Gmina Dobra

Kontrole nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami

Opublikowane

w dniu

[lead]Straż Gminna w Dobrej prowadzi kontrole nieruchomości pod kątem wywiązywania się ich właścicieli z obowiązku złożenia deklaracji na odbiór odpadów i posiadania pojemnika. Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji przygotował listę kilkudziesięciu nieruchomości, które w roku bieżącym mają już zużycie wody, a nie widnieją w gminnym systemie odbioru odpadów. [/lead]

Na kilkanaście przeprowadzonych kontroli okazało się, że znaczna część nieruchomości jest jeszcze niezamieszkała – jest w budowie. Niestety, w 6 przypadkach strażnicy gminni stwierdzili, że właściciele tych nieruchomości nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji i wyposażenia nieruchomości w pojemnik. Tłumaczenia generalnie były podobne – śmieci wożone były do starego miejsca zamieszkania w Szczecinie, do pracy itp. W jednym przypadku nieruchomość posiadała własny pojemnik na odpady (bez logo firmy). Okazało się, że odpady z tego pojemnika przekazywane były do pobliskiej nieruchomości, gdzie mieszkają rodzice i stamtąd dopiero odbierane. Według wstępnych ustaleń po zużyciu wody i ścieków proceder ten trwał dość długo. Wszyscy właściciele nieruchomości zostali ukarani mandatami karnymi. Brak złożenia deklaracji i brak pojemnika na odpady komunalne jest wykroczeniem z art. 10 ust. 2 i 2c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za co grozi mandat karny w wysokości do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł w postępowaniu sądowym. Z każdej kontroli sporządzany jest protokół i przekazywany do Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji. Właścicielowi nieruchomości wyznaczany jest termin 7 dni na złożenie deklaracji.

Równolegle prowadzone są doraźne kontrole w zakresie prawidłowej segregacji odpadów. W jednym przypadku za rażący brak prawidłowej segregacji został nałożony mandat karny, a sporządzony protokół także przekazany do Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji. Kontrole potrwają do końca roku i obejmą wszystkie nieruchomości w stosunku do których występują wątpliwości, czy powinny być w gminnym systemie gospodarowania odpadami, a więc, czy są zamieszkałe, czy złożyły deklarację i posiadają pojemnik na odpady.

Reklama

Gmina Dobra

KOMUNIKAT. Mycie i dezynfekcja pojemników na odpady mieszane

W dniach 27, 28, 29 i 30 marca b r. usługa mycia i dezynfekcji pojemników na odpady zmieszane będzie realizowana poza harmonogramem ich odbioru.

Opublikowane

w dniu

Dotyczy to wybranych ulic z miejscowości:
Dobra i Wołczkowo w dniu 27.03.2023 r.
Bezrzecze w dniu 28.03.2023 r.
Mierzyn w dniu 29.03.2023 r.
Mierzyn i Skarbimierzyce w dniu 30.03.2023 r.

Szczegółowe informacje (wykaz ulic) dostępne są na stronie internetowej www.dobraszczecinska.pl w zakładce – Gospodarka Odpadami w pod zakładce – Bieżące informacje i komunikaty. W związku z powyższym, proszę wystawić pojemniki na odpady zmieszane wraz z zawartością. Odpady zostaną odebrane a pojemniki umyte i zdezynfekowane. Dodatkowo informacja została przekazana właścicielom nieruchomości przez aplikację BLISKO.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

„Czyste Powietrze” – spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gminy Dobra

Wójt Gminy Dobra zaprasza mieszkańców na spotkanie konsultacyjne dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, w którym będzie uczestniczył Doradca Energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się dnia 29 marca 2023 r. w godz. 18:30 – 20:00 w Klubie w Dobrej przy ul. Granicznej 31.

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania przedstawione zostaną informacje o aktualnych założeniach programu, rodzajach przedsięwzięć na które można uzyskać dofinansowanie, jak również sposobach składania wniosków o dofinansowanie oraz zasadach jego realizacji i rozliczania.

Czyste Powietrze” to kompleksowy program rządowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Doradca Energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przedstawi praktyczne informacje, jak zdobyć atrakcyjne dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację domu w ramach Programu Czyste Powietrze, a także jak taką inwestycję przeprowadzić ekologicznie i ekonomicznie.

Program zakłada dofinansowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe tzw. kopciuchów oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym.

Wójt Gminy Dobra

Teresa Dera

 

GMINNY PUNKT

KONSULTACYJNO -INFORMACYJNY

PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

Urząd Gminy Dobra Wydział ds. Ochrony Środowiska

ul. Graniczna 31, 72- 003 Dobra

tel. 91 311 23 06, adres poczty elektronicznej: wos@dobraszczecinska.pl

Punkt czynny jest w godzinach: 

poniedziałek 830 – 16³º, wtorek – piątek 700 – 1500

www.bip.dobraszczecinska.pl – zakładka „Czyste powietrze”

www.wfos.szczecin.pl – zakładka program „Czyste powietrze”

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu.

Czyste powietrze” to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

www.czystepowietrze.gov.pl

Aktualne dane o wdrażaniu Programu na terenie Gminy Dobra – stan na dzień 31.12.2022 r.:

  • Liczba złożonych wniosków – 161
  • Liczba zrealizowanych przedsięwzięć – 89
  • Liczba zawartych umów o dofinansowanie – 124
  • Kwota wypłaconych dotacji dla przedsięwzięć z terenu gminy – 1 128 169,70 zł

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Spotkanie z przedsiębiorcami z Gminy Dobra. Jak zdobyć dofinansowanie

Starosta Policki, Wójt Gminy Dobra oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Policach mają zaszczyt zaprosić wszystkich przedsiębiorców z Gminy Dobra w dniu 21 marca 2023 roku na spotkanie pn.: „Możliwości uzyskania wsparcia finansowanego ze środków publicznych na rozwój firmy i zwiększenie zatrudnienia”.

Opublikowane

w dniu

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną możliwości skorzystania ze wsparcia urzędu pracy w postaci środków finansowych, pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz omówione zostaną zasady zatrudniania cudzoziemców.

Ponadto Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przedstawi nową perspektywę Funduszy Unijnych na lata 2021-2027, w tym możliwości wsparcia finansowego dla przedsiębiorców.

Zapraszamy o godz. 11.00 do Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej przy ul. Granicznej 31.

Osoby zainteresowane spotkaniem proszone są o potwierdzenie swojej obecności na e-mail: afedorowicz@pup.policki.pl lub tel. 91 312 32 17

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Urząd Pracy w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie