Kultura

Dom Kultury „13 Muz”. Program wydarzeń online

Zobacz program wydarzeń ONLINE Domu Kultury „13 Muz” w okresie 11-18.05.2020.

Opublikowane

w dniu

11,18,25.05.2020

Z dzieckiem w domu

Akcja trwa od 12 marca 2020 / www.13muz.eu oraz www.facebook.com/13muz/

11.05.2020 (poniedziałek) / Zbijak

18.05.2020 (poniedziałek) / Wojna z poduszkami / Szczegółowy opis od 18 maja do 25.05.2020 (poniedziałek) / Szczypiorkowy konkurs

Marcowe, kwietniowe i wcześniejsze majowe akcje pod linkiem

Akcja „Z dzieckiem w domu” (trwa od 12 marca), stanowiąca cykl gier i zabaw edukacyjnych (w tym zachęcających konkursów z nagrodami), zachęcająca do pozostania w domach. W ramach akcji umieszczamy na naszym profilu www.facebook.com/13muz/ oraz na stronie internetowej www.13muz.eu nowe, autorskie propozycje spędzania kreatywnie czasu z pociechami w domach, kładąc nacisk, w dobie elektroniki – telefonów komórkowych, tabletów etc. – na analogowe formy zabawy, a przede wszystkim prowokując bezpośredni kontakt i zabawę z członkami rodziny. W swoich propozycjach zachęcamy i promujemy kreatywne, ekologiczne postawy i zachowania (kładąc m.in. nacisk na minimalizm, korzystanie z tego, co jest pod ręką, tworzenie samemu gier, które są w ofercie marketów, konstrukcja instrumentów i muzykowanie, tworzenie komiksów, a nawet hodowla warzyw i prace z kartonowego pudła, w naszych propozycjach nie brakuje też zabaw na ćwiczenie pamięci).

Szczegóły oraz wykaz dotychczasowych propozycji pod linkiem

13.05.2020

Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach

Projekt trwa od 8 kwietnia 2020 / www.13muz.eu oraz www.facebook.com/13muz/

Część szósta: 13.05.2020 (środa) / Szczegółowy opis oraz materiały do pobrania od 13 maja

Części: 1 – 5 pod linkiem

Projekt o charakterze kampanii społecznej adresowany jest do dzieci i skupia się na działaniach edukacyjnych podejmujących temat wirusa, epidemii, higieny i zasad bezpieczeństwa w trakcie kwarantanny. Celem projektu jest przekazywanie dzieciom, tematycznych informacji w formie zabawy, filmów instruktażowych i krótkich treści.

Dzieci słyszą… Słyszą o czym rozmawiają rodzice, słyszą informacje docierające z mediów i często nie rozumieją – nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje, że nie mogą pójść na plac zabaw, nie mogą bawić się z przyjaciółmi, nie mogą wyjść na rower, nie mogą…

Realizacją kampanii „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach” chcemy pomóc im to zrozumieć, a przy okazji promować bezpieczne zachowania.

Czwarta część kampanii „Twoje zdrowie jest w Twoich czystych rękach” będzie podejmować temat maseczki. Po co nam ona? Przed czym chroni? Czy naprawdę chroni? Z czego jest zrobiona? W prosty i zabawny sposób spróbujemy to wyjaśnić najmłodszym, a tym którzy skończyli już 4 lata wyjaśnimy, dlaczego teraz trzeba nosić maseczkę.

Projekt jest prowadzony na naszej stronie internetowej (www.13muz.eu) oraz na profilu fb (www.facebook.com/13muz/), gdzie cyklicznie są umieszczane kolejne elementy kampanii.

Bezpośredni link do strony projektu

16,17.05.2020 (sobota, niedziela), sobota o godz. 12.00 i niedziela o godz. 14.00

Domowy Animator Kultury: Nadęte Warsztaty: Co słychać… w mojej kuchni?!

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Część czwarta: sobota o godz. 12.00

Część piąta: niedziela o godz. 14.00

Część pierwsza, druga i trzecia z 17,18 i 19 kwietnia pod linkiem

Domowy Animator Kultury, czyli analogowe warsztaty, doskonale znane i lubiane, odbywające się ciągu roku w Domu Kultury „13 Muz” przeniesione w przestrzeń Internetu: Nadęte warsztaty, Książkowe warsztaty, Boom warsztaty, Kamil Żongler – warsztaty i spektakle.

W kolejny weekend to my pokażemy Wam, co słychać w domu… a dokładnie co słychać w kuchni?

Czy garnki służą tylko do gotowania? Czy na sztućcach da się grać? Jaki dźwięk wydaje kuchenna tarka i do czego jeszcze służy patelnia?

O tym, że dom pełen jest dźwięków, a w ferworze codziennych obowiązków po prostu ich nie słyszymy „opowie od kuchni” nasza muzo-specjalistka Martyna Rau. Wysmaży dla nas trochę muzycznych dźwięków i zagotuje nasze stęsknione za nadętymi warsztatami emocje.

Warsztaty są nieodpłatnie 🙂

Liczba miejsc jest nieograniczona 🙂

Czekamy na Was jak zwykle tyle tylko, że na naszym kanale na YouTube.

18.05.2020 (poniedziałek), godz. 19.00

Poniedziałek Jazz Fana: Cafe Jazz Trio – koncert online

YouTube ZSJ Szczecin / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona

Koncert miał odbyć się w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie, jednak ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się i organizacji imprez kulturalnych z publicznością, koncert odbędzie się w Internecie na kanale YouTube ZSJ Szczecin

Bezpośredni link do koncertu uaktywni się 18 maja 2020 r. o godz. 19.00.

Cafe Jazz Trio to szczeciński zespół grający klasykę Swing Jazzu (1930-1960), w skromnym instrumentarium: klarnet, gitara, bas, werbel (szczotki), nawiązujący stylistyką brzmieniową do zespołów klubowych z epoki Swing. Bezpretensjonalność interpretacji i kameralny skład, to klarowność i przejrzystość brzmienia. W repertuarze zespołu znajdują się również wybrane motywy muzyki filmowej, w swingowych aranżacjach.

Program koncertu to głównie standardy z gatunku Swing Jazz, w klasycznych klubowych aranżacjach.

W 2018 roku zespół wydał swój pierwszy album pt. „Summertime”. Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Wydział Kultury Miasta Szczecin pod patronatem medialnym Radia Szczecin przy współpracy Domu Kultury „13 Muz” i Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

W 2019 roku zespół nagrał swoją drugą płytę, tym razem z polską muzyką filmową. Repertuar z tej płyty znajdzie się oczywiście w programie koncertu.

Cafe Jazz Trio wbrew nazwie zagra w kwartecie:

Krzysztof Marek – klarnet

Robert Jarzębski – gitara

Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – kontrabas

Ryszard Słowicki – instrumenty perkusyjne

Informacje o zespole na: www.facebook.com/Cafe-Jazz-Trio-101192320281393

Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe, Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin

www.zsj.com.pl; www.facebook.com/Zachodniopomorskie-Stowarzyszenie-Jazzowe-407943855888412

www.facebook.com/poniedzialekjazzfana; biuro@zsj.com.pl

Kwietniowy koncert z cyklu Poniedziałek Jazz Fana (20.04.) jest dostępny na naszym kanale YouTube pod linkiem

Partner: Dom Kultury „13 Muz” Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

POZOSTAŁE WYDARZENIA ONLINE

Niezwykłe kobiety

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/

Cykl pokazujący wyjątkowe postaci kobiece, które zapisały się w historii kultury. To bohaterki, których losy mogłyby być scenariuszem filmowym. Były znaczącymi osobowościami swoich czasów, a tym samym ich historie do dziś są intrygujące i zasługują na przypomnienie. Przy okazji #zostanwdomu przedstawionych będzie 13 postaci czyli 13 muz.

Szczegóły pod linkiem

Warsztaty teatralne online

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube

Cykl warsztatów odbywających się dotychczas regularnie w każdy wtorek o godz. 16.00 w Domu Kultury „13 Muz” teraz również można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu. Szczegóły pod linkiem. Prowadzone też są próby teatralne (Teatr Janusza, SAS – Salon Artystyczny Seniorów. Szczegóły pod linkiem) i czatów (pomiędzy artystami) online.

Joga w Muzach

Kolejny stały element w programie Domu Kultury „13 Muz” przeniesiony w przestrzeń internetową. Jednak ufamy, że już w niej nie zostaniemy na zawsze, ale wrócimy do analogowego, pięknego świata, który pamiętamy i który wydaje się bardziej naturalnym środowiskiem dla naszego cyklu. Link i plan zajęć do „Jogi w Muzach”, plan zajęć online pod linkiem informacje także pod tym linkiem

Slow Activity Movement online

www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube

Aby nie zatracić pogody ciała, ducha i umysłu, zapraszamy na zajęcia Slow Activity Movement online. Połączenie oddechu, medytacji i ruchu pozwala odstresować się i wyjść z przytłaczających nas aktualnie energii. Zajęcia, które normalnie prowadzi Jagoda Feszczak w Domu Kultury „13 Muz”, tym razem w wersji online, dostępne na naszym kanale YouTube – linki na naszej stronie i w wydarzeniu na Facebooku.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie