Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo. Gdzie powstaną nowe drogi

3 mln 942 tys. złotych dofinansowania na budowę nowej drogi gminnej otrzymała Gmina Kołbaskowo z Funduszu Dróg Samorządowych. To będzie droga do terenów inwestycyjnych, powstanie w pobliżu Kołbaskowa, wzdłuż A6. Jakie szlaki mogą się jeszcze pojawić?

Opublikowane

w dniu

Umowy na dofinansowanie kwotą w wysokości blisko 19,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych remontów, przebudowy i budowy dróg lokalnych Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, podpisał na początku maja br. Inwestycje będą prowadzone na ponad 12,8 km dróg w powiatach goleniowskim i polickim, w tym w Gminie Kołbaskowo.

Na podstawie podpisanych umów samorządy otrzymają w tym roku rządowe dofinansowanie na inwestycje drogowe – poinformował wojewoda Hinc.

„Gmina Kołbaskowo otrzyma 3 mln 942 tys. zł dofinansowania budowy 1,2 km nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych w Gminie Kołbaskowo. Wartość inwestycji to 7 mln 885 tys. zł” – czytamy na stronie szczecin. uw.gov.pl.

Bardzo się cieszymy z dofinansowania. Mamy w tym miejscu 95 ha terenów inwestycyjnych. Chcemy, żeby były zagospodarowane – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. Nowa droga rozpocznie się w rejonie przejazdu kolejowego na drodze Kołbaskowo – Smolęcin i pobiegnie w stronę granicy państwowej, równolegle do autostrady A6.

Obwodnica Ostoi oraz Będargowo – Rajkowo


To nie jedyne plany drogowe w naszej gminie. Planowana jest budowa obwodnicy Ostoi. 5 marca br. podpisano umowę na wykonanie projektu technicznego.

Chcemy wyprowadzić ruch aut z miejscowości Ostoja i poprowadzić do ulicy Zbójnickiej w Szczecinie. Mieszkańcy Rajkowa, Warzymic i Przecławia będą mieli możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – mówiła Małgorzata Schwarz. Nowa droga gminna będzie miała około 1,2 km długości. Obiegnie od południa Ostoję, częściowo po szlaku obecnej drogi gminnej, i wpadnie w korytarz wąskiej dziś drogi w stronę Szczecina.


Gmina Kołbaskowo planuje także zbudować drogę z Będargowa do Rajkowa, która jest obecnie w fazie projektowania. Nowa droga rozpocznie się na węźle planowanej zachodniej obwodnicy Szczecina w pobliżu Będargowa. Będzie miała około 2,25 km długości. Po jej realizacji, z trasy przez obwodnicę Ostoi do Szczecina będą mogli korzystać również mieszkańców Będargowa i Karwowa oraz zachodniej części naszej gminy: Barnisławia, Bobolina, Smolęcina i Warnika.

Przecław – obwodnica – Ustowo oraz ścieżki rowerowe

Za kilka miesięcy ma ruszyć budowa obwodnicy Przecławia i Warzymic. W związku z tym Gmina Kołbaskowo planuje budowy dwóch nowych dróg gminnych: Przecław – obwodnica oraz Ustowo – obwodnica. Pierwsza jest już zaprojektowana (szczecińska Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM), drugiej projektowanie właśnie się rozpoczęło (Biuro Projektów Inbud ze Szczecina).

O dofinansowanie inwestycji będziemy aplikować do Funduszu Dróg Samorządowych – mówi Małgorzata Schwarz.

W trakcie realizacji są dwie inne inwestycje Gminy Kołbaskowo, budowa ścieżki rowerowej Przecław – Karwowo (ok. 2,5 km) oraz budowa drogi gminnej w Siadle Dolnym w stronę Kurowa (ok. 740 metrów), wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która będzie przedłużeniem Szlaku Bielika. Zadania powstają w trybie zaprojektuj i wybuduj. Obecnie prace projektowe są na finiszu, niedługo będą ruszały prace w terenie.

W planach jest także budowa ok. 9-10 km ścieżki rowerowej po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO, która w naszej gminie będzie biegła od granicy państwowej, przez Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo do Warzymic. – Troszkę przedłużają nam się, w związku z pandemią koronawirusa, prace związane z tą budową. Jeszcze nie podpisaliśmy umowy z Interreg V A na inwestycję, ale wszystkie zmiany, o których mówiliśmy, czyli zwiększenie środków na inwestycje, udało nam się uzyskać.

Teraz czekamy na podpisanie umowy – mówiła o inwestycji na majowej sesji gminnej Małgorzata Schwarz.

Obwodnica Przecławia i Warzymic oraz Kołbaskowa

A co nowego w sprawie obwodnicy Przecławia i Warzymic? Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, realizacja zadania odbędzie się jednak w dwóch etapach, a pierwsze wbicie łopaty na budowie nastąpi dopiero w przyszłym roku (budowa miała ruszyć w tym roku).

Planujemy realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w dwóch etapach. Pierwszy etap od ronda Hakena do połączenia z obecną DK13 na południe od Przecławia. Drugi od połączenia z obecną DK13 (Siadło Górne) do połączenia z A6 (węzeł Szczecin Zachód) – poinformował Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Dlaczego budowę podzielono na dwa etapy? Ma to związek z nowymi, ogłoszonymi niedawno przez rząd planami realizacji obwodnicy Kołbaskowa (ok. 6 km) w ramach projektu „Program budowy 100 obwodnic”.

Pojawienie się tego zadania wymaga realizacji węzła Szczecin Zachód od razu ze wszystkimi relacjami zarówno w kierunku na Szczecin, jak i na Rosówek, a obecny projekt budowlany zawiera tylko wyloty z A6 w kierunku Szczecina. To dlatego, aby przy realizacji obwodnicy Kołbaskowa nie była już potrzebna ingerencja w węzeł z A6 – tłumaczył Mateusz Grzeszczuk.


Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie