Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Zakończono pracę na przykościelnym cmentarzu [FILM]

W sobotę, 28 maja zakończono prace na cmentarzu przykościelnym w Kołbaskowie. Udało się odnaleźć piękny nagrobek mistrza piekarskiego Richarda Stuhra i jego żony Marthy Stuhr.

Opublikowane

w dniu

Pogoda nam dopisała, więc nie było za gorąco – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Dziękuję wszystkim obecnym, którzy pracowali w Kołbaskowie, dzięki waszej pracy udało się dodać kolejną cegiełkę do historii Kołbaskowa.
Znaleźliśmy dziś żeliwny krzyż – nagrobek dziewczynki Liny Johanny Elisabeth Koplin, urodzonej 18 sierpnia 1896 roku w Kaliszu Pomorskim, zmarłej w domu swoich rodziców wieku 85 dni, 11 października 1896 roku w Kołbaskowie. Jej rodzicami byli restaurator Friedrich Koplin i Anna Koplin z d. Schröder z Kołbaskowa. Znaleźliśmy również ramię krzyża z inskrypcją: …plin / 22 Juli 1899. Christiane Karweik potwierdziła nasze przypuszczenia, to krzyż brata Liny- Fritza Waltera Arthura Koplin, urodzonego 11 lutego 1899 roku w Kołbaskowie, zmarłego w wieku 5 miesięcy i 11 dni – 22 lipca 1899 roku.

Foto; Tomasz Szustek

Z odnalezionych nagrobków, może kiedyś powstanie lapidarium – dodaje Marek Łuczak. Dziękuję za pomoc ks. kan. Krzysztofowi Traczowi z parafii Św. Trójce w Kołbaskowie. Dzięki naszej pracy wiemy znacznie więcej o ludziach, którzy tu kiedyś mieszkali i tworzyli historię tych ziem.
Udało się odnaleźć piękny nagrobek mistrza piekarskiego Richarda Stuhra, urodzonego 2 lipca 1862 roku, zmarłego 12 marca 1921 roku, a także jego żony Marthy Stuhr z d. Kiewitt, urodzonej 25 września 1869 roku w Kołbaskowie, zmarłej 9 marca 1923 roku w Szpitalu Boromeuszek w Szczecinie. Richard Stuhr był synem Juliusa Stuhra, urodzonego 27 lipca 1827 roku w Gdańsku, zmarłego 11 stycznia 1903 roku w Kołbaskowie. Nagrobek Stuhrów, za zgodą proboszcza, został ustawiony nad miejscem pochówku piekarza i jego żony.

Foto; Tomasz Szustek

Odnaleźliśmy również duży krzyż żeliwny – nagrobek Wilhelmine Caroline Marii Rückforth z d. Stöwhas – mówi Łuczak. Wilhelmine urodziła się 21 lipca 1835 roku w Smolęcinie. Była córką właściciela gospodarstwa Daniela Stöwhasa i Caroline Stöwhas z d. Buntzwik z Smolęcina. Wilhelmine wyszła za mąż za Christiana Ferdinanda Rückfortha, właściciela gospodarstwa w Kołbaskowie (ur. ok. 1821 roku w Kołbaskowie, zm. 11 stycznia 1902 roku w Kołbaskowie).
Podczas prac na cmentarzu, dwa tygodnie temu odnaleziono: płytę żeliwną małżeństwa: Ferdinanda Greifa (1854-1880) i Albertine Greif z d. Fischer (1856-1880), głowicę Ferdinanda Krummbacha (1850-1934) oraz Marthy Krummbach z d. Bütsch, płytę Friederike Caroline Rust z d. Hoppe (1823-1900), Hermanna Stoppel (1883-1940) oraz Auguste Thron z d. Stiepke (1858-1893).

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie