Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Powstaje prawie 10 km dróg

Inwestycje drogowe na niespotykaną dotąd skalę realizowane są obecnie w Gminie Kołbaskowo. W sumie budowanych jest 9,4 kilometrów dróg za 119,9 mln zł. Gmina Kołbaskowo obecnie realizuje pięć inwestycji drogowych o długości 5,2 kilometrów za 30,4 mln zł. W planach są kolejne.

Opublikowane

w dniu

Wzdłuż dk13 oraz Siadło Dolne – Kurów

Najszybciej, bo w czerwcu tego roku, zakończone mają być budowy w Warzymicach oraz Siadle Dolnym. W Warzymicach powstaje 630 m drogi gminnej wzdłuż drogi krajowej nr 13. To kontynuacja przebudowy ulicy Cedrowej, która zakończona została pod koniec 2020 roku (1,1, km kosztowało ok. 10 mln zł). Ma ułatwić komunikację ze Szczecinem. Prace realizuje Zakład Usługowo-Handlowy Zofia Kurzymska z Dobrzan. Ich wartość do 2,2 mln zł, w tym 932 tysiące złotych to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W połowie roku ma być gotowa także droga gminna z Siadła Dolnego do Kurowa, wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która ma być przedłużeniem Szlaku Bielika. Remontowana droga rozpoczyna się na skrzyżowaniu z drogą gminną biegnącą od nabrzeża nad Odrą, do drogi powiatowej Ustowo – Siadło Górne. Koniec stanowi działka 25/21 z obrębu Kurów. Obecnie trwają prace nawierzchniowe, na miejscu widać już pierwsze chodniki, krawężniki oraz miejsca parkingowe. Długość budowanej drogi to ok. 740 metrów. Inwestycje realizuje Eurovia, jej koszt to 5,2 mln zł. Budowa jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przecław – węzeł na obwodnicy

Od kilku miesięcy trwa budowa nowej drogi gminnej, która połączy drogę krajową nr 13 pomiędzy Przecławiem a Warzymicami, z węzłem „Przecław” na budowanej obwodnicy wyżej wymienionych miejscowości. Prace postępują, doskonale z lotu ptaka widać już przebieg nowej drogi, która docelowo będzie miała 750 m długości i 7 m szerokości oraz nawierzchnię z asfaltobetonu. Wzdłuż niej powstanie ścieżka rowerowa. Zadanie wykonawca, firma RSK Wolin, wycenił na kwotę 4,999 mln zł. Prace potrwają jeszcze około roku.

Ustowo – węzeł na obwodnicy i Ostoja – Szczecin

W tym roku rozpoczęły się kolejne dwie bardzo ważne inwestycje, budowa dróg gminnych Ustowo do węzła „Przecław” na obwodnicy oraz Ostoja – Szczecin.

Tę pierwszą buduje Strabag, który swoją pracę wycenił na 8,5 mln zł.

Ta droga, wraz z budowaną już inną drogą gminną od istniejącej dk13 do węzła „Przecław”, będą bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy i aglomeracji szczecińskiej. Odciążą ruch z istniejącej „trzynastki” i pozwolą na włączenie się do budowanej obwodnicy Przecławia i Warzymic, która poprowadzi dalej do autostrady A6, drogi ekspresowej S3 czy do Szczecina – mówiła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Zakres robót obejmuje budowę drogi głównej o długości 1,4 km i szerokości 6 m o nawierzchni z asfaltobetonu.

Drogę Ostoja – Szczecin zrealizuje Ben-Bruk za 9,5 mln. Zakres robót obejmuje budowę w sumie 2 km dróg, 1,3 km z Ostoi do ul. Zbójnickiej w Szczecinie o szerokości 6 m i nawierzchni z asfaltobetonu oraz budowę dróg osiedlowych o długości 600 m.

Zależy nam na tym, by ta inwestycja wystartowała na początku 2022 roku i zamierzamy ją zakończyć w 2022 roku – mówiła Małgorzata Schwarz. – To istotna droga, dlatego że ominie miejscowość Ostoja, będzie jej obwodnicą. Poza tym upłynni ruch aut w tym miejscu. Mieszkańcy naszej gminy będą mieli kolejną możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – dodała pani wójt.

Droga jest istotna także z innego powodu, nie tylko dla naszej gminy. Będzie dojazdem do planowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina, do węzła „Będargowo”. Aby tak się stało, potrzebna jest też nowa droga z Rajkowa do Będargowa (ok. 2,25 km), która obecnie jest w fazie projektowania.

Obwodnica Przecławia i Warzymic

W gminie budowana jest także droga, na którą kierowcy i mieszkańcy gminy i całej aglomeracji czekali od lat, o którą Małgorzata Schwarz walczyła nie tylko w Szczecinie, ale także w stolicy. To obwodnica Przecławia i Warzymic realizowana przez Budimex na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na placu budowy sporo się dzieje.

Postępują roboty. Na wiadukcie przyszłego węzła „Przecław” zostały zamontowane belki. Zbrojone są fundamenty wiaduktu WD-02. Wykonywane są roboty ziemne oraz przebudowy kolizji z sieciami kanalizacyjnymi i gazowymi. W ciągu kilku najbliższych miesięcy planowane jest rozpoczęcie robót bitumicznych na inwestycji – poinformowała GDDKiA. Jak zapewnia wykonawca: Jesteśmy pewni, że zakończymy roboty zgodnie z harmonogramem.

To pierwszy etap prac (ok. 4,2 km), od ronda Hakena do przecięcia z drogą krajową nr 13 przed skrzyżowaniem w Smętowicach. W połowie nowego szlaku powstaje węzeł drogowy „Przecław”. Wartość umowy to około 89,5 mln złotych. Inwestycja powinna zostać oddana do ruchu przed końcem 2023 roku.

Drugi etap obwodnicy (ok. 2,5 km) obejmuje odcinek od wspomnianego zetknięcia nowej drogi z obecną dk13 do węzła „Szczecin Zachód”. W tym przypadku trwa aktualizacja dokumentacji projektowej.

Plany

Dwie inwestycje zostały już wspomniane wyżej. To drugi etap obwodnicy Przecławia – do autostrady A6 (2,5 km) oraz droga gminna Będargowo – Rajkowo (2,25 km). W planach są kolejne. GDDKiA planuje budowę zachodniej obwodnicy Szczecina o dł. ok. 50 km, z czego ok. 10 km pobiegnie przez naszą gminę. Ogłoszony został przetarg na projekt dwupasmówki.

Starostwo Powiatowe w Policach planuje przebudowę ok. 2,5 km drogi powiatowej Dołuje – Stobno. Prace mają się rozpocząć w 2022 roku. Starostwo chce także przebudować drogę powiatową w miejscowości Ustowo. Wniosek o dofinansowanie zadania został wysłany do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Natomiast Gmina Kołbaskowo planuje remont ulicy Turkusowej oraz sąsiednich w Warzymicach. To w sumie ok. 2,5 km dróg. Koszt – około 20 mln złotych. Złożony został już wniosek o dofinansowanie zadania do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Przetarg ma być ogłoszony wkrótce.

Prace mogą potrwać około półtora roku – powiedziała Małgorzata Schwarz.

W planach jest także budowa około 1 km nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych. Gmina Kołbaskowo otrzymała już 3,9 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na to zadanie. Inwestycja obejmuje tereny po północnej stronie autostrady A6 na wysokości miejscowości Kołbaskowo. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 8 mln.

Źródło: Gmina Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Uroczyste otwarcie siedziby nowej marki – DGS Diagnostics

Do przygranicznego Rosówka zjechało setki osób. Powód? Uroczyste otwarcie siedziby nowej marki w naszej gminie – DGS Diagnostics. To bardzo ciekawy, piękny i nowoczesny kompleks – podkreślali wszyscy na miejscu.

Opublikowane

w dniu

Na uroczystości pojawiło się mnóstwo gości z kraju i zagranicy, także przedstawiciele mediów.
Już dziś w DGS Diagnostics w Rosówku pracuje 500 osób.
-To są wyjątkowi ludzie, którzy gwarantują sukces – podkreślał Arne Boye Nielsen. – Dzięki ich pracy, miliony ludzi na całym świecie będą miały zdiagnozowany słuch i poprawi się jakość ich życia. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego obiektu.
Przedstawiciele DGS Diagnostics podkreślali skandynawską kulturę pracy w ich firmie. – Taki jest też ten obiekt, dużo drewna, przestrzeni oraz zielonych roślin – mówił Marek Kosętka ze Studia Kwadrat, które zaprojektowało kompleks.
Cieszymy się, że w naszej gminie pojawił się kolejny partner biznesowy, mający bardzo dobrą markę, znany na świecie, który zapewnia w naszej gminie kolejne miejsca pracy – powiedziała Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Dziękuję, że wybraliście państwo naszą gminę. Życzę, aby ta nowa, piękna siedziba przynosiła państwu satysfakcję. Życzę wszystkim pracownikom, byście się tutaj czuli bardzo dobrze. Dziękuję również firmie DGS za dotychczasową współpracę, bo jest ona bardzo dobra. Jesteście państwo bardzo przychylni i współpracujecie przy wielu naszych projektach społecznych – dodała pani wójt.
Po przecięciu symbolicznej wstęgi, goście udali się na zwiedzanie kompleksu. To unikatowy kompleks na skalę krajową i światową. Łączy szereg funkcji: produkcja, logistyka, obszar badawczo-rozwojowy, są nowoczesne laboratoria, a także zróżnicowane zaplecze socjalne, od profesjonalnej siłowni, poprzez przestronną kantynę i zewnętrzny taras. Całość zajmie powierzchnię ponad 11,5 tys. m2.
Czym zajmuje się firma?
DGS Diagnostics specjalizuje się w branży diagnostyki słuchu i zaburzeń równowagi. Projektujemy, produkujemy i serwisujemy całe spektrum instrumentów w zakresie audiometrii, tympanometrii, ABR, otoemisji akustycznej oraz narządu równowagi – wyjaśnia Paweł Muklewicz, dyrektor generalny DGS Diagnostics.
Firma jest globalnym liderem, a jej produkty i usługi docierają do 130 krajów na całym świecie.
Naszą produkcję cechuje wysokie zróżnicowanie produktowe o niskim wolumenie. Aby sprostać jej wymogom posługujemy się szerokim zakresem technologii, korzystamy z najnowocześniejszych narzędzi i wdrażamy nowe modele pracy. Dzięki wysoko wykwalifikowanym specjalistom, realizujemy na najwyższym poziomie cały proces – od R&D przez produkcję po logistykę, wspieraną przez pracowników obsługi klienta, zakupów, inżynierii produktu, jakości, elektroniki i serwisu. Funkcjonujemy w nowoczesnym układzie organizacyjnym, szanujemy różnorodne postawy, a przy tym dbamy o środowisko naturalne – dodaje Paweł Muklewicz.
Prace nad budową siedziby dla DGS Diagnostics rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Wykonała je firma Erbud.
Obiekt w Rosówku jest znakomicie zlokalizowany. W pobliżu autostrady A6, blisko dużego miasta Szczecin, a także granicy polsko-niemieckiej, a wkrótce ma powstać obwodnica Kołbaskowa, której przebieg zakończy się tuż przy siedzibie DGS Diagnostics.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie