminy Kołbaskowo: Nadoodrzanki, Retro i Siadliczanki. Zaś całe wydarzenie poprowadzi nie kto inny, jak… Joanna Kołaczkowska!
Sklep z Ptasimi Piórami zagra przekrój swojej wieloletniej bogatej twórczości.
– Szczególnym akcentem koncertu będzie premierowe wykonanie kompozycji muzycznej oddającej piękno Doliny Dolnej Odry, napisanej i skomponowanej przez Ryszarda Leoszewskiego – mówi Rafał Roguszka.
Joanna Kołaczkowska, niekwestionowana gwiazda polskiego kabaretu, wystąpi ze swoim muzycznym recitalem pt. „Hrabina Pączek”. W jego trakcie usłyszymy piosenki stworzone przy współpracy z wyjątkowymi osobistościami polskiej sceny kabaretowej, przeplatane zabawnymi historiami z pierwszej ręki.
Wieczór zakończy koncert Kuby Badacha, który zagra utwory z płyty „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, będącej hołdem dla wybitnego, tragicznie zmarłego artysty. Utwory pochodzące z różnych okresów działalności artystycznej Zauchy, przedstawione zostaną w zupełnie nowych, zaskakujących i odważnych aranżacjach

Czytaj dalej

Bez kategorii

Kurs klasyfikatora grzybów

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie