Gmina Dobra

Kulturalne Pogranicze – II edycja. Koncert „Wybitni polscy i niemieccy kompozytorzy”

Stowarzyszenie Carpe diem, Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Morski i Gmina Blankensee, serdecznie zapraszają na trzeci już koncert w ramach drugiej edycji transgranicznego projektu „Kulturalne Pogranicze”. 23 marca, o godzinie 17.00, w Saloniku artystycznym „Nocturne” w Wołczkowie, rozpocznie się koncert zatytułowany „Wybitni polscy i niemieccy kompozytorzy”. Koncert wykonają znakomici pianiści: Kamila Sacharzewska, Szymon Drabiński oraz Arkadiusz Świech Junior.

Opublikowane

w dniu

Kamila Sacharzewska urodziła się 10 czerwca 2001 roku w Suwałkach. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej.

Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka oraz prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Jest stypendystką wielu donatorów i funduszy, m. in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu ,,Młoda Polska”, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Prezydenta Miasta Suwałk.

Laureatka wielu konkursów i nagród, m.in.:

* finalistka II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych,

* Grand Prix oraz Nagroda Główna na ,, XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition” Corpus Cristi Texas USA,

* I Nagroda na ,,VII International Polish Grand Piano Music Competition dedicated to Fryderyk Chopin” w Wilnie,

* I Nagroda i Nagroda Specjalna Jury ,,Musical Prodigy” w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Rydze,

* I Nagroda oraz Nagroda NIFC i Nagroda Fundacji im. Gyorgy”a Ferenczyego” w Budapeszcie na IV Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie,

* I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Piano Talents” w Mediolanie,

* II nagroda ,,The 5 International Moscow Music Competition ”w Moskwie,

* I Nagroda oraz Nagroda Specjalna Konsula RP w Nawarze La Roja Angela Tellechea Goyena i Konserwatorium Muzycznego im. Pabla Sarasate w Pampelunie na 19-tym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni,

* I Nagroda i Nagroda Specjalna na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Toperczera w Koszycach (Słowacja),

* I Nagroda i Nagroda Specjalna na 17 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym of Ile –de-France Maisons-Laffitte w Paryżu.

Szymon Drabiński jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Zduńskiej Woli w klasie fortepianu Marcina Szczerby oraz ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie prof. Karola Radziwonowicza.

Laureat wielu nagród w konkursach solo i w duecie, m.in. II Nagroda oraz Nagroda Instytutu Fryderyka Chopina w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni (2017), II Nagroda oraz Nagroda Specjalna w XX Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (2020, jako pianista kwintetu Ardere),

III Nagroda w VI Concurso Internacio nal de Musica Agustin Aponte na Teneryfie (2021).

Wielokrotnie występował m.in. w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej oraz sie dzibie NOSPR w Katowicach.

We wrześniu 2018 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Young Prague”. W listopadzie 2021 roku reprezentował Polskę podczas odbywającego się w Dubaju Expo 2020.

W 2022 roku jako stypendysta banku Societé Generale oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wraz ze skrzypaczką Aleksandrą Kornowicz, nagrał płytę „101 lat z życia sonaty”.

W roku 2024 uzyskał tytuł Ambasadora Miasta Zduńska Wola.

Arkadiusz Świech, młody pianista, mający na koncie kilkadziesiąt występów publicznych.

Uzyskane nagrody:

– listopad 2023 – Trzecia Nagroda w III-cim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Wiedeń 2023,

– luty 2024 -, Pierwsza Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Poetycką Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wielkiej Brytanii,

– luty 2024 – Platynowa Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Doskonałą Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Max Bruch”,

– luty 2024, Złota Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Couperin”,
– marzec 2024 Trzecia Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Royal Maas International Competition”.

Program koncertu:

Kamila Sacharzewska:

Fryderyk Chopin

Mazurek C-dur op. 24 nr 2

Walc Es-dur op.18

Jean-Philippe Rameau

L’Egyptienne

L’Indeferente

La Poule

Szymon Drabiński:

Fryderyk Chopin

Scherzo b-moll op. 31 nr 2

Arkadiusz Świech:

Fryderyk Chopin

Nocturne op.48 nr 1

Kamila Sacharzewska:

Jan Sebastian Bach

Prelude cis-moll

Fryderyk Chopin

Polonez fis-moll op. 44

Kamila Sacharzewska:

Fryderyk Chopin

Nocturne Des-dur op. 27 nr 1

Etude op. 25 nr 5

Szymon Drabiński:

Fryderyk Chopin

Sonata b-moll op. 35 mov. 1

Arkadiusz Świech:

Ludwig van Beethoven

Sonata op. 27 (Księżycowa cz.1)

Kamila Sacharzewska

Fryderyk Chopin

Polonez As-dur op. 53

W przerwie muzycznej opowieści zapraszamy na kawę/herbatę i domowe ciasta, oraz na pełne pasji rozmowy o muzyce, kulturze i …. życiu.

Bezpłatne wejściówki można pobrać: https://app.evenea.pl/event/wybitnikompozytorzy/

Stowarzyszenie Zachodniopomorski KLASTER MORSKI, Stowarzyszenie Carpe diem, Gemeinde Blankensee, Projekt „Kulturalne Pogranicze-II edycja” jest dofinansowany z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.

Gmina Dobra

Wykład dr Marty Cichockiej o integracji Pomorza Zachodniego w Mierzynie

Mieszkańcy gminy Dobra będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o historię regionu podczas najbliższego wydarzenia z cyklu „Historia w Dobrej”. Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 18:00 i będzie miało miejsce w siedzibie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Prelegentką będzie dr Marta Cichocka, która przedstawi wykład zatytułowany „Polak – Katolik. Procesy integracyjne na Pomorzu Zachodnim po II wojnie światowej”.

Opublikowane

w dniu

Wykład skupi się na analizie procesów integracyjnych ludności polskiej na terenach Pomorza Zachodniego. Dr Cichocka omówi, jak po II wojnie światowej mieszkańcy tej części kraju adaptowali się do nowej rzeczywistości, koncentrując się na rolach społecznych i kulturowych, jakie odegrał katolicyzm w procesie integracyjnym.

Jest to wyjątkowa okazja dla mieszkańców regionu, aby zrozumieć zmiany społeczne jakie miały miejsce w ich najbliższym otoczeniu po zakończeniu konfliktu i w latach, które nastąpiły. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią lokalną i zmianami społecznymi w Polsce po 1945 roku.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, organizatorzy sugerują wcześniejsze przybycie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra już wkrótce

18 maja br., (sobota), tereny sportowe przy ul. Sportowej 7 w Dobrej staną się areną rywalizacji najmłodszych miłośników piłki nożnej. Zainaugurowany zostanie Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Dobra. W zawodach weźmie udział młodzież szkolna, reprezentująca klasy 5-6 oraz 7-8 ze szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie gminy.

Opublikowane

w dniu

Zarówno organizatorzy, jak i mieszkańcy, z ogromnym zapałem oczekują na ten dzień, który promować będzie sportową rywalizację oraz zdrowy tryb życia wśród najmłodszych. Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00 i zaplanowano, że przebiegać będzie w duchu fair play oraz wzajemnego szacunku.

Osoby, które zawitają na boiska sportowe będą mogły nie tylko kibicować młodym talentom, ale także wziąć udział w dodatkowych atrakcjach przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a emocje sportowe gwarantowane. Zaprasza się zatem wszystkich mieszkańców gminy Dobra do wspierania rozwoju sportowych pasji u najmłodszych i do spędzenia czasu w rodzinnej, sportowej atmosferze.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie