Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo. Gdzie powstaną nowe drogi

3 mln 942 tys. złotych dofinansowania na budowę nowej drogi gminnej otrzymała Gmina Kołbaskowo z Funduszu Dróg Samorządowych. To będzie droga do terenów inwestycyjnych, powstanie w pobliżu Kołbaskowa, wzdłuż A6. Jakie szlaki mogą się jeszcze pojawić?

Opublikowane

w dniu

Umowy na dofinansowanie kwotą w wysokości blisko 19,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych remontów, przebudowy i budowy dróg lokalnych Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, podpisał na początku maja br. Inwestycje będą prowadzone na ponad 12,8 km dróg w powiatach goleniowskim i polickim, w tym w Gminie Kołbaskowo.

Na podstawie podpisanych umów samorządy otrzymają w tym roku rządowe dofinansowanie na inwestycje drogowe – poinformował wojewoda Hinc.

„Gmina Kołbaskowo otrzyma 3 mln 942 tys. zł dofinansowania budowy 1,2 km nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych w Gminie Kołbaskowo. Wartość inwestycji to 7 mln 885 tys. zł” – czytamy na stronie szczecin. uw.gov.pl.

Bardzo się cieszymy z dofinansowania. Mamy w tym miejscu 95 ha terenów inwestycyjnych. Chcemy, żeby były zagospodarowane – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. Nowa droga rozpocznie się w rejonie przejazdu kolejowego na drodze Kołbaskowo – Smolęcin i pobiegnie w stronę granicy państwowej, równolegle do autostrady A6.

Obwodnica Ostoi oraz Będargowo – Rajkowo


To nie jedyne plany drogowe w naszej gminie. Planowana jest budowa obwodnicy Ostoi. 5 marca br. podpisano umowę na wykonanie projektu technicznego.

Chcemy wyprowadzić ruch aut z miejscowości Ostoja i poprowadzić do ulicy Zbójnickiej w Szczecinie. Mieszkańcy Rajkowa, Warzymic i Przecławia będą mieli możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – mówiła Małgorzata Schwarz. Nowa droga gminna będzie miała około 1,2 km długości. Obiegnie od południa Ostoję, częściowo po szlaku obecnej drogi gminnej, i wpadnie w korytarz wąskiej dziś drogi w stronę Szczecina.


Gmina Kołbaskowo planuje także zbudować drogę z Będargowa do Rajkowa, która jest obecnie w fazie projektowania. Nowa droga rozpocznie się na węźle planowanej zachodniej obwodnicy Szczecina w pobliżu Będargowa. Będzie miała około 2,25 km długości. Po jej realizacji, z trasy przez obwodnicę Ostoi do Szczecina będą mogli korzystać również mieszkańców Będargowa i Karwowa oraz zachodniej części naszej gminy: Barnisławia, Bobolina, Smolęcina i Warnika.

Przecław – obwodnica – Ustowo oraz ścieżki rowerowe

Za kilka miesięcy ma ruszyć budowa obwodnicy Przecławia i Warzymic. W związku z tym Gmina Kołbaskowo planuje budowy dwóch nowych dróg gminnych: Przecław – obwodnica oraz Ustowo – obwodnica. Pierwsza jest już zaprojektowana (szczecińska Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM), drugiej projektowanie właśnie się rozpoczęło (Biuro Projektów Inbud ze Szczecina).

O dofinansowanie inwestycji będziemy aplikować do Funduszu Dróg Samorządowych – mówi Małgorzata Schwarz.

W trakcie realizacji są dwie inne inwestycje Gminy Kołbaskowo, budowa ścieżki rowerowej Przecław – Karwowo (ok. 2,5 km) oraz budowa drogi gminnej w Siadle Dolnym w stronę Kurowa (ok. 740 metrów), wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która będzie przedłużeniem Szlaku Bielika. Zadania powstają w trybie zaprojektuj i wybuduj. Obecnie prace projektowe są na finiszu, niedługo będą ruszały prace w terenie.

W planach jest także budowa ok. 9-10 km ścieżki rowerowej po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO, która w naszej gminie będzie biegła od granicy państwowej, przez Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo do Warzymic. – Troszkę przedłużają nam się, w związku z pandemią koronawirusa, prace związane z tą budową. Jeszcze nie podpisaliśmy umowy z Interreg V A na inwestycję, ale wszystkie zmiany, o których mówiliśmy, czyli zwiększenie środków na inwestycje, udało nam się uzyskać.

Teraz czekamy na podpisanie umowy – mówiła o inwestycji na majowej sesji gminnej Małgorzata Schwarz.

Obwodnica Przecławia i Warzymic oraz Kołbaskowa

A co nowego w sprawie obwodnicy Przecławia i Warzymic? Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, realizacja zadania odbędzie się jednak w dwóch etapach, a pierwsze wbicie łopaty na budowie nastąpi dopiero w przyszłym roku (budowa miała ruszyć w tym roku).

Planujemy realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w dwóch etapach. Pierwszy etap od ronda Hakena do połączenia z obecną DK13 na południe od Przecławia. Drugi od połączenia z obecną DK13 (Siadło Górne) do połączenia z A6 (węzeł Szczecin Zachód) – poinformował Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Dlaczego budowę podzielono na dwa etapy? Ma to związek z nowymi, ogłoszonymi niedawno przez rząd planami realizacji obwodnicy Kołbaskowa (ok. 6 km) w ramach projektu „Program budowy 100 obwodnic”.

Pojawienie się tego zadania wymaga realizacji węzła Szczecin Zachód od razu ze wszystkimi relacjami zarówno w kierunku na Szczecin, jak i na Rosówek, a obecny projekt budowlany zawiera tylko wyloty z A6 w kierunku Szczecina. To dlatego, aby przy realizacji obwodnicy Kołbaskowa nie była już potrzebna ingerencja w węzeł z A6 – tłumaczył Mateusz Grzeszczuk.


Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Uporządkowali stary cmentarz w Będargowie

Według informacji od poprzedniego proboszcza większość nagrobków zepchnięto spychaczem pod wschodni mur cmentarza, gdzie skoncentrowano wysiłki by wśród zakopanych i połamanych obramowań kwater odnaleźć nagrobki i ustalić dane dawnych mieszkańców Będargowa. – Dziękuję za dzisiejszą pracę wolontariuszom na cmentarzu przykościelnym w Będargowie a także ks. proboszczowi kan. Jarosławowi Dobroszowi z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Będargowie, za wsparcie i udział w pracach – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skompletować pomnik, z kwatery rodzinnej, na którym ustawiona była niegdyś rzeźba Jezusa Błogosławiącego – kopia rzeźby z Katedry Marii Panny w Kopenhadze Bertela Thorvaldsena (1770-1844) – mówi Marek Łuczak. Cynowa kopia z Będargowa przechowywana jest obecnie w Wołczkowie, gdzie czeka na konserwację.

Odnaleziono również nagrobek pastora Karla Eduarda Andreasa Wetzela z Będargowa (1811-1903) oraz jego rodziny. Pastor zmarł 16 kwietnia 1903 roku w Saatow, w wieku 92 lat, 1 miesiąca i 25 dni. Pochowano go 22 kwietnia 1903 roku na cmentarzu przykościelnym w Będargowie. Obok niego pochowano jego żonę Eleonore Amalie Emilie Wetzel z d. Schreiber (1821-1889), jej matkę Amalie Sophie Brigitte Schreiber z d. Mäder (1797-1878) oraz dwóch synów: pastora Abla Johannesa (1865) oraz Theodor Georg Friedrich (1853-1865).

Odnaleźliśmy także krzyż żeliwny Mathilde Friederike Wilhelmine Beckmann z d. Proechel (1840-1895) – dodaje Marek Łuczak. Mathilde urodziła się 18 kwietnia 1840 roku, była żoną nauczyciela i kantora Emila Juliusa Beckmanna, mieszkającego w Policach. Mieli córkę Annę Mathilde Emilie (ur. 26 sierpnia 1860 roku w Policach, 25 września 1878 roku w Policach wyszła za mąż za pastora Mansa z Polic). Mathilde zmarła 31 lipca 1895 roku w Szpitalu Miejskim przy ul. Powstańców Wielkopolskich w związku z skomplikowaną operacją, pochowano ją 2 sierpnia 1895 roku na cmentarzu przykościelnym w Będargowie.

Udało się również odnaleźć fragmenty lewej krawędzi płyty nagrobnej z piaskowca, z szczątkowymi zapisami dat. Dzięki Christiane Karweik, udało się poskładać informacje w całość i ustalić, że płyta należy do Johanny Theodosii Mirandy Dorothea Heidemann z d. Nasse. (1814-1867), Johanna Theodosia Miranda Dorothea Nasse urodziła się 2 kwietnia 1814 roku. Wyszła za mąż za właściciela młyna ze Szczecina Georga Ferdinanda Heydemanna (lub Heidemanna). Zmarła 1 września 1867 roku w Będargowie, w wyniku udaru w wieku 53 lat i 5 miesięcy, pozostawiając troje dorosłych dzieci. Pochowano ją 2 września.

Znaleźliśmy również uszkodzoną płytę Martin Friedrich Wasse (1829-1905) – mówi Marek Łuczak. Martin Wasse urodził się 10 listopada 1829 roku w Będargowie (Mandelkow). Był synem rolnika Martina Christiana Wasse i Dorothea Wasse z d. Netzel z Będargowa. Ochrzczono go 15 listopada 1829 roku. Martin był właścicielem gospodarstwa w Będargowie (Mandelkow Ausbau). Ożenił się z Dorotheą z d. Netzel z Będargowa (nazywała się tak jak jego matka- to nie błąd). Martin zmarł ze starości (Altersschwäche) 8 września 1905 roku w Będargowie, pochowano go na cmentarzu przykościelnym 11 września 1905 roku.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Będargowie będziemy kontynuować za tydzień.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Uporządkują cmentarz w Będargowie

W najbliższą sobotę (24 września 2022 roku) o godz. 10:00 Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego zaprasza  wszystkich chętnych do prac ewidencyjnych i poszukiwań nagrobków oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Będargowie (Mandelkow) w gm. Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Proszę zabrać ze sobą szpadle i pręty – mówi Marek Łuczak. Cmentarz nie jest wpisany w rejestr zabytków, jednak w jego części północnej znajduje się stanowisko archeologiczne, na którym nie mamy zgody na prowadzenie prac. Mamy zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie na wykorzystanie wykrywaczy metalu, jeżeli wiec ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych i fragmentów tablic to serdecznie zapraszam.
Chętni do prac mogą zgłaszać się na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy południowej furcie cmentarza przykościelnego, zaznaczone na planie.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Siadło Górne. Odnaleziono szczątki niemieckich policjantów

W czasie prac porządkowych na cmentarzu natrafiono na niemal odsłonięte szczątki ludzkie. Istotne jest by zawsze reagować w takiej sytuacji. W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. W tym przypadku szczątki pochodziły z okresu II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Szczeciński policjant-historyk prowadził prace ewidencyjno-poszukiwawcze na cmentarzu w Siadle Górnym, gdzie poszukiwano zabytkowych płyt nagrobnych. Prace prowadzone były za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, gdyż obiekt figuruje w rejestrze zabytków. Ewidencjonowano rozbite płyty nagrobne z marblitu. Po złożeniu, opisaniu i sfotografowaniu zgodnie z dyspozycją zostały ukryte w pod ziemią w miejscu ich odnalezienia.

Po zakończonych pracach w trakcie porządkowania terenu, w części wschodniej cmentarza natrafiono, na głębokości 8 cm natrafiono grabiami na pochówek żołnierza w hełmie niemieckim w okresu II wojny światowej.

Zgodnie z obowiązującym trybem, natychmiast powiadomiono właściwy rejonowo Komisariat Policji w Mierzynie. Na miejsce oprócz policjantów, przyjechał wezwany zespół patologów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Zespół dr. hab. n. med. Andrzeja Ossowskiego z PUM przy wsparciu grupy nadkom. dr Marka Łuczaka ekshumował dwa niekompletne szkielety żołnierzy. Żołnierze należeli prawdopodobnie do 8 pułku policyjnego ze składu 1 Policyjnej Brygady Strzeleckiej, broniącej południowej strony Szczecina w 1945 roku. Żołnierze po oględzinach przedmiotów osobistych i próbie ustalenia tożsamości trafią na cmentarz wojenny w Glinnej.

W przypadku odnalezienia kości ludzkich niezbędne jest natychmiastowe powiadomienie policji o okolicznościach i miejscu ich odnalezienia. Policjanci po konsultacjach z medykami muszą ustalić czy jest to pochówek wojenny czy tez ma związek z przestępstwem lub zaginięciem osoby. Istotne jest by zawsze reagować w przypadku odnalezienia szczątków ludzkich.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie