Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Przeszukali przykościelny cmentarz

W sobotę, 14 maja, kilkanaście osób przeszukało przykościelny cmentarz w Kołbaskowie.  Odnaleziono kilka rozbitych nagrobków oraz krzyż żeliwny. Prace na cmentarzu przykościelnym będą kontynuowane w końcu miesiąca.

Opublikowane

w dniu

Dziękuję wszystkim wolontariuszom i mieszkańcom Kołbaskowa, za dzisiejszą pracę na cmentarzu przykościelnym w Kołbaskowie – powiedział Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Odnaleziono piękną żeliwną tablicę nagrobną, tragicznie zmarłych: robotnika Ferdinanda Friedricha Wilhelma Greif (1854-1880) oraz jego żony Albertine Wilhelmine Greif z d. Fischer. (1858-1880). 26 sierpnia 1880 roku o 3:00 w nocy wybuchł pożar, w którym zginęli, spłonął też ich dom w Kołbaskowie. Kilka miesięcy później zmarła również ich córeczka Alwine (ur. 8 marca 1880 roku, zm. 10 listopada 1880 roku).
Znaleziono również dużą, rozbitą na części, granitową głowicę mistrza rzeźniczego Ferdinanda Krummbach (1850-1931) i jego żony Marthy Krummbach z d. Bütsch z Kołbaskowa, oraz fragment nagrobka Hermanna Karla Friedricha Stoppel (ur. 14 marca 1889 roku w Szczecinie przy ul. Podgórnej 54, zm. 20 września 1940 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie. Hermann był malarzem i mieszkał na dworcu w Kołbaskowie. Do Kołbaskowa przeprowadził się prawdopodobnie w latach 20. XX wieku, kiedy 16 maja 1925 roku ożenił się po raz drugi z Erną Marthą Louise Klünder z Kołbaskowa.
Znaleziono też fragmenty płyty nagrobnej pomocnika strażnika kolejowego Carl Wilhelma Franza Thron i Auguste Thron z d. Stippke, oraz Caroline Friederike Rust z d. Hoppe (ur. 10 września 1823 roku w Kołbaskowie, zm. 4 czerwca 1900 roku w Kołbaskowie).
Odnalezione nagrobki pozostawiono na cmentarzu, żeliwną płytę Greifów z 1880 roku dla bezpieczeństwa zdeponowano w kościele za zgodą proboszcza Krzysztofa Tracza.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie