Gmina Kołbaskowo

Centralna część Warzymic zmieni się nie do poznania

Opublikowane

w dniu

[lead]Gmina Kołbaskowo chce zagospodarować miejsce po nieistniejącym dziś średniowiecznym kościele. Głównym akcentem całości będzie stalowy szkielet odzwierciedlający zarys dawnej świątyni. [/lead]

To ma być przestrzeń spotkań i spacerów, z którego korzystać będą mieszkańcy, a także turyści. Miejsce służące edukacji historycznej i wypoczynkowi.

[subtitle]Co się zmieni? [/subtitle]

Wykonana ma być ażurowa budowla stalowa, która odzwierciedlać będzie bryłę dawnego kościoła. Podstawą opracowania są zachowane zdjęcia z początku XX wieku. Wymiary obiektu to 11,4 m szerokości, 14,9 m długości oraz 17,76 m wysokości. W zakresie inwestycji jest także montaż ławek parkowych, siedzisk ze stołem, tablic edukacyjnych, lamp parkowych, urządzenie zieleni oraz utwardzenie terenu pod ciągami pieszymi i wykonanie schodów, ponieważ cały teren jest na sporym wzniesieniu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu na części tego wzniesienia w Warzymicach powstało miejsce wypoczynku z wiatami, utwardzonym ciągiem pieszym, miejscem na ognisko, placem zabaw oraz urządzoną zielenią.

Na przetarg pod nazwą „Zagospodarowanie terenu zabytkowych ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach, Gmina Kołbaskowo” wpłynęły dwie oferty. Komisja obecnie je analizuje. Obie niestety przekroczyły kosztorys. Możliwe jest przeprowadzenie kolejnego przetargu. Maksymalny termin realizacji inwestycji to 480 dni od momentu podpisania umowy.

[subtitle]Trochę historii, czyli co dziś wiemy o świątyni[/subtitle]

Kościółek w Warzymicach przetrwał około 700 lat, ale 60 lat temu został rozebrany. Zostały po nim tylko fundamenty. Co wiemy o świątyni w Warzymicach?

Kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku. Małą świątynię usytuowano w centrum osady, na wzniesieniu, w formie prostej salowej świątyni. Ściany posadowiono na kamiennym fundamencie. Wejścia znajdowały się po stronie południowej (od strony Karwowa) i zachodniej (od strony Będargowa). Wieżę postawiono nad wejściem po stronie zachodniej.

W XVIII i XIX wieku kościół poddano przebudowie. Podczas rozbudowy świątyni naruszono konstrukcję wieży i rozebrano ją. Przemurowano okna nadając im wyraźnie gotycką formę. W 1894 roku kościół otynkowano. Plac kościelny otoczony był kamiennym murem z bramkami od wschodu i zachodu.

[subtitle]Rozebrany po wojnie[/subtitle]

– Świątynia przetrwała wojenną zawieruchę w dobrym stanie, jednak nieużytkowana i systematycznie dewastowana popadła w ruinę – informują redaktorzy portalu architektura.pomorze.pl. – W kwietniu 1945 roku Warzymice zostały zajęte przez wojska radzieckie praktycznie bez walki, a z całej zabudowy jedynie kościół został nieznacznie uszkodzony. Stąd też wieś niemal od razu została zasiedlona. Pod wpływem przybyłych tu w 1946 roku byłych żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego, wieś przemianowano na Akowo. Ze zrozumiałych powodów nazwa ta nie mogła obowiązywać zbyt długo. W roku 1950 uchwałą Gminnej Rady Narodowej przemianowano wieś na Warzymice. Zgodnie z dyrektywą władz państwowych oraz za przyzwoleniem miejscowej ludności, kościół zburzono. Obecnie jedynym śladem po budowli są przysypane gruzem i porosłe chaszczami fundamenty, porozrzucane bezładnie głazy narzutowe oraz kamienna podmurówka od strony drogi.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Trwa modernizacja drogi w powiecie polickim: inwestycja na odcinku Kurów – Siadło Dolne

Gmina Kołbaskowo prowadzi intensywne prace związane z rozbudową drogi gminnej na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Początek prac datowany jest na czerwiec roku bieżącego i rozpoczął się od procesu wycinki drzew oraz krzewów. Aktualny etap prac skupia się na przekładaniu i realizacji instalacji podziemnych, które są prowadzone głównie od strony Siadła Dolnego oraz na środkowym odcinku trasy.

Opublikowane

w dniu

Przebudowa dotyczy 600-metrowego fragmentu drogi i obejmować będzie nie tylko samą nawierzchnię, ale również infrastrukturę towarzyszącą. Zostaną wybudowane chodniki, zjazdy do posesji oraz mury oporowe. Prace mają na celu także rozbudowę istniejącej kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, a ponadto przewidziana jest budowa kanału technologicznego. Modernizacji ulegną również sieci wodociągowa, gazowa, oświetleniowa oraz elektroenergetyczna.

Oddanie zmodernizowanej drogi do użytku planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku. Jako wykonawca zadania wybrano spółkę Musing Bud z siedzibą w Szczecinie, która przyjęła budżet inwestycji na poziomie 8 milionów złotych. Dodatkowo, Gmina Kołbaskowo uzyskała znaczące wsparcie finansowe w formie dofinansowania w kwocie 3,2 miliona złotych pochodzące z Funduszu Rozwoju Dróg.

Jest to ostatni etap większego projektu, który wcześniej objął budowę i modernizację 740 metrów drogi w Siadle Dolnym oraz nowej trasy w Kurowie, aż do skrzyżowania z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Finalizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy stanu całej prawie trzykilometrowej gminnej drogi biegnącej wzdłuż Odry z Siadła Dolnego do Kurowa i znacząco wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana – wszystko, co musisz wiedzieć przed festiwalem

W najbliższą sobotę rozpocznie się festiwal „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”, który co roku przyciąga miłośników muzyki i poezji do malowniczego Moczył. Organizatorzy podają kilka kluczowych informacji dla odwiedzających.

Opublikowane

w dniu

Koncerty rozpoczną się o godzinie 17:00. Uwaga dla spóźnialskich: wszystkie bilety na aktualną edycję festiwalu zostały wyprzedane, co potwierdza niezmiennie rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem.

Podczas wejścia do strefy koncertowej uczestnicy będą musieli okazać ważny bilet oraz, w przypadku posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca, również karty KKM i dokument tożsamości. Kontrola biletów będzie wiązała się z otrzymaniem opaski umożliwiającej swobodne poruszanie się pomiędzy różnymi strefami festiwalu.

Oferta gastronomiczna zostanie zapewniona przez Sołectwo Moczyły i Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości, co obiecuje autentyczne doznania kulinarne.

Osoby przybywające samochodem mogą skorzystać z dwóch bezpłatnych parkingów polowych, gdzie porządku będą pilnować druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorzy apelują o przestrzeganie ich poleceń i nieparkowanie w miejscach zabronionych.

Rowerzyści z biletami dostaną wyznaczone miejsce do bezpiecznego zostawienia swoich jednośladów w strefie koncertowej.

Pogoda zapowiada się dobrze, lecz organizatorzy radzą zabranie ze sobą odzieży przeciwdeszczowej. Można również przynieść własne krzesełko turystyczne czy kocyk na relaks na trawie.

Aby zapewnić komfort odwiedzającym, przeprowadzone zostanie odkomarzanie terenu. Uczestnicy mogą dodatkowo zaopatrzyć się w środki odstraszające insekty.

Zaleca się pozostawienie w domu zwierząt, alkoholu oraz sprzętu foto/wideo do komercyjnych celów – ostatnie z nich jest zarezerwowane wyłącznie dla akredytowanych mediów.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wielkie wiosłowanie przez Międzyodrze – startuje letnia przygoda kajakowa!

Miłośnicy kajakarstwa oraz przygód na świeżym powietrzu mogą zacierać ręce! Już 24 sierpnia rusza letnia edycja spływów kajakowych poprzez malownicze Międzyodrze. Organizatorzy przygotowali serię czterech spływów, które będą odbywać się w różne pory roku, dając uczestnikom szansę na zdobycie wyjątkowych medali za każdy z nich.

Opublikowane

w dniu

To wyjątkowa okazja nie tylko do aktywnego wypoczynku, ale także do nauki i poznania cennych informacji o tym unikatowym ekosystemie. Przewodnikiem będzie ekspert, który bez wątpienia jest prawdziwą „kopalnią wiedzy” na temat lokalnej przyrody i historii.

Siadło Dolne to miejsce, gdzie uczestnicy będą stawiać swoje pierwsze wiosłowe. Organizacja wydarzenia zapewnia bezpłatny udział oraz wyposaża uczestników w dwuosobowe kajaki, które już czekają na śmiałków. Należy się jednak spieszyć – liczba wolnych miejsc jest ograniczona i pozostało tylko kilka kajaków. Zgłoszeń należy dokonywać w terminie do 22.08.2024 r. do godz. 12:00  poprzez stronę zarezerwuj.pl – zarezerwuj.pl

Inicjatywa jest wspierana dzięki środkom z Unii Europejskiej, a dokładnie z Funduszu Małych Projektów, co jest częścią Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027. Czy jest lepszy sposób na pożegnanie lata niż wiosłowanie pośród urokliwych krajobrazów Międzyodrza? Wsiądź do kajaka i dołącz do wodnej przygody!

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie