Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Powstaje prawie 10 km dróg

Inwestycje drogowe na niespotykaną dotąd skalę realizowane są obecnie w Gminie Kołbaskowo. W sumie budowanych jest 9,4 kilometrów dróg za 119,9 mln zł. Gmina Kołbaskowo obecnie realizuje pięć inwestycji drogowych o długości 5,2 kilometrów za 30,4 mln zł. W planach są kolejne.

Opublikowane

w dniu

Wzdłuż dk13 oraz Siadło Dolne – Kurów

Najszybciej, bo w czerwcu tego roku, zakończone mają być budowy w Warzymicach oraz Siadle Dolnym. W Warzymicach powstaje 630 m drogi gminnej wzdłuż drogi krajowej nr 13. To kontynuacja przebudowy ulicy Cedrowej, która zakończona została pod koniec 2020 roku (1,1, km kosztowało ok. 10 mln zł). Ma ułatwić komunikację ze Szczecinem. Prace realizuje Zakład Usługowo-Handlowy Zofia Kurzymska z Dobrzan. Ich wartość do 2,2 mln zł, w tym 932 tysiące złotych to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W połowie roku ma być gotowa także droga gminna z Siadła Dolnego do Kurowa, wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która ma być przedłużeniem Szlaku Bielika. Remontowana droga rozpoczyna się na skrzyżowaniu z drogą gminną biegnącą od nabrzeża nad Odrą, do drogi powiatowej Ustowo – Siadło Górne. Koniec stanowi działka 25/21 z obrębu Kurów. Obecnie trwają prace nawierzchniowe, na miejscu widać już pierwsze chodniki, krawężniki oraz miejsca parkingowe. Długość budowanej drogi to ok. 740 metrów. Inwestycje realizuje Eurovia, jej koszt to 5,2 mln zł. Budowa jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przecław – węzeł na obwodnicy

Od kilku miesięcy trwa budowa nowej drogi gminnej, która połączy drogę krajową nr 13 pomiędzy Przecławiem a Warzymicami, z węzłem „Przecław” na budowanej obwodnicy wyżej wymienionych miejscowości. Prace postępują, doskonale z lotu ptaka widać już przebieg nowej drogi, która docelowo będzie miała 750 m długości i 7 m szerokości oraz nawierzchnię z asfaltobetonu. Wzdłuż niej powstanie ścieżka rowerowa. Zadanie wykonawca, firma RSK Wolin, wycenił na kwotę 4,999 mln zł. Prace potrwają jeszcze około roku.

Ustowo – węzeł na obwodnicy i Ostoja – Szczecin

W tym roku rozpoczęły się kolejne dwie bardzo ważne inwestycje, budowa dróg gminnych Ustowo do węzła „Przecław” na obwodnicy oraz Ostoja – Szczecin.

Tę pierwszą buduje Strabag, który swoją pracę wycenił na 8,5 mln zł.

Ta droga, wraz z budowaną już inną drogą gminną od istniejącej dk13 do węzła „Przecław”, będą bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy i aglomeracji szczecińskiej. Odciążą ruch z istniejącej „trzynastki” i pozwolą na włączenie się do budowanej obwodnicy Przecławia i Warzymic, która poprowadzi dalej do autostrady A6, drogi ekspresowej S3 czy do Szczecina – mówiła Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo.

Zakres robót obejmuje budowę drogi głównej o długości 1,4 km i szerokości 6 m o nawierzchni z asfaltobetonu.

Drogę Ostoja – Szczecin zrealizuje Ben-Bruk za 9,5 mln. Zakres robót obejmuje budowę w sumie 2 km dróg, 1,3 km z Ostoi do ul. Zbójnickiej w Szczecinie o szerokości 6 m i nawierzchni z asfaltobetonu oraz budowę dróg osiedlowych o długości 600 m.

Zależy nam na tym, by ta inwestycja wystartowała na początku 2022 roku i zamierzamy ją zakończyć w 2022 roku – mówiła Małgorzata Schwarz. – To istotna droga, dlatego że ominie miejscowość Ostoja, będzie jej obwodnicą. Poza tym upłynni ruch aut w tym miejscu. Mieszkańcy naszej gminy będą mieli kolejną możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – dodała pani wójt.

Droga jest istotna także z innego powodu, nie tylko dla naszej gminy. Będzie dojazdem do planowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina, do węzła „Będargowo”. Aby tak się stało, potrzebna jest też nowa droga z Rajkowa do Będargowa (ok. 2,25 km), która obecnie jest w fazie projektowania.

Obwodnica Przecławia i Warzymic

W gminie budowana jest także droga, na którą kierowcy i mieszkańcy gminy i całej aglomeracji czekali od lat, o którą Małgorzata Schwarz walczyła nie tylko w Szczecinie, ale także w stolicy. To obwodnica Przecławia i Warzymic realizowana przez Budimex na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na placu budowy sporo się dzieje.

Postępują roboty. Na wiadukcie przyszłego węzła „Przecław” zostały zamontowane belki. Zbrojone są fundamenty wiaduktu WD-02. Wykonywane są roboty ziemne oraz przebudowy kolizji z sieciami kanalizacyjnymi i gazowymi. W ciągu kilku najbliższych miesięcy planowane jest rozpoczęcie robót bitumicznych na inwestycji – poinformowała GDDKiA. Jak zapewnia wykonawca: Jesteśmy pewni, że zakończymy roboty zgodnie z harmonogramem.

To pierwszy etap prac (ok. 4,2 km), od ronda Hakena do przecięcia z drogą krajową nr 13 przed skrzyżowaniem w Smętowicach. W połowie nowego szlaku powstaje węzeł drogowy „Przecław”. Wartość umowy to około 89,5 mln złotych. Inwestycja powinna zostać oddana do ruchu przed końcem 2023 roku.

Drugi etap obwodnicy (ok. 2,5 km) obejmuje odcinek od wspomnianego zetknięcia nowej drogi z obecną dk13 do węzła „Szczecin Zachód”. W tym przypadku trwa aktualizacja dokumentacji projektowej.

Plany

Dwie inwestycje zostały już wspomniane wyżej. To drugi etap obwodnicy Przecławia – do autostrady A6 (2,5 km) oraz droga gminna Będargowo – Rajkowo (2,25 km). W planach są kolejne. GDDKiA planuje budowę zachodniej obwodnicy Szczecina o dł. ok. 50 km, z czego ok. 10 km pobiegnie przez naszą gminę. Ogłoszony został przetarg na projekt dwupasmówki.

Starostwo Powiatowe w Policach planuje przebudowę ok. 2,5 km drogi powiatowej Dołuje – Stobno. Prace mają się rozpocząć w 2022 roku. Starostwo chce także przebudować drogę powiatową w miejscowości Ustowo. Wniosek o dofinansowanie zadania został wysłany do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Natomiast Gmina Kołbaskowo planuje remont ulicy Turkusowej oraz sąsiednich w Warzymicach. To w sumie ok. 2,5 km dróg. Koszt – około 20 mln złotych. Złożony został już wniosek o dofinansowanie zadania do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Przetarg ma być ogłoszony wkrótce.

Prace mogą potrwać około półtora roku – powiedziała Małgorzata Schwarz.

W planach jest także budowa około 1 km nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych. Gmina Kołbaskowo otrzymała już 3,9 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na to zadanie. Inwestycja obejmuje tereny po północnej stronie autostrady A6 na wysokości miejscowości Kołbaskowo. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 8 mln.

Źródło: Gmina Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Przeszukają przykościelny cmentarz w Bobolinie

W najbliższą sobotę (5 listopada 2022 roku) o godz. 10:00 rozpoczną się prace ewidencyjne i poszukiwania nagrobków oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Bobolinie (Boblin) w gm. Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Proszę zabrać ze sobą szpadle i pręty – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Pomimo, że wszystkie nagrobki zepchnięto spychaczem pod mur kościelny to cmentarz jest wpisany w rejestr zabytków, będziemy więc działać według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Mamy zgodę na wykorzystanie wykrywaczy metalu, jeżeli wiec ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych i fragmentów tablic to serdecznie zapraszam.
Chętnych mogą się zgłaszać na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy północnej furcie cmentarza przykościelnego, zaznaczono na planie.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Dzień Edukacji Narodowej. Nagrody dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej, święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo w siedzibie GOKSiR w Przecławiu, wręczyła pedagogom nagrody.

Opublikowane

w dniu

Jest mi niezmiernie miło gościć panie i wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziecinie edukacji – powiedziała Małgorzata Schwarz. – Życzę cierpliwości i wytrwałości w tej trudnej, ciężkiej pracy, bo zdaję sobie sprawę z tego, że jest to praca niewdzięczna. Stare chińskie przysłowie, w zasadzie przekleństwo, mówi: Obyś cudze dzieci uczył… Życzę satysfakcji z wykonywanej pracy, zadowolenia, żeby władze dostrzegały trud i wysiłek, który leży po waszej stronie. My jako gmina, nie szczędzimy środków na edukację, bo to pieniądze, które procentują poprzez wykształconych, młodych mieszkańców. I tego sobie życzmy, żeby edukacja w naszej gminie tak wyglądała, żebyśmy kształcili świadomych, mądrych, odpowiedzialnych obywateli naszego kraju.
Później miała miejsce najprzyjemniejsza część, czyli wręczenie nagród. Otrzymały je: Aneta Tyrka – ZPO Kołbaskowo, Patrycja Ingielewicz – ZPO Kołbaskowo, Anna Dynakowska – SP Będargowo, Małgorzata Dusza – Punkt Przedszkolny w Przecławiu, Katarzyna Jurkowska – Przedszkole Publiczne w Przecławiu, Renata Kaczkowska – ZSP Przylep oraz Małgorzata Osiewicz-Warlikowska – SP Przecław.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Uporządkowali stary cmentarz w Będargowie

Według informacji od poprzedniego proboszcza większość nagrobków zepchnięto spychaczem pod wschodni mur cmentarza, gdzie skoncentrowano wysiłki by wśród zakopanych i połamanych obramowań kwater odnaleźć nagrobki i ustalić dane dawnych mieszkańców Będargowa. – Dziękuję za dzisiejszą pracę wolontariuszom na cmentarzu przykościelnym w Będargowie a także ks. proboszczowi kan. Jarosławowi Dobroszowi z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Będargowie, za wsparcie i udział w pracach – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skompletować pomnik, z kwatery rodzinnej, na którym ustawiona była niegdyś rzeźba Jezusa Błogosławiącego – kopia rzeźby z Katedry Marii Panny w Kopenhadze Bertela Thorvaldsena (1770-1844) – mówi Marek Łuczak. Cynowa kopia z Będargowa przechowywana jest obecnie w Wołczkowie, gdzie czeka na konserwację.

Odnaleziono również nagrobek pastora Karla Eduarda Andreasa Wetzela z Będargowa (1811-1903) oraz jego rodziny. Pastor zmarł 16 kwietnia 1903 roku w Saatow, w wieku 92 lat, 1 miesiąca i 25 dni. Pochowano go 22 kwietnia 1903 roku na cmentarzu przykościelnym w Będargowie. Obok niego pochowano jego żonę Eleonore Amalie Emilie Wetzel z d. Schreiber (1821-1889), jej matkę Amalie Sophie Brigitte Schreiber z d. Mäder (1797-1878) oraz dwóch synów: pastora Abla Johannesa (1865) oraz Theodor Georg Friedrich (1853-1865).

Odnaleźliśmy także krzyż żeliwny Mathilde Friederike Wilhelmine Beckmann z d. Proechel (1840-1895) – dodaje Marek Łuczak. Mathilde urodziła się 18 kwietnia 1840 roku, była żoną nauczyciela i kantora Emila Juliusa Beckmanna, mieszkającego w Policach. Mieli córkę Annę Mathilde Emilie (ur. 26 sierpnia 1860 roku w Policach, 25 września 1878 roku w Policach wyszła za mąż za pastora Mansa z Polic). Mathilde zmarła 31 lipca 1895 roku w Szpitalu Miejskim przy ul. Powstańców Wielkopolskich w związku z skomplikowaną operacją, pochowano ją 2 sierpnia 1895 roku na cmentarzu przykościelnym w Będargowie.

Udało się również odnaleźć fragmenty lewej krawędzi płyty nagrobnej z piaskowca, z szczątkowymi zapisami dat. Dzięki Christiane Karweik, udało się poskładać informacje w całość i ustalić, że płyta należy do Johanny Theodosii Mirandy Dorothea Heidemann z d. Nasse. (1814-1867), Johanna Theodosia Miranda Dorothea Nasse urodziła się 2 kwietnia 1814 roku. Wyszła za mąż za właściciela młyna ze Szczecina Georga Ferdinanda Heydemanna (lub Heidemanna). Zmarła 1 września 1867 roku w Będargowie, w wyniku udaru w wieku 53 lat i 5 miesięcy, pozostawiając troje dorosłych dzieci. Pochowano ją 2 września.

Znaleźliśmy również uszkodzoną płytę Martin Friedrich Wasse (1829-1905) – mówi Marek Łuczak. Martin Wasse urodził się 10 listopada 1829 roku w Będargowie (Mandelkow). Był synem rolnika Martina Christiana Wasse i Dorothea Wasse z d. Netzel z Będargowa. Ochrzczono go 15 listopada 1829 roku. Martin był właścicielem gospodarstwa w Będargowie (Mandelkow Ausbau). Ożenił się z Dorotheą z d. Netzel z Będargowa (nazywała się tak jak jego matka- to nie błąd). Martin zmarł ze starości (Altersschwäche) 8 września 1905 roku w Będargowie, pochowano go na cmentarzu przykościelnym 11 września 1905 roku.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Będargowie będziemy kontynuować za tydzień.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie