Gmina Kołbaskowo

Mieszkaniec Warzymic wydał ksiązkę

Mieszkaniec Kołbaskowo wydał książkę. Jej tytuł to „Autobiografia”. – Dostałem taką propozycję od wydawnictwa i pomyślałem, dlaczego nie? – mówi Andrzej Tomaszewski.

Opublikowane

w dniu

Pan Andrzej to niezwykle barwna postać, z niespotykanym poczuciem humoru, kochający życie, posiadający wiele talentów. „Współczesny człowiek renesansu, który znalazł wreszcie czas na opisanie całego swojego życia, udowadniając przy tym, że trzeba w nim być aktorem, a nie statystą”- czytamy w notce o autorze zamieszczonej w książce, którą napisał pod pseudonimem Sansewiera di Torno.
Z wykształcenia jest magistrem prawa.
Prowadzę kancelarię adwokacką w Łobzie. Chciałbym popracować jeszcze przez rok – mówi. Bronił Andrzeja Leppera. O sprawie media informowały na pierwszych stronach.
Kibic Warty Poznań, urodził się i mieszkał w pobliżu stadionu tego klubu. Kibic także Lecha Poznań i Pogoni Szczecin. W młodości sprinter rekordzista, również sędzia piłki ręcznej. Lubi biegi i pływanie długodystansowe. W latach 60. był lekkoatletą klubu KS Warta Poznań, uprawiał sprint na 60 m.
Jako 15-latek uzyskałem swój najlepszy czas 7,2 sek. na 60 m. Proszę zauważyć, że to niewiele mniej od czasów mistrzów – zaznacza z dumą.
Z zamiłowania człowiek sztuki szeroko pojętej, instrumentalista.
Pierwszą gitarę dostałem od ojca. Śpiewałem z Połomskim piosenkę „Spóźniony zmierzch” – mówi.
W dojrzałym wieku zaczął malować i pisać bajki dla dzieci, wiersze i poematy. – Bajek dla dzieci nie zdecydowałem się wydać, są tylko dla moich dzieci i wnuków – pokazuje specjalne egzemplarze.
Jest kolekcjonerem krawatów (ok. 1000 szt.), wina, miłośnikiem starych samochodów. Wychowany w atmosferze historii (potomek powstańca wielkopolskiego). Oddany mąż i tato, obecnie również kochający dziadek. – Moja żona jest cudowna, piękna. Dobra. Lepsza ode mnie – mówi z przekonaniem.
Ważne są dla niego trzy zasady życiowe. Napisał o nich w wydanej niedawno „Autobiografii”.
Pierwsza to „lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć”. Druga, która towarzyszy mi przez całe życie, napisana jest w Ewangelii św. Mateusza – „Nie rzucaj pereł przed wieprze”. Kiedy spotykasz się z kimś, otwierasz się przed nim, pamiętaj, że ten ktoś może być w stosunku do ciebie nieuczciwy. Że te twoje dobre chęci mogą być wdeptane w błoto jak te perły. A trzecia to „Nie wierz Grekom, którzy przynoszą dary”. Zawsze trzeba być ostrożnym, bo bezinteresownych ludzi jest coraz mniej.
Pan Andrzej pracuje nad kolejną publikacją.
Tak, podpisałem umowę wydawniczą. Tym razem będą to opowiadania i wiersze, pięknie wydane w sztywnej okładce. Wiersze nawiązują do tych trzech moim paremii, ukazujące nasze wady, kłamstwa, hipokryzję, nasz cynizm, ale są też takie o charakterze humorystycznym. Mam nadzieje, że pozycja ukarze się do lata tego roku. Będzie można ją nabyć w księgarniach internetowych i stacjonarnych.
Andrzej Tomaszewski urodził się w Poznaniu w 1950 roku. W Szczecinie i na Pomorzu od lat 70. Od 13 lat mieszka w Warzymicach.
Mieszka się tu bardzo dobrze. Gmina fantastycznie się rozwija – mówi.
Notę na całą stronę zmieściła o nim „Encyklopedia Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej” wydawnictwa Britishpedia.
Źródło: Gmina Kolbaskowo

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowe schronisko dla dzikich zwierząt „Jeżykowo” w Kurowie

W Kurowie powstało „Jeżykowo”, prywatne zimowisko dla jeży oraz innych dzikich zwierząt, które wymagają opieki lub rehabilitacji. Twórczynią i siłą napędową projektu jest Marzena Białowolska-Barnyk, założycielka „Fundacji Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”. W wywiadzie dla lokalnych mediów, pani Marzena wyraziła swoje zadowolenie z realizacji długoletniego marzenia, które dzięki wsparciu finansowemu ze strony społeczności udało się przekształcić w rzeczywistość.

Opublikowane

w dniu

W Jeżykowie zamieszkać mogą nie tylko jeże, ale także sowy, kaczki, wiewiórki i zające. Cała przestrzeń rehabilitacyjna, licząca ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, jest dostosowana do potrzeb mieszkających tam zwierząt, z myślą o ich powrocie do naturalnego środowiska.

Na terenie ośrodka można zobaczyć pracowników fundacji, którzy zajmują się budową wolier dla ptaków oraz przygotowaniem dzikiego ogrodu, wyposażonego tak, aby zwierzęta mogły bez trudu znaleźć pożywienie w każdych warunkach pogodowych.

Marzena Białowolska-Barnyk apeluje do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dostarczenia słomy dla podopiecznych, a także gałęzi i konarów, które mają być naturalnym elementem wystroju wolier. Troska o zwierzęta w Jeżykowie to ważny krok w kierunku ochrony dzikiej fauny regionu.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Kołbaskowie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie