Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo. Gdzie powstaną nowe drogi

3 mln 942 tys. złotych dofinansowania na budowę nowej drogi gminnej otrzymała Gmina Kołbaskowo z Funduszu Dróg Samorządowych. To będzie droga do terenów inwestycyjnych, powstanie w pobliżu Kołbaskowa, wzdłuż A6. Jakie szlaki mogą się jeszcze pojawić?

Opublikowane

w dniu

Umowy na dofinansowanie kwotą w wysokości blisko 19,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych remontów, przebudowy i budowy dróg lokalnych Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, podpisał na początku maja br. Inwestycje będą prowadzone na ponad 12,8 km dróg w powiatach goleniowskim i polickim, w tym w Gminie Kołbaskowo.

Na podstawie podpisanych umów samorządy otrzymają w tym roku rządowe dofinansowanie na inwestycje drogowe – poinformował wojewoda Hinc.

„Gmina Kołbaskowo otrzyma 3 mln 942 tys. zł dofinansowania budowy 1,2 km nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych w Gminie Kołbaskowo. Wartość inwestycji to 7 mln 885 tys. zł” – czytamy na stronie szczecin. uw.gov.pl.

Bardzo się cieszymy z dofinansowania. Mamy w tym miejscu 95 ha terenów inwestycyjnych. Chcemy, żeby były zagospodarowane – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. Nowa droga rozpocznie się w rejonie przejazdu kolejowego na drodze Kołbaskowo – Smolęcin i pobiegnie w stronę granicy państwowej, równolegle do autostrady A6.

Obwodnica Ostoi oraz Będargowo – Rajkowo


To nie jedyne plany drogowe w naszej gminie. Planowana jest budowa obwodnicy Ostoi. 5 marca br. podpisano umowę na wykonanie projektu technicznego.

Chcemy wyprowadzić ruch aut z miejscowości Ostoja i poprowadzić do ulicy Zbójnickiej w Szczecinie. Mieszkańcy Rajkowa, Warzymic i Przecławia będą mieli możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – mówiła Małgorzata Schwarz. Nowa droga gminna będzie miała około 1,2 km długości. Obiegnie od południa Ostoję, częściowo po szlaku obecnej drogi gminnej, i wpadnie w korytarz wąskiej dziś drogi w stronę Szczecina.


Gmina Kołbaskowo planuje także zbudować drogę z Będargowa do Rajkowa, która jest obecnie w fazie projektowania. Nowa droga rozpocznie się na węźle planowanej zachodniej obwodnicy Szczecina w pobliżu Będargowa. Będzie miała około 2,25 km długości. Po jej realizacji, z trasy przez obwodnicę Ostoi do Szczecina będą mogli korzystać również mieszkańców Będargowa i Karwowa oraz zachodniej części naszej gminy: Barnisławia, Bobolina, Smolęcina i Warnika.

Przecław – obwodnica – Ustowo oraz ścieżki rowerowe

Za kilka miesięcy ma ruszyć budowa obwodnicy Przecławia i Warzymic. W związku z tym Gmina Kołbaskowo planuje budowy dwóch nowych dróg gminnych: Przecław – obwodnica oraz Ustowo – obwodnica. Pierwsza jest już zaprojektowana (szczecińska Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM), drugiej projektowanie właśnie się rozpoczęło (Biuro Projektów Inbud ze Szczecina).

O dofinansowanie inwestycji będziemy aplikować do Funduszu Dróg Samorządowych – mówi Małgorzata Schwarz.

W trakcie realizacji są dwie inne inwestycje Gminy Kołbaskowo, budowa ścieżki rowerowej Przecław – Karwowo (ok. 2,5 km) oraz budowa drogi gminnej w Siadle Dolnym w stronę Kurowa (ok. 740 metrów), wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która będzie przedłużeniem Szlaku Bielika. Zadania powstają w trybie zaprojektuj i wybuduj. Obecnie prace projektowe są na finiszu, niedługo będą ruszały prace w terenie.

W planach jest także budowa ok. 9-10 km ścieżki rowerowej po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO, która w naszej gminie będzie biegła od granicy państwowej, przez Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo do Warzymic. – Troszkę przedłużają nam się, w związku z pandemią koronawirusa, prace związane z tą budową. Jeszcze nie podpisaliśmy umowy z Interreg V A na inwestycję, ale wszystkie zmiany, o których mówiliśmy, czyli zwiększenie środków na inwestycje, udało nam się uzyskać.

Teraz czekamy na podpisanie umowy – mówiła o inwestycji na majowej sesji gminnej Małgorzata Schwarz.

Obwodnica Przecławia i Warzymic oraz Kołbaskowa

A co nowego w sprawie obwodnicy Przecławia i Warzymic? Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, realizacja zadania odbędzie się jednak w dwóch etapach, a pierwsze wbicie łopaty na budowie nastąpi dopiero w przyszłym roku (budowa miała ruszyć w tym roku).

Planujemy realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w dwóch etapach. Pierwszy etap od ronda Hakena do połączenia z obecną DK13 na południe od Przecławia. Drugi od połączenia z obecną DK13 (Siadło Górne) do połączenia z A6 (węzeł Szczecin Zachód) – poinformował Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Dlaczego budowę podzielono na dwa etapy? Ma to związek z nowymi, ogłoszonymi niedawno przez rząd planami realizacji obwodnicy Kołbaskowa (ok. 6 km) w ramach projektu „Program budowy 100 obwodnic”.

Pojawienie się tego zadania wymaga realizacji węzła Szczecin Zachód od razu ze wszystkimi relacjami zarówno w kierunku na Szczecin, jak i na Rosówek, a obecny projekt budowlany zawiera tylko wyloty z A6 w kierunku Szczecina. To dlatego, aby przy realizacji obwodnicy Kołbaskowa nie była już potrzebna ingerencja w węzeł z A6 – tłumaczył Mateusz Grzeszczuk.


Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Młode talenty sportowe z gminy Kołbaskowo nagrodzone przez Wójt Małgorzatę Schwarz

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbyło się wyjątkowe wydarzenie dedykowane młodym sportowcom z terenu gminy Kołbaskowo. Wójt Gminy Kołbaskowo uhonorował zdolnych zawodników nagrodami za ich osiągnięcia w sporcie.

Opublikowane

w dniu

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Julia Reginia, Adam Stański, Błażej Jezierski, Adrian Piórkowski, Filip Jarota, Mateusz Kajtowski, Kinga Kusiowska, Aleks Urbański, Fabian Urbański, Ewa Hamerska, Julia Szewczyk, Alan Maciejewski, Karolina Wasiuk oraz Lilianna Hamera. Są to obiecujące postacie na lokalnej, a być może i ogólnopolskiej, arenie sportowej, których zaangażowanie i wyniki zostały docenione przez lokalne władze.

Ceremonia wręczenia nagród była częścią większej inicjatywy mającej na celu promocję zdrowego stylu życia oraz wsparcie młodzieży w rozwoju ich sportowych pasji. Warto podkreślić, że tego typu wsparcie ma kluczowe znaczenie dla utalentowanych młodych ludzi, którzy dążą do osiągnięcia sukcesów na wyższych szczeblach rozgrywek sportowych.

Uroczystość była również okazją do zaprezentowania planów dotyczących rozwoju infrastruktury sportowej na terenie gminy. Działania te mają na celu stworzenie jeszcze lepszych warunków do treningu i rozwoju dla młodych sportowców.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nadchodzi remont głównej drogi w Ustowie

Starostwo Powiatu Polickiego ogłosiło, że planowany jest remont głównej drogi w miejscowości Ustowo – ostatniego odcinka trasy łączącej Szczecin z Siadłem Górnym. Obecna kondycja kilometrowego fragmentu pozostawia wiele do życzenia, z uwagi na liczne wyrwy i ubytki, co stanowi utrudnienie zarówno dla mieszkańców, jak i podróżujących tą trasą.

Opublikowane

w dniu

Na realizację prac remontowych przekazano środki w wysokości 6,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jak poinformował starosta policki, Andrzej Bednarek. Władze lokalne wspólnie z gminą podejmują starania o pozyskanie brakujących środków na pokrycie całkowitych kosztów remontu, szacowanych na 11 milionów złotych.

Plan przewiduje, że przetarg na realizację prac zostanie ogłoszony najpóźniej w maju bieżącego roku. W międzyczasie, do czasu rozpoczęcia głównych działań remontowych, droga zostanie tymczasowo zabezpieczona. Starosta Bednarek apeluje o cierpliwość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przyszłych prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, droga powinna zostać oddana do użytku w przyszłym roku.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Ogólnopolski Turniej Par Brydża Sportowego w Przecławiu

W sobotę, 17 lutego, o godzinie 11:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu stanie się areną zmagań brydżowych. Odbędzie się tam I Ogólnopolski Turniej Par Brydża Sportowego, który przyciągnie miłośników tej intelektualnej gry karcianej z całego kraju. Impreza została objęta honorowym patronatem Wójta Gminy Kołbaskowo, podkreślając tym samym jej ważność w kalendarzu sportów umysłowych.

Opublikowane

w dniu

Turniej zapowiada się jako wydarzenie pełne emocjonujących rozgrywek, gdzie strategia i zdolności analityczne uczestników będą kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. W przeciwieństwie do wielu gier, brydż wymaga nie tylko skupienia, ale i umiejętności współpracy w parach, co stanowi o unikalności tej dyscypliny sportu.

Organizatorzy obiecują, że atmosfera turnieju będzie sprzyjać zarówno doświadczonym graczom, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z brydżem. Wszystkich uczestników i gości czeka wiele godzin emocjonujących rozgrywek, a najlepsze pary zostaną uhonorowane Pucharem Wójta oraz innymi nagrodami.

Zachęcamy mieszkańców powiatu polickiego oraz gości z innych regionów Polski do udziału w tym turnieju, który będzie doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w przyjaznej i kompetentnej atmosferze. Więcej informacji na temat zapisów i szczegółów organizacyjnych można uzyskać kontaktując się z GOKSiR Przecław.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie