Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo. Gdzie powstaną nowe drogi

3 mln 942 tys. złotych dofinansowania na budowę nowej drogi gminnej otrzymała Gmina Kołbaskowo z Funduszu Dróg Samorządowych. To będzie droga do terenów inwestycyjnych, powstanie w pobliżu Kołbaskowa, wzdłuż A6. Jakie szlaki mogą się jeszcze pojawić?

Opublikowane

w dniu

Umowy na dofinansowanie kwotą w wysokości blisko 19,2 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych remontów, przebudowy i budowy dróg lokalnych Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, podpisał na początku maja br. Inwestycje będą prowadzone na ponad 12,8 km dróg w powiatach goleniowskim i polickim, w tym w Gminie Kołbaskowo.

Na podstawie podpisanych umów samorządy otrzymają w tym roku rządowe dofinansowanie na inwestycje drogowe – poinformował wojewoda Hinc.

„Gmina Kołbaskowo otrzyma 3 mln 942 tys. zł dofinansowania budowy 1,2 km nowej drogi gminnej do terenów inwestycyjnych usługowo – produkcyjnych w Gminie Kołbaskowo. Wartość inwestycji to 7 mln 885 tys. zł” – czytamy na stronie szczecin. uw.gov.pl.

Bardzo się cieszymy z dofinansowania. Mamy w tym miejscu 95 ha terenów inwestycyjnych. Chcemy, żeby były zagospodarowane – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. Nowa droga rozpocznie się w rejonie przejazdu kolejowego na drodze Kołbaskowo – Smolęcin i pobiegnie w stronę granicy państwowej, równolegle do autostrady A6.

Obwodnica Ostoi oraz Będargowo – Rajkowo


To nie jedyne plany drogowe w naszej gminie. Planowana jest budowa obwodnicy Ostoi. 5 marca br. podpisano umowę na wykonanie projektu technicznego.

Chcemy wyprowadzić ruch aut z miejscowości Ostoja i poprowadzić do ulicy Zbójnickiej w Szczecinie. Mieszkańcy Rajkowa, Warzymic i Przecławia będą mieli możliwość dotarcia do Szczecina pomijając zakorkowaną drogę krajową nr 13 – mówiła Małgorzata Schwarz. Nowa droga gminna będzie miała około 1,2 km długości. Obiegnie od południa Ostoję, częściowo po szlaku obecnej drogi gminnej, i wpadnie w korytarz wąskiej dziś drogi w stronę Szczecina.


Gmina Kołbaskowo planuje także zbudować drogę z Będargowa do Rajkowa, która jest obecnie w fazie projektowania. Nowa droga rozpocznie się na węźle planowanej zachodniej obwodnicy Szczecina w pobliżu Będargowa. Będzie miała około 2,25 km długości. Po jej realizacji, z trasy przez obwodnicę Ostoi do Szczecina będą mogli korzystać również mieszkańców Będargowa i Karwowa oraz zachodniej części naszej gminy: Barnisławia, Bobolina, Smolęcina i Warnika.

Przecław – obwodnica – Ustowo oraz ścieżki rowerowe

Za kilka miesięcy ma ruszyć budowa obwodnicy Przecławia i Warzymic. W związku z tym Gmina Kołbaskowo planuje budowy dwóch nowych dróg gminnych: Przecław – obwodnica oraz Ustowo – obwodnica. Pierwsza jest już zaprojektowana (szczecińska Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM), drugiej projektowanie właśnie się rozpoczęło (Biuro Projektów Inbud ze Szczecina).

O dofinansowanie inwestycji będziemy aplikować do Funduszu Dróg Samorządowych – mówi Małgorzata Schwarz.

W trakcie realizacji są dwie inne inwestycje Gminy Kołbaskowo, budowa ścieżki rowerowej Przecław – Karwowo (ok. 2,5 km) oraz budowa drogi gminnej w Siadle Dolnym w stronę Kurowa (ok. 740 metrów), wraz z odcinkiem ścieżki rowerowej, która będzie przedłużeniem Szlaku Bielika. Zadania powstają w trybie zaprojektuj i wybuduj. Obecnie prace projektowe są na finiszu, niedługo będą ruszały prace w terenie.

W planach jest także budowa ok. 9-10 km ścieżki rowerowej po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO, która w naszej gminie będzie biegła od granicy państwowej, przez Barnisław, Warnik, Karwowo, Będargowo do Warzymic. – Troszkę przedłużają nam się, w związku z pandemią koronawirusa, prace związane z tą budową. Jeszcze nie podpisaliśmy umowy z Interreg V A na inwestycję, ale wszystkie zmiany, o których mówiliśmy, czyli zwiększenie środków na inwestycje, udało nam się uzyskać.

Teraz czekamy na podpisanie umowy – mówiła o inwestycji na majowej sesji gminnej Małgorzata Schwarz.

Obwodnica Przecławia i Warzymic oraz Kołbaskowa

A co nowego w sprawie obwodnicy Przecławia i Warzymic? Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, realizacja zadania odbędzie się jednak w dwóch etapach, a pierwsze wbicie łopaty na budowie nastąpi dopiero w przyszłym roku (budowa miała ruszyć w tym roku).

Planujemy realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w dwóch etapach. Pierwszy etap od ronda Hakena do połączenia z obecną DK13 na południe od Przecławia. Drugi od połączenia z obecną DK13 (Siadło Górne) do połączenia z A6 (węzeł Szczecin Zachód) – poinformował Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Dlaczego budowę podzielono na dwa etapy? Ma to związek z nowymi, ogłoszonymi niedawno przez rząd planami realizacji obwodnicy Kołbaskowa (ok. 6 km) w ramach projektu „Program budowy 100 obwodnic”.

Pojawienie się tego zadania wymaga realizacji węzła Szczecin Zachód od razu ze wszystkimi relacjami zarówno w kierunku na Szczecin, jak i na Rosówek, a obecny projekt budowlany zawiera tylko wyloty z A6 w kierunku Szczecina. To dlatego, aby przy realizacji obwodnicy Kołbaskowa nie była już potrzebna ingerencja w węzeł z A6 – tłumaczył Mateusz Grzeszczuk.


Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

Warsztaty wokalne z gwiazdą Teatru Kana w Gminie Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza wszystkich mieszkańców na interaktywne warsztaty wokalne, które poprowadzi ceniona artystka Bibianna Chimiak, znana z angażujących występów w Teatrze Kana. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godzinie siedemnastej w świetlicy wiejskiej w Moczyłach. Spotkanie twórcze jest częścią większego projektu „Włączamy kulturę”, mającego na celu dostępność i rozwój kulturalny w regionie. Organizatorzy podkreślają, że zajęcia są bezpłatne i otwarte dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.

Opublikowane

w dniu

Celem warsztatów jest nie tylko nauka technik wokalnych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne śpiewanie i wrażenia artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia cennych umiejętności, spotkania z utalentowaną artystką i spędzenia czasu w kreatywnej atmosferze.

Projekt „Włączamy kulturę” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach, które mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju osobistego oraz kulturalnego życia społeczności.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie