Gmina Police

„Miejsce Łez” obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Opublikowane

w dniu

[lead]Jak w całej Polsce tak i w Policach odbyła się uroczystość 80 – lecia wybuchu II Wojny Światowej. Efektowne widowisko, które skłaniało do zadumy było ambitne, podniosłe i w pełni zrealizowane przez policki MOK. Dlaczego wybuchają wojny? W imię wielkich słów i pięknych idei tych, którzy wojny wywołują. Tylko oni znają prawdziwie powody konfliktów…[/lead]

Jak w oryginalny i przejmujący sposób opowiedzieć o wojnie aby dotknąć jej istoty, a jednocześnie odnieść się do współczesnych nam wydarzeń? Przed takim wyzwaniem stanął kompozytor Piotr Broda. Co powstało z jego rozważań, mogliśmy przekonać się 1 września w polickim MOK -u.

[subtitle]„Miejsce łez”[/subtitle]

Koncert podejmował temat kochanków, których miłość zaczyna się w dniu wybuchu wojny, jednak wojna odbiera im życie. W swoich listach pielęgnują obraz świata wolnego od wojny i nienawiści. Córka poznaje rodziców jedynie dzięki tym listom. Kiedy o nich mówi wybrzmiewa smutek, tęsknota i pustka, które w ludziach pozostawia wojna.

[subtitle]Burmistrz Polic, policzanie i przyjaciele[/subtitle]

Z zaproszenia Burmistrza Polic, do udziału w tej wyjątkowej uroczystości, skorzystała rzesza policzan. Do MOK -u licznie przybyli przedstawiciele Partnerskiego Miasta Pasewalk oraz Ueckermünde, przedstawiciele Powiatu Polickiego na czele ze Starostą Andrzejem Bednarkiem i przewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Arciszewskim. W koncercie udział wzięli Radni Urzędu Miejskiego w Policach, Honorowy Obywatel Polic ks. prałat kanonik Jan Kazieczko, przedstawiciele Rad Osiedlowych, sołectw, stowarzyszeń, placówek oświatowych.

Na koncert przybyło wielu zaproszonych gości oraz mieszkańców Polic, którzy czuli potrzebę upamiętnienia tych historycznych wydarzeń. Policzanie mieli szansę wspólnie uczcić ważny dzień w atmosferze przyjaźni, zadumy i artystycznych przeżyć… Co w słowach powitalnych podkreślał Burmistrz Polic Władysław Diakun.

[subtitle]Autorskie dzieło policzanina[/subtitle]

Muzyczną opowieść o tym, jak wojna wdziera się w losy zwykłych ludzi, skomponował Piotr Broda, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Jego dzieło nazwane Lacrimorium „Miejsce Łez”, nie było jedynie koncertem. Jest to bowiem dzieło wypełnione emocjami, przejmującą muzyką opatrzoną, nie mniej ujmującymi: śpiewem, poezją, wizualizacjami, grą świateł.

Kompozytor zaprosił do współpracy wielu artystów, którzy wraz z nim ukazali owe „Miejsce Łez”. Na scenie, obok Piotra Brody, wystąpili aktorzy Teatru Współczesnego: Adrianna Janowska-Moniuszko i Przemysław Walich, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, kwartet smyczkowy String Girls Band w składzie: Maria Radoszewska, Izabela Lazar, Edyta Hedzielska, Natalia Szwarczak. Za projekt wizualny odpowiadał Maciej Kęsy, zaś głosu dziecka użyczyła Lena Płudowska.

[subtitle]Muzyka opatrzona została tekstami Ireny Naumowicz i Konrada Pawickiego.[/subtitle]

Ważne wydarzenie, łączące wielu artystów oraz liczne audytorium oparte było przede wszystkim na sile twórczej i wykonawczej Ośrodka Kultury w Policach. Tam też policzanie mogą doświadczyć wielu emocji, artystycznych wrażeń, również podczas uroczystości przepełnionych smutkiem i zadumą.

[signature]Aleksandra Słowińska
Foto: Tomasz Łój

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Nie będzie dyżurnego przedszkola w Policach

Na razie nie będzie dyżurnego przedszkola w wakacje w gminie Police. Sprawa braku wakacyjnych dyżurów w polickich przedszkolach ma wrócić na najbliższej sesji Rady Miejskiej..

Opublikowane

w dniu

Przedszkola w Policach zamykają się nawet na miesiąc czasu. Rodzice pozostają sami sobie. Na miesiąc muszą zorganizować jakąś opiekę dla swoich dzieciaków. Czegoś takiego jak dyżury w przedszkolach nie będzie w tym roku. Wszyscy zapomnieli o tym, że ustawodawca nie zdejmuje obowiązku z pana burmistrza, żeby zapewnił opiekę dla dzieciaków, których przedszkola są zamknięte. Nikt nie zapewnił alternatywy – mówi Radio Szczecin Rafał Ignaczak.

W ocenie Rafała Ignaczaka w Policach należałoby wrócić do modelu funkcjonowania przedszkoli, który obowiązywał w gminie przed 2019 rokiem.

Dyżury funkcjonowały świetnie przed pandemią, potem był Covid i rzeczywiście dzieciaki nie mogły się przemieszczać pomiędzy placówkami. Pandemii teraz nie ma, jest to wyraźnie już ogłoszone i możemy spokojnie wrócić do tego starego porządku, przywrócić dyżury. Myślę, że wystarczy troszeczkę dobrej woli i można to poukładać.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej

Gmina Police

Warsztaty tańca dancehall z Pauliną Woźniak

Jeśli chcecie poczuć niepowtarzalny klimat południa, doświadczyć tanecznych wibracji i dać ciału popłynąć przy dynamicznych dźwiękach muzyki, to te warsztaty są właśnie dla Was! Szkolić Was będzie instruktorka, która dopiero co wróciła z podróży na Jamajkę, gdzie miała możliwość doskonalić swój warsztat artystyczny u źródła.

Opublikowane

w dniu

Paulina Woźniak – uczestniczką formatów telewizyjnych You Can Dance, Mam Talent oraz Got to Dance – Tylko Taniec.

Dancehall to styl tańca, który narodził się na Jamajce w latach 70. – czuć w nim gorące słońce Karaibów, energetyczną moc południa i basowe rytmy zarażające dobrą energią. To styl, w którym całe ciało płynnie przechodzi przez kolejne ruchy bazowe, by zademonstrować siłę i energię drzemiącą w najgłębszych zakamarkach organizmu.

W czasie warsztatów, w formie choreografii lub w formie zabaw ruchowych, nauczycie się zarówno podstawowych kroków, jak i powtarzania dłuższych sekwencji tanecznych, jednocześnie
ćwicząc słuch muzyczny, korelację półkul mózgowych i koordynację ruchową.
Będziecie mogli skupić się nie tylko na samodzielnej pracy, ale również na działaniach zespołowych, co pozwoli Wam nawiązać nowe relacje koleżeńskie.

By wziąć udział w warsztatach, nie musicie mieć tanecznych umiejętności. Wystarczy, że dacie z siebie 100% pozytywnej energii i weźmiecie ze sobą dobry humor! Dajcie się porwać dźwiękom muzyki i wyraźcie siebie poprzez taniec!

Harmonogram warsztatów:

11:00 – 12:15 dzieci 8-11 lat

12:30 – 13:45 dzieci 12-14 lat
14:00 – 15:15 młodzież 15+

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie