Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Przeszukają przykościelny cmentarz

W najbliższą sobotę (28 maja br.) o godz. 10:00, Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, zaprasza wszystkich chętnych do poszukiwań nagrobków oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Kołbaskowie (nm. Kolbitzow) w gm. Kołbaskowo.


Opublikowane

w dniu

Teren jest trudny, istniejące zabytkowe nagrobki usunięto spychaczem wiosną 1978 roku i wywieziono z terenu cmentarza. Kolejne prace prowadzono 6 maja 1983 roku oraz w 1995 roku. Część nagrobków wykorzystano do uzupełniania muru i przypór cmentarza. Spróbujemy więc poszukać resztek płyt oraz ich fragmentów, by spróbować ustalić do kiedy prowadzono tu pochówki w okresie niemieckim. Dzięki temu dowiemy się więcej o ludziach, którzy tu kiedyś mieszkali, kim byli mieszkańcy Kołbaskowa.

Foto: FB/Marek Łuczak

Dwa tygodnie temu odnaleźliśmy: płytę żeliwną małżeństwa: Ferdinanda Greifa (1854-1880) i Albertine Greif z d. Fischer (1856-1880), głowicę Ferdinanda Krummbacha (1850-1934) oraz Marthy Krummbach z d. Bütsch, płytę Friederike Caroline Rust z d. Hoppe (1823-1900), Hermanna Stoppel (1883-1940) oraz Auguste Thron z d. Stiepke (1858-1893) – mówi Marek Łuczak.
Osoby chętne do pomocy proszone są o zgłaszanie się na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy kościele w Kołbaskowie, zaznaczono na planie.

Foto: FB/Marek Łuczak

Proszę zabrać ze sobą szpadle i pręty – dodaje Marek Łuczak. Cmentarz wraz ze średniowiecznym kościołem wpisany jest w rejestr zabytków, będziemy więc działać według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Mamy zgodę na wykorzystanie wykrywaczy metalu, jeżeli wiec ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych to serdecznie zapraszam.

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie