Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Zakończono pracę na przykościelnym cmentarzu [FILM]

W sobotę, 28 maja zakończono prace na cmentarzu przykościelnym w Kołbaskowie. Udało się odnaleźć piękny nagrobek mistrza piekarskiego Richarda Stuhra i jego żony Marthy Stuhr.

Opublikowane

w dniu

Pogoda nam dopisała, więc nie było za gorąco – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Dziękuję wszystkim obecnym, którzy pracowali w Kołbaskowie, dzięki waszej pracy udało się dodać kolejną cegiełkę do historii Kołbaskowa.
Znaleźliśmy dziś żeliwny krzyż – nagrobek dziewczynki Liny Johanny Elisabeth Koplin, urodzonej 18 sierpnia 1896 roku w Kaliszu Pomorskim, zmarłej w domu swoich rodziców wieku 85 dni, 11 października 1896 roku w Kołbaskowie. Jej rodzicami byli restaurator Friedrich Koplin i Anna Koplin z d. Schröder z Kołbaskowa. Znaleźliśmy również ramię krzyża z inskrypcją: …plin / 22 Juli 1899. Christiane Karweik potwierdziła nasze przypuszczenia, to krzyż brata Liny- Fritza Waltera Arthura Koplin, urodzonego 11 lutego 1899 roku w Kołbaskowie, zmarłego w wieku 5 miesięcy i 11 dni – 22 lipca 1899 roku.

Foto; Tomasz Szustek

Z odnalezionych nagrobków, może kiedyś powstanie lapidarium – dodaje Marek Łuczak. Dziękuję za pomoc ks. kan. Krzysztofowi Traczowi z parafii Św. Trójce w Kołbaskowie. Dzięki naszej pracy wiemy znacznie więcej o ludziach, którzy tu kiedyś mieszkali i tworzyli historię tych ziem.
Udało się odnaleźć piękny nagrobek mistrza piekarskiego Richarda Stuhra, urodzonego 2 lipca 1862 roku, zmarłego 12 marca 1921 roku, a także jego żony Marthy Stuhr z d. Kiewitt, urodzonej 25 września 1869 roku w Kołbaskowie, zmarłej 9 marca 1923 roku w Szpitalu Boromeuszek w Szczecinie. Richard Stuhr był synem Juliusa Stuhra, urodzonego 27 lipca 1827 roku w Gdańsku, zmarłego 11 stycznia 1903 roku w Kołbaskowie. Nagrobek Stuhrów, za zgodą proboszcza, został ustawiony nad miejscem pochówku piekarza i jego żony.

Foto; Tomasz Szustek

Odnaleźliśmy również duży krzyż żeliwny – nagrobek Wilhelmine Caroline Marii Rückforth z d. Stöwhas – mówi Łuczak. Wilhelmine urodziła się 21 lipca 1835 roku w Smolęcinie. Była córką właściciela gospodarstwa Daniela Stöwhasa i Caroline Stöwhas z d. Buntzwik z Smolęcina. Wilhelmine wyszła za mąż za Christiana Ferdinanda Rückfortha, właściciela gospodarstwa w Kołbaskowie (ur. ok. 1821 roku w Kołbaskowie, zm. 11 stycznia 1902 roku w Kołbaskowie).
Podczas prac na cmentarzu, dwa tygodnie temu odnaleziono: płytę żeliwną małżeństwa: Ferdinanda Greifa (1854-1880) i Albertine Greif z d. Fischer (1856-1880), głowicę Ferdinanda Krummbacha (1850-1934) oraz Marthy Krummbach z d. Bütsch, płytę Friederike Caroline Rust z d. Hoppe (1823-1900), Hermanna Stoppel (1883-1940) oraz Auguste Thron z d. Stiepke (1858-1893).

Gmina Kołbaskowo

Młode talenty sportowe z gminy Kołbaskowo nagrodzone przez Wójt Małgorzatę Schwarz

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbyło się wyjątkowe wydarzenie dedykowane młodym sportowcom z terenu gminy Kołbaskowo. Wójt Gminy Kołbaskowo uhonorował zdolnych zawodników nagrodami za ich osiągnięcia w sporcie.

Opublikowane

w dniu

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Julia Reginia, Adam Stański, Błażej Jezierski, Adrian Piórkowski, Filip Jarota, Mateusz Kajtowski, Kinga Kusiowska, Aleks Urbański, Fabian Urbański, Ewa Hamerska, Julia Szewczyk, Alan Maciejewski, Karolina Wasiuk oraz Lilianna Hamera. Są to obiecujące postacie na lokalnej, a być może i ogólnopolskiej, arenie sportowej, których zaangażowanie i wyniki zostały docenione przez lokalne władze.

Ceremonia wręczenia nagród była częścią większej inicjatywy mającej na celu promocję zdrowego stylu życia oraz wsparcie młodzieży w rozwoju ich sportowych pasji. Warto podkreślić, że tego typu wsparcie ma kluczowe znaczenie dla utalentowanych młodych ludzi, którzy dążą do osiągnięcia sukcesów na wyższych szczeblach rozgrywek sportowych.

Uroczystość była również okazją do zaprezentowania planów dotyczących rozwoju infrastruktury sportowej na terenie gminy. Działania te mają na celu stworzenie jeszcze lepszych warunków do treningu i rozwoju dla młodych sportowców.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nadchodzi remont głównej drogi w Ustowie

Starostwo Powiatu Polickiego ogłosiło, że planowany jest remont głównej drogi w miejscowości Ustowo – ostatniego odcinka trasy łączącej Szczecin z Siadłem Górnym. Obecna kondycja kilometrowego fragmentu pozostawia wiele do życzenia, z uwagi na liczne wyrwy i ubytki, co stanowi utrudnienie zarówno dla mieszkańców, jak i podróżujących tą trasą.

Opublikowane

w dniu

Na realizację prac remontowych przekazano środki w wysokości 6,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jak poinformował starosta policki, Andrzej Bednarek. Władze lokalne wspólnie z gminą podejmują starania o pozyskanie brakujących środków na pokrycie całkowitych kosztów remontu, szacowanych na 11 milionów złotych.

Plan przewiduje, że przetarg na realizację prac zostanie ogłoszony najpóźniej w maju bieżącego roku. W międzyczasie, do czasu rozpoczęcia głównych działań remontowych, droga zostanie tymczasowo zabezpieczona. Starosta Bednarek apeluje o cierpliwość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przyszłych prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, droga powinna zostać oddana do użytku w przyszłym roku.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Ogólnopolski Turniej Par Brydża Sportowego w Przecławiu

W sobotę, 17 lutego, o godzinie 11:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu stanie się areną zmagań brydżowych. Odbędzie się tam I Ogólnopolski Turniej Par Brydża Sportowego, który przyciągnie miłośników tej intelektualnej gry karcianej z całego kraju. Impreza została objęta honorowym patronatem Wójta Gminy Kołbaskowo, podkreślając tym samym jej ważność w kalendarzu sportów umysłowych.

Opublikowane

w dniu

Turniej zapowiada się jako wydarzenie pełne emocjonujących rozgrywek, gdzie strategia i zdolności analityczne uczestników będą kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. W przeciwieństwie do wielu gier, brydż wymaga nie tylko skupienia, ale i umiejętności współpracy w parach, co stanowi o unikalności tej dyscypliny sportu.

Organizatorzy obiecują, że atmosfera turnieju będzie sprzyjać zarówno doświadczonym graczom, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z brydżem. Wszystkich uczestników i gości czeka wiele godzin emocjonujących rozgrywek, a najlepsze pary zostaną uhonorowane Pucharem Wójta oraz innymi nagrodami.

Zachęcamy mieszkańców powiatu polickiego oraz gości z innych regionów Polski do udziału w tym turnieju, który będzie doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w przyjaznej i kompetentnej atmosferze. Więcej informacji na temat zapisów i szczegółów organizacyjnych można uzyskać kontaktując się z GOKSiR Przecław.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie