Gmina Dobra

Kierowco – przerejestruj auto

W trakcie prowadzonych czynności służbowych Straż Gminna w Dobrej ujawnia bardzo dużo przypadków braku wypełnienia obowiązku zgłoszenia do wydziału komunikacji sprzedaży i kupna pojazdu.

Opublikowane

w dniu

Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Z tego przepisu jednoznacznie wynika, że obowiązek taki dotyczy zarówno sprzedającego, jak i kupującego.

Niestety w praktyce często sprzedający i kupujący wymieniają się tylko dokumentami. W rezultacie w systemie CEPIK pojazd nadal figuruje na dotychczasowego właściciela. W przypadku zdarzenia drogowego (np. nieprawidłowe parkowanie, porzucony wrak pojazdu, ale także ucieczka z miejsca wypadku) służby porządkowe skontaktują się z właścicielem pojazdu, który widnieje w CEPIK. To on następnie musi udowadniać poprzez okazanie umowy sprzedaży fakt, że nie jest już właścicielem pojazdu.

O ile w zwykłych sprawach związanych z parkowaniem, czy wrakami to tylko wydłuża postępowanie, to w przypadku np. ucieczki kierowcy z miejsca wypadku, gdzie istnieje często konieczność jak najszybszego ustalenia kierowcy i jego ujęcia niesie poważniejsze konsekwencje. 

Bardzo często podmioty zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży pojazdów (Auto- Komisy) nie wywiązują się z tego obowiązku. Ich właściciele powołują się, że jako pośrednicy nie muszą dokonywać zgłoszeń o sprzedaży pojazdu. Brak do takiego twierdzenia podstawy prawnej.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia faktu nabycia lub zbycia pojazdu nakładana jest kara administracyjna w wysokości od 200,00 do 1 000,00 zł. Może zostać także nałożony mandat karny przez Policję lub Straż Gminną/Miejską. 

Komendant SG
Andrzej Budzyński

Reklama

Gmina Dobra

Odkrywają kamienne kościoły w gminie Dobra: Spotkanie edukacyjne w Wąwelnicy

W sobotę, 11 maja, miłośnicy historii i zabytkowej architektury mogli cieszyć się kolejnym wydarzeniem z popularnego cyklu „ZWIEDZAMY KAMIENNE KOŚCIOŁY GMINY DOBRA” – tym razem akcja miała miejsce w urokliwej miejscowości Wąwelnica. Monika Kołacz, która pełniła rolę przewodniczki, kolejny raz wciągnęła uczestników w fascynujący świat lokalnej historii i dziedzictwa.

Opublikowane

w dniu

Nie lada gratką dla uczestników była możliwość zdobycia wiedzy na temat zabytkowego kościoła, jego historii oraz znaczenia dla lokalnej społeczności. Spotkanie okazało się dużym sukcesem, gromadząc na wydarzeniu liczne grono zainteresowanych z całego Powiatu Polickiego, Szczecina, jak i sąsiednich okolic.

Po zakończonym zwiedzaniu i edukacyjnej lekcji historii, uczestnicy mieli przyjemność uczestniczyć w klubie GCKiB, gdzie Pani Sołtys Maria Boruń uraczyła wszystkich słodkim poczęstunkiem, co dodatkowo podkreśliło lokalną gościnność i wspólnotę.

Organizatorzy już zapowiadają kontynuację wydarzenia. Kolejna okazja do odkrycia tajemnic kamieni kościołów gminy Dobra nadarzy się już 25 maja. Wszyscy zainteresowani już teraz powinni zaznaczyć tę datę w swoich kalendarzach, aby nie przegapić kolejnej podróży w czasie i przestrzeni po zabytkach regionu.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Podrzucanie odpadów na terenie Gminy Dobra

W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi podrzucania odpadów na działki położone w granicach administracyjnych Gminy Dobra, uprzejmie informujemy, iż utrzymanie czystości i porządku w gminie jest ustawowym obowiązkiem każdego z nas, zarówno Gminy jak i mieszkańców. W związku z obowiązującymi przepisami każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do dbania o czystość i schludny wygląd posesji i otoczenia.

Opublikowane

w dniu

Pomimo rosnącej świadomości o tym, jak ważna jest ochrona środowiska, nadal znajdują się osoby, które zamiast zagospodarowywać swoje odpady w legalny sposób wolą je wywieźć i wyrzucić do lasu, czy też porzucić na czyjąś działkę. Dzikie wysypiska śmieci nie tylko odstraszają wyglądem, ale przede wszystkim stanowią poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy  z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.) jako odpad  rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Art. 26 ustawy o odpadach stanowi, iż posiadacz odpadów jest obowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Na gruncie przepisów wyżej wymienionej ustawy a dokładnie  art. 3 ust. 1 pkt 19 posiadaczem odpadów jest ich wytwórca lub osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, będąca w posiadaniu odpadów, przy czym domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Wprowadzone domniemanie skutkuje u władających gruntem koniecznością dbałości o porządek na swoich nieruchomościach oraz ich odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka za działania osób trzecich prowadzące do zanieczyszczenia posesji. Oznacza to, że w przypadku gdy na działkę zostaną podrzucone odpady, to właściciel nieruchomości odpowiada za ich usunięcie, chyba że możliwe jest ustalenie sprawcy. Jeśli ustalenie sprawcy jest niemożliwe właściciel działki jest zobowiązany do uprzątnięcia podrzuconych odpadów.

Jeśli na twoją działkę podrzucane są odpady, warto pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Sprawę podrzucenia odpadów warto również zgłosić do Straży Gminnej w Dobrej lub na Policję.

Kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska
Andrzej Miluch

Linki do zasad postępowania z odpadami w postaci zuzytych leków i baterii:

https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-baterii

https://dobraszczecinska.pl/wiadomosc/zbiorka-przeterminowanych-lekow

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Debata społeczna w Bezrzeczu: Jak seniorzy mogą bronić się przed internetowymi oszustami

Dziś o godzinie 17:30 w Bibliotece Publicznej w Bezrzeczu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie skierowane do osób starszych z gminy Dobra. Polska policja, reprezentowana przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Mierzynie, zorganizuje debatę społeczną. Głównym celem spotkania będzie edukacja seniorów w zakresie rozpoznawania metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców oraz zapoznanie ich z różnymi typami oszustw internetowych.

Opublikowane

w dniu

Oszustwa internetowe to rosnący problem, dotyczący szczególnie osób starszych, które często są głównym celem ataków oszustów. Podczas debaty, uczestnicy zostaną poinformowani o najnowszych schematach działania przestępców i nauczeni, jak rozwijać umiejętności potrzebne do samodzielnej obrony przed takimi zagrożeniami.

Funkcjonariusze przekażą kluczowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online, w tym jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i mediów społecznościowych. Spotkanie ma za zadanie nie tylko przestrzec, ale również zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród seniorów, których obecność w przestrzeni internetowej staje się coraz bardziej aktywna.

Organizatorzy debaty zachęcają wszystkich seniorów z gminy Dobra do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu. Jest to unikalna okazja do zdobycia cennych informacji, jak chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami w sieci.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie