Gmina Kołbaskowo

Centralna część Warzymic zmieni się nie do poznania

Opublikowane

w dniu

[lead]Gmina Kołbaskowo chce zagospodarować miejsce po nieistniejącym dziś średniowiecznym kościele. Głównym akcentem całości będzie stalowy szkielet odzwierciedlający zarys dawnej świątyni. [/lead]

To ma być przestrzeń spotkań i spacerów, z którego korzystać będą mieszkańcy, a także turyści. Miejsce służące edukacji historycznej i wypoczynkowi.

[subtitle]Co się zmieni? [/subtitle]

Wykonana ma być ażurowa budowla stalowa, która odzwierciedlać będzie bryłę dawnego kościoła. Podstawą opracowania są zachowane zdjęcia z początku XX wieku. Wymiary obiektu to 11,4 m szerokości, 14,9 m długości oraz 17,76 m wysokości. W zakresie inwestycji jest także montaż ławek parkowych, siedzisk ze stołem, tablic edukacyjnych, lamp parkowych, urządzenie zieleni oraz utwardzenie terenu pod ciągami pieszymi i wykonanie schodów, ponieważ cały teren jest na sporym wzniesieniu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu na części tego wzniesienia w Warzymicach powstało miejsce wypoczynku z wiatami, utwardzonym ciągiem pieszym, miejscem na ognisko, placem zabaw oraz urządzoną zielenią.

Na przetarg pod nazwą „Zagospodarowanie terenu zabytkowych ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach, Gmina Kołbaskowo” wpłynęły dwie oferty. Komisja obecnie je analizuje. Obie niestety przekroczyły kosztorys. Możliwe jest przeprowadzenie kolejnego przetargu. Maksymalny termin realizacji inwestycji to 480 dni od momentu podpisania umowy.

[subtitle]Trochę historii, czyli co dziś wiemy o świątyni[/subtitle]

Kościółek w Warzymicach przetrwał około 700 lat, ale 60 lat temu został rozebrany. Zostały po nim tylko fundamenty. Co wiemy o świątyni w Warzymicach?

Kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku. Małą świątynię usytuowano w centrum osady, na wzniesieniu, w formie prostej salowej świątyni. Ściany posadowiono na kamiennym fundamencie. Wejścia znajdowały się po stronie południowej (od strony Karwowa) i zachodniej (od strony Będargowa). Wieżę postawiono nad wejściem po stronie zachodniej.

W XVIII i XIX wieku kościół poddano przebudowie. Podczas rozbudowy świątyni naruszono konstrukcję wieży i rozebrano ją. Przemurowano okna nadając im wyraźnie gotycką formę. W 1894 roku kościół otynkowano. Plac kościelny otoczony był kamiennym murem z bramkami od wschodu i zachodu.

[subtitle]Rozebrany po wojnie[/subtitle]

– Świątynia przetrwała wojenną zawieruchę w dobrym stanie, jednak nieużytkowana i systematycznie dewastowana popadła w ruinę – informują redaktorzy portalu architektura.pomorze.pl. – W kwietniu 1945 roku Warzymice zostały zajęte przez wojska radzieckie praktycznie bez walki, a z całej zabudowy jedynie kościół został nieznacznie uszkodzony. Stąd też wieś niemal od razu została zasiedlona. Pod wpływem przybyłych tu w 1946 roku byłych żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego, wieś przemianowano na Akowo. Ze zrozumiałych powodów nazwa ta nie mogła obowiązywać zbyt długo. W roku 1950 uchwałą Gminnej Rady Narodowej przemianowano wieś na Warzymice. Zgodnie z dyrektywą władz państwowych oraz za przyzwoleniem miejscowej ludności, kościół zburzono. Obecnie jedynym śladem po budowli są przysypane gruzem i porosłe chaszczami fundamenty, porozrzucane bezładnie głazy narzutowe oraz kamienna podmurówka od strony drogi.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie