Region

Muzeum Narodowe w Szczecinie otwiera kolejne dwa oddziały

Od 18 czerwca br. ponownie udostępnione zostaną zwiedzającym dwa oddziały Muzeum Narodowego w Szczecinie: Muzeum Tradycji Regionalnych oraz Muzeum Historii Szczecina. Od połowy maja czynne już są Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej oraz gryficka Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych.

Opublikowane

w dniu

Od 18 czerwca br. do odwołania, obowiązywać będą nowe godziny otwarcia Muzeum – do szczecińskich gmachów zapraszamy w czwartki, piątki, soboty oraz niedziele między godziną 12.00 a 18.00. W soboty, niezmiennie, wstęp wolny. W pozostałe dni obowiązuje regularny cennik biletów.

Uwaga! Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej do 14.06 działa według tymczasowego schematu otwarcia, tj. wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela, w godzinach 10.00 – 16.00, następnie od czwartku (18.06) już według nowego schematu.

We wszystkich gmachach obowiązują, zaakceptowane przez służby sanitarne, zasady bezpieczeństwa, m.in.: wstęp wyłącznie w maseczkach ochronnych (można nabyć w kasie), obowiązkowa dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu między zwiedzającymi, w gmachach jednocześnie może przebywać określona liczba osób. Płatność wyłącznie kartą.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne odwołane są wszelkie działania popularyzatorskie oraz zajęcia edukacyjne. Kreatywne zabawy oraz zadania w wersji on-line (cykl #otwartechoćzamknięte), dedykowane szczególnie najmłodszym, można odnaleźć w serwisie internetowym Muzeum oraz w mediach społecznościowych (facebook.com/muzeum.szczecin).

W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych czynne są trzy ekspozycje stałe „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” oraz „Stare srebra”. W lapidarium na dziedzińcu można podziewać cenne rzeźby Bernharda Bleekera oraz Johanna Gottfrieda Schadowa.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina to wyczerpujące kompendium dziejów miasta od czasów najdawniejszych po współczesność, szczególnie atrakcyjne w wyjątkowym roku – 777. rocznicy nadania miastu praw miejskich. To wystawy stałe „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”, „Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”, „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” oraz dwie kameralne ekspozycje „Gabinet biedermeieru” oraz „Eugen Dekkert – muzealne atelier”. Do końca sierpnia 2020 roku dostępna będzie także przedłużona wystawa czasowa „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku”.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej do końca sierpnia 2020 roku można oglądać wystawę czasową „Living in the Present Future” przygotowaną wspólnie z Bornholms Kunstmuseum.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy z uwagi na technologię wentylacji oraz elektroniczny (dotykowy) kontent narracji pozostaje nieczynne do odwołania. Już wkrótce na placu Solidarności – dachu MNS-CDP pojawią się wystawy plenerowe – „Najdalsza Polska – Szczecin w pierwszych latach po wojnie: 1945-1948” oraz „Jedno plemię”.

Nadal nieczynny będzie gmach Muzeum przy Wałach Chrobrego. Trwają tu intensywne prace nad uruchomieniem dwóch nowych wystaw stałych „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI–XVII wieku”  (Interreg VA „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”). Z uwagi na zamknięcie granic opóźnieniu uległy prace nad wystawą czasową „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska w pierwszej połowie XX wieku”, której otwarcie, wraz z udostępnieniem istniejących wystaw stałych (ekspozycje etnograficznie oraz Antiquarium Dohrna) planowane jest na początek września.

Reklama

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej

Region

Zaproszenie na Noworoczny Rajd Rowerowy nad Jezioro Świdwie

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza miłośników turystyki rowerowej ze Szczecina, Gminy Dobra, Gminy Police oraz innych części Pomorza Zachodniego na coroczny Noworoczny Rajd Rowerowy nad jezioro Świdwie. Trasa tradycyjnie będzie poprowadzona po malowniczych szlakach Puszczy Wkrzańskiej.

Opublikowane

w dniu

W dniu 1 stycznia 2025 roku, o godzinie 12.00, uczestnicy rajdu spotkają się na parkingu przy Kąpielisku Głębokie. Rajd, który w poprzednich latach przyciągał ponad 100 uczestników, ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich miłośników turystyki rowerowej, którzy wspólnie na rowerach chcą przywitać Nowy Rok.

Cieszymy się ogromnie, że udział w wydarzeniu zapowiedziały kluby rowerowe ze Szczecina i Polic. Będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz planowania wspólnych wydarzeń rowerowych na 2025 rok. Brać rowerowa ciągle rośnie i coraz więcej osób wybiera aktywną formę turystki – powiedział Roman Iwaniuk, organizator wydarzenia i członek Rady Programowej Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas wydarzenia rowerzyści będą mieli okazję podziwiać piękno Puszczy Wkrzańskiej, pokonując około 34-kilometrową trasę. Rajd przebiega przez teren trzech gmin: Miasto Szczecin, Gmina Police oraz Gmina Dobra. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie ognisko organizowane przez wolontariuszy Fundacji Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus w Rezerwacie Świdwie. Będzie to okazja do składania sobie życzeń noworocznych, wymiany doświadczeń i planowania przyszłych wypraw rowerowych.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla organizatorów priorytetem, dlatego zadbali o odpowiednie materiały poprawiające bezpieczeństwo, dzięki wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Udział w rajdzie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Organizatorzy Zapraszają do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, aby wspólnie rozpocząć Nowy Rok w aktywny i zdrowy sposób.

Jedenaście lat temu wybraliśmy się w pięć osób, a poprzednie nasze rajdy noworoczne gromadziły już ponad 100 miłośników turystyki rowerowej. To pokazuje, że Polacy wybierają coraz częściej aktywne formy witania Nowego Roku – powiedział Paweł Malinowski, prezes honorowy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1111046130630066

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie