Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Wysypisko śmieci – sprawca ukarany

Wraca temat dzikich wysypisk. Niestety, nadal znajdują się osoby, którzy brudzą, wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Na szczęście coraz częściej sprawcy odpowiadają za swoje czyny. W Gminie Kołbaskowo wysypisko śmieci ktoś sobie zrobił w pobliżu Ustowa. Już zapłacił tysiąc złotych mandatu. Musiał też posprzątać.

Opublikowane

w dniu

24 marca dostaliśmy sygnał od mieszkańca, że ktoś prosto z auta wyrzuca śmieci w pobliżu drogi w Ustowie – mówi Paweł Nelkowski, komendant Straży Gminnej w Kołbaskowie. – To były między innymi stare zabawki, rowerek, wózek, chodzik, do tego pełno plastikowych butelek. Osobie zgłaszającej udało się zrobić zdjęcie odjeżdżającego pojazdu, którym przyjechał sprawca – dodaje.
Strażnicy rozpoczęli szybką interwencję.
Ustaliliśmy właściciela pojazdu, przeprowadziliśmy z nim czynności wyjaśniające i ukaraliśmy mandatem w kwocie 1000 zł. Sprawca uprzątnął także zaśmiecone miejsce.  Chciałbym z tego miejsca przypomnieć, że w Gminie Kołbaskowo w Smolęcinie znajduje się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie mieszkańcy mogą za darmo zostawić różne odpady – wyjaśnia Paweł Nelkowski. – Ponadto chciałbym podziękować osobie, która zgłosiła zaśmiecanie, za właściwą reakcję. Dzięki temu mogliśmy przyczynić się do usunięcia nielegalnego składowiska odpadów.
Gmina Kołbaskowo dba o porządek. Wielokrotnie utylizowała śmieci. Pomagają też mieszkańcy, nie brakuje akcji z cyklu „posprzątaj gminę, dostaniesz roślinę”. Pomimo dużych nakładów na likwidacje dzikich wysypisk śmieci, ciągle przybywają nowe.
Regularnie kontrolujemy czystość na terenach leśnych, w okolicy Szlaku Bielika, jak również w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji – mówi komendant. – Niestety, część osób pozostawia po sobie odpady, które zalegają w lasach. Są też tacy, którzy zwożą odpady do lasu pojazdami w dużych ilościach i pozbywają się ich w trudno dostępnych miejscach.
W walce z problemem pomagają fotopułapki.
Wspomagają nasze działania przez całą dobę – mówi strażnik. – Nieduże urządzenia schowane w koronie drzew uruchamia się, kiedy ktoś pojawi się w jej pobliżu, ponieważ ma wbudowany czujnik ruchu. Urządzenie przesyła w sieci komórkowej na wskazane telefony straży gminnej obrazy i filmy wideo natychmiast po zarejestrowaniu. Kamera działa nie tylko w dzień, ale także w nocy. Nagrywa i robi zdjęcia w podczerwieni i nie potrzebuje lampy błyskowej. Fotopułapki pomogły już wykryć i ukarać wielu wandali.
Ile czasu trwa rozkład poszczególnych odpadów? W przypadku papieru jest to kilka tygodni, foliowa reklamówka rozkłada się około 15 lat, a plastikowa butelka – nawet 450 lat. Natomiast styropianowe kubki nie rozkładają się wcale.
Apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie przypadków podrzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych straży gminnej lub do urzędu gminy, wraz z zapisywaniem numerów rejestracyjnych pojazdów – mówi Mariusz Kuźniewski z Urzędu Gminy Kołbaskowo.
Źródło: Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Warsztaty wokalne z gwiazdą Teatru Kana w Gminie Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza wszystkich mieszkańców na interaktywne warsztaty wokalne, które poprowadzi ceniona artystka Bibianna Chimiak, znana z angażujących występów w Teatrze Kana. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godzinie siedemnastej w świetlicy wiejskiej w Moczyłach. Spotkanie twórcze jest częścią większego projektu „Włączamy kulturę”, mającego na celu dostępność i rozwój kulturalny w regionie. Organizatorzy podkreślają, że zajęcia są bezpłatne i otwarte dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.

Opublikowane

w dniu

Celem warsztatów jest nie tylko nauka technik wokalnych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne śpiewanie i wrażenia artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia cennych umiejętności, spotkania z utalentowaną artystką i spędzenia czasu w kreatywnej atmosferze.

Projekt „Włączamy kulturę” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach, które mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju osobistego oraz kulturalnego życia społeczności.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie