Gmina Dobra

Modernizacja placów zabaw

Gmina jest w trakcie realizacji zadania budżetowego pod nazwą: „Modernizacja placów zabaw na terenie Gminy Dobra”. Na zadanie w roku budżetowym 2021 jest zabezpieczone 150 000,00 zł.

Opublikowane

w dniu

Wg złożonych wniosków, dokonanej analizy w terenie oraz przeprowadzonych konsultacji z wnioskodawcami zostaną doposażone place zabaw w m. Buk i Rzędziny o urządzenia siłowni plenerowej. W Dobrej przy ul. Osiedlowej w Dołujach przy ul. Daniela, w Wołczkowie przy Parku Rodzinnym, oraz w Kościnie na palcu zabaw o urządzenia zabawowe dla dzieci.

Przeczytaj też: Gmina Dobra porządkuje obszar powojskowy

Na placach zostaną zamontowane urządzenia takie jak nowe huśtawki, karuzele, tablice edukacyjne. W Bezrzeczu natomiast, na terenie rekreacyjno-sportowym przewiduje się rozbudowę wiaty drewnianej i zakup ławostołów. 

Reklama

Gmina Dobra

Odpady zmieszane, czyli resztki po segregacji! Co wrzucać do pojemnika?

Ideą segregacji jest możliwość ponownego wykorzystania surowców znajdujących się w naszych odpadach. Chociaż ustawa „śmieciowa” nakłada taki obowiązek na każdego właściciela nieruchomości od 01.01.2020 roku nadal występują zaniechania albo błędy w segregacji. Niestety znaczna część mieszkańców umieszcza odpady nadające się do segregacji w pojemniku na odpady zmieszane, czego dowodem jest codzienna dokumentacja fotograficzna, która wpływa do Urzędu Gminy od firmy odbierającej odpady.

Opublikowane

w dniu

Odpady zmieszane -co do nich zaliczamy?

Tak naprawdę jest tylko kilka rodzajów odpadów, które zaliczamy do zmieszanych. Są to przede wszystkim: szmatki, ścierki, gąbki, kurz z odkurzacza, maszynki do golenia, mięso, ryby, resztki zwierzęce, odchody zwierząt, niedopałki papierosów, paragony ze sklepu lub bankomatu, porcelana, fajans, produkty higieniczne, takie jak pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata, włosy, sierść, pióra, zatłuszczony papier, puste zapalniczki, stłuczone naczynia, szklanki, kieliszki, zużyte ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, stare obuwie, styropian opakowaniowy, czy żwirek, trociny
z kuwet dla zwierząt, rękawiczki gumowe lub lateksowe.

SEGREGACJA ODPADÓW – NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY:

  • ŹLE! Opakowania plastikowe np. po mięsie, butelka plastikowa po oleju w pojemniku na odpady zmieszane.

Odpady te nadają się do recyklingu i bez wątpienia powinny znaleźć się w worku żółtym oznaczonym napisem „metale i tworzywa sztuczne”;

  • ŹLE! Opakowania plastikowe np. po jogurcie, śmietanie, serkach w pojemniku na odpady zmieszane.

Te odpady również powinny znaleźć się w żółtym worku i nie ma potrzeby ich myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

  • ŹLE! Słoik po majonezie, butelka szklana po oliwie w pojemniku na odpady zmieszane.

Odpady te stanowią szkło opakowaniowe i nadają się do recyklingu, ich miejsce jest w  zielonym worku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

  • ŹLE! Karton np. po pizzy w odpadach zmieszanych. O ile nie jest bardzo zatłuszczony zwykle nadaje się do niebieskiego worka z napisem „ papier”.

  • ŹLE! Paragony w „papierze”

Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony czy kupony nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

  • ŹLE! Styropian opakowaniowy w „plastiku”.

Tego typu odpad umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane.

  • ŹLE! Resztki mięsne oraz żwirek w pojemniku na odpady „BIO”

Tylko resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny możemy wyrzucać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady „zmieszane”, resztkowe.

  • ŹLE! Odpady budowlane wrzucane do odpadów zmieszanych.

Gruz ceglany, płytki, inne odpady poremontowe, także opakowania po farbach i klejach należy posegregować i samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

  • ŹLE! Zabawki w pojemniku na odpady zmieszane.

Tego rodzaju odpady należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

W czarnych pojemnikach nie mogą się też znaleźć odpady niebezpieczne, takie jak: baterie, akumulatory, odpady medyczne, lekarstwa, opakowania po środkach ochrony roślin, świetlówki i elektrośmieci, sprzęt elektryczny. Tego rodzaju rzeczy również powinny być dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Kierownik WGOKiE

Anna Budzyńska

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej PILNIE zatrudni LEKARZA WETERYNARII

Opublikowane

w dniu

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej ul. Zwierzyniecka 1 Dobra

PILNIE zatrudni

LEKARZA WETERYNARII

  1. Forma zatrudnienia – umowa o pracę.

  2. Wymiar czasu pracy – pełny wymiar czasu pracy lub 1/2 etatu

Wymaganie niezbędne:

  1. Obywatelstwo polskie.
  2. Wykształcenie wyższe weterynaryjne, prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz wpis do rejestru członków wojewódzkiej izby lekarskoweterynaryj nej.
  3. Co najmniej 3 letni staż pracy w zawodzie lekarza weterynarii, w tym praca ze zwierzętami (psy, koty).
  4. Wiedza praktyczną przy przeprowadzaniu zabiegów sterylizacji i kastracji psów i kotów.
  5. Znajomość przepisów ustaw oraz aktów wykonawczych.

Wymagania dodatkowe:

    1. Wysoka kultura osobista,
    2. Umiejętność planowania, sprawnej organizacji pracy i podejmowania decyzji,
    3. Komunikatywność, odporność na stres,
    4. Rzetelność dokładność, odpowiedzialność, systematyczność, komunikatywność,
    5. Umiejętność pracy w zespole,
    6. Prawo jazdy kat. B,
    7. Umiejętność obsługi programu Klinika XP

Dokumenty należy składać w siedzibie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra lub osobiście.

Pocztą na adres korespondencyjny Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, 72-003 Dobra, ul. Zwierzyniecka 1 z dopiskiem: „Nabór na stanowisko Lekarz Weterynarii”

Dodatkowych informacji o naborze udziela Specjalista ds. Kadr i Adopcji w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej nr kontaktowy: 508 222 247

Szczegółowe informacje można znaleźć na BIP Dobra https://bip.dobraszczecinska.pl/artykul/oferta-zatrudnienia-lekarz-weterynarii-wschronisku

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nabór przedstawicieli do Zespołu ds. budżetu obywatelskiego

W Gminie Dobra rusza nabór przedstawicieli do Zespołu ds. budżetu obywatelskiego na rok 2024.  Nabór przeprowadzony zostanie w dniach 15.03.2023 – 03.04.2023 r.

Opublikowane

w dniu

Zgłoszenia przyjmowane będą w terminie do 31.03.2023 r., na załączonym formularzu. Formularz dostępny jest także w siedzibie Urzędu Gminy.

Zgłoszenia przyjmowane będą:

  • w sekretariacie Urzędu Gminy Dobra przy ulicy Szczecińskiej 16a oraz

  • w formie elektronicznej na adres: gmina@dobraszczecinska.pl

Nabór przeprowadzony zostanie wśród grup:

  • mieszkańcy gminy;

  • członkowie organizacji pozarządowej

O przynależności do poszczególnej grupy decyduje kandydat poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola na formularzu.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 91 441 05 00.

Zapraszamy do aktywnego udziału w rozwoju naszej Gminy.

Zarządzenie

Formularz

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie