Gmina Police

„Miejsce Łez” obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Opublikowane

w dniu

[lead]Jak w całej Polsce tak i w Policach odbyła się uroczystość 80 – lecia wybuchu II Wojny Światowej. Efektowne widowisko, które skłaniało do zadumy było ambitne, podniosłe i w pełni zrealizowane przez policki MOK. Dlaczego wybuchają wojny? W imię wielkich słów i pięknych idei tych, którzy wojny wywołują. Tylko oni znają prawdziwie powody konfliktów…[/lead]

Jak w oryginalny i przejmujący sposób opowiedzieć o wojnie aby dotknąć jej istoty, a jednocześnie odnieść się do współczesnych nam wydarzeń? Przed takim wyzwaniem stanął kompozytor Piotr Broda. Co powstało z jego rozważań, mogliśmy przekonać się 1 września w polickim MOK -u.

[subtitle]„Miejsce łez”[/subtitle]

Koncert podejmował temat kochanków, których miłość zaczyna się w dniu wybuchu wojny, jednak wojna odbiera im życie. W swoich listach pielęgnują obraz świata wolnego od wojny i nienawiści. Córka poznaje rodziców jedynie dzięki tym listom. Kiedy o nich mówi wybrzmiewa smutek, tęsknota i pustka, które w ludziach pozostawia wojna.

[subtitle]Burmistrz Polic, policzanie i przyjaciele[/subtitle]

Z zaproszenia Burmistrza Polic, do udziału w tej wyjątkowej uroczystości, skorzystała rzesza policzan. Do MOK -u licznie przybyli przedstawiciele Partnerskiego Miasta Pasewalk oraz Ueckermünde, przedstawiciele Powiatu Polickiego na czele ze Starostą Andrzejem Bednarkiem i przewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Arciszewskim. W koncercie udział wzięli Radni Urzędu Miejskiego w Policach, Honorowy Obywatel Polic ks. prałat kanonik Jan Kazieczko, przedstawiciele Rad Osiedlowych, sołectw, stowarzyszeń, placówek oświatowych.

Na koncert przybyło wielu zaproszonych gości oraz mieszkańców Polic, którzy czuli potrzebę upamiętnienia tych historycznych wydarzeń. Policzanie mieli szansę wspólnie uczcić ważny dzień w atmosferze przyjaźni, zadumy i artystycznych przeżyć… Co w słowach powitalnych podkreślał Burmistrz Polic Władysław Diakun.

[subtitle]Autorskie dzieło policzanina[/subtitle]

Muzyczną opowieść o tym, jak wojna wdziera się w losy zwykłych ludzi, skomponował Piotr Broda, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Jego dzieło nazwane Lacrimorium „Miejsce Łez”, nie było jedynie koncertem. Jest to bowiem dzieło wypełnione emocjami, przejmującą muzyką opatrzoną, nie mniej ujmującymi: śpiewem, poezją, wizualizacjami, grą świateł.

Kompozytor zaprosił do współpracy wielu artystów, którzy wraz z nim ukazali owe „Miejsce Łez”. Na scenie, obok Piotra Brody, wystąpili aktorzy Teatru Współczesnego: Adrianna Janowska-Moniuszko i Przemysław Walich, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, kwartet smyczkowy String Girls Band w składzie: Maria Radoszewska, Izabela Lazar, Edyta Hedzielska, Natalia Szwarczak. Za projekt wizualny odpowiadał Maciej Kęsy, zaś głosu dziecka użyczyła Lena Płudowska.

[subtitle]Muzyka opatrzona została tekstami Ireny Naumowicz i Konrada Pawickiego.[/subtitle]

Ważne wydarzenie, łączące wielu artystów oraz liczne audytorium oparte było przede wszystkim na sile twórczej i wykonawczej Ośrodka Kultury w Policach. Tam też policzanie mogą doświadczyć wielu emocji, artystycznych wrażeń, również podczas uroczystości przepełnionych smutkiem i zadumą.

[signature]Aleksandra Słowińska
Foto: Tomasz Łój

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Kolejny seans kina pod chmurką już w sierpniu na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Tym razem w ramach letniego kina plenerowego zapraszamy na seans „Masz ci los!” – polską komedię w gwiazdorskiej obsadzie, która dostarczy widzom emocjonujących wrażeń i sporej dawki dobrego humoru! Zasiądźcie więc wygodnie w leżakach i spędźcie wakacyjny wieczór, rozkoszując się seansem na świeżym powietrzu!

Opublikowane

w dniu

Masz ci los!” to nowa nieobliczalna komedia twórców „Planety Singli” i „Juliusza”, w której w zaskakujących rolach zobaczymy m.in. Izabelę Kunę, Piotra Głowackiego, Sonię Bohosiewicz, Rafała Rutkowskiego, Roberta Wabicha i Mariana Dziędziela, a także utalentowanych aktorów młodego pokolenia: Michała Sikorskiego i Wiktorię Kruszczyńską.

Podczas stypy po pogrzebie kochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz…

Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. Zaczyna się wyścig na pomysły, intrygi i podstępy. Najlepiej takie, żeby fortuną podzielić się z możliwie najmniejszą liczbą pozostałych. A najchętniej z nikim. Człowiek jest ludzki… ale nie gdy chodzi o rodzinę i wielkie pieniądze!*

*Opis dystrybutora filmu

Kiedy? 09.08.2024 r., godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Police

Rozpoczyna się remont Urzędu Stanu Cywilnego w Policach

Mieszkańcy Polic  powinni przygotować się na tymczasowe utrudnienia związane z remontem Urzędu Stanu Cywilnego w Policach. Prace rozpoczną się 29 lipca i mają potrwać do końca września. W związku z remontem, bieżąca obsługa interesantów będzie realizowana w ograniczonym zakresie. Władze zapewniają, że pomimo prowadzonych prac, uroczystości zaślubin będą odbywały się zgodnie z planem, bez zakłóceń.

Opublikowane

w dniu

Z uwagi na prace remontowe, wynika konieczność adaptacji pomieszczeń sali ślubów na parterze na tymczasowe miejsce obsługi. Dla załatwienia najpilniejszych spraw urząd przygotował dwa stanowiska, które mają zapewniać kontynuację najważniejszych usług. Mieszkańcy mogą oczekiwać, że ich wizyta w urzędzie może potrwać dłużej niż zwykle.
Urzędnicy pragną przypomnieć, że wiele spraw można załatwić elektronicznie, co pozwoli na ograniczenie konieczności osobistej wizyty. Wszystkim interesantom radzi się planowanie swoich wizyt w urzędzie z większym wyprzedzeniem i śledzenie komunikatów na stronie internetowej, a także zachowanie cierpliwości i wyrozumiałości w tym wyjątkowym okresie.

Czytaj dalej

Gmina Police

60. Etapowe Regaty Turystyczne – Trzebież w rytmie szant

Już w najbliższy piątek, 19 lipca, w malowniczej Trzebieży rozpoczną się wyjątkowe 60. Etapowe Regaty Turystyczne. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godzinę 11 przy głównym maszcie trzebieskiej mariny, a wśród uczestników znajdzie się blisko 270 żeglarzy na 76 jachtach. Uczniów tętniącego życiem wolnym harmonogramem weekendu będzie koncert szantowy w sobotni wieczór oraz uroczyste zakończenie regat w niedzielę.

Opublikowane

w dniu

Konkurencja startuje w Trzebieży, a pierwszy etap zakończy się w Nowym Warpnie. Podczas regat żeglarze przemierzą wody Zalewu Szczecińskiego, docierając do Stepskich z metą w Trzebieży 27 lipca, gdzie na triumfatorów czekać będzie Puchar Burmistrza Polic. Trasa zarysowuje malowniczą pętlę po zalewie, co sprawia, iż zawody te stają się prawdziwym testem nawigacyjnym i żeglarskim.

Gmina Police tradycyjnie wspiera wydarzenie, co dodatkowo podkreśla lokalny patriotyzm i zaangażowanie w rozwój sportów wodnych. Wieczorem po zmaganiach, atmosferę podgrzeje koncert szanty, w czasie którego usłyszymy znane i lubiane „Ryczące Dwudziestki”, a także „4 Refy” oraz „Zemsta Księżnej Anny”.

Z racji jubileuszu, szczególnym punktem programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, upamiętniającej kapitana Andrzeja Mendygrała. Uroczystość nabierze wyjątkowego charakteru dzięki pamięci tego wybitnego żeglarza i pedagoga.

Organizatorzy, w tym Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, przygotowali kompleksową agendę zarówno dla zawodników, jak i dopingujących kibiców. Szerokie żagle, słońce nad horyzontem i szanty w tle – to wszystko czeka na uczestników i sympatyków żeglarstwa podczas 60. Etapowych Regat Turystycznych w powiecie polickim.

Fot. Piotr Jurszo

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie