Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Wysypisko śmieci – sprawca ukarany

Wraca temat dzikich wysypisk. Niestety, nadal znajdują się osoby, którzy brudzą, wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Na szczęście coraz częściej sprawcy odpowiadają za swoje czyny. W Gminie Kołbaskowo wysypisko śmieci ktoś sobie zrobił w pobliżu Ustowa. Już zapłacił tysiąc złotych mandatu. Musiał też posprzątać.

Opublikowane

w dniu

24 marca dostaliśmy sygnał od mieszkańca, że ktoś prosto z auta wyrzuca śmieci w pobliżu drogi w Ustowie – mówi Paweł Nelkowski, komendant Straży Gminnej w Kołbaskowie. – To były między innymi stare zabawki, rowerek, wózek, chodzik, do tego pełno plastikowych butelek. Osobie zgłaszającej udało się zrobić zdjęcie odjeżdżającego pojazdu, którym przyjechał sprawca – dodaje.
Strażnicy rozpoczęli szybką interwencję.
Ustaliliśmy właściciela pojazdu, przeprowadziliśmy z nim czynności wyjaśniające i ukaraliśmy mandatem w kwocie 1000 zł. Sprawca uprzątnął także zaśmiecone miejsce.  Chciałbym z tego miejsca przypomnieć, że w Gminie Kołbaskowo w Smolęcinie znajduje się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie mieszkańcy mogą za darmo zostawić różne odpady – wyjaśnia Paweł Nelkowski. – Ponadto chciałbym podziękować osobie, która zgłosiła zaśmiecanie, za właściwą reakcję. Dzięki temu mogliśmy przyczynić się do usunięcia nielegalnego składowiska odpadów.
Gmina Kołbaskowo dba o porządek. Wielokrotnie utylizowała śmieci. Pomagają też mieszkańcy, nie brakuje akcji z cyklu „posprzątaj gminę, dostaniesz roślinę”. Pomimo dużych nakładów na likwidacje dzikich wysypisk śmieci, ciągle przybywają nowe.
Regularnie kontrolujemy czystość na terenach leśnych, w okolicy Szlaku Bielika, jak również w miejscach przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji – mówi komendant. – Niestety, część osób pozostawia po sobie odpady, które zalegają w lasach. Są też tacy, którzy zwożą odpady do lasu pojazdami w dużych ilościach i pozbywają się ich w trudno dostępnych miejscach.
W walce z problemem pomagają fotopułapki.
Wspomagają nasze działania przez całą dobę – mówi strażnik. – Nieduże urządzenia schowane w koronie drzew uruchamia się, kiedy ktoś pojawi się w jej pobliżu, ponieważ ma wbudowany czujnik ruchu. Urządzenie przesyła w sieci komórkowej na wskazane telefony straży gminnej obrazy i filmy wideo natychmiast po zarejestrowaniu. Kamera działa nie tylko w dzień, ale także w nocy. Nagrywa i robi zdjęcia w podczerwieni i nie potrzebuje lampy błyskowej. Fotopułapki pomogły już wykryć i ukarać wielu wandali.
Ile czasu trwa rozkład poszczególnych odpadów? W przypadku papieru jest to kilka tygodni, foliowa reklamówka rozkłada się około 15 lat, a plastikowa butelka – nawet 450 lat. Natomiast styropianowe kubki nie rozkładają się wcale.
Apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie przypadków podrzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych straży gminnej lub do urzędu gminy, wraz z zapisywaniem numerów rejestracyjnych pojazdów – mówi Mariusz Kuźniewski z Urzędu Gminy Kołbaskowo.
Źródło: Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Rozbudowa drogi gminnej Kurów – Siadło Dolne nabiera tempa

W Kołbaskowie podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac przy rozbudowie drogi gminnej nr 195022Z na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Zadanie to będzie realizować Musing Bud Sp. z o.o. Spółka Jawna, firma zlokalizowana w Szczecinie. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln złotych.

Opublikowane

w dniu

Wybór wykonawcy poprzedziły starania wielu firm, gdyż w przetargu na realizację projektu uczestniczyło aż pięć przedsiębiorstw. Pomimo sporej konkurencji, wszystkie złożone oferty zmieściły się w wyznaczonym budżecie projektu, który był szacowany na 9,7 mln zł. Komisja przetargowa po szczegółowej analizie zdecydowała się na ofertę szczecińskiej firmy.

Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko rozbudowa samej drogi na długości około sześćset metrów, ale również kompleksowe prace towarzyszące. W planach jest budowa chodników, zjazdów do posesji, dodatkowo powstaną mury oporowe. Planowane jest również rozbudowanie infrastruktury takiej jak kanalizacja deszczowa i sanitarna, kanały technologiczne oraz modernizacja sieci wodociągowej, gazowej, oświetleniowej i elektroenergetycznej.

Projekt ten częściowo finansowany jest z Funduszu Rozwoju Dróg – Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln złotych. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, informuje o sukcesie w pozyskaniu wsparcia finansowego dla tego kluczowego przedsięwzięcia.

Przewidywany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał roku 2025. Inwestycja ta stanowi finalny etap rozbudowy lokalnego szlaku komunikacyjnego. Wcześniej, w 2022 roku, ukończono już rozbudowę niektórych segmentów drogi w Siadle Dolnym o długości siedemset czterdziestu metrów, a jeszcze przedtem zrealizowano budowę drogi w Kurowie aż do połączenia z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Po zakończeniu bieżącej rozbudowy, droga gminna prowadząca wzdłuż Odry o długości prawie trzech kilometrów, od Siadła Dolnego do Kurowa, będzie charakteryzować się znakomitym standardem.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy wielofunkcyjny plac zabaw wzbogaci Kurowo

Za projekt wielofunkcyjnego terenu odpowiada firma KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon, która rozpoczęła pracę nad przestrzenią po podpisaniu umowy z Małgorzatą Schwarz, wójtem Gminy Kołbaskowo, w ubiegłym roku. Inwestycja jest realizowana w ramach lokalnego Budżetu Obywatelskiego, a jej wartość szacowana jest na około 700 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Kompleksowy plac zabaw będzie zawierał duże elementy zabawowe w tym zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, małpi gaj, a także huśtawki i tyrolkę. Nie zabraknie również miejsca do aktywności sportowej – boisko zaprojektowano tak, aby można było na nim grać zarówno w koszykówkę, jak i piłkę nożną. Projekt przewiduje też instalację ławek i koszy na śmieci, co sprzyjać będzie utrzymywaniu porządku na terenie placu zabaw.

Oczekiwane oddanie placu do użytku niestety uległo opóźnieniu z powodu trudnych warunków pogodowych, lecz Małgorzata Schwarz zapewnia, że inwestycja jest na ukończeniu, a jej otwarcie przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej.

Wójt Gminy Kołbaskowo podkreśla, że „to będzie wizytówka Kurowa” oraz wyraża nadzieję, że „zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli wkrótce spędzać czas na nowym placu zabaw w sposób bezpieczny i przyjemny”.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Małgorzata Schwarz ponownie zwycięża w wyborach na Wójta Gminy Kołbaskowo

W pierwszej turze wyborów samorządowych w Gminie Kołbaskowo, urzędująca Wójt Małgorzata Schwarz odniosła kolejne zwycięstwo. Zdobywając imponujące 71,08% głosów, pokonała swego przeciwnika Tomasza Kubiaka, który uzyskał poparcie 1 417 wyborców.

Opublikowane

w dniu

Małgorzata Schwarz jest związana z Gminą Kołbaskowo od dwunastu lat, kiedy to po raz pierwszy objęła stanowisko Wójta w 2010 roku. Sukces w tegorocznych wyborach oznacza jej czwartą kadencję na tym stanowisku, co świadczy o trwałym poparciu mieszkańców. Liczba głosów oddanych na obecną Wójt – 3 482 – potwierdza jej silną pozycję w lokalnej społeczności.

Tym samym Schwarz kontynuować będzie prowadzenie gminy, która zyskała na jej administracji stabilność i rozwój przez ostatnią dekadę. Jej nowa kadencja to również czas na wdrożenie nowych projektów i inicjatyw, które mają na celu dalszą poprawę jakości życia mieszkańców.

Kampania wyborcza przebiegała w atmosferze merytorycznej dyskusji o przyszłości gminy, bez negatywnego przekazu, co jest odbiciem kultury politycznej charakterystycznej dla regionu. Rezultaty wyborów zostały przyjęte przez obie strony z godnością i szacunkiem dla wyborczej decyzji społeczności.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie