Gmina Kołbaskowo

Centralna część Warzymic zmieni się nie do poznania

Opublikowane

w dniu

[lead]Gmina Kołbaskowo chce zagospodarować miejsce po nieistniejącym dziś średniowiecznym kościele. Głównym akcentem całości będzie stalowy szkielet odzwierciedlający zarys dawnej świątyni. [/lead]

To ma być przestrzeń spotkań i spacerów, z którego korzystać będą mieszkańcy, a także turyści. Miejsce służące edukacji historycznej i wypoczynkowi.

[subtitle]Co się zmieni? [/subtitle]

Wykonana ma być ażurowa budowla stalowa, która odzwierciedlać będzie bryłę dawnego kościoła. Podstawą opracowania są zachowane zdjęcia z początku XX wieku. Wymiary obiektu to 11,4 m szerokości, 14,9 m długości oraz 17,76 m wysokości. W zakresie inwestycji jest także montaż ławek parkowych, siedzisk ze stołem, tablic edukacyjnych, lamp parkowych, urządzenie zieleni oraz utwardzenie terenu pod ciągami pieszymi i wykonanie schodów, ponieważ cały teren jest na sporym wzniesieniu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu na części tego wzniesienia w Warzymicach powstało miejsce wypoczynku z wiatami, utwardzonym ciągiem pieszym, miejscem na ognisko, placem zabaw oraz urządzoną zielenią.

Na przetarg pod nazwą „Zagospodarowanie terenu zabytkowych ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach, Gmina Kołbaskowo” wpłynęły dwie oferty. Komisja obecnie je analizuje. Obie niestety przekroczyły kosztorys. Możliwe jest przeprowadzenie kolejnego przetargu. Maksymalny termin realizacji inwestycji to 480 dni od momentu podpisania umowy.

[subtitle]Trochę historii, czyli co dziś wiemy o świątyni[/subtitle]

Kościółek w Warzymicach przetrwał około 700 lat, ale 60 lat temu został rozebrany. Zostały po nim tylko fundamenty. Co wiemy o świątyni w Warzymicach?

Kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku. Małą świątynię usytuowano w centrum osady, na wzniesieniu, w formie prostej salowej świątyni. Ściany posadowiono na kamiennym fundamencie. Wejścia znajdowały się po stronie południowej (od strony Karwowa) i zachodniej (od strony Będargowa). Wieżę postawiono nad wejściem po stronie zachodniej.

W XVIII i XIX wieku kościół poddano przebudowie. Podczas rozbudowy świątyni naruszono konstrukcję wieży i rozebrano ją. Przemurowano okna nadając im wyraźnie gotycką formę. W 1894 roku kościół otynkowano. Plac kościelny otoczony był kamiennym murem z bramkami od wschodu i zachodu.

[subtitle]Rozebrany po wojnie[/subtitle]

– Świątynia przetrwała wojenną zawieruchę w dobrym stanie, jednak nieużytkowana i systematycznie dewastowana popadła w ruinę – informują redaktorzy portalu architektura.pomorze.pl. – W kwietniu 1945 roku Warzymice zostały zajęte przez wojska radzieckie praktycznie bez walki, a z całej zabudowy jedynie kościół został nieznacznie uszkodzony. Stąd też wieś niemal od razu została zasiedlona. Pod wpływem przybyłych tu w 1946 roku byłych żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego, wieś przemianowano na Akowo. Ze zrozumiałych powodów nazwa ta nie mogła obowiązywać zbyt długo. W roku 1950 uchwałą Gminnej Rady Narodowej przemianowano wieś na Warzymice. Zgodnie z dyrektywą władz państwowych oraz za przyzwoleniem miejscowej ludności, kościół zburzono. Obecnie jedynym śladem po budowli są przysypane gruzem i porosłe chaszczami fundamenty, porozrzucane bezładnie głazy narzutowe oraz kamienna podmurówka od strony drogi.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – Uroczystości w Przecławiu z udziałem Straży Granicznej i niemieckiej Policji

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo będą mieli wyjątkową okazję uczestnictwa w obchodach dwudziestej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Uroczystości zaplanowano na czwartek, 23 maja, przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu w godzinach 16:30-17:30.

Opublikowane

w dniu

Centralnym wydarzeniem będzie prezentacja sprzętu służbowego Straży Granicznej oraz Policji Federalnej Niemiec. Lokalna społeczność otrzyma rzadką okazję do zapoznania się z pojazdami patrolowymi, quadami, a także wyposażeniem osobistym funkcjonariuszy, które wykorzystywane jest na co dzień przy ochronie granic.

Jednym z kulturalnych punktów programu będzie występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska oraz Orkiestry Policji Republiki Federalnej Niemiec z Berlina. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli szansę nie tylko na poznanie technicznego zaplecza służb, ale również na doświadczenie bogactwa kulturowego poprzez muzykę.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców gminy, aby wzięli udział w tych wyjątkowych obchodach, które będą okazją do refleksji nad dwudziestoma latami członkostwa Polski w strukturach europejskich.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy plac zabaw i boisko w Kurowie – idealne miejsce dla rodzin

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo zyskali nowe miejsce do aktywnego wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. W Kurowie został otwarty wielofunkcyjny plac zabaw wraz z boiskiem, które oferują wiele możliwości spędzania czasu zarówno dla najmłodszych, jak i osób w każdym wieku.

Opublikowane

w dniu

Centralnym punktem obiektu jest nowoczesny plac zabaw, wyposażony w różnorodne i bezpieczne urządzenia do zabawy. Duże elementy takie jak zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz mały park linowy dają możliwość rozwijania sprawności fizycznej dzieci w zabawowy sposób. Dla miłośników lekkiego dreszczyku przygotowana została tyrolka, zaś tradycjonaliści mogą korzystać z klasycznych huśtawek.

Obok placu zabaw mieszczące się tam boisko przyciąga miłośników sportów zespołowych. Oprócz gier w koszykówkę czy piłkę nożną, boisko wydaje się być doskonałym miejscem do organizacji lokalnych rozgrywek sportowych i integracji społeczności.

Infrastrukturę rekreacyjną uzupełniają umieszczone w strategicznych punktach ławki i kosze na śmieci, zachęcając do utrzymania czystości. Realizacja projektu możliwa była dzięki podpisaniu umowy z firmą KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon w ostatnich dniach minionego roku. Projekt objęty był ramami Budżetu Obywatelskiego i kosztował ok. 700 tysięcy złotych. Ostateczne otwarcie stanowi doskonały przykład efektywnego wykorzystania środków publicznych na inwestycje budujące lokalną wspólnotę.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Otwarcie Ścieżki CPO i Festyn Rodzinny w Ladenthin – Integrujemy Regiony

W niedzielę, 18 maja br, o godzinie 11:30, nastąpi oficjalne otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej CPO (Casekow – Penkun – Oder). Ceremonia otwarcia zostanie uświetniona podpisaniem polsko-niemieckich porozumień partnerskich. Uroczystość odbędzie się na skrzyżowaniu ścieżek rowerowych w Karwowie, przy przytulnej altanie wypoczynkowej.

Opublikowane

w dniu

Wójt Gminy Kołbaskowo, Małgorzata Schwarz, serdecznie zaprasza miłośników jazdy na rowerze oraz entuzjastów pieszych wędrówek: „Jest to doskonała okazja, aby cieszyć się z uroków naszej pięknej gminy i okolic, jednocześnie promując zdrowy styl życia i integrację między sąsiadującymi społecznościami.”

Dołączyć do uroczystości będzie można w grupie z dwóch punktów startowych: z miejscowości Ladenthin (odjazd o godz. 10:45 przy kościele) oraz z Będargowa (odjazd o godz. 11:00 przy cmentarzu).

Otwarcie ścieżki połączone jest z 4. edycją Festynu CPO w Ladenthin, który rozpocznie się o 13:00. Organizatorzy przygotowali bogaty program atrakcji. Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w zawodach sportowych z nagrodami, posłuchać koncertów, zobaczyć prelekcje i cieszyć oko pokazem ognia około godziny 22:00. Imprezę zakończy dyskoteka dla rowerzystów trwająca od 20:00 do 2:00 nocą. Na uczestników czekają również gadżety promocyjne i mapy ścieżki CPO.

Zdjęcia: UG Kołbaskowo

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie