Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Wysypisko śmieci – sprawca ukarany

Wraca temat dzikich wysypisk. Niestety, nadal znajdują się osoby, którzy brudzą, wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Na szczęście coraz częściej sprawcy odpowiadają za swoje czyny. W Gminie Kołbaskowo wysypisko śmieci ktoś sobie zrobił w pobliżu Ustowa. Już zapłacił tysiąc złotych mandatu. Musiał też posprzątać.

Opublikowane

w dniu

24 marca dostaliśmy sygnał od mieszkańca, że ktoś prosto z auta wyrzuca śmieci w pobliżu drogi w Ustowie – mówi Paweł Nelkowski, komendant Straży Gminnej w Kołbaskowie. – To były między innymi stare zabawki, rowerek, wózek, chodzik, do tego pełno plastikowych butelek. Osobie zgłaszającej udało się zrobić zdjęcie odjeżdżającego pojazdu, którym przyjechał sprawca – dodaje.
Strażnicy rozpoczęli szybką interwencję.
Ustaliliśmy właściciela pojazdu, przeprowadziliśmy z nim czynności wyjaśniające i ukaraliśmy mandatem w kwocie 1000 zł. Sprawca uprzątnął także zaśmiecone miejsce.  Chciałbym z tego miejsca przypomnieć, że w Gminie Kołbaskowo w Smolęcinie znajduje się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie mieszkańcy mogą za darmo zostawić różne odpady – wyjaśnia Paweł Nelkowski. – Ponadto chciałbym podziękować osobie, która zgłosiła zaśmiecanie, za właściwą reakcję. Dzięki temu mogliśmy przyczynić się do usunięcia nielegalnego składowiska odpadów.
Gmina Kołbaskowo dba o porządek. Wielokrotnie utylizowała śmieci. Pomagają też mieszkańcy, nie brakuje akcji z cyklu „posprzątaj gminę, dostaniesz roślinę”. Pomimo dużych nakładów na likwidacje dzikich wysypisk śmieci, ciągle przybywają nowe.
Regularnie kontrolujemy czystość na terenach leśnych, w okolicy Szlaku Bielika, jak również w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji – mówi komendant. – Niestety, część osób pozostawia po sobie odpady, które zalegają w lasach. Są też tacy, którzy zwożą odpady do lasu pojazdami w dużych ilościach i pozbywają się ich w trudno dostępnych miejscach.
W walce z problemem pomagają fotopułapki.
Wspomagają nasze działania przez całą dobę – mówi strażnik. – Nieduże urządzenia schowane w koronie drzew uruchamia się, kiedy ktoś pojawi się w jej pobliżu, ponieważ ma wbudowany czujnik ruchu. Urządzenie przesyła w sieci komórkowej na wskazane telefony straży gminnej obrazy i filmy wideo natychmiast po zarejestrowaniu. Kamera działa nie tylko w dzień, ale także w nocy. Nagrywa i robi zdjęcia w podczerwieni i nie potrzebuje lampy błyskowej. Fotopułapki pomogły już wykryć i ukarać wielu wandali.
Ile czasu trwa rozkład poszczególnych odpadów? W przypadku papieru jest to kilka tygodni, foliowa reklamówka rozkłada się około 15 lat, a plastikowa butelka – nawet 450 lat. Natomiast styropianowe kubki nie rozkładają się wcale.
Apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie przypadków podrzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych straży gminnej lub do urzędu gminy, wraz z zapisywaniem numerów rejestracyjnych pojazdów – mówi Mariusz Kuźniewski z Urzędu Gminy Kołbaskowo.
Źródło: Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Nadchodzą kontrole przydomowych kompostowników w Gminie Kołbaskowo

Mieszkańcy Gminy Kołbaskowo, którzy w deklaracjach dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi zadeklarowali posiadanie przydomowych kompostowników, będą poddani kontrolom. Zgodnie z zapowiedzią Urzędu Gminy, w czerwcu 2024 roku rozpoczną się inspekcje mające na celu weryfikację stosowania się do zasad kompostowania bioodpadów. Operacja ta wpisuje się w działania mające na celu potwierdzenie zasadności korzystania ze zwolnienia w części z opłat za odpady komunalne.

Opublikowane

w dniu

Pracownicy Urzędu Gminy oraz Straży Gminnej, jak co roku, przeprowadzą oględziny uprawnionych nieruchomości. Podczas wizytacji możliwe będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej kompostowników oraz zawartości bioodpadów. Właściciele zobowiązani są umożliwić kontrolę, zakończoną sporządzeniem protokołu pokontrolnego.

W myśl brzmienia art. 6k ust. 4b i ust. 4c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, brak kompostownika, niewłaściwe kompostowanie bądź odmowa dopuszczenia do kontroli może skutkować utratą praw do dotychczasowych ulg. Decyzja wójta w tej sprawie będzie finalna, a możliwość ponownego skorzystania z ulg zostanie zawieszona na okres minimum sześć miesięcy. Konieczne będzie wówczas złożenie nowej deklaracji odpadowej. Celem tych działań jest nie tylko egzekwowanie przepisów, ale i propagowanie samodzielnego kompostowania jako ekologicznej metody recyklingu odpadów.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Festiwal Poezji Śpiewanej w Dolinie Dolnej Odry

Zakończenie sezonu wakacyjnego już niebawem zostanie uświetnione wyjątkowym wydarzeniem muzyczno-kulturalnym. 31 sierpnia w malowniczej przestrzeni plenerowej w Moczyłach odbędzie się festiwal Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana. Bilety na tę wyczekiwaną imprezę są już dostępne do nabycia.

Opublikowane

w dniu

Festiwal zgromadzi znakomite postaci polskiej sceny muzycznej. Wśród zaproszonych artystów znajdą się Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska oraz Kuba Badach, którzy swoją twórczością zachwycą zgromadzoną publiczność.

Szczególnie oczekiwanym momentem festiwalu będzie premierowe wykonanie utworu Ryszarda Leoszewskiego poświęconego Międzyodrzu. Kompozycja ta, będąca hołdem dla lokalnej przyrody, zostanie zaprezentowana w towarzystwie uznanej aktorki i wokalistki Joanny Kołaczkowskiej. Nie lada gratką dla miłośników muzyki będzie też możliwość wysłuchania niezwykłego duetu artystycznego.

Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do doświadczenia lokalnej kultury i spędzenia czasu w wyjątkowym miejscu pod znakiem poezji śpiewanej. Bilety na festiwal są oferowane po atrakcyjnych cenach – dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca w cenie zaledwie 5 zł, a dla pozostałych osób w cenie 30 zł. Można je nabyć online przez platformę www.biletomat.pl oraz w kasie GOKSiR w Przecławiu. Należy jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorzy, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu oraz Gmina Kołbaskowo, zapewniają, że festiwal będzie wydarzeniem, które na długo zostanie w pamięci uczestników. Podczas gdy muzyka wypełni powietrze wokół Moczyły, widzowie będą mieli szansę na chwilę refleksji i wspólnego celebrowania lokalnego dziedzictwa kulturowego.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Międzynarodowe widowisko taneczne w GOKSiR Przecław

W ramach obchodów Festiwalu Tańca Randowplateau, w dniu 16 czerwca 2024 roku, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu będzie gospodarzem wyjątkowego przedstawienia. Widowisko, będące owocem polsko-niemieckiej współpracy artystycznej, zgromadzi na scenie ponad 100 tancerzy z trzech regionów: województwa zachodniopomorskiego, Pomorza Zachodniego i Brandenburgii. Wydarzenie to umożliwia nie tylko ekspresję artystyczną, ale także służy budowaniu więzi międzykulturowych.

Opublikowane

w dniu

Artystyczne dowodzenie nad produkcją przejmą Be van Vark, Anja Schäplitz oraz Bärbel Jahn z organizacji Tänzer* ohne Grenzen e.V. Uczestnicy oraz widzowie będą mieli okazję doświadczyć nie tylko kunsztu tanecznego, ale i idei transgranicznej współpracy wyrażanej w uniwersalnym języku sztuki.

Przedstawienie adresowane jest do osób w każdym wieku i ma stanowić celebrację jedności poprzez wyrażenie artystyczne. Tak znaczące wydarzenie w kulturalnym kalendarzu powiatu polickiego odbędzie się przy ulicy Rekreacyjnej 1, z rozpoczęciem o godzinie 17:00. Organizatorzy podkreślają, że wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednakże z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest odebranie 'wejściówki’ w kasie GOKSiR Przecław.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie