Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Powstaje prawie 10 km dróg

Inwestycje drogowe na niespotykaną dotąd skalę realizowane są obecnie w Gminie Kołbaskowo. W sumie budowanych jest 9,4 kilometrów dróg za 119,9 mln zł. Gmina Kołbaskowo obecnie realizuje pięć inwestycji drogowych o długości 5,2 kilometrów za 30,4 mln zł. W planach są kolejne.

Opublikowane

w dniu

Wzdłuż dk13 oraz Siadło Dolne – Kurów

Najszybciej, bo w czerwcu tego roku, zakończone mają być budowy w Warzymicach oraz Siadle Dolnym. W Warzymicach powstaje 630 m drogi gminnej wzdłuż drogi krajowej nr 13. To kontynuacja przebudowy ulicy Cedrowej, która zakończona została pod koniec 2020 roku (1,1, km kosztowało ok. 10 mln zł). Ma ułatwić komunikację ze Szczecinem. Prace realizuje Zakład Usługowo-Handlowy Zofia Kurzymska z Dobrzan. Ich wartość do 2,2 mln zł, w tym 932 tysiące złotych to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W połowie roku ma być gotowa także droga gminna z Siadła Dolnego do Kurowa, wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która ma być przedłużeniem Szlaku Bielika. Remontowana droga rozpoczyna się na skrzyżowaniu z drogą gminną biegnącą od nabrzeża nad Odrą, do drogi powiatowej Ustowo – Siadło Górne. Koniec stanowi działka 25/21 z obrębu Kurów. Obecnie trwają prace nawierzchniowe, na miejscu widać już pierwsze chodniki, krawężniki oraz miejsca parkingowe. Długość budowanej drogi to ok. 740 metrów. Inwestycje realizuje Eurovia, jej koszt to 5,2 mln zł. Budowa jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przecław – węzeł na obwodnicy

Od kilku miesięcy trwa budowa nowej drogi gminnej, która połączy drogę krajową nr 13 pomiędzy Przecławiem a Warzymicami, z węzłem „Przecław” na budowanej obwodnicy wyżej wymienionych miejscowości. Prace postępują, doskonale z lotu ptaka widać już przebieg nowej drogi, która docelowo będzie miała 750 m długości i 7 m szerokości oraz nawierzchnię z asfaltobetonu. Wzdłuż niej powstanie ścieżka rowerowa. Zadanie wykonawca, firma RSK Wolin, wycenił na kwotę 4,999 mln zł. Prace potrwają jeszcze około roku.

Ustowo – węzeł na obwodnicy i Ostoja – Szczecin

W tym roku rozpoczęły się kolejne dwie bardzo ważne inwestycje, budowa dróg gminnych Ustowo do węzła „Przecław” na obwodnicy oraz Ostoja – Szczecin.

Tę pierwszą buduje Strabag, który swoją pracę wycenił na 8,5 mln zł.

Ta droga, wraz z budowaną już inną drogą gminną od istniejącej dk13 do węzła „Przecław”, będą bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy i aglomeracji szczecińskiej. Odciążą ruch z istniejącej „trzynastki” i pozwolą na włączenie się do budowanej obwodnicy Przecławia i Warzymic, która poprowadzi dalej do autostrady A6, drogi ekspresowej S3 czy do Szczecina – mówiła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Zakres robót obejmuje budowę drogi głównej o długości 1,4 km i szerokości 6 m o nawierzchni z asfaltobetonu.

Drogę Ostoja – Szczecin zrealizuje Ben-Bruk za 9,5 mln. Zakres robót obejmuje budowę w sumie 2 km dróg, 1,3 km z Ostoi do ul. Zbójnickiej w Szczecinie o szerokości 6 m i nawierzchni z asfaltobetonu oraz budowę dróg osiedlowych o długości 600 m.

Zależy nam na tym, by ta inwestycja wystartowała na początku 2022 roku i zamierzamy ją zakończyć w 2022 roku – mówiła Małgorzata Schwarz. – To istotna droga, dlatego że ominie miejscowość Ostoja, będzie jej obwodnicą. Poza tym upłynni ruch aut w tym miejscu. Mieszkańcy naszej gminy będą mieli kolejną możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – dodała pani wójt.

Droga jest istotna także z innego powodu, nie tylko dla naszej gminy. Będzie dojazdem do planowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina, do węzła „Będargowo”. Aby tak się stało, potrzebna jest też nowa droga z Rajkowa do Będargowa (ok. 2,25 km), która obecnie jest w fazie projektowania.

Obwodnica Przecławia i Warzymic

W gminie budowana jest także droga, na którą kierowcy i mieszkańcy gminy i całej aglomeracji czekali od lat, o którą Małgorzata Schwarz walczyła nie tylko w Szczecinie, ale także w stolicy. To obwodnica Przecławia i Warzymic realizowana przez Budimex na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na placu budowy sporo się dzieje.

Postępują roboty. Na wiadukcie przyszłego węzła „Przecław” zostały zamontowane belki. Zbrojone są fundamenty wiaduktu WD-02. Wykonywane są roboty ziemne oraz przebudowy kolizji z sieciami kanalizacyjnymi i gazowymi. W ciągu kilku najbliższych miesięcy planowane jest rozpoczęcie robót bitumicznych na inwestycji – poinformowała GDDKiA. Jak zapewnia wykonawca: Jesteśmy pewni, że zakończymy roboty zgodnie z harmonogramem.

To pierwszy etap prac (ok. 4,2 km), od ronda Hakena do przecięcia z drogą krajową nr 13 przed skrzyżowaniem w Smętowicach. W połowie nowego szlaku powstaje węzeł drogowy „Przecław”. Wartość umowy to około 89,5 mln złotych. Inwestycja powinna zostać oddana do ruchu przed końcem 2023 roku.

Drugi etap obwodnicy (ok. 2,5 km) obejmuje odcinek od wspomnianego zetknięcia nowej drogi z obecną dk13 do węzła „Szczecin Zachód”. W tym przypadku trwa aktualizacja dokumentacji projektowej.

Plany

Dwie inwestycje zostały już wspomniane wyżej. To drugi etap obwodnicy Przecławia – do autostrady A6 (2,5 km) oraz droga gminna Będargowo – Rajkowo (2,25 km). W planach są kolejne. GDDKiA planuje budowę zachodniej obwodnicy Szczecina o dł. ok. 50 km, z czego ok. 10 km pobiegnie przez naszą gminę. Ogłoszony został przetarg na projekt dwupasmówki.

Starostwo Powiatowe w Policach planuje przebudowę ok. 2,5 km drogi powiatowej Dołuje – Stobno. Prace mają się rozpocząć w 2022 roku. Starostwo chce także przebudować drogę powiatową w miejscowości Ustowo. Wniosek o dofinansowanie zadania został wysłany do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Natomiast Gmina Kołbaskowo planuje remont ulicy Turkusowej oraz sąsiednich w Warzymicach. To w sumie ok. 2,5 km dróg. Koszt – około 20 mln złotych. Złożony został już wniosek o dofinansowanie zadania do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Przetarg ma być ogłoszony wkrótce.

Prace mogą potrwać około półtora roku – powiedziała Małgorzata Schwarz.

W planach jest także budowa około 1 km nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych. Gmina Kołbaskowo otrzymała już 3,9 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na to zadanie. Inwestycja obejmuje tereny po północnej stronie autostrady A6 na wysokości miejscowości Kołbaskowo. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 8 mln.

Źródło: Gmina Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Warsztaty wokalne z gwiazdą Teatru Kana w Gminie Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza wszystkich mieszkańców na interaktywne warsztaty wokalne, które poprowadzi ceniona artystka Bibianna Chimiak, znana z angażujących występów w Teatrze Kana. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godzinie siedemnastej w świetlicy wiejskiej w Moczyłach. Spotkanie twórcze jest częścią większego projektu „Włączamy kulturę”, mającego na celu dostępność i rozwój kulturalny w regionie. Organizatorzy podkreślają, że zajęcia są bezpłatne i otwarte dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.

Opublikowane

w dniu

Celem warsztatów jest nie tylko nauka technik wokalnych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne śpiewanie i wrażenia artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia cennych umiejętności, spotkania z utalentowaną artystką i spędzenia czasu w kreatywnej atmosferze.

Projekt „Włączamy kulturę” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach, które mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju osobistego oraz kulturalnego życia społeczności.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie