Region

Muzeum Narodowe w Szczecinie otwiera kolejne dwa oddziały

Od 18 czerwca br. ponownie udostępnione zostaną zwiedzającym dwa oddziały Muzeum Narodowego w Szczecinie: Muzeum Tradycji Regionalnych oraz Muzeum Historii Szczecina. Od połowy maja czynne już są Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej oraz gryficka Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych.

Opublikowane

w dniu

Od 18 czerwca br. do odwołania, obowiązywać będą nowe godziny otwarcia Muzeum – do szczecińskich gmachów zapraszamy w czwartki, piątki, soboty oraz niedziele między godziną 12.00 a 18.00. W soboty, niezmiennie, wstęp wolny. W pozostałe dni obowiązuje regularny cennik biletów.

Uwaga! Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej do 14.06 działa według tymczasowego schematu otwarcia, tj. wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela, w godzinach 10.00 – 16.00, następnie od czwartku (18.06) już według nowego schematu.

We wszystkich gmachach obowiązują, zaakceptowane przez służby sanitarne, zasady bezpieczeństwa, m.in.: wstęp wyłącznie w maseczkach ochronnych (można nabyć w kasie), obowiązkowa dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu między zwiedzającymi, w gmachach jednocześnie może przebywać określona liczba osób. Płatność wyłącznie kartą.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne odwołane są wszelkie działania popularyzatorskie oraz zajęcia edukacyjne. Kreatywne zabawy oraz zadania w wersji on-line (cykl #otwartechoćzamknięte), dedykowane szczególnie najmłodszym, można odnaleźć w serwisie internetowym Muzeum oraz w mediach społecznościowych (facebook.com/muzeum.szczecin).

W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych czynne są trzy ekspozycje stałe „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” oraz „Stare srebra”. W lapidarium na dziedzińcu można podziewać cenne rzeźby Bernharda Bleekera oraz Johanna Gottfrieda Schadowa.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina to wyczerpujące kompendium dziejów miasta od czasów najdawniejszych po współczesność, szczególnie atrakcyjne w wyjątkowym roku – 777. rocznicy nadania miastu praw miejskich. To wystawy stałe „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”, „Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”, „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” oraz dwie kameralne ekspozycje „Gabinet biedermeieru” oraz „Eugen Dekkert – muzealne atelier”. Do końca sierpnia 2020 roku dostępna będzie także przedłużona wystawa czasowa „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku”.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej do końca sierpnia 2020 roku można oglądać wystawę czasową „Living in the Present Future” przygotowaną wspólnie z Bornholms Kunstmuseum.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy z uwagi na technologię wentylacji oraz elektroniczny (dotykowy) kontent narracji pozostaje nieczynne do odwołania. Już wkrótce na placu Solidarności – dachu MNS-CDP pojawią się wystawy plenerowe – „Najdalsza Polska – Szczecin w pierwszych latach po wojnie: 1945-1948” oraz „Jedno plemię”.

Nadal nieczynny będzie gmach Muzeum przy Wałach Chrobrego. Trwają tu intensywne prace nad uruchomieniem dwóch nowych wystaw stałych „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI–XVII wieku”  (Interreg VA „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”). Z uwagi na zamknięcie granic opóźnieniu uległy prace nad wystawą czasową „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska w pierwszej połowie XX wieku”, której otwarcie, wraz z udostępnieniem istniejących wystaw stałych (ekspozycje etnograficznie oraz Antiquarium Dohrna) planowane jest na początek września.

Reklama

Region

Osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali groby „Sprawiedliwych wśród narodów świata”

Groby pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród narodów świata” porządkowali osadzeni w Areszcie Śledczym w Szczecinie. To kolejna odsłona porozumienia zawartego wcześniej przez Areszt Śledczy i szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Opublikowane

w dniu

W minioną środę i czwartek osadzeni z Aresztu Śledczego porządkowali na Cmentarzu Centralnym groby Polaków, którzy pomagali Żydom podczas II Wojny Światowej i zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Akcja sprzątania grobów odbyła się w dniach poprzedzających przypadający 24 marca, w niedzielę, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Po raz kolejny takie porządkowanie grobów przeprowadziły wspólnie szczeciński IPN i  Areszt Śledczy. To efekt podpisane w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy oboma instytucjami. Osadzeni w ramach resocjalizacji porządkują nagrobki a pracownicy IPN edukują ich na temat miejsc pochówku. Także tym razem osadzeni dowiadywali się o pochowanych na Cmentarzu Centralnym „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i czynach, których dokonali ratując Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Poprzednia taka akcja miała miejsce przed 1 listopada ub. roku, wówczas osadzeni porządkowali pomniki i groby żołnierzy Armii Krajowej.

………………………………………….

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski.

Pomoc, udzielana mimo codziennej trwogi okupacyjnego terroru, miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny – przykładem tej drugiej była działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”, tajnej organizacji afiliowanej przy polskich władzach.

Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być wzorem i inspiracją – to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez izraelski Instytut Yad Vashem. To również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia. Dziś, po dekadach, nie sposób ustalić ich personaliów.

Jednym z symboli niemieckich zbrodni, dokonanych w odwecie za ratowanie Żydów, jest tragiczny los Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 r. Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Nieprzypadkowo 75. rocznica tych dramatycznych wydarzeń jest obchodzona jako dzień bohaterskich Polaków, którzy w nieludzkich czasach wspięli się na wyżyny człowieczeństwa.

Czytaj dalej

Region

Ruszyły zapisy do I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych

Wszystkich miłośników planszówek Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do udziału w rozgrywkach, podczas których uczestnicy zmierzą się w znanych i lubianych szczecińskich grach. Turniej odbędzie się 23 marca, a już teraz można przesłać formularz i zgłosić chęć udziału w wydarzeniu.

Opublikowane

w dniu

Podczas I Turnieju Szczecińskich Gier Planszowych o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego miłośnicy planszówek spróbują swoich sił w grach tematycznie związanych ze Szczecinem: Był Sobie Szczecin, Guldeny Księcia Bogusława, Para na Zamek i Kim Jest Krzysztof Jarzyna czyli co Ty wiesz o Szczecinie?! Partnerem wydarzenia jest Petersen, szczeciński wydawca gier planszowych, poprzez rozrywkę i rywalizację przybliżających historię i kulturę Szczecina.

Aby wziąć udział w Turnieju, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie zamek.szczecin.pl/turniej i odesłać go na adres turniej@zamek.szczecin.plZgłoszenia są przyjmowane do 15 marca. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia, liczba miejsc jest ograniczona – zapraszamy 100 śmiałków! Na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Turniej rozpocznie się 23 marca (sobota) o godzinie 10:00 w Sali Anny Jagiellonki. Podczas rozgrywek nie zapomniano o najmłodszych – przygotowana zostanie dla nich strefa, gdzie wraz z rodzicami będą mogli zagrać w gry typu dobble i memory. To doskonała okazja do poznania lokalnej historii w zabawny i inspirujący sposób.

Szczegółowe informacje, regulamin konkursu, zasady gier oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie zamek.szczecin.pl/turniej

Czytaj dalej

Region

Masa atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tak Zamek pożegna karnawał

Gorące rytmy samby, spektakl interaktywny dla dzieci, ognisko, degustacja lokalnych wyrobów, animacje i wiele, wiele innych! Tak zapowiada się Pożegnanie karnawału na Zamku, które rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Karnawał jest czasem radosnym, pełnym tańca, śpiewu i zabawy. Takie również będzie jego pożegnanie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, a poprowadzi je Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych szczecińskich stand-uperów i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK.

Na rozpoczęcie zaplanowano Baśniową Paradę z udziałem publiczności, której przewodzić będą artyści z Gwardii Gryfa. Dla najmłodszych przygotowano także interaktywny spektakl „Baśniobór”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzeją gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Znani aktorzy lokalnych scen wykonają improwizowane etiudy obrazujące dawne bale hucznie wyprawiane w Zamku.

Nie zabraknie również niespodzianek dla prawdziwych smakoszy. Podczas wydarzenia kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowano degustację lokalnych wędlin i bigosu, a także pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Będą stoiska z grzanym winem, regionalnym piwem, gorącą czekoladą, kawą czy herbatą.

Zwieńczeniem Pożegnania karnawału na Zamku będzie kolorowa parada oraz prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych – warto więc pomyśleć o wyróżniającym się przebraniu. Każdy z uczestników otrzyma maskę karnawałową.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie