Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Przeszukali przykościelny cmentarz

W sobotę, 14 maja, kilkanaście osób przeszukało przykościelny cmentarz w Kołbaskowie.  Odnaleziono kilka rozbitych nagrobków oraz krzyż żeliwny. Prace na cmentarzu przykościelnym będą kontynuowane w końcu miesiąca.

Opublikowane

w dniu

Dziękuję wszystkim wolontariuszom i mieszkańcom Kołbaskowa, za dzisiejszą pracę na cmentarzu przykościelnym w Kołbaskowie – powiedział Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Odnaleziono piękną żeliwną tablicę nagrobną, tragicznie zmarłych: robotnika Ferdinanda Friedricha Wilhelma Greif (1854-1880) oraz jego żony Albertine Wilhelmine Greif z d. Fischer. (1858-1880). 26 sierpnia 1880 roku o 3:00 w nocy wybuchł pożar, w którym zginęli, spłonął też ich dom w Kołbaskowie. Kilka miesięcy później zmarła również ich córeczka Alwine (ur. 8 marca 1880 roku, zm. 10 listopada 1880 roku).
Znaleziono również dużą, rozbitą na części, granitową głowicę mistrza rzeźniczego Ferdinanda Krummbach (1850-1931) i jego żony Marthy Krummbach z d. Bütsch z Kołbaskowa, oraz fragment nagrobka Hermanna Karla Friedricha Stoppel (ur. 14 marca 1889 roku w Szczecinie przy ul. Podgórnej 54, zm. 20 września 1940 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie. Hermann był malarzem i mieszkał na dworcu w Kołbaskowie. Do Kołbaskowa przeprowadził się prawdopodobnie w latach 20. XX wieku, kiedy 16 maja 1925 roku ożenił się po raz drugi z Erną Marthą Louise Klünder z Kołbaskowa.
Znaleziono też fragmenty płyty nagrobnej pomocnika strażnika kolejowego Carl Wilhelma Franza Thron i Auguste Thron z d. Stippke, oraz Caroline Friederike Rust z d. Hoppe (ur. 10 września 1823 roku w Kołbaskowie, zm. 4 czerwca 1900 roku w Kołbaskowie).
Odnalezione nagrobki pozostawiono na cmentarzu, żeliwną płytę Greifów z 1880 roku dla bezpieczeństwa zdeponowano w kościele za zgodą proboszcza Krzysztofa Tracza.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Multimedialne widowisko „Iskry Niepodległej” w Przecławiu

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu ma zaszczyt zaprosić mieszkańców i gości powiatu polickiego na wyjątkowe wystąpienie multimedialnego spektaklu „Iskry Niepodległej”, które odbędzie się w dniach 12-14 lipca 2024 roku. Inicjatywa ta jest realizowana przez GOKSiR w ramach obchodów niepodległościowych.

Opublikowane

w dniu

Dyrektor GOKSiR, Rafał Roguszka, wyjaśnia, że spektakl to innowacyjna narracja o Polsce i jej niezwykłych obywatelach, którzy mieli znaczący wpływ na historię światową. Przedstawienie zaprojektowane zostało przez Biuro „Niepodległa” i odbywa się w specjalnie przygotowanej naczepie multimedialnej. Bezpłatne pokazy mają na celu przybliżenie historii Polski ostatniego stulecia poprzez interaktywne przedstawienie życia i osiągnięć wybitnych postaci z różnych epok.

Wykorzystanie zaawansowanych technologii multimedialnych oraz elementów graficznych kreowanych dzięki sztucznej inteligencji sprawia, że spektakl zapada w pamięć i angażuje widzów na różnych poziomach percepcji. Digitalna postać pełniąca funkcję narratora wprowadza widownię w świat polskich sukcesów w dziedzinach takich jak nauka, medycyna, technika, sport czy kultura, przybliżając sylwetki osób, które przyczyniły się do tego, że Polska może być postrzegana jako państwo wolne i niepodległe.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym multimedialnym widowisku. Spektakl będzie prezentowany co 30 minut w następujących godzinach:
– piątek 12 lipca, 9:00–17:00;
– sobota 13 lipca, 9:00–17:00;
– niedziela 14 lipca, 9:00–15:00.
Naczepa multimedialna usytuowana będzie na placu przed siedzibą GOKSiR w Przecławiu.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.iskryniepodleglej.pl
To nie jedyne wydarzenie organizowane latem przez nasz dom kultury.
Nadchodzi intensywny czas letniej aktywności GOKSiR w Przecławiu – mówi dyrektor GOKSiR. – Już w tym tygodniu przyjeżdża do nas spektakl multimedialny „Iskry Niepodległej” oraz rozpoczyna się ogólnopolski konwent mangi & anime „Mixukon”. Natomiast w kolejnym tygodniu ruszamy z festiwalem Taniec Poza Sferą Miasta. Będzie też miał miejsce Kolorowy Korowód Kolarzy, w trakcie którego wybierzemy się rowerami po kulturę.

Czytaj dalej

Bez kategorii

11. edycja festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana” już 31 sierpnia!

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Moczyłach – jedenastą edycję festiwalu „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”, która odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku. Melomanów czeka pełna poezji i melodii zabawa, której start zaplanowano na godzinę 17:00.

Opublikowane

w dniu

W programie festiwalu zaprezentowane zostaną występy znakomitych wykonawców, wśród których znajdą się Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska oraz Kuba Badach. Każdy z artystów wniesie na festiwalowy grunt swój unikalny styl oraz głębokie przesłanie zamknięte w poetyckich tekstach pieśni.

Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana to wydarzenie, które od 2014 roku gromadzi miłośników muzyki ceniących sobie nie tylko melodię, ale również wagę słowa. Festiwal odbywa się na terenie malowniczej wsi Moczyły w gminie Kołbaskowo, która szczyci się pięknym, przyrodniczym otoczeniem między brzegami Odry a sielskimi krajobrazami polskiej wsi.

Małgorzata Schwarz, wójt gminy, podkreśla, że festiwal jest miejscem, gdzie można znaleźć spokój oraz wyciszenie, co sprawia, że jest to wyjątkowa przestrzeń dla ludzi szukających ukojenia w harmonii natury i muzyki. V edycja festiwalu z pewnością będzie kontynuacją tej idei i tradycji połączenia sztuki z przyrodą.

Organizatorzy zadbali o to, by niezapomniana atmosfera festiwalu oraz fascynująca sceneria stały się tłem dla doznań, które zapadną w serca uczestników na długo po ostatnich acordach granych przez zaproszonych artystów.

Hołd dla wybitnego artysty
– Podczas jedenastej edycji festiwalu w Moczyłach wystąpią znakomite gwiazdy poetyckiej muzyki: Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska i Kuba Badach – mówi Rafał Roguszka, dyrektor GOKSiR. – Tradycyjnie na scenie zaprezentują się także zespoły wokalne z gminy Kołbaskowo: Nadoodrzanki, Retro i Siadliczanki. Zaś całe wydarzenie poprowadzi nie kto inny, jak… Joanna Kołaczkowska!
Sklep z Ptasimi Piórami zagra przekrój swojej wieloletniej bogatej twórczości.
– Szczególnym akcentem koncertu będzie premierowe wykonanie kompozycji muzycznej oddającej piękno Doliny Dolnej Odry, napisanej i skomponowanej przez Ryszarda Leoszewskiego – mówi Rafał Roguszka.
Joanna Kołaczkowska, niekwestionowana gwiazda polskiego kabaretu, wystąpi ze swoim muzycznym recitalem pt. „Hrabina Pączek”. W jego trakcie usłyszymy piosenki stworzone przy współpracy z wyjątkowymi osobistościami polskiej sceny kabaretowej, przeplatane zabawnymi historiami z pierwszej ręki.
Wieczór zakończy koncert Kuby Badacha, który zagra utwory z płyty „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, będącej hołdem dla wybitnego, tragicznie zmarłego artysty. Utwory pochodzące z różnych okresów działalności artystycznej Zauchy, przedstawione zostaną w zupełnie nowych, zaskakujących i odważnych aranżacjach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie