Gmina Police

„Miejsce Łez” obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Opublikowane

w dniu

[lead]Jak w całej Polsce tak i w Policach odbyła się uroczystość 80 – lecia wybuchu II Wojny Światowej. Efektowne widowisko, które skłaniało do zadumy było ambitne, podniosłe i w pełni zrealizowane przez policki MOK. Dlaczego wybuchają wojny? W imię wielkich słów i pięknych idei tych, którzy wojny wywołują. Tylko oni znają prawdziwie powody konfliktów…[/lead]

Jak w oryginalny i przejmujący sposób opowiedzieć o wojnie aby dotknąć jej istoty, a jednocześnie odnieść się do współczesnych nam wydarzeń? Przed takim wyzwaniem stanął kompozytor Piotr Broda. Co powstało z jego rozważań, mogliśmy przekonać się 1 września w polickim MOK -u.

[subtitle]„Miejsce łez”[/subtitle]

Koncert podejmował temat kochanków, których miłość zaczyna się w dniu wybuchu wojny, jednak wojna odbiera im życie. W swoich listach pielęgnują obraz świata wolnego od wojny i nienawiści. Córka poznaje rodziców jedynie dzięki tym listom. Kiedy o nich mówi wybrzmiewa smutek, tęsknota i pustka, które w ludziach pozostawia wojna.

[subtitle]Burmistrz Polic, policzanie i przyjaciele[/subtitle]

Z zaproszenia Burmistrza Polic, do udziału w tej wyjątkowej uroczystości, skorzystała rzesza policzan. Do MOK -u licznie przybyli przedstawiciele Partnerskiego Miasta Pasewalk oraz Ueckermünde, przedstawiciele Powiatu Polickiego na czele ze Starostą Andrzejem Bednarkiem i przewodniczącym Rady Powiatu Cezarym Arciszewskim. W koncercie udział wzięli Radni Urzędu Miejskiego w Policach, Honorowy Obywatel Polic ks. prałat kanonik Jan Kazieczko, przedstawiciele Rad Osiedlowych, sołectw, stowarzyszeń, placówek oświatowych.

Na koncert przybyło wielu zaproszonych gości oraz mieszkańców Polic, którzy czuli potrzebę upamiętnienia tych historycznych wydarzeń. Policzanie mieli szansę wspólnie uczcić ważny dzień w atmosferze przyjaźni, zadumy i artystycznych przeżyć… Co w słowach powitalnych podkreślał Burmistrz Polic Władysław Diakun.

[subtitle]Autorskie dzieło policzanina[/subtitle]

Muzyczną opowieść o tym, jak wojna wdziera się w losy zwykłych ludzi, skomponował Piotr Broda, wieloletni pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Jego dzieło nazwane Lacrimorium „Miejsce Łez”, nie było jedynie koncertem. Jest to bowiem dzieło wypełnione emocjami, przejmującą muzyką opatrzoną, nie mniej ujmującymi: śpiewem, poezją, wizualizacjami, grą świateł.

Kompozytor zaprosił do współpracy wielu artystów, którzy wraz z nim ukazali owe „Miejsce Łez”. Na scenie, obok Piotra Brody, wystąpili aktorzy Teatru Współczesnego: Adrianna Janowska-Moniuszko i Przemysław Walich, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, kwartet smyczkowy String Girls Band w składzie: Maria Radoszewska, Izabela Lazar, Edyta Hedzielska, Natalia Szwarczak. Za projekt wizualny odpowiadał Maciej Kęsy, zaś głosu dziecka użyczyła Lena Płudowska.

[subtitle]Muzyka opatrzona została tekstami Ireny Naumowicz i Konrada Pawickiego.[/subtitle]

Ważne wydarzenie, łączące wielu artystów oraz liczne audytorium oparte było przede wszystkim na sile twórczej i wykonawczej Ośrodka Kultury w Policach. Tam też policzanie mogą doświadczyć wielu emocji, artystycznych wrażeń, również podczas uroczystości przepełnionych smutkiem i zadumą.

[signature]Aleksandra Słowińska
Foto: Tomasz Łój

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Policach nabiera kształtów

W Policach przy ulicy Niedziałkowskiego trwają prace nad nową inwestycją, która ma na celu zwiększenie liczby dostępnych mieszkań komunalnych. Obecnie w trakcie budowy jest budynek 3-klatkowy, który będzie zawierał 35 mieszkań, w tym 4 lokale dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Co istotne, budynek niedawno otrzymał elewację, co jest znaczącym krokiem w postępie prac.

Opublikowane

w dniu

Zakończenie budowy zaplanowano na czerwiec 2024 roku, a szacowany koszt realizacji inwestycji wynosi około 12 milionów złotych. Dodatkowo, do końca bieżącego roku zaplanowano projektowanie kolejnego budynku wielorodzinnego, który ma powstać u zbiegu ulic Piłsudskiego i Wyszyńskiego.

W ramach dalszych działań, samorząd planuje aktywnie poszukiwać źródeł dofinansowania, aby zrealizować kompleksową przebudowę zwolnionych lokali komunalnych. Pomoc ta będzie kierowana przede wszystkim do mieszkańców, którzy nie mają wystarczających środków finansowych, aby na własną rękę znaleźć adekwatne mieszkania.

Dodatkowo, kontynuowany będzie program „Mieszkanie za remont”, który umożliwia mieszkańcom zdobycie własnego lokum w zamian za własną pracę i środki finansowe włożone w odnowienie komunalnych pomieszczeń. Ta inicjatywa ma na celu nie tylko pomoc osobom w potrzebie, ale również przyczynia się do poprawy stanu mieszkaniowego w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Police

Szczeciński Rower Miejski w gminie Police – Pilchowo na liście nowych lokalizacji

Szczeciński system roweru miejskiego, nazywany BikeS, sukcesywnie rozszerza swoją ofertę o nowe gminy. Po dołączeniu do sieci Dobrej i Kołbaskowa, najnowszym planem jest uruchomienie pierwszej stacji rowerowej w miejscowości Pilchowo, leżącej w gminie Police, jednakże po stronie administracyjnej Szczecina. Zastępca burmistrza Polic, Damian Walczak, potwierdza, że plany te są w fazie konsultacji.

Opublikowane

w dniu

W chwili obecnej gmina Police oczekuje na oficjalną odpowiedź ze strony Szczecina w kwestii realizacji projektu. Do dyskusji została na razie wprowadzona propozycja jednej stacji. Jeśli plany zostaną zrealizowane, szczeciński samorząd będzie odpowiedzialny za pokrycie kosztów inwestycji. Walczak nie wyklucza przyszłych rozmów na temat rozbudowy sieci na terenie Polic.

Warto przypomnieć, że rower miejski BikeS świętował niedawno swoje dwunaste urodziny. W ciągu ponad dekady działalności odnotowano 3,5 miliona przejazdów, przy obecnej liczbie 26 tysięcy użytkowników systemu. Nowa wersja IV generacji rowerów jest wyposażona w siedem biegów oraz GPS i autonomiczne zamki. Stacje dokujące zostały zastąpione przez stojaki rowerowe z oznaczeniami „Strefa Postoju”, zwiększając liczbę punktów postoju z 87 do 100. BikeS dostępny jest przez cały rok, co jest zmianą w stosunku do wcześniejszego systemu funkcjonującego od marca do listopada.

Czytaj dalej

Gmina Police

Uczniowie ze szkół podstawowych tworzą domki dla owadów

W ramach inicjatywy ekologicznej, uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy Police włączyli się w projekt tworzenia domków dla owadów zapylających. Wsparciem technicznym i organizacyjnym akcję objął Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Policach. Prace odbyły się w dwóch turach: 9 kwietnia i 16 kwietnia 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia praktyczne połączono z lekcjami o znaczeniu owadów zapylających w ekosystemie. Realizowana akcja ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również praktyczny – domki dla owadów mają stanowić schronienie dla pszczół, trzmieli i innych pożytecznych insektów.

Klasa 3B Szkoły Podstawowej w Trzebieży przygotowała domek, który został zainstalowany przy ul. Spacerowej, na ciągu pieszym przy skateparku. Natomiast uczniowie z klas 3A i 3B Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach swe dzieła umieścili w Parku Staromiejskim na terenie Polic, dekorując lipy.

Domki te stanowią część większego przedsięwzięcia mającego na celu zachowanie bioróżnorodności oraz edukację lokalnej społeczności odnośnie roli owadów zapylających. Wizualnie przykuwają uwagę, są również przykładem zaangażowania najmłodszych na rzecz środowiska naturalnego.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie